До директора на риосв хасково у в е д о м л е н и е



Дата17.08.2018
Размер51.91 Kb.
#80013
ДО

ДИРЕКТОРА

НА РИОСВ ХАСКОВО

У В Е Д О М Л Е Н И Е

за план

(съгласно приложение № 1 към чл.10, ал.1 и приложение № 2 към чл.10, ал.2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (ПМС № 201/31.08.2007 г., ДВ. бр.73/11.09.2007 г., ДВ бр.81/2010 г., ДВ бр.3/2011 г,. изм. и доп. ДВ бр.94/2012 г.)

1. Информация за възложителя:

Община Кирково

Пълен пощенски адрес: Община Кирково 6884, гр. Кирково, ул. “Дружба“ №1

Телефон, факс и адрес по електронна поща: тел. 03679/20-16, факс: 0886337710, oba_kirkovo@kv.link.bg

Лице за връзка: Светла Балджиева, гл. специалист „ПУП“, отдел „Териториално развитие и инфраструктура”, тел. 03679/32 73

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,

Уведомяваме Ви, че община Кирково има следният план: Общ устройствен план на община Кирково.


2. Обща информация за предложения план:

а) Основание за изготвяне на плана – нормативен или административен акт;

Общият устройствен план (ОУП) на община Кирково се изготвя в съответствие с изискванията на Закона за устройство на територията (ЗУТ) и подзаконовата нормативна база към него.



б) Период на действие и етапи на изпълнение на плана:

Общият устройствен план на Община Кирково се изработва с 20-годишен планов хоризонт.



в) Териториален обхват (национален, регионален, областен, общински, за по-малки територии) с посочване на съответните области и общини:

Обхватът на ОУП включва цялата територия на община Кирково, всички населени места в нея и землищата им. Обхваща 73 населени места, всички от които са села и махали. Урбанистичната структура включва – общинският център с. Кирково (808 души), 6 големи села – Бенковски, Чорбаджийско, Тихомир, Фотиново, Чакаларово и Дрангово (с население над 1000 души) и 66 населени места с население под 1000 души. (Априлци, Брегово, Бързея, Вълчанка, Върбен, Върли дол, Горно Кирково, Горно Къпиново, Горски извор, Гривяк, Дедец, Делвино, Джерово, Добромирци, Долно Къпиново, Домище, Дружинци, Дрянова глава, Дюлица, Еровете, Завоя, Загорски, Здравчец, Каялоба, Китна, Козлево, Костурино, Кран, Кремен, Крилатица, Кукуряк, Кърчовско, Лозенградци, Малкоч, Медевци, Метличина, Метличка, Могиляне, Мъглене, Нане, Орлица, Островец, Пловка, Подкова, Пресека, Първенци, Първица, Растник, Самодива, Самокитка, Светлен, Секирка, Средско, Старейшино, Старово, Стоманци, Стрижба, Хаджийско, Царино, Чавка, Чичево, Шипок, Шопци, Шумнатица, Яковица, Янино).



г) Основни цели и предмет на плана:

Основната цел на Общия устройствен план на oбщина Кирково е да даде цялостна концепция за развитие на територията на общината, отчитаща изискванията за интегриран подход, ресурсна ефективност, опазване на околната среда и адаптация към промените. Решенията на задачите, които произтичат от основната цел, съответстват на нормативната уредба за устройство на територията и на съвременните постановки за интегрирано пространствено планиране и устойчиво развитие.



д) Срокове и етапи на изготвянето на плана:

Съгласно ЗУТ и Заданието за разработване на ОУПО Кирково, плановият документ се разработва в две фази – предварителен проект и окончателен проект.



е) Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията, предвидено водовземане за питейни, промишлени и други нужди - чрез обществено водоснабдяване (ВиК или друга мрежа) и/или от повърхностни води, и/или подземни води, необходими количества, съществуващи съоръжения или необходимост от изграждане на нови.

С ОУП на oбщина Кирково се очертава рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения. Съгласно изискванията на чл. 95, ал. 1 от ЗООС и чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда, компетентните органи РИОСВ/МОСВ ще бъдат информирани писмено за всяко инвестиционно предложение, което ще бъде реализирано, на най-ранен етап, с оглед определяне на необходимостта от провеждане на процедура по реда на глава шеста, раздел III от ЗООС.



3. Орган, отговорен за одобряването и орган по прилагането на плана:

Изработването и прилагането на този планов документ е определено като задължение на общинските администрации в Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА), като са определени следните правомощия:

• Съгласно чл. 21, ал. 1 т. 11 от ЗМСМА Общинският съвет приема решения за създаване и одобряване на устройствени планове и техни изменения за територията на общината или за части от нея при условията и по реда на ЗУТ.

• Съгласно чл. 44, ал. 1 т. 13 от ЗМСМА Кметът възлага или разрешава изработването на устройствени планове и техни изменения за територията на общината или за части от нея и одобрява определени устройствени планове при условията и по реда на ЗУТ, както и организира изпълнението им.

Органът, отговорен за одобряването на ОУП, е Общинският съвет на община Кирково. ОУПО се изпълнява от общинската администрация, като орган по прилагането му е кметът на общината.

4. Друга информация по преценка на възложителя:

Засегнати елементи от Националната екологична мрежа /НЕМ/

Землищата на 16 населени места в община Кирково попадат в защитена зона за опазване на природните местообитания „Родопи – Източни“ с код BG0001032. В границите на зоната се срещат 29 типа местообитания, включени от Приложение I на Директива 92/43/EEC, сред които разнообразни тревни съобщества, ливади, дъбови и букови гори, пещери. Седем от местообитанията са приоритетни. В групата на бозайниците 18 вида са включени в Приложение II на Директива 92/43/EEC, по-голямата част от които прилепи. По отношение на влечугите особен интерес представляват двата вида сухоземни костенурки (шипобедрена и шипоопашата), които са с висок природозащитен статус. Редки за България са ивичестият смок и южната блатна костенурка. Голямо е и разнообразието на безгръбначните, 14 от които са защитени по европейските директиви.

Защитените територии в общината са представени от четири защитени местности и две природни забележителности, които заемат 0,06% от площта ѝ или 31,40 ха.


  • Защитена местност „Гюмюрджински снежник“;

  • Защитена местност „Находище на Провански салеп – с. Лозенградци“;

  • Защитена местност „Находище на Провански салеп – с. Априлци“;

  • Защитена местност „Ултрабазични скали с пионерна тревна растителност“;

  • Природна забележителност „Гъбата – скално образувание“;

  • Природна забележителност „Лъвът – скално образувание“.

Защитена местност „Гюмюрджински снежник“ е най-голямата защитена територия в община Кирково. Тя е създадена със заповед №РД153 от 21.02.2003 г. и цели опазването на вековни смесени гори на бук, ела и явор, както и находища на застрашени от изчезване растителни и животински видове – родопски крем, казашка хвойна, тис, джел, планински явор, мечка и др. Останалите три защитени местности са обявени през 2013 г., за да съхранят находища на редки и защитени растителни видове и съобщества. Две от тях (находища на Провански салеп в с. Лозенградци и с. Априлци) са създадени по проект „Пилотна мрежа от малки защитени територии за видове от българската флора по модела „Растителни микрорезервати” на Института по биоразнообразие и екосистеми изследвания при БАН.

Природните забележителности в общината са обявени със заповед №407 от 07.05.1982 г., с цел опазване на скални образувания.

В регистъра на вековните дървета на ИАОС присъстват седем вековни дървета от територията на община Кирково.

Защитените зони и територии в община Кирково са представени на Фигура 1.





Фигура 1. Защитени територии и зони в община Кирково

Съгласно чл. 10, ал. 2 от Наредбата, прилагам:

  1. Документ за платена такса, в съответствие с чл. 22, ал. 1 от Тарифата за таксите, които се събират в системата на Министерство на околната среда и водите (ДВ, бр. 39/2011г., изм. и доп. ДВ, бр. 94/2012 г. );

  2. Информация и документация, съгласно Приложение № 2, част А от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр.73/2007 г., изм. и доп. ДВ, бр. 94/2012 г.)

  3. Уведомление на електронен носител – 2 броя.

Дата: 30.10.2015 г. Уведомител:.....................................

/подпис/




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница