Доклад за дейността на "българска холдингова компания" ад за 2012 година



Дата20.08.2017
Размер116.89 Kb.
#28420
ТипДоклад
ГОДИШЕН КОНСОЛИДИРАН ДОКЛАД ЗА ДЕЙНОСТТА
НА “БЪЛГАРСКА ХОЛДИНГОВА КОМПАНИЯ” АД

ЗА 2012 ГОДИНА




І. РАЗВИТИЕ, РЕЗУЛТАТИ ОТ ДЕЙНОСТИТЕ И СЪСТОЯНИЕ НА ПРЕДПРИЯТИЯТА, ВКЛЮЧЕНИ ПРИ КОНСОЛИДИРАНЕТО КАТО ЦЯЛО

( ПРЕДПРИЯТИЯТА ОТ ГРУПАТА).
Дейността на “Българска холдингова компания” АД през текущата финансова година беше насочена в няколко направления:


  • Управление на дъщерните дружества

Следвайки поставените задачи в началото на годината по отношение на своите дъщерни дружества и през 2012 г. “Българска холдингова компания” АД участваше в планиранетото на бизнеса им. “Българска холдингова компания” АД оказваше съдействие при:



  • осъществяване на инвестиционни мероприятия

  • усъвършенстване на техните продукти и услуги, в зависимост от изискванията на пазара

  • усъвършенстване на маркетинговата дейност, дейността свързана с управлението на човешките ресурси, и други дейности свързани с управлението на дружествата

  • осигуряване на финансови средства за оперативната и инвестиционната дейност на дружествата




  • Участие в процеса по бизнес планиране и контрол на постигнатите резултати

Осъзнавайки важната роля на контрола в управлението на дъщерните дружества, ръководството на “Българска холдингова компания” АД продължи своята практика за бизнес планиране и контролиране на резултатите.

Ръководството на “Българска холдингова компания” АД се стреми да бъде непрекъснато в течение на дейността на дъщерните дружества. Информация се обменя ежемесечно като дружествата предоставят отчети за дейността си всеки месец. Провеждат се работни срещи между ръководството на холдинга и съответните ръководства на дружествата, на които се отчитат резултатите за изминалия период.


  • Оказване на съдействие за финансиране на дъщерните дружества

През 2012 г. на дъщерните дружества са отпуснати 1 906 хил.лв. Част от тези средства, в размер на 1 816 хил.лв. са погасени. Към 31.12.2012 г. вземанията по отпуснати заеми са 7 820 хил.лв.




  • Преструктуриране на порфейла

През 2012 г. “Българска холдингова компания” АД е извършила продажба на дяловете си в ДФ Ти Би Ай Динамик, ДФ Ти Би Ай Хармония и ДФ ДСК Растеж. Дружеството е продало и част от инвестицията си в държавни ценни книжа. През 2012 г. “Българска холдингова компания” АД е извършила покупко-продажба на акции на дъщерното си дружество „Парк хотел Москва” АД.


Освободените парични средства дружеството е инвестирало в срочни банкови депозити.

Към края на 2012 г “Българска Холдингова Компания” АД притежава пакети акции от 29 дружества и инвестиции в държавни ценни книжа.



Отрасловата структура към края на 2012 г. е следната:

Най - голям е делът на инвестициите направени в отрасъл туризъм – около 70%. Към датата на изготвяне на годишния доклад за дейността в портфейла на холдинга има 8 дъщерни дружества по смисъла на чл. 277, ал. 3 от Търговския закон. Общият брой акции от такива дружества е 5 905 835, което представлява 88,70 % от общия брой акции, притежавани от дружеството.


Освен в акции “Българска холдингова компания” АД е инвестирала част от финансовия си ресурс в държавни ценни книжа.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ГРУПАТА
1. Българска холдингова компания АД – дружество майка
Българска Холдингова Компания АД е холдингово акционерно дружество регистрирано в София. Българска Холдингова Компания АД е правоприемник на Българо-холандски приватизационен фонд АД. Седалището на дружество е в Република България, град София, Община “Оборище”, адресът на управление е гр. София, Община “Оборище”, ул. “Велико Търново” Nо 28, ет. 4.
Дружеството се представлява от Пирин Василев Атанасов - изпълнителен директор, член на управителния съвет.
Дружеството е с двустепенна структура на управление - управителен и надзорен съвет.
Членовете на надзорния съвет са : Хараламби Борисов Анчев, „Индустриален бизнес център” АД с представител Христо Христов Друмев и „Българска компания за текстил” АД с представител Бойко Борисов Биров.
Членовете на управителния съвет са : Пирин Василев Атанасов, Димитър Иванов Миланов и Ирина Михайлова Молерова.
Основният капитал на Дружеството е в размер на 6 584 хил. лв., разпределен на 6 583 803 акции по 1 лев всяка. Акционери са 37 юридически лица, притежаващи 3 303 898 акции или 50,18% от капитала. Останалите акции се притежават от физически лица.
Предметът на дейност на дружеството обхваща: придобиване, управление, оценка и продажба на участия в български и чуждестранни дружества; придобиване, управление и продажба на облигации; придобиване, оценка и продажба на патенти, отстъпване на лицензи за използване на патенти на дружества, в които БХКо АД участва; финансиране на дружества, в които БХКо АД участва.

2. Парк-хотел Москва АД – гр. София

Предметът на дейност: хотелиерство, ресторантьорство, туроператорска и турагентска дейност, обмяна на валута, даване и приемане на депозити от други дружества, участия в други дружества, отдаване под наем на части от сградата за офиси на други дружества

Дружеството притежва дъщерни предприятия от сферата на туризма- Аугуста 91 АД и сферата на услугите – Инкомс инструменти и механика АД.

2. Хармарлийска керамика АД - гр. Харманли

Предмет на дейност: производство на керамични блокове за зидария

3, Търговия на едро – Сливен АД – гр. Сливен

Предмет на дейност: търговия с хранителни и нехранителни стоки, организиране и осъществяване на дейност като стоково тържище и отдаване на складове и магазини под наем.

4. Търговия на едро – Плевен АД – гр. Плевен

Предмет на дейност: търговия с хранителни и нехранителни стоки, организиране и осъществяване на дейност като стоково тържище и отдаване на складове и магазини под наем.


5. Бистрец АД – гр. Кърджали

Предмет на дейност: проучване, проектиране, производство, монтаж и сервиз на машини и съоръжения за биологично и химическо пречистване на води и отдаване на части от сградите под наем.


6. АТП – Бухово АД – гр. Бухово

Предмет на дейност: отдаване под наем на производствени машини


7. Елпром – АНН АД – гр. Петрич

Предмет на дейност: производство на ел. компоненти



ОСНОВНИ ПАРАМЕТРИ НА ГОДИШНИЯ КОНСОЛИДИРАН ФИНАНСОВ ОТЧЕТ

А. Разходи на дружеството на консолидирана база
През отчетната 2012 г. в дружеството на консолидирана база са извършени разходи в размер на 14 225 хил. лева, които са разпределени както следва: 8.28 % от тях са финансови разходи и 91.72 % - разходи за оперативна дейност.

Финансовите разходи са в размер на 1 178 хил. лева. Отрицателните разлики от операции с финансови активи и инструменти са в размер на 733 хил.лв или 5.15% от сумата на разходите. Разходите за преоценки и други са в размер на 332 хил. лв. или 2.33 % от сумата на разходите. Разходите за лихви са в размер на 77 хил.лв. Отрицателните разбики от промяна на валетните курсове са в размер на 36 хил.лв.

Разходите за оперативна дейност са в размер на 13 047 хил. лв. и включват разходи за амортизации, разходи за осигуровки, разходи за заплати, разходи за материали, разходи за външни услуги, балансова стойност на продадените активи и други разходи.

Като цяло може да се каже, че разходите на дружеството на консолидирана база са намалели с 4.70 % спрямо предходната финансова година.



Б. Финансов резултат на дружеството на консолидирана база
В дружеството на консолидирана база през 2012 г. е налице отрицателен финансов резултат в размер на 1 537 хил. лв. като загубата на икономическата група е 1 214 хил.лв., а загубата на малцинственото участие – 323 хил.лв


В. Приходи на дружеството на консолидирана база
През отчетната 2012 г. в дружеството на консолидирана база са реализирани приходи в размер на 12 603 хил. лева, които са разпределени както следва: 5.73 % от тях са финансови приходи и 94.21 % - приходи от оперативна дейност. Приходите от финансирания са в размер на 8 хил.лв и относителен дял от 0.06%.
Приходите от оперативна дейност са формирани от продажби на продукция, стоки, услуги и други.
Финансовите приходи са формирани както следва:

  • Приходите от лихви са в размер на 670 хил. лв.

- Делът от печалбата на асоциирани предприятия е в размер на 52 хил.лв.

Г. Активи на дружеството на консолидирана база
Дълготрайните активи заемат 79,49 % от всички активи на дружеството и са структурирани както следва:


  • Дълготрайни материални активи в размер на 27 567 хил. лв. или 47.68 %.

  • Дълготрайни нематериални активи в размер на 3 хил. лв. или 0.01 %.

  • Дългосрочните финансови активи в размер на 16 369 хил. лв. или 28.31 % от общата стойност на дълготрайните активи. Най - значителен е делът на дългосрочните инвестиции в асоциирани предприятия -20.12%. Останалите активи са разпределени в участия в други предприятия – 4 704 хил. лв. (8.14%) и други 30 хил. лв. (0.05%).

  • Вземания от свързани лица извън групата в размер на 16 хил.лв или 0.03%.

  • Инвестиционни имоти в размер на 2 001 хил.лв или 3.46%



Краткотрайните активи заемат дял от 20.51 % и са структурирани по следния начин:

- Краткосрочни вземания от свързани лица извън групата – 549 хил. лв. – 0.95%.



- Парични средства - в размер на 3 871 хил. лв. или 6.70 % от общата стойност на активите.

- Краткосрочни финансови активи – 5 520 хил. лв. – 9.55 %

- Материални запаси в размер на 1 192 хил. лв – 2.06%

- Търговски вземания в размер на 370 хил.лв.- 0.64%

- Други вземания в размер на 359 хил.лв.- 0.62%

Д. Пасиви на дружеството на консолидирана база
Дългосрочните пасиви на дружеството възлизат на 1 241 хил. лв. (2.15 % от общата сума на пасивите).
Краткосрочните пасиви на дружеството възлизат на 5 019 хил. лв. (8.68 % от общата сума на пасивите). От тях по-съществени са задълженията към свързани предприятия в размер 804 хил. лв., задължения към доставчици в размер на 494 хил. лв., към бюджета в размер на 141 хил. лв., задължения към персонала и осигурителни предприятия в размер на 744 хил. лв., задължения към банки по предоставен кредит в размер на 2 561 хил.лв., други задължения в размер на 275 хил.лв.

Е. Собственият капитал на дружеството към 31.12.2012 г. на консолидирана база е в размер на 39 377 хил. лв. или 68.11 % от общата сума на пасивите на дружеството и е разпределен както следва:

  • Основен капитал – 6 584 хил.лв.

  • Премии от емисия – 7 407 хил.лв.

  • Резерв от последващи оценки на активите и пасивите – (80) хил.лв.

  • Резерви – 13 240 хил.лв.

  • Резултат от предходни периоди – 13 440 хил.лв.

  • Резултат от текущия период – (1 214) хил.лв.

Неконтролиращото (малцинствено) участие е в размер на 12 180 хил.лв.





  1. ЛИКВИДНОСТ:



През 2012 г. “Българска холдингова компания” АД е посрещала потребностите си за обезпечаване разходите за дейността си предимно със собствени средства.




Собствените средства са резултат от приходите от основната дейност на Холдинга:

  • Приходи от лихвени плащания по глобални облигации

  • Приходи от лихви във връзка с лихвоносни вземания от дъщерни дружества

  • Приходи от оказани услуги и други
“Българска холдингова компания” АД пренасочи тези средства за финансиране на инвестиционна си програма.



Източници на ликвидност за “Българска холдингова компания” АД през 2012 г. на консолидирана база

Вътрешни източници

Към 31.12.2012 г. наличните парични средства на дружеството на консолидирана база възлизат на 3 871 хил.лв.


Външни източници
Дружеството е ползвало привлечени средства през 2012 г. Те са под формата на ломбарден банков заем в размер на 2 561 хил.лв. като е сключен договор за револвираща кредитна линия с банкова институция. Заемът е обезпечен с глобални облигации като дружеството запазва собствеността върху тях.


  1. КАПИТАЛОВИ РЕСУРСИ

През 2012 г. общият капиталов ресурс възлиза на 57 817 хил.лв, като 68.11% са собствен капитал и 8.68% е привлечен капитал. В сравнение с предходната година, собственият капиталът е намалял с 1 234 хил.лв, както и размерът на пасивите на дружеството на консолидирана база .




Собственият капитал на „Българска холдингова компания” АД на консолидирана база към 31.12.2012 г. е 39 377 хил.лв. и е намалял с 1 234 хил.лв. или с 3.04%.

Общите задължения на „Българска холдингова компания” АД на консолидирана база към 31.12.2012 г. възлизат на 5 019 хил.лв. и са намалели с 4 251 хил.лв. спрямо същите към 31.12.2011 г. В най-голяма степен намалението се дължи на погасяване на задълженията по репо –сделки с глобални облигации.

3. РЕЗУЛТАТИ ОТ ДЕЙНОСТТА
За финансовата 2012 година се наблюдава отрицателен финансов резултат на консолидирана база. Най-значителни са приходите, реализирани от продажба на продукция, стоки, услуги и други. Делът, който заемат тези приходи в общите приходи на дружеството за последната финасова година е 94.21 %.


IІ. ВАЖНИ СЪБИТИЯ, КОИТО СА НАСТЪПИЛИ СЛЕД ДАТАТА, КЪМ КОЯТО Е СЪСТАВЕН КОНСОЛИДИРАНИЯТ ФИНАНСОВ ОТЧЕТ

За периода след датата, към която е съставен консолидираният финансовия отчет, до датата на публикуването му не са настъпили важни и/или значителни за дейността на предприятията от икономическата група некоригиращи събития, неоповестяването на които би повлияло за вярното и честно представяне на финансовите отчети.




III. БЪДЕЩО РАЗВИТИЕ НА ПРЕДПРИЯТИЯТА ОТ ГРУПАТА КАТО ЦЯЛО
През 2013 г. ръководството на “Българска холдингова компания” АД ще се стреми да продължи успешното представяне на дружествата от икономическата група и утвърждаването им на българския пазар. С оглед провежданата инвестиционна програма в дружествата ни от туристическия отрасъл, се очаква повишаване на рентабилността им в дългосрочен план. За целта дейността на “БХК” АД ще е насочена в следните основни направления:


  • Преструктуриране на портфейла от акции в зависимост от стратегическите интереси и текущата икономическа конюнктура, с цел увеличаване на приходите в краткосрочен и дългосрочен план.

  • Ефективно управление на дъщерните дружества с цел повишаване капитализацията им, подпомагане при реализацията на продукцията и осигуряване на нужните инвестиции.

  • Ефективно управление на свободните парични ресурси.

Главна цел е повишаване рентабилността на дъщерните дружества, а оттам и повишаване на текущите приходи и печалбата, което ще доведе до нарастване на стойността на акциите на “Българска холдингова компания” АД.



IV. ДЕЙСТВИЯ В ОБЛАСТТА НА НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКАТА И РАЗВОЙНА ДЕЙНОСТ НА ПРЕДПРИЯТИЯТА ОТ ГРУПАТА КАТО ЦЯЛО

Дружествата от икономическата група не извършват собствена изследователска и иновационна дейност, както и трансфер на иновации. През текущата година също няма потребност дружествата да заделя средства за научни изследвания и разработки.




V. БРОЙ И НОМИНАЛНА СТОЙНОСТ НА АКЦИИТЕ ИЛИ ДЯЛОВЕТЕ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО МАЙКА, ПРИТЕЖАВАНИ ОТ НЕГО, ОТ НЕГОВО ДЪЩЕРНО ПРЕДПРИЯТИЕ ИЛИ ЛИЦЕ, КОЕТО ДЕЙСТВА ОТ СВОЕ ИМЕ, НО ЗА СМЕТКА НА ТЕЗИ ПРЕДПРИЯТИЯ

През 2012 г. предприятието майка не е придобивало или прехвърляло собствени акции.

Към 31.12.2012 г. дружеството майка не притежава собствени акции.
През 2012г. предприятията от икономическата група не са придобивали или прехвърляли акции на предприятието майка.

VI. ИЗПОЛЗВАНИ ОТ ПРЕДПРИЯТИЯТА ОТ ГРУПАТА ФИНАНСОВИ ИНСТРУМЕНТИ
Финансовите инструменти, които дружествата от икономическата група използват, се подразделят на следните видове:


  1. Финансови активи – парични средства, търговски и други вземания, предоставени заеми, инвестиции в ценни книжа ( акции и облигации).

  2. Финансови пасиви – търговски и други задължения.

Оповестяването на информация за финансовите инструменти и за свързаните с тях рискове е важно за потребителите на информация от финансовите отчети.



Финансовият риск (несигурност) представлява възможни колебания в стойността на финансовите инструменти, паричните потоци или във финансовия резултат, дължащи се на външни (в по-голяма степен) и вътрешни фактори.

Финансовият риск бива четири основни вида:




  1. Ценови риск, в т.ч.

    1. валутен риск, представляващ възможни колебания в стойността на финансовите инструменти в резултат на промени във валутните курсове;

б) лихвен риск, при който стойността на финансовите инструменти може да се промени в резултат на промени в лихвените проценти, както е например при облигации с фиксиран лихвен процент;


в) пазарен риск, при който се променя стойността на финансовия инструмент в резултат на промени в пазарните цени на ценните книжа.


  1. Кредитен риск, при който може да се реализира загуба поради неизпълнение на задълженията на една от страните, например при непогасяване от страна на длъжниците на предоставени заеми.




  1. Ликвиден риск, който се свързва с трудности при набавяне на парични средства за изпълнение на ангажиментите по финансовия инструмент, например невъзможност за набавяне на парични средства от кредитополучател за погасяване на главница и изплащане на лихви по получен заем.




  1. Риск на паричния поток, представляващ колебания в размера на бъдещите парични потоци, свързани с даден финансов инструмент.


Годишен консолидиран доклад за дейността на “Българска Холдингова Компания” АД, гр. София за 2012 година





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница