Доклад №0100012111 за извършен одит и заверка на Годишния финансов отчет за 2010 г на Столична община



страница1/3
Дата16.06.2017
Размер0.49 Mb.
#23713
ТипДоклад
  1   2   3





ОДИТЕН ДОКЛАД
0100012111


за извършен одит и заверка на Годишния финансов отчет за 2010 г.

на Столична община

София, 2011 г.



СЪДЪРЖАНИЕ стр.


Списък на съкращенията

Част първа Въведение

  1. Основание за извършване на одита

  2. Предмет на одита

  3. Одитиран период

  4. Цели на одита

  5. Критерии на одита

  6. Обхват

  7. Същественост

Част втора Констатации

І. Съответствие на формата, съдържанието и представянето на

годишния финансов отчет с нормативните изисквания

ІІ. Одит на отчета за касовото изпълнение на бюджета към 31.12.2010 г.

1. Проверка за спазване на нормативните изисквания при отчитането на

приходите по бюджета

2. Проверка за спазване на нормативните изисквания при отчитането на

разходите по бюджета

3. Проверка на трансферите (субсидиите) между централния бюджет и

бюджета на Столична община, вътрешните трансфери в системата

на първостепенния разпоредител и заемите между бюджетни сметки и

между бюджетни и извънбюджетни сметки

4. Проверка на операциите с финансови активи и пасиви

ІІІ. Одит на отчетите за касовото изпълнение на извънбюджетните сметки

и фондове към 31.12.2010 г., формуляри ИБСФ-3 и ИБСФ-3-КСФ

1. Проверка за спазване на нормативните изисквания при отчитането на

приходите, разходите, трансферите и операциите с финансови активи и

пасиви по извънбюджетните сметки, формуляр ИБСФ-3

2. Проверка за спазване на нормативните изисквания при отчитането на

приходите, разходите, трансферите и операциите с финансови активи и

пасиви по извънбюджетните сметки, формуляр ИБСФ-3-КСФ

ІV. Одит на оборотната ведомост, баланса и приложенията към него към

31.12.2010 г.

V. Проведена годишна инвентаризация на активите и пасивите



Част трета Заключение

3
4

4

4



4

4

4



5

5

6


6
7

10

10


11
11

12
13



20

24


СПИСЪК НА СЪКРАЩЕНИЯТА



ГФО

Годишен финансов отчет

СО

Столична община

СБП

Сметкоплан на бюджетните предприятия

ЕБК

Единна бюджетна класификация за 2010 г.

СОС

Столичен общински съвет

ЗОБ

Закон за общинските бюджети

МФ

Министерство на финансите

ВРБК

Второстепенни разпоредители с бюджетни кредити

ДМА

Дълготрайни материални активи

ДДС

Данък върху добавената стойност

§§

Подпараграф

СОПФ

Специализиран общински приватизационен фонд

ЗДБРБ

Закон за държавния бюджет на Република България

ПП

Програмен продукт

СОАП

Столична общинска агенция за приватизация

МОЛ

Материално-отговорно лице

СИ

Столичен инспекторат

Част първа

ВЪВЕДЕНИЕ


  1. Основание за извършване на одита

Одитът е осъществен на основание чл. 53, ал. 1 от Закона за Сметната палата, одитна задача № 55 от задължителните одитни задачи от Програмата за одитната дейност на Сметната палата на Република България за 2011 г. и в изпълнение на
заповед № ОД-1-ФО-121 от 08.06.2011 г. на заместник-председателя на Сметната палата Цветан Цветков.


  1. Предмет на одита

Предмет на одита е одит и заверка на годишния финансов отчет (ГФО) за 2010 г. на Столична община (СО).


  1. Одитиран период

Одитираният период е от 01.01.2010 г. до 31.12.2010 г.


  1. Цели на одита

Целта на одита и заверката е да се изрази становище относно: законосъобразността, достоверността и редовността на финансовия отчет, както и на включената в него финансова и нефинансова информация.


  1. Критерии на одита

Основните критерии за оценка, приложени при одита на ГФО за 2010 г. са: адекватност и ефективност на системата за вътрешен контрол, гарантираща спазване на законодателството, надеждност и всеобхватност на финансовата и нефинансовата информация във финансовия отчет; вярно и честно отразяване на имущественото и финансовото състояние на СО; обективно и непреднамерено представяне на сделките и събитията във финансовия отчет; съответствие на формата и съдържанието на отчета и спазване на изискванията за неговото изготвяне, представяне и оповестяване съгласно действащото законодателство и наличие на грешки и нередности във финансовия отчет, оценени от гледна точка на определения праг на същественост и нивото на одитния риск.


  1. Обхват

Одитната задача обхвана:

6.1. Проверка на годишния отчет за касовото изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове и приложенията към него относно: съответствие на формата, съдържанието и представянето на отчета с нормативните изисквания; достоверност и пълнота на отразената информация в отчета и взаимовръзка между счетоводни сметки от Сметкоплана на бюджетните предприятия (СБП) и параграфи от Единната бюджетна класификация за 2010 г. (ЕБК).

6.2. Проверка на годишния баланс, приложенията към него относно: съответствието на отразените в баланса стопански, финансови и счетоводни операции с действащото законодателство; достоверност и пълнота на отразената финансова информация в годишния баланс; съответствие на формата, съдържанието, изготвянето и представянето на годишния баланс и приложенията към него с нормативните изисквания и съответствие на приложенията (обяснителна записка, информация за състоянието и изменението на основните активи, пасиви, приходи и разходи) със съдържанието на баланса и оборотната ведомост.

6.3. Съответствие на извършените годишни инвентаризации на активите и пасивите и осчетоводяването на резултатите от тях с действащото счетоводно законодателство и вътрешни актове на одитирания обект.




  1. Същественост

Определен e общ размер на грешките и нередностите, спрямо определения праг на същественост до 2% от размера на общите приходи по бюджета, на общите разходи по бюджета, от сумата на актива и на пасива по баланса към 31.12.2010 г. Това е максимално допустимото ниво на грешки и нередности, които не биха оказали влияние върху потребителите на информацията.

За неизвършена инвентаризация на всички активи и пасиви в структурните звена на СО, за незаведени или неотписани имоти – общинска собственост, за неизвършена преоценка на дяловото участие на СО в търговски дружества, на незавършено строителство и основен ремонт и на други дълготрайни материални активи в процес на придобиване, и за други грешки или нередности, които не могат да се оценят по стойност, се приложи праг на същественост по естество (характер).


Част втора

КОНСТАТАЦИИ
І. Съответствие на формата, съдържанието и представянето на годишния финансов отчет с нормативните изисквания.
Годишният финансов отчет на СО съдържа елементите, определени със заповед
№ ЗМФ-60 от 20.01.2005 г. на министъра на финансите: Годишен отчет за касовото изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове; Баланс към 31.12.2010 г. и приложения.
1. Годишният отчет за касовото изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове е представен в Сметната палата (с писмо, вх. № 07-03-001 от
25.02.2011 г.), след определения срок (21.01.2011 г.) в т. 15 от указанията на министъра на финансите, дадени в ДДС № 11 от 29.12.2010 г. относно „Изготвянето и представянето на отчетите за касовото изпълнение на бюджетите и извънбюджетните сметки и фондове към 31.12.2010 г. на общините”. Отчетът е приет от Столичния общински съвет (СОС) с Решение № 73 от 10.02.2011 г., в изпълнение на разпоредбата на чл. 30, ал. 1 от Закона за общинските бюджети (ЗОБ).

Към отчета са приложени изискуемите се обяснителна записка, разшифровки по параграфи от ЕБК, справка за неусвоените средства, налични по сметки на общините към 31.12.2010 г., предоставени от централния бюджет (ЦБ) като целеви трансфери и целеви субсидии за капиталови разходи, справка за просрочени вземания и задължения към 31.12.2010 г. и друга информация съгласно указанията на Министерството на финансите (МФ), дадени с ДДС № 11 от 29.12.2010 г.1

Сумите, представени в справката за просрочените вземания и задължения по ЕБК са с 2 291 690 лв. повече от отчетените суми по задбалансови сметки от подгрупи 991 „Статистика за просрочени вземания” (15 292 198 лв.) и с 209 149 по-малко от сумите, отразени по задбалансови сметки от подгрупа 992 „Статистика за просрочени задължения” (45 602 677 лв.). Причината за наличие на несъответствие, се дължи на различните срокове, определени от Министерството на финансите (МФ) за представяне на отчета за касовото изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове (м. януари) и на оборотната ведомост (м. март), като в периода на изготвяне на оборотната ведомост се извършва анализиране и уточняване на данните по счетоводните сметки.2

В приложените към ГФО обяснения по справката за просрочените вземания и задължения се установи, че не е представена пълна информация, съгласно изискванията на


т. 2 от ДДС № 11 от 2010 г., от второстепенните разпоредители с бюджетни кредити (ВРБК) към кмета на СО по отношение на диференцирането на просрочените вземания и задължения по тяхната срочност, на събираемостта на просрочените вземания, както и предприетите мерки за събиране на просрочените вземания или за изплащане на просрочените задължения. По време на одита е представена и обобщена изискващата се информация и е изготвено допълнено обяснение като приложение към ГФО.3

От кмета на СО е представена декларация за удостоверяване, че в данните в оборотната ведомост на СО – собствен бюджет, се съдържа информация за всички възникнали (начислени) към съответния период балансови вземания и задължения, съответно приходи и разходи, и е отразена (начислена) информация за задбалансови вземания и задължения, в т. ч. за поетите ангажименти по сключени договори, съгласно изискването на т. 22 от ДДС № 11 от 2010 г. От ВРБК към кмета на СО са представени отделни декларации.


2. Балансът на СО към 31.12.2010 г. е представен в Сметната палата (с писмо,
вх. № 04-14-6 от 09.03.2011 г.) в срока, определен в т. 16.4 от ДДС № 12 от 29.12.2010 г. на МФ относно „Годишното счетоводно приключване на бюджетните предприятия за 2010 г. и изготвяне на оборотни ведомости през 2011 г.”.

Формата, съдържанието, изготвянето и представянето на годишния баланс и приложението към него е в съответствие с нормативните изисквания.

Счетоводната политика на СО осигурява отчитане на бюджетните средства в системата на СО в съответствие с указанията на МФ, дадени с ДДС № 20 от 14.12.2004 г. относно „Прилагането на Националните счетоводни стандарти от бюджетните предприятия” и други писма по отделни въпроси, свързани с отчетността. Възприета е унифицирана политика относно стойностния праг на същественост при признаването на дълготрайните материални активи (ДМА) – 700 лв., без включване на данък върху добавената стойност (ДДС) и други данъци, с което са спазени изискванията на т. 16.16.2 от ДДС № 20 от 2004 г. Индивидуалният сметкоплан на СО е в съответствие със СБП.
3. Приложенията към ГФО – обяснителна записка, информация за състоянието и изменението на основните активи, пасиви, приходи и разходи съответстват на съдържанието на отчета за касово изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове, баланса и оборотната ведомост.

ГФО за 2010 г. на СО е окомплектован в съответствие с нормативните изисквания и указанията на министъра на финансите. Отчетът за касовото изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове на СО е приет от СОС на 10.02.2010 г. и е представен в Сметната палата след определения от МФ срок.
ІІ. Одит на отчета за касовото изпълнение на бюджета към 31.12.2010 г.
При извършения одит на отчета за касовото изпълнение на бюджета към
31.12.2010 г., с помощта на специализиран софтуерен продукт ACL4, относно неговата законосъобразност, достоверност и редовност, и съответствие с ЕБК за 2010 г. на отчитането на приходите, разходите, трансферите и операциите с финансови активи, се установи:
1. Проверка за спазване на нормативните изисквания при отчитането на приходите по бюджета

По бюджета на СО за 2010 г. са отчетени приходи на обща стойност


465 484 966 лв., в т. ч.: по параграф 01-00 „Данък върху доходите на физически лица” – 4 482 063 лв.; по параграф 13-00 „Имуществени данъци” – 193 443 897 лв.; по параграф 20-00 „Други данъци” – 176 060 лв.; по параграф 24-00 „Приходи и доходи от собственост” – 354 004 416 лв.; по параграф 27-00 „Общински такси” – 223 835 027 лв.; по параграф 28-00 „Глоби, санкции и наказателни лихви” – 2 406 995 лв.; по параграф 36-00 „Други неданъчни приходи” – 3 067 999 лв.; по параграф 37-00 „Внесен ДДС и други данъци върху продажбите” – със знак „-” 7 545 329 лв.; по параграф 40-00 „Постъпления от продажба на нефинансови активи” – 7 616 878 лв.; по параграф 45-00 „Помощи, дарения и други безвъзмездно получени суми от страната” – 2 079 167 лв. и по параграф 46-00 „Помощи, дарения и други безвъзмездно получени суми от чужбина” – 676 235 лв. Изпълнението на приходите спрямо уточнения план за 2010 г. е 86 на сто.

От обхвата на проверката са изключени отчетени приходи по бюджета на СО, отразени по параграфи и подпараграфи (§§): §§ 24-04 „Нетни приходи от продажби на услуги, стоки и продукция” – 4 083 199 лв.; §§ 24-08 „Приходи от лихви по текущи банкови сметки” – 96 630 лв.; §§ 24-09 „Приходи от лихви по срочни депозити” –


1 188 780 лв.; §§ 28-02 „Глоби, санкции, неустойки, наказателни лихви, обезщетения и начети” – 2 406 995 лв.; параграф 36-00 „Други неданъчни приходи” – 3 067 999 лв.;
§§ 40-30 „Постъпления от продажба на нематериални дълготрайни активи” –190 961 лв.; параграф 37-00 „Внесени ДДС и други данъци върху продажбите” – със знак „-”
7 545 329 лв.

Извършена е проверка на 99,25 на сто (461 995 748 лв.) от отчетените приходи по бюджета на СО.

Установи се, че приходите са отразени вярно по съответните параграфи и подпараграфи на ЕБК, с изключение на допуснато неправилно отчитане на приходи в размер на 19 858 лв. (в район „Красна поляна”) по §§ 46-50 „Текущи дарения, помощи и други безвъзмездно получени суми от други международни организации”, вместо по
§§ 46-10 „Текущи дарения, помощи и други безвъзмездно получени суми от Европейския съюз”, с което не е спазена ЕБК за 2010 г.5 Допуснатата грешка е несъществена по стойност спрямо определената за проверка извадка (461 995 748 лв.) и не се отразява на общо отчетените приходи по бюджета на СО.

Отчитането на приходите по бюджета на СО е извършено в съответствие с ЕБК за 2010 г.


  1. Проверка за спазване на нормативните изисквания при отчитането на разходите по бюджета

По бюджета на СО са отчетени разходи в размер на 933 568 208 лв., от които с
най-голям относителен дял са разходите по параграф 10-00 „Издръжка” – 37 на сто
(349 150 560 лв.), по параграф 52-00 „Придобиване на ДМА” – 25 на сто (230 115 365) лв., по параграф 01-00 „Заплати и възнаграждения за персонала, нает по трудови и служебни правоотношения – 18 на сто (170 464 651 лв.) и по параграф 51-00 „Основен ремонт на
ДМА” – 4 на сто (41 865 346 лв.). От отчетените разходи за издръжка (по параграф 10-00) с най-големи стойности са отразените разходи по четири подпараграфа – §§ 10-20 „Разходи за външни услуги” – 161 449 125 лв., §§ 10-98 „Други разходи, некласифицирани в другите параграфи и подпараграфи” – 92 17 302 лв., §§ 10-16 „Вода, горива и енергия” – 30 402 676 лв. и §§ 10-30 „Текущ ремонт” – 25 715 419 лв., чиято обща сума
(309 742 522 лв.) представлява 33 на сто от общо отчетените разходи по бюджета на СО.

Отчетените суми по отделните параграфи и подпараграфи са в рамките на уточнените размери на бюджетните кредити, с което е спазена бюджетната дисциплина, регламентирана в т. 7 от § 1 на Допълнителните разпоредби на ЗОБ.

Извършена е проверка на отчетените от първостепенния разпоредител с бюджетни кредити разходи в размер на 582 207 518 лв. (СО – собствен бюджет), които представляват 62,36 на сто от стойността на разходите, отразени по сборния бюджет на СО.

От сборния бюджет на СО са проверени разходите, отразени по §§ 10-98 „Други разходи, некласифицирани в другите параграфи и подпараграфи”. Ограничението в обхвата на проверката е направено, поради липса на единна счетоводна база данни по хронология и аналитичност на ВРБК – 52 броя, към част от които – 24 района на СО има общо 444 броя третостепенни разпоредителя с бюджетни кредити – детски заведения и училища в дейност „Образование”, поделения в областта на социалната сфера и лечебни заведения в дейност „Здравеопазване”.

При извършената проверка на отчетените разходи по бюджета на СО са установени следните допуснати грешки6:

2.1 От отчетената сума по параграф 01-00 „Заплати и възнаграждения за персонала, нает по трудови и служебни правоотношения” и параграф 02-00 „Други възнаграждения и плащания за персонала” на стойност 16 627 261 лв., неправилно са отчетени разходи за 1 988 лв. по параграф 02-00, в резултат на преведени лични осигурителни вноски от бюджета, вместо от извънбюджетната сметка. Грешката не е съществена по стойност спрямо общо отчетените разходи по бюджета.

2.2 По параграф 05-00 „Задължителни осигурителни вноски от работодатели” са отчетени разходи на стойност 3 212 703 лв., от които 1 363 лв. са преведени неправилно от бюджета и отразени по §§ 05-51 „Осигурителни вноски от работодатели за ДОО” –
646 лв., по §§ 05-60 „Здравно-осигурителни вноски от работодатели” – 478 лв. и по §§ 05-80 „Вноски за допълнително задължително осигуряване” – 239 лв., вместо разходите да се извършат и отчетат по извънбюджетната сметка на СО. Грешките не са съществени по стойност и не се отразяват на отчета за касовото изпълнение на бюджета.

2.3 В отчетените по §§ 10-15 „Материали” разходи в размер на 390 049 лв. неправилно са отразени разходи за придобиване на ДМА на стойност 12 076 лв., вместо по параграф 51-00 „Основен ремонт на ДМА” – 9 352 лв. (за увеличаване стойностите на хардуер, процесор, хардиск) и по параграф 52-00 „Придобиване на ДМА” – 2 724 лв. (придобити платка за принтер и скенер).

Разходи в размер на 659 лв. неправилно са отразени по §§ 10-20 „Разходи за външни услуги” (протоколни разходи – 499 лв., книга – 160 лв.), вместо по §§ 10-15 „Материали”.

Допуснатите грешки в размер на 12 735 лв. при отчитане на разходи за материали не са съществени по стойност спрямо общо отчетените разходи по бюджета.

2.4. По §§ 10-16 „Вода, горива и енергия” са отчетени 7 934 719 лв.

Допуснато е неправилно отразяване на разходи за електрическа енергия в размер на 19 839 лв. по §§ 10-20 „Разходи за външни услуги”, вместо по §§ 10-16.



2.5 По §§ 10-20 „Разходи за външни услуги” са отразени разходи за 133 222 796 лв., от които неправилно са отчетени 18 458 лв., вместо по други подпараграфи на параграф 10-00 „Издръжка”, в т. ч. по §§ 10-30 „Текущ ремонт” – 15 613 лв., по §§ 10-52 „Краткосрочни командировки в чужбина” – 1 286 лв. и по §§ 10-40 „Платени данъци, мита и такси (без осиг. вноски за ДОО и НЗОК) – 1 559 лв.

Грешките, допуснати при отчитане на разходи за външни услуги не са съществени по стойност спрямо общо отчетените разходи по бюджета на СО.



2.6 По §§ 10-98 „Други разходи, некласифицирани в другите параграфи и подпараграфи” са отчетени общо разходи в размер на 92 174 784 лв., от които по собствения бюджет на СО – 86 588 639 лв.

Разходи в размер на 5 600 853 лв.7 (6 на сто от отчетената сума по §§ 10-98) са неправилно отразени по §§ 10-98, вместо в съответствие с икономическия им характер същите да бъдат отчетени по съответния подпараграф, например: по §§ 10-15 „Материали”, §§ 10-20 „Разходи за външни услуги”, §§ 10-92 „Разходи за глоби, неустойки, наказателни лихви и съдебни обезщетения” и други подпараграфи.

Не са спазени указанията на т. 21 от ДДС № 7 от 2009 г. на МФ, с които се обръща внимание, че планираните по §§ 10-98 средства за представителни цели, при разходването им, за отчетни цели, следва да се отчитат в зависимост от икономическия им характер по съответния подпараграф на параграф 10-00 „Издръжка” от ЕБК.

2.7 Проверка на документацията за капиталовите разходи, изготвена с програмен продукт – модул „Инвеститор” на МФ

С приетите в чл. 10, ал. 1 от Закона за държавния бюджет на Република България (ЗДБРБ) за 2010 г. бюджетни взаимоотношения между централния бюджет и бюджетите на общините за 2010 г. под формата на субсидии, на СО е определена целева субсидия за капиталови разходи в размер на 2 827,2 хил. лв., от която за изграждане и основен ремонт на общински пътища – 507,6 хил. лв.

С Решение № 48 от 04.02.2010 г. на СОС е приет Сборният бюджет на СО за 2010 г. Планираните капиталови разходи в размер на 601 432 783 лв. са разпределени по източници на финансиране, обекти, функции, дейности и параграфи на ЕБК, отразени в поименен списък за финансиране на капиталови разходи (ДМА, нематериални дълготрайни активи и основен ремонт) за 2010 г., с което е спазена разпоредбата на чл. 9, ал. 1 от ЗОБ. Предвидените източници за финансиране на капиталовите разходи са „собствени бюджетни средства” – 123 600 794 лв., Специализирания общински приватизационен фонд (СОПФ) – 27 379 350 лв., банкови заеми – 208 350 769 лв. и оперативни програми – 239 274 670 лв. Приетата със ЗДБРБ за 2010 г. целева субсидия за СО е за местните дейности и е разпределена по обекти и по функции и дейности, в т. ч. по параграф 51-00 „Основен ремонт” – 507 600 лв. и по параграф 52-00 „Придобиване на ДМА” – 2 319 600 лв.

С приемането на Сборния бюджет на СО за 2010 г. са утвърдени разчетът за финансиране на капиталовите разходи и списъкът на обектите. Изготвената с програмен продукт (ПП) – модул „Инвеститор” 1.10.0 документация за капиталовите разходи на СО за 2010 г. на обща стойност 364 907 327 лв., без включване на средствата по оперативни програми, е представена за утвърждаване в МФ по реда на чл. 12, ал. 1 от ЗДБРБ за 2010 г. (капиталовите разходи, финансирани със средства от целевата субсидия по чл. 10, ал. 1 от ЗДБРБ за 2010 г.). Разчетът е утвърден от министъра на финансите и е изпратен на СО с писмо, изх. № 07-00-17 от 25.03.2010 г.

Периодично през 2010 г. са извършвани промени по бюджета на СО с решения на СОС и със заповеди на кмета на СО, на основание на чл. 27 от ЗОБ. Със Закона за изменение и допълнение на ЗДБРБ за 2010 г. (ДВ. бр. 56 от 23.07.2010 г.) целевата субсидия за капиталови разходи на СО е намалена на 2 403,7 хил. лв., от които за изграждане и основен ремонт на общински пътища са предвидени 431,5 хил. лв. При извършените 150 корекции на поименния списък на капиталовите разходи за 2010 г. е спазен законовият ред.

С решение № 73 от 10.02.2011 г. на СОС за приемане на отчета за касовото изпълнение на бюджета за 2010 г. на СО са актуализирани планът за капиталови разходи за 2010 г. – 466 248 793 лв. и документацията за капиталови разходи, представена в МФ и утвърдена с писмо, изх. № 07-00-11 от 02.03.2011 г.

Отчетът за капиталовите разходи съдържа разшифровки на разходните параграфи: 51-00 „Основен ремонт на дълготрайни материални активи” и 52-00 „Придобиване на дълготрайни материални активи” – по обекти за строителство и основен ремонт;
53-00 „Придобиване на нематериални дълготрайни активи”; 54-00 “Придобиване на земя”; 55-00 „Капиталови трансфери”. Изпълнението на инвестиционната програма за 2010 г. на СО е 316 099 055 лв., или 68 на сто. В информацията за касовото изпълнение на сборния бюджет на СО за 2010 г. се съдържа анализ на отчета за капиталови разходи на СО.

Допуснато е несъответствие между отчета за капиталови разходи, изготвен с


ПП „Инвеститор” и отчетените разходи по бюджета и извънбюджетните сметки и фондове по следните параграфи8:

2.7.1 Сумата на отчетените разходи по параграф 52-00 „Придобиване на ДМА” във формуляри БО-3 (бюджет) и ИБСФ-3 – 245 890 496 лв. е по-малка с 5 336 лв. от отразените по параграф 52-00 разходи в изготвения с помощта на ПП „Инвеститор” отчет (245 895 832 лв.). Разликата се дължи на непосочени в отчет ИБСФ-3 извършени капиталови разходи от Столичната общинска агенция за приватизация (СОАП).

2.7.2 Отчетените по параграф 52-00 разходи по бюджета общо за 230 115 365 лв. са със 171 265 лв. по-малко от отразените в отчета за капиталови разходи, изготвен с ПП „Инвеститор” – 230 286 630 лв. Разликата се дължи на възстановяването на разходи през 2010 г. от Японската банка за международно развитие (ЯБМР), извършени през
2009 г., отразено със знак „-„ по § 52-00 на отчета за касовото изпълнение на бюджета.

2.7.3 По параграф 53-00 „Придобиване на нематериални дълготрайни активи” са отчетени по ИБСФ-3 разходи за общо 3 683 197 лв., които са с 1 341 лв. повече от отразените в отчета за капиталови разходи, изготвен с ПП „Инвеститор” (3 681 856 лв.). Разликата се дължи на неотчетени с ПП „Инвеститор” разходи на стойност 1 341 лв.



Извършените капиталови разходи съответстват на утвърдените им размери по бюджета и извънбюджетните сметки на СО за 2010 г. Допуснатите несъществени различия между отчетените капиталови разходи, отразени в отчета за касовото изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове и в отчета за капиталовите разходи не оказват влияние на представената в отчетите информация.
3. Проверка на трансферите (субсидиите) между централния бюджет и бюджета на СО, вътрешните трансфери в системата на първостепенния разпоредител и заемите между бюджетни сметки и между бюджетни и извънбюджетни сметки

3.1 Получените трансфери (субсидии) от централния бюджет са отразени правилно по подпараграфте на параграф 31-00 „Получени трансфери (субсидии/вноски) от ЦБ (нето)”.

3.2 Вътрешните трансфери в системата на СО са отчетени правилно по подпараграф 61-09 Вътрешни трансфери в системата на първостепенния разпоредител”.

3.3 Допусната е грешка при отчитане на средствата по параграф 76-00 „Временни безлихвени заеми между бюджетни и извънбюджетни сметки/фондове (нето)”. Сумата по §§ 76-21 „Предоставени заеми” (-) е намалена неправилно с 42 145 лв., в т. ч. с 41 937 лв. от възстановени заеми, които е следвало да се отчетат по §§ 76-22 (в район „Банкя” – 19 406 лв. и район „Илинден” – 22 531 лв.) и с 208 лв., неотчетени по §§ 76-21 предоставени заеми (в район „Подуяне”).
4. Проверка на операциите с финансови активи и пасиви

Констатирани са следните грешки и нередности9:



4.1 По параграф 72-00 „Предоставена временна финансова помощ (нето)” е отчетена със знак „-” сумата от 16 992 000 лв., която включва стойностите на предоставени (- 17 000 000 лв.) и на възстановените средства (8 000 лв.), отразени правилно съответно по §§ 72-01 и §§ 72-02.

4.2 По §§ 88-03 „Средства на разпореждане предоставени/събрани от/за извънбюджетни сметки (+/-)” не са отчетени 405 лв. (в район „Оборище”), неправилно отчетени в ИБСФ-3-КСФ по §§ 88-03.

Отчететни са неправилно по §§ 10-11 „Храна” на бюджета на СО предоставени средства за ИБСФ-3- РА-ДФ „Земеделие” в размер на 9 689 лв., вместо по §§ 88-03 със знак „-” (5 512 лв. в район „Красно село” и 4 177 лв. в район „Слатина”).



4.3 По §§ 93-10 „Чужди средства от други лица (небюджетни предприятия и физически лица)” не са отразени налични към 31.12.2010 г. средства в размер на 959 лв. (в район „Подуяне”).
ІІІ. Одит на отчетите за касовото изпълнение на извънбюджетните сметки и фондове към 31.12.2010 г., формуляри ИБСФ-3 и ИБСФ-3-КСФ

1. Проверка за спазване на нормативните изисквания при отчитането на приходите, разходите, трансферите и операциите с финансови активи и пасиви по извънбюджетните сметки, формуляр ИБСФ-3

1.1 Общо отчетените приходи по извънбюджетната сметка, формуляр ИБСФ-3 са в размер на 3 267 785 лв.

Приходи в размер на 14 903 лв., представляващи лихви за просрочени частни вземания от местни лица във връзка със сключени договори в СОАП са отчетени неправилно по §§ 24-10 „Приходи от лихви по предоставени заеми в страната и чужбина”, вместо по §§ 28-02 „Глоби, санкции, неустойки, наказателни лихви, обезщетения и начети”10.



1.2 При отчитането на разходите, в общ размер на 20 247 294 лв., са допуснати следните грешки11:

1.2.1 Не са отчетени на касова основа (в дирекция „Социални дейности”) изразходвани средства, които е следвало да се отразят по:

а) §§ 10-11 „Храна” – 590 лв.;

б) §§ 10-12 „Медикаменти” – 6 768 лв.;

в) §§ 10-13 „Постелен инвентар и облекло” – 29 лв.;

г) §§ 10-15 „Материали” – 7 598 лв.;

д) §§ 52-03 „Придобиване на друго оборудване, машини и съоръжения” – 4 451 лв.;

1.2.2 В отчетената сума по параграф 51-00 „Основен ремонт на ДМА” –


3 441 460 лв. неправилно са отразени разходи за придобиване на озвучителна техника на стойност 102 601 лв. (за Театър „София”), вместо по §§ 52-03 „Придобиване на друго оборудване, машини и съоръжения”;

1.2.3 По параграф 52-00 „Придобиване на ДМА” са отразени извършени разходи в размер на 15 775 131 лв., от които:

а) по §§ 52-19 „Придобиване на други ДМА” – 510 лв., вместо по §§ 52-05 „Придобиване на стопански инвентар” (в СОАП);

б) по §§ 52-06 „Изграждане на инфраструктурни обекти” – 150 000 лв. за придобиване на поземлен имот в община Царево, вместо да се отчетат по параграф 54-00 „Придобиване на земя”.



1.3. Трансферите (субсидиите) и временните безлихвени заеми между бюджетни и извънбюджетни сметки са отразени правилно по параграфите на ЕБК12.

1.4 Операции с финансови активи и пасиви – общо отчетени 41 735 494 лв.

Средствата, свързани с операции с финансови активи и пасиви са отчетени правилно 13.


2. Проверка за спазване на нормативните изисквания при отчитането на приходите, разходите, трансферите и операциите с финансови активи и пасиви по извънбюджетните сметки, формуляр ИБСФ-3-КСФ

2.1 По приходите – отчетени общо 5 597 лв.

По §§ 36-19 „Други неданъчни приходи” са отчетени неправилно общо 4 947 лв., които представляват възстановени разходи (възнаграждение по граждански договор и социални осигуровки върху възнаграждението) и е следвало да се отчетат в намаление на сумите по разходни подпараграфи 02-02 и 05-00 (в район "Овча купел")14.



2.2 По разходите – общ размер от 4 180 369 лв.

При отчитането на разходи по извънбюджетни сметки на бенифициенти на Кохезионния и Структурните фондове към Националния фонд (ИБСФ–3–КСФ) са допуснати следните грешки и нередности15:

2.2.1 По параграф 02-00 „Други възнаграждения и плащания за персонала” сумата на общо отчетените разходи от 527 974 лв. е намалена с 4 384 лв., в резултат на допуснати грешки, в т. ч.: 1 988 лв. – преведени лични осигурителни вноски неправилно от бюджета на СО, вместо от ИБСФ-3-КСФ; 2 396 лв. – неправилно отчетени по §§ 10-13 – 1 100 лв.,
по §§ 10-14 – 588 лв. и по §§ 10-15 – 130 лв. (в район „Младост”) и по §§ 05-60 – 325 лв. и


Каталог: articles -> download
download -> Закон за върховната сметна палата на 14 декември 2005 г се навършват 125 години от приемането на първия Закон за Върховната сметна палата
download -> Одитен доклад №0400005712 за извършен одит за съответствие на декларираните приходи
download -> Одитирани обекти и дейности от сметната палата І. Първостепенни и второстепенни разпоредители с бюджетни кредити
download -> Закон за върховната сметна палата на българия уважаеми господин председател на Народното събрание
download -> Указания за финансов одит
download -> За извършен финансов одит на годишния финансов отчет
download -> Сборник документи издател на поредицата "архивите говорят": главно управление на архивите при министерския съвет


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница