Доклад за дейността през 2014 г. Дп „национална компания „ железопътна инфраструктура доклад за дейността през 2014 година



страница1/3
Дата02.02.2018
Размер444.16 Kb.
#54011
ТипДоклад
  1   2   3

ДП „НАЦИОНАЛНА КОМПАНИЯ ЖЕЛЕЗОПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА”
годишен индивидуален доклад за дейността през 2014 г.


ДП „НАЦИОНАЛНА КОМПАНИЯ ЖЕЛЕЗОПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА”

ДОКЛАД ЗА ДЕЙНОСТТА ПРЕЗ 2014 ГОДИНА

  1. Описание на дейността

Държавно предприятие „Национална компания „Железопътна инфраструктура” (ДП „НКЖИ”) е със статут на държавно предприятие по чл. 62, ал.3 от Търговския закон, образувано на основание на чл. 9 от Закона за железопътния транспорт (ЗЖТ). Предприятието е управител на железопътната инфраструктура.

Дейностите в предприятието са регламентирани от ЗЖТ, подзаконовите нормативни актове по неговото прилагане, международни споразумения за железопътни превози, по които Република България е страна и са съобразени с изискванията на директивите на Европейската комисия.

Като управител на железопътната инфраструктура в България, ДП „НКЖИ” организира дейността си в съответствие с 5-годишен договор с държавата по чл. 25 (1) от ЗЖТ, 10-годишна програма за развитие на железопътния транспорт и на железопътната инфраструктура по чл. 27 от ЗЖТ, годишна програма за изграждането, поддържането, ремонта, развитието и експлоатацията на железопътната инфраструктура по чл. 28 от ЗЖТ, годишен бизнес план за дейността на предприятието.

През 2014 г. ДП „НКЖИ” активно участва в изпълнението на поставените цели на политиката в областта на транспорта, информационните технологии и съобщенията за устойчиво развитие на транспорта и в частност на железопътната инфраструктура, повишаване на качеството на предлаганите транспортни услуги и намаляване на негативното влияние на транспорта върху околната среда.

Стратегията за развитие на транспортната система на Република България за периода до 2020 г., определя следните стратегически цели на политиката в транспортния сектор: постигане на икономическа ефективност, развитие на устойчив транспортен сектор, подобряване на регионалното и социално развитие и обвързаност, ускоряване интегрирането на страната в европейските структури.

Основни приоритети за развитието на железопътната инфраструктура на Република България са:



  • развитие и модернизация на железопътната инфраструктура на страната като интегрална част от трансевропейската транспортна мрежа;

  • трансформиране на железопътната мрежа в конкурентоспособен и ефективен транспортен мост между страните от Западна и Централна Европа и страните от Средния и Далечния изток, а също и по оста Север-Юг между Балтийско и Адриатическо море;

  • модернизация и електрификация на железопътната инфраструктура по основните направления за страната;

  • развитие на безопасни за околната среда, съобразени с критериите на ЕС, железопътни транспортни схеми и технологии за товарни и пътнически превози. Осигуряване на подходящи условия за устойчив ръст на превозите при повишена енергийна ефективност;

  • подпомагане, стимулиране и ускоряване развитието на комбинирания транспорт;

  • развитие и управление на интермодални терминали, обслужващи железопътния транспорт;

  • внедряване на високо технологични системи за ефективно управление на влаковото движение, гарантиращи висока степен на безопасност и оперативна съвместимост по правилата и стандартите на ЕС. Разширяване прилагането на информационни технологии, базирани на високоскоростни оптични и GSM-R мрежи за предаване на данни;

  • включване в Европейската мрежа на Система за подпомагане на операции (OSS);

  • участие в (RNE) – асоциация на европейските управители на инфраструктурата за осигуряване на бърз и лесен достъп до европейския железопътен транспорт, за повишаване на качеството и ефективността на международния железопътен трафик, за хармонизиране на условията и процедурите в областта на международното управление на железопътната инфраструктура;

  • повишаване конкурентоспособността на железопътния транспорт в рамките на транспортните услуги;

  • покриване на всички разходи, пряко натрупани като резултат от предоставяне на влаковата услуга, с таксите за ползване на инфраструктурата;

  • оптимизиране на инвестициите в железопътната инфраструктура. Ефективно и пълно усвояване на средствата от Държавния бюджет, от Структурните и Кохезионния фондове на Европейския съюз.

За изпълнение на основните си приоритети ДП „НКЖИ” се стреми към:

  • оптимизиране на капацитета и ефективността на съществуващата инфраструктура;




  • реконструкция и подновяване на железопътните линии, разположени по общоевропейските транспортни оси с цел повишаване на проектните скорости, въвеждане на технологична съвместимост за движение по трансевропейската транспортна мрежа;

  • повишаване на конкурентоспособността по отношение на качество и ефективност, което да възстанови позицията на железопътния транспорт като основен вид транспорт за пътници и товари;

  • провеждане на активна технологична и търговска политика за задоволяване на потребностите на клиентите от качествено обслужване – сигурност, надеждност, целогодишност и екологичност на предоставяните услуги;

  • въвеждане на нови услуги и дейности, иновативни техники и технологии. Разширяване на пазарния дял на комбинираните превози чрез развитие на терминална инфраструктура;

  • провеждане на гъвкава тарифна политика за инфраструктурните такси чрез въвеждане на нова методика;

  • ефективно усвояване на средствата от фондовете на ЕС;

  • привличане и задържане на висококвалифицирани човешки ресурси;

  • подобряване на транспортния достъп на регионално ниво до транспортните коридори и стимулиране развитието на пограничните райони.

Източници за финансиране на железопътната инфраструктура са: Държавният бюджет, приходи от инфраструктурни такси за използването й, приходи от цена за разпределение на тягова електрическа енергергия по разпределителните мрежи на железопътния транспорт, приходи от търговска дейност, приходи от услуги по ценова листа, кредити, средства по програми на Европейския съюз и други.

ДП „НКЖИ”, като бенефициент на Оперативна програма „Транспорт” 2007–2013 г. и на Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура” 2014 2020 г., е насочило усилията си към подобряване на транспортния сектор в България чрез развитието на европейските транспортни коридори, преминаващи през територията на страната, следвайки общата цел – развитие на устойчива транспортна система.

Ефектът от изпълнението на политиката в железопътния сектор е свързан с: намаляване броя и времето за отстраняване на аварии; намаляване на енергийните разходи; привличане на повече товари и пътници; осигуряване на стабилен График за движение на влаковете (ГДВ); премахване на временни и постоянни намаления на скоростта; подобрено качество и увеличен капацитет на железопътната инфраструктура; намалени средства за поддържане и експлоатация на жп инфраструктура; свободен и равнопоставен достъп до различните инфраструктурни мрежи и обекти; повишено качество на транспортното обслужване – по-висока скорост, намалено времепътуване, повишена безопасност, по-висок комфорт и други.


  1. Производствен капацитет и степен на натовареност

ДП „НКЖИ” в качеството си на управител на железопътната инфраструктура на Република България предоставя използването й от лицензирани превозвачи при равнопоставени условия.

Производственият капацитет на железопътната мрежа е сравнително постоянна величина. Повишено запълване на капацитета се достига в определени железопътни участъци и линии поради извършване на ремонти на железния път и другите съоръжения.

През 2014 г. се отчита увеличение в натуралните измерители на извършената работа спрямо 2013 г., а именно: с 617 308 или с 2,2% във влаккилометри и с 861 991 хил. или със 7,2%. в брутотонкилометри.


НАТУРАЛНИ И СТОЙНОСТНИ ИЗМЕРИТЕЛИ

Влаккилометри

Брутотонкилометри
(хил.)


Приходи от
инфраструктурни
такси (хил. лв.)


Отчет 2014 г.

28 801 804

12 880 745

54 741

Отчет 2013 г.

28 184 496

12 018 754

68 594

Изменение 2014/2013 (+/-)

617 308

861 991

-13 853

Изменение 2014-2013 в (%)

2,2%

7,2%

-20,2%

По видове превози изменението на превозната работа е, както следва:



  • пътнически превози – спад с 0,1% във влаккм. и ръст с 5,8% в брутотонкм.;

  • товарни превози – ръст с 9,9 % във влаккм. и 8,1% в брутотонкм.;

  • изолирани локомотиви – ръст с 3,2% във влаккм. и с 4,6% в брутотонкм.

С приходите от инфраструктурни такси се покриват преките разходи, възникнали директно, вследствие извършването на влаковата услуга.

От 01.01.2014 г., с цел стимулиране на товарните превози по железопътния транспорт, са в сила нови - намалени тарифни ставки, като за влаккилометър ставките са намалени от 0,8203 лв. на 0,7902 лв., а за брутотонкилометър от 0,0038 лв. на 0,0025 лв.

С ПМС № 66/21.03.2014 г. от 05.04.2014 г. са намалени ставките за влаккилометър и бутотонкилометър за комбинирани превози с блок-влакове с 10% и за превоз на товарни автомобили с блок влакове с 30%.

В резултат на новите ставки приходите от инфраструктурни такси за 2014 г. са по-малко с 13 853 хил. лв. или с 20,2% от реализираните приходи за 2013 г., независимо от отчетения ръст на превозите.


Структурата на приходите от инфраструктурни такси по видове превози за 2014 г. е показана в следващата графика:



Пазарен дял на извършената работа по превозвачи в натурални и стойностни измерители

През 2014 г. железопътната инфраструктура беше предоставена за ползване като цяло на всички лицензирани превозвачи: „БДЖ - Товарни превози” ЕООД, „БДЖ - Пътнически превози” ЕООД, „БЖК” АД, „Булмаркет - ДМ” ООД, „Газтрейд” АД, „Рейл Карго Австрия” АД, „Ди Би Шенкер Рейл България” ЕООД, ДП „ТСВ”, „Експрес сервиз” ООД, „Карго Транс Вагон България” АД и „Порт Рейл” ООД.



Изменението на реализираните приходи от инфраструктурни такси по превозвачи за 2014 г. спрямо 2013 г., е показано в таблицата:


ПРЕВОЗВАЧИ

Приходи от инфр. такси за 2014 г. (лв.)

Приходи от инфр. такси за 2013 г. (лв.)

Изменение
2014/2013
(+/-)


Изменение
2014/2013
(%)


„БДЖ ПП” ЕООД

29 177 916

35 316 914

(6 138 998)

-17,38%

„БДЖ ТП” ЕООД

14 755 315

19 889 412

(5 134 097)

-25,81%

„БЖК” АД

5 097 993

7 191 619

(2 093 626)

-29,11%

„Булмаркет – ДМ” ООД

1 786 300

2 241 221

(454 921)

-20,30%

„Газтрейд” АД

-

44

(44)

-100,00%

„Рейл Карго Австрия” АД

546 215

6 790

539 425

7944,40%

„ДБ Шенкер Рейл България” ЕООД

3 156 748

3 817 430

(660 682)

-17,31%

ДП „ТСВ”

157 120

118 641

38 479

32,43%

„Експрес Сервиз” ООД

736

1 272

(536)

-42,14%

„Порт Рейл” ООД

62 655

10 795

51 860

480,41%

„Карго Транс Вагон България” АД

41

-

41

100,00%

Общо приходи от инфраструктурни такси


54 741 039


68 594 138


(13 853 099)


-20,20%

БДЖ - Пътнически превози” ЕООД е единствен лицензиран превозвач за превоз на пътници и багажи по железопътната мрежа на Република България със 100% пазарен дял в пътническите превози.

През 2014 г. продължава преразпределението на товарните превози между железопътните превозвачи, като частните превозвачи навлизат все по-активно на пазара на железопътните превози. Делът на превозвачите в приходите от товарни превози е показан в следващата графика:


БДЖ - Товарни превози ЕООД за 2014 г. е с пазарен дял в товарните превози, както следва: 60,67% във влаккм., 55,18% в брутотонкм. и 57,52% в приходите от инфраструктурни такси.

В „БДЖ - ТП” ЕООД за 2014 г. се отчита увеличение спрямо 2013 г. на превозените товари – ръст с 1,13% във влаккм. и с 2,14% в брутотонкм.

БЪЛГАРСКА ЖЕЛЕЗОПЪТНА КОМПАНИЯ” АД е с пазарен дял в товарните превози, както следва: 18,24% във влаккм., 21,56% в брутотонкм. и 20,07% в приходите от инфраструктурни такси.

В „БЖК АД за 2014 г. се отчита увеличение спрямо 2013 г. на превозените товари – ръст с 10,81% във влаккм. и с 2,62% в брутотонкм.

Булмаркет ДМ” ООД е с пазарен дял в товарните превози, както следва: 7,56% във влаккм., 6,58% в брутотонкм. и 6,94% в приходите от инфраструктурни такси.

През 2014 г. се наблюдава ръст в превозите на „Булмаркет ДМ ООД с 14,07% във влаккм. и с 12,32% в брутотонкм.

Рейл Карго Австрия АД е с пазарен дял в товарните превози, както следва: 2,25% във влаккм., 2,33% в брутотонкм. и 2,20% в приходите от инфраструктурни такси.

Ди Би Шенкер Рейл България” ЕООД е с пазарен дял в товарните превози, както следва: 9,77% във влаккм., 13,78% в брутотонкм. и 12,49% в приходите от инфраструктурни такси.

След преразпределение на международни товарни превози с блок влакове между „БДЖ ТП” ЕООД и „Ди Би Шенкер Рейл България” ЕООД през 2014 г. са увеличени превозените товари от частния превозвач. Отчетените влаккм. са се повишили с 34,26%, а брутотонкм. – с 21,93%.

ДП „Транспортно строителство и възстановяване” за 2014 г. е с пазарен дял в товарните превози, както следва: 1,01% във влаккм., 0,43% в брутотонкм. и 0,57% в приходите от инфраструктурни такси.

Останалите превозвачи: „Експрес Сервиз” ООД, „Газтрейд” АД, „Карго Транс Вагон България” АД, „Порт Рейл” ООД, имат инцидентни превози, поради което техният дял в извършените превози през 2014 г. по жп мрежата е минимален/незначителен – под 1%.



ДП „НКЖИ” предоставя на железопътните превозвачи услуги по обслужване и поддръжка, допълнителни, съпътстващи и други услуги, които са посочени в Наредба № 41 от 27.06.2001 г. „За достъп и използване на железопътната инфраструктура”, издадена от Министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

  1. Преглед на дейността

През 2014 г. дейността на ДП „НКЖИ” беше насочена към изпълнението на следните задачи:

  • Осигуряване на безопасност и сигурност на превозите чрез дейностите по ремонта на железния път и съоръженията за поддържане на достигнатите скорости;

  • Внедряване на автоматични прелезни устройства, с цел намаляване броя на произшествията чрез модернизиране на осигурителните системи и прелезни устройства;

  • Възстановяване на проектните параметри на жп линии чрез проект София-Карлово, изпълнението на проекта Пловдив - Бургас и др.;

  • Модернизация на железния път, осигурителната техника и енергосъоръженията по част от железопътната мрежа чрез проекти: Пловдив-Свиленград-турска граница, София-Пловдив, Карнобат-Синдел и др.;

  • Предоставяне на нови услуги на операторите чрез изграждане на интермодални терминали – Пловдив, Русе и София;

  • Създаване на равнопоставени условия и оптимизиране на управлението на движението на влаковете чрез въвеждане на система за оперативна отчетност на движението на влаковете;

  • Създаване на база данни, кадастър и състояние online на активите на ДП „НКЖИ” чрез внедряване на Географска информационна система (ГИС);

  • Внедряване на система за следене моментното състояние на железния път и планиране на ремонтите;

  • Поддържане и прилагане на RNE Path Coordination System (PCS, бивш Pathfinder) – за изготвяне на международен график;

  • Внедряване на RNE Train Information System (TIS, бивш EUROPTIRAILS) – за обмен на данни за международни пътнически и товарни влакове, включително в реално време;

  • Внедряване на проекта RNE Charging Information System (CIS, бивш EICIS) – за изчисляване на инфраструктурни такси при международни маршрути;

  • Разработване и изпълнение на План за внедряване на ERTMS;

  • Привличане на нови клиенти – оператори, които да използват подобреното качество на жп мрежата, чрез модернизацията на части от железния път и повишаване проектните скорости както за пътническите, така и за товарните влакове;

  • Предоставяне на нови услуги на операторите – товаро-разтоварни дейности, международни графици за движение на влаковете;

  • Повишаване на качеството и ефективността на железопътните превози чрез ремонт на жп линии за възстановяване на проектните скорости и изграждане на трасета, позволяващи високи скорости и съкратено времепътуване;

  • Модернизиране на приемните здания и площите около тях в гари по определени приоритети (гранични гари, интерсити гари, централни гари в големи градове и др.);

  • Приложение на фирмената програма за управление на отпадъците на ДП „НКЖИ”;

  • Изготвяне на предложения за отдаване на концесия на малодеятелни железопътни линии и на приемните здания на основните железопътни гари;

  • Изграждане на интермодални терминали и товарни селища;

  • Обучение на персонала.

Целесъобразното и ефективно усвояване на всички финансови средства с цел постигане на технически и технологични резултати, които да повишат конкурентноспособността на железопътния транспорт е от особенна важност за ДП „НКЖИ”. Във връзка с това предприятието се стреми да постигне:

  • Изпълнение на заложените в годишния бизнес план на Компанията показатели за финансов резултат;

  • Намаляване на загубата от дейността;

  • Намаляване на текущите вземания от клиенти и доставчици, и на периода за събиране на вземанията;

  • Намаляване на текущите задължения към доставчици, клиенти и персонал;

  • Осигуряване и усвояване на заявените средства за възстановяване и поддържане на техническите параметри на железопътната инфраструктура;

  • Осигуряване и усвояване на средства от международните финансови институции, в т.ч. и безвъзмездна помощ за подготовка и реализация на приоритетните стратегически проекти;

  • Ефективно, ефикасно и целесъобразно усвояване на инфраструктурните такси, таксите от разпределение на тягова електрическа енергия, другите приходи от дейността и предоставената субсидия за текущо поддържане и експлоатация;

  • Ефективно усвояване на средствата за инвестиции и текущ ремонт;

  • Оптимизация на управлението на собствеността;

  • Оптимизиране на разходите – многостепенен контрол при изразходването на финансовите средства;

  • Обучение на персонала и повишаване на административния капацитет, свързан с управлението на финансите - бюджетиране, планиране и управление на проекти и повишаване на производителността на труда.

Дейност „Управление на движението на влаковете и гаровата дейност”

Основна задача на дейност „Управление на движението на влаковете и гаровата дейност” през 2014 г. беше осигуряване на равнопоставен достъп до железопътната инфраструктура и планиране на влаковата работа, съобразена с инвестиционната програма и строително-ремонтните дейности по железопътната инфраструктура на ДП „НКЖИ” при осигуряване на безопасно движение на влаковете в съответствие с ГДВ, изчисляване на инфраструктурните такси за използване на железопътната инфраструктура и осигуряване на отчетна и статистическа информация, относно натоварването по железопътната инфраструктура.

През 2014 г. са разрешени общо 28 398 броя „прозорци” за работа по инфраструктурата, от които 374 на външни фирми. Разработени са 15 бр. пълни прекъсвания по ОП „Транспорт”, които са удължавани общо над 35 пъти и 9 бр. пълни прекъсвания по изпълнение на програми с национално финансиране, които са удължавани общо 17 пъти.

Разработени са и са назначени общо 1 973 бр. нови влакове на разстояние общо 385 083,4 км. и са направени корекции на 759 бр. влака на разстояние общо 48 036,8 км.

Изготвен в срок, съгласно нормативите и при удовлетворяване на всички заявки за разпределяне на годишен капацитет е Графикът за движение на влаковете 2014/2015 г.

Поддържа се процеса за съгласуване на международните разписания във внедрената международна система (PSC) и постоянно се актуализира базата данни във вътрешните системи за планиране, съгласуване и отчитане на влаковата работа (График генератор, Ръководене и отчитане на влаковата работа) със съответните им модули.

Внедрени са нови системи: TIS - международна система за следене движението на международните влакове в реално време, при която ежедневно се запълва базата данни с актуалните разписания на влаковете; система „Симулиране на наклони и криви”, която служи за уеднаквяване на административните разстояния, получени на база първоначалното репериране на мрежата и реалните разстояния, получени след реконструкциите на жп. линиите.

През 2014 г. са построени и въведени в експлоатация съвременни електронни вагонни везни в гарите Свищов и Илиянци.


Дейности по ремонт на железния път и съоръженията

Поделение „Железен път и съоръжения” организира и управлява дейностите по поддържане и ремонт на железния път и железопътните съоръжения, като осигурява: скоростни условия, гарантиращи устойчив ГДВ; капацитет на трафика, даващ възможност за ефективно използване на всички направления по жп мрежа; ниво на сигурност на превозите, гарантиращо надеждна експлоатация; комфорт на пътуване за запазване и привличане на клиенти.

През 2014 г. са изпълнени следните видове работи и ремонт по железния път и съоръженията, финансирани с инфраструктурни такси:


  • Подновяване на железен път - 4 663,65 м.;

  • Механизиран среден ремонт на железен път - 68 310 м.;

  • Механизирано поддържане с ТПМ на железен път - 2 508 716 м.;

  • Механизирано подновяване на железопътни стрелки -816 бр.;

  • Механизирано подновяване на железопътни стрелки - 3 бр.;

  • Полагане на БРП - 30 388 м.

В резултат на изпълнените ремонтните работи през 2014 г. е постигнато:

  • Възстановяване на проектни скорости – 42 км;

  • Завишаване на скорости в 6 междугария – 25,5 км;

  • Запазване на съществуващи скорости – 2 500 км;

  • Премахване на ограничения на скорости: временни 19 бр. – 23,3 км; постоянни 6 бр. – 6,9 км.;

  • Намаляване на времепътуването – 51 мин.

Дейности по сигнализация и телекомуникация

Дейността на Поделение „Сигнализация и телекомуникации” (ПСТ) е насочена към поддържане и модернизация на съществуващите и строителство на нови устройства и системи на осигурителната техника, телекомуникациите и електроснабдяването (ОТ, ТК и ЕС), които осигуряват управлението, контрола и безопасността на влаковото движение.



Осигурителна техника

Основна задача на дейността по поддържане на осигурителните инсталации е намаляване на риска от субективна грешка при управлението на процесите по контрол и управление на влаковото движение и гарантиране на безопасността и ефективността на превозния процес.

От общо 777 жп прелези, 510 са оборудвани с елементи и устройства, осигуряващи безопасно преминаване на влаковете (230 жп прелеза са съоръжени с автоматични прелезни устройства с бариери, 280 са с автоматични прелезни сигнализации, от които 214 са съоръжени с шосейни светофари с трета бяла светлина).

Поддържа се система за контрол на движението на влака ERTMS/ETCS, която не допуска надвишаването на максималната разрешена скорост за движение на влака и не позволява подминаването на червен сигнал. По протежение на жп линия София-Пловдив и в участъка от г. Скутаре до г. Стара Загора-страна Пловдив e изградена системата за автоматична локомотивна сигнализация JZG 703, а възел Пловдив и участък Стара Загора-Бургас е съоръжен с ЕTCS ниво 1, вер. 1.2.0/1999 г. Участъкът от г. Катуница до г. Ябълково и железопътен възел Видин са съоръжени с Европейска система за влаков контрол Ниво 1, отговаряща на спецификациите за клас 1 (ERTMS/ETCS, вер. 2.3.0d).

През 2014 г. извършената работа по поддръжка и модернизация на съоръженията на ОТ е, както следва: пресъоръжени прелези вкл.подмяна на СПШ - 10 бр.; пресъоръжени гари вкл. подмяна на преобразователи и инвертори за МРЦ – 5 бр.; възстановени технически параметри на кабелни линии – 8 649 м.; положени нови кабели в гари – 1 100 м.; направени преустройства в гари във връзка с ремонт на железния път – 31 бр.; изграждане и възстановяване на 422 бр. заземителни мрежи.

Дейност „Телекомуникации”

Направление „Телекомуникации” извършва поддържане, ремонт и строителство на съоръженията, които осигуряват: общо служебни, диспечерски, телефонни, селекторни, компютърни и телексни връзки; услуги за пренос на данни и поддържане на компютри; участъкови и междугарови телефонни връзки; радиовръзки (влаково-диспечерска, маневрена, маневрено-високоговоряща, информационно-говоряща); гарови информационни табла; часовникови уредби; видео наблюдение и охранителни системи.

През 2014 г. по съоръженията на телекомуникация e изпълнено следното: възстановени временни връзки с временен кабел – 25 612 м.; възстановени съобщителни медни кабели – 15 448 м.; възстановени технически параметри на кабелни линии – 1 620 м.; възстановени или изградени оптични съобщителни кабелни линии – 195 м.; демонтирани телекомуникационни кабели – 6 538 м.; демонтирани АТЦ и преносни системи –7 бр.; изграждане и възстановяване на заземителни мрежи на ТК – 9 броя заземителни колове.

Дейност „Електроснабдяване и енергиен контрол”

Съоръженията за нетягово електроснабдяване служат за захранване на съоръженията на осигурителните и телекомуникационни техники, отопление на железопътни стрелки, на вътрешни сградни инсталации, пилонно и перонно осветление, осветление на работни площадки и чакални.

През 2014 г. извършената работа в натурални измерители е, както следва: пресъоръжени трафопостове - 52 бр.; възстановени кабели СН и НН 14 133 м; възстановено външно осветление пилонно и перонно 1 998 бр. осветителни тела; възстановено вътрешно осветление 1 690 бр. осветителни тела; монтирани дефектно-токови защити 528 бр.; възстановени нагреватели за отопление на стрелки 442 бр.; монтирани електромери за измерване на ел. енергия на жилища, фирми и служебни помещения 297 бр.; изграждане и възстановяване на заземителни мрежи на ЕС и ЕК 223 бр. заземителни колове.

Дейности по енергетичните и електротехнически съоръжения

С Решение № Л-327/17.05.2010 г. е издадена лицензия на ДП „НКЖИ” за дейността разпределение на тягова електроенергия по разпределителните мрежи на железопътния транспорт. Целта е либерализиране на пазара на електрическа енергия в сектор железопътен транспорт.

От 01.01.2013 г. превозвачите заплащат на управителя на железопътната инфраструктура утвърдена цена за разпределение на тягова електрическа енергия по разпределителните мрежи на железопътния транспорт. В изпълнение на Закона за енергетика (ЗЕ), Правилата за търговия с електрическа енергия и лицензионните изисквания са сключени отделни договори с всички опериращи на територията на Р България железопътни превозвачи за предоставяне на услугата „разпределение на тягова електрическа енергия”, с които се уреждат взаимоотношенията на страните. В качеството си на разпределително дружество ДП „НКЖИ” сключи и необходимите по закон договори с енергийните дружества НЕК ЕАД и ЕСО ЕАД.

Поделение „Електроразпределение” ръководи и организира дейностите по разпределяне на електроенергия, ремонта, поддържането и експлоатацията на контактната мрежа и релсовите самоходни специализирани машини, за ремонт и поддържане на контактната мрежа, като създава условия за осигуряване на надеждно, непрекъснато и качествено електрозахранване на подвижния тягов състав, както и на нетяговите консуматори, свързани с безопасността.

В резултат на извършените ремонти и модернизация на съоръженията през 2014 г. е постигнато:



  • Намаление с 2,2% на броя на повредите по енергосъоръженията – от 632 бр. за 2013 г. на 618 бр. за 2014 г.;

  • Намаление с 6,5% на броя на закъснелите влакове, поради повреди по подсистема „Енергия” – от 600 влака за 2013 г. на 561 за 2014 г.

  1. ПЕРСОНАЛ И ПОЛИТИКА НА ДОХОДИТЕ

През 2014 г. продължава изпълнението на „Програмата за оперативно преструктуриране на ДП „НКЖИ” за периода 2011-2016 г.”(ПОП). Целта на Програмата е оптимизиране на разходите на предприятието чрез подобряване организацията на дейностите и процесите, ефективно използване на материалните, финансовите и човешки ресурси и повишаване производителността на труда.

Структурни и организационни промени, оптимизиране на персонала през 2014 г.

В сила от 01.04.2014 г. са направени промени във функционалните структури на поделения УДВГД и в категоризацията на експлоатационни пунктове (жп гари и разделни постове). Променени са категориите на 100 експлоатационни пункта, от които 50 жп гари преминават в по-висока категория, а 40 гари и 7 РП в по-ниска. В поделение „Сигнализация и Телекомуникации” в резултат на нова методика за категоризация са променени категориите на отделни експлоатационни звена и длъжности.

Продължиха процесите на вътрешно реорганизиране и преструктуриране: промяна в организацията на работа; оптимизиране на процеси и персонал в експлоатацията, администрацията и обслужващите дейности; оптимизиране на процеси чрез промяна в технологията на работа – преобразуване на гари в разделни постове, закриване на разделни постове и прелези (закрити са отсечките Биримирци-Подуене изток и Подуене запад).

Изменението на персонала през 2014 г. е показано в следващата таблица:



Численост по разписание на длъжностите

Списъчен брой на персонала




Брой




Брой

31.12.2013 г.

12 071

31.12.2013 г.

11 927

31.12.2014 г.

12 154

31.12.2014 г.

11 624

Измененение 2014/2013 г. (+/-)

+83

Измененение 2014/2013 г. (+/-)

- 303

Измененение 2014/2013 г. (%)

+0,7%

Измененение 2014/2013 г. (%)

-2,5%

Каталог: wp-content -> uploads -> 2014
2014 -> Роля на клъстерите за подобряване използването на човешките ресурси в малките и средни предприятия от сектора на информационните технологии
2014 -> Докладна записка от Петър Андреев Киров Кмет на община Елхово
2014 -> Биография: Цироза е траш група от град Монтана. Началото й дават Валери Геров (вокал/китара), Бойко Йорданов и Петър Светлинов (барабани) през 2002година
2014 -> Албум на Първични Счетоводни Документи 01. Фактура
2014 -> Гр. Казанлък Утвърдил
2014 -> 1. Do you live in Madrid? A
2014 -> Брашно – тип „500” седмична справка: средни цени за периода 3 10 септември 2014 Г
2014 -> Права на родителите: Да изискват и получават информация за развитието, възпитанието и здравословното състояние на детето, както и информация за програмите, по които се извършва възпитателно-образователната работа в одз№116


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница