Доклад за изпълнението на Програмата на Общността от Лисабон (пол) за 2008 2010 г



страница1/2
Дата09.04.2017
Размер335.21 Kb.
#18715
ТипДоклад
  1   2
BG



КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ

Брюксел, 16.12.2008

COM(2008) 881 окончателен





СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Доклад за изпълнението на Програмата на Общността от Лисабон (ПОЛ) за 2008 – 2010 г.

1. Въведение

Като част от подновената Лисабонска стратегия за растеж и работни места, Комисията прие през декември 2007 г. предложение за Програма на Общността от Лисабон за 2008—2010 г., която излага десет ключови цели и съответните политически действия на ниво ЕО за следващите три години. През март 2008 г. Европейският съвет, като взе предвид приоритетите, посочени от Съвета, покани Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета да придвижат напред работата по десетте цели, посочени в ПОЛ, в рамките на своите сфери на компетентност. Целите и приоритетните действия, посочени в ПОЛ, се основават на четири приоритетни области, потвърдени наскоро в Европейския план за икономическо възстановяване (ЕИВ), който Комисията предложи на 26 ноември. По този начин ПОЛ продължава да предоставя подходящи политически отговори в светлината на сегашната финансова и икономическа криза.

Това съобщение прави оценка на изпълнението на Програмата на Общността от Лисабон 2008 – 2010 г. през първата година на новия цикъл и посочва предстоящите приоритетни действия, които трябва понастоящем да бъдат предприети с най-висок приоритет, с цел да се допълнят действията, посочени в ЕИВ, както и действията на държавите-членки в техните актуализирани програми за национални реформи.

Като цяло през първата година на Програмата на Общността от Лисабон е постигнат съществен напредък и редица ключови елементи са вече постигнати. Сред най-важните от тях са:



  • Приемането от Европейския парламент и Съвета на законодателния пакет за стоките с цел да се развие вътрешния пазар и се увеличи защитата на потребителите.

  • Приемането от Комисията на закона за малките предприятия, който установява правилните политически приоритети относно улеснения в ежедневието и увеличава динамизма на малките и средни предприятия (МСП).

  • Приемането от Комисията на обновената социална програма, която разглежда нуждата от увеличение възможностите за намиране на работа и гарантира солидарност.

  • Приемането от Комисията на пакета мерки относно изменението на климата и източниците на възобновяема енергия и плана за действие за устойчивост на потреблението, производството и промишлеността.

  • Меморандумът за разбирателство относно сътрудничеството между органите за финансов надзор, централните банки и финансовите министри от ЕС относно трансграничната финансова стабилност ще допринесе за разрешаването на финансовата криза.

  • Комисията също така придвижи напред своя дневен ред по-добро регулиране, с цел да намали ненужните разходи и премахне пречките пред иновациите.

  • Приемането от Европейския парламент и от Съвета на осъвременения митнически кодекс и на решението за електронни митници, с цел създаване на безхартиена среда в митниците и търговията.

  • Чрез кохезионната политика са предоставени значително по-големи средства на Общността за икономически растеж и нови работни места.

Това положи основите за ориентиране на приоритетите към изпълнението, което е от решаващо значение за постигане на съществено и положително въздействие в рамките на Общността. Този документ осигурява подробна оценка на постиженията и приоритетните предстоящи действия относно всяка от целите.

2. Напредък по отношение на десетте ключови цели на ПОЛ 2008 – 2010 г.

2.1. Инвестиране в хората и модернизиране на пазарите на труда

Цел 1: Комисията ще предложи обновена социална програма до средата на 2008 г., която по-специално ще обхваща образованието, миграцията и демографските еволюции, и ще помогне за справяне с проблема с липсата на професионални умения чрез подобрение на мониторинга и прогнози за бъдещите изисквания относно професионалните умения.

През юли 2008 г. Комисията прие обновената социална програма. Чрез модернизация на пазарите на труда и системите за социална защита социалната програма ще помогне на хората да се възползват от възможностите, създадени от международната конкуренция, напредъка в технологиите и променящите се демографски тенденции. Понастоящем от приоритетно значение за Съвета и за Европейския парламент е приемането на предложенията в социалната програма, с цел увеличение възможностите за намиране на работа, подобряване на достъпа до качествени услуги и гарантиране на солидарност. В частност чрез инициативата „Нови умения за нови работни места“, Общността увеличава своите усилия за оценка на възникващите нужди от определени умения, за насърчаване диалога между всички участници, за подобряване на услугите по търсене на работа в рамките на ЕС и за насърчаване развитието на умения. Развитието на уменията и обучението през целия живот ще бъде подпомагано от „осъвременена стратегическа рамка за европейско сътрудничество в образованието и обучението“ и специфични мерки за насърчаване на качеството и мобилността в професионалното образование и обучение. През 2008 г. бе стартирана прогнозна дейност относно 16 отрасъла, включително текстилната индустрия, електрониката и финансовите услуги, като ще бъде разширена в областта на екологичните и енергийните технологии. Необходими са допълнителни усилия на приоритетна основа, с цел разрешаване на проблема със значителните регулаторни бариери, които съществуват пред единния трудов пазар, включително недостатъчна съпоставимост и проблеми с признаване на квалификациите и съществените ограничения върху преносимостта на пенсиите и социалните помощи. Премахването на тези пречки ще допълни усилията на Общността за улесняване на по-доброто използване на уменията и за елиминиране на несъответствия в уменията.

Комисията предложи да се опростят критериите за подпомагане по Европейския социален фонд (ЕСФ) и да се пристъпи към ускоряване на плащанията от самото начало на 2009 г., така че държавите-членки да имат по-рано достъп до сума с максимален размер от 1,8 млрд. EUR, за да: се подсилят активационните схеми, да се пренасочат техните програми, с цел да се концентрира подкрепата върху най-уязвимите, и да се подобри мониторингът и съответствието на уменията. Комисията също предложи да се преразгледат правилата на Европейския фонд за приспособяване към глобализацията, така че той да може да се намесва по-бързо в ключови сектори, за да съфинансира обучения и назначаване на работа на съкратени работници или за да бъдат задържани на пазара на труда квалифицирани работници, които ще бъдат необходими, след като икономиката започне да се възстановява.

Цел 2: Комисията ще предложи обща имиграционна политика през 2008 г.

Комисията вече направи първоначални предложения, в частност относно висококвалифицирани мигранти, които пристигат в ЕС чрез схемата „синя карта“. Както е изложено в съобщението „Обща имиграционна политика за Европа: принципи, действия и инструменти“1 от 17 юни 2008 г. (COM/2008/359), през 2009 г. Комисията ще направи нови предложения, които обхващат правила за вътрешни корпоративни трансфери, сезонни работници и платени стажанти. Това са първите стъпки към обща политика относно имиграция, която по-добре отговаря на нуждите на трудовия пазар на ЕС, обаче има възможност за съществен допълнителен напредък. Комисията приветства намерението на Съвета за приемане до май 2009 г. на схемата „синя карта“ с цел привличане на висококвалифицирани работници.



2.2. Разгръщане на бизнес потенциала, особено на малките и средни предприятия (МСП)

Цел 3: Общността ще приеме Закона за малките предприятия, за да се разгърне потенциала за растеж на МСП през техния жизнен цикъл.

Комисията предложи „Закон за малките предприятия“ през юни 2008 г., като направи конкретни предложения за мерки на ниво ЕС и на национално ниво, с цел подпомагане на МСП през техния жизнен цикъл. Законът за малките предприятия получи пълно одобрение от Европейския съвет и от Европейския парламент. В частност и Комисията, и Съветът признаха нуждата от ускоряване на неговото изпълнение, с оглед на по-ефективно подпомагане на МСП в условията на сегашната финансова и икономическа криза и представиха план за действие, който бе одобрен от Съвета. Прилагането на Закона за малките предприятия трябва да получи най-високия политически приоритет на всички нива в държавите-членки и на ниво на Общността. В допълнение към това, навременното приемане на законодателните предложения относно статута на европейското частно дружество, намаляване на ставките на ДДС за трудоемките услуги и изменението на Директивата относно забавяне на плащанията, което Комисията ще представи през февруари 2009 г., са понастоящем от съществено значение. В допълнение към това, необходими са спешно инициативи за допълнително опростяване на регулаторната среда и за подобряване на достъпа на МСП до финансиране (Вж. цел 7 по-долу). Следователно, Комисията ще предложи премахване на изискването микропредприятията да изготвят годишни отчети (очаква се икономиите за тези предприятия да бъдат 7 млрд. EUR годишно) и да ограничат изискванията за капитал за европейско частно дружество до едно евро. Тя също така приканва всички публични власти да приемат електронни фактури като еквивалентни на тези на хартия. Най-накрая, що се отнася до достъпа до финансиране, Европейската инвестиционна банка е увеличила своя инвестиционен пакет за заеми за МСП на 30 млрд. EUR в периода 2008 – 2011 г., и ще ускори неговото изпълнение, за да гарантира, че нови заеми и гаранции по заеми за МСП ще бъдат налице в рамките на Общността.



Цел 4: Общността ще се приближи към целта за намаляване на административните тежести в ЕС с 25 % до 2012 г. и ще изпълни амбициозна програма за опростяване.

Комисията ще положи всички усилия, за да представи предложенията, необходими за намаляване на бюрократичните процедури за бизнеса и намаляване на административната тежест с 25 % преди края на своя мандат. Тази дейност допълва усилията на държавите-членки за намаляване на административната тежест с 25 % до 2012 г. До края на ноември 2008 г. 20 държави-членки са установили национални цели за намаление. Комисията си е задала дневен ред, който е без прецедент относно своя обхват и задълбоченост. Тя е определила и изчислила разходите за информационните изисквания, произтичащи от 42 правни акта на ЕС в 13 приоритетни области, които са довели до повече от 5000 индивидуални задължения на ниво на държавите-членки. През 2008 г. Комисията е предложила 11 нови ускорени действия за намаляване на административните тежести през тази година, чиято стойност за европейския бизнес възлиза на 1 млрд. EUR. През 2009 г. Комисията ще представи допълнителни предложения за намаляване на тежестите, като тези предложения се основават на значителен принос на заинтересованите лица. По-специално, ще продължи работата за снижаване на разходите за привеждане в съответствие, които произтичат от данъчната фрагментация на вътрешния пазар, в частност този за МСП.

От октомври 2005 г. Комисията прие 119 предложения по програмата за опростяване, която има за цел да осъвремени и опрости действащото законодателство на Общността. 48 от тях все още предстоят да бъдат приети от законодателните органи. Прегледът на действащото законодателство ще бъде финализиран до края на мандата на Комисията. Като цяло, Комисията вече е предложила около 770 правни акта, които да бъдат отменени, изменени или заменени. Незабавното приемане от Европейския парламент и Съвета на опростяването, на предложенията за ускорени действия и на предложенията за намаляване на административната тежест е от приоритетно значение и ще гарантира, че европейският бизнес и гражданите ще бъдат облагодетелствани от ефективна регулаторна среда.

Цел 5: Общността ще укрепи единния пазар, ще увеличи конкуренцията при услугите, ще предприеме по-нататъшни стъпки за интеграция на пазара на финансовите услуги, ще подсили действащия надзорен режим и ще увеличи трансграничното управление на финансови кризи.

Услуги


Общността трябва да гарантира, че единният пазар в отрасъла на услугите ще стане реалност, която ще стимулира конкуренцията и ще увеличи ефективността. Цялостното и навременно прилагане на Директивата за услугите от държавите-членки с краен срок декември 2009 г. е с приоритетно значение, като целта е улеснение на трансграничното установяване на доставчици на услуги. Това ще подобри достъпа до пазарите за предприятията, в частност за МСП, и ще увеличи избора на потребителите.

Общността трябва да засили политиката на единния пазар, потребителската политика и прилагането на политиката на конкуренцията, по-специално в редица основни за мрежата индустрии и услуги, в това число пощенските услуги, услугите, свързани с доставката на електричество/газ, железопътните превози, финансовите услуги, електронните телекомуникации, и търговията на дребно и на едро, като в същото време гарантира предоставянето на услуги от общ интерес.

Стоки

Съветът наскоро прие законодателния пакет за стоките, който включва мерки, насочени към хармонизирането на стандартите за безопасност на продуктите, актуализирани правила за наблюдение на пазара, също както и мерки за засилване на изискванията по отношение на маркировката „CE“. Изпълнението на законодателния пакет за стоките ще даде тласък на производството на стоки и търговията с тях, като улесни продажбата на стоки от всички компании в рамките на ЕС, като в същото време подобри защитата на потребителите. В допълнение към това, Комисията започна работа върху пазарното наблюдение на веригата на хранителните доставки, на търговията на дребно и на електроуреди, и ще разшири тази дейност в други отрасли. Първият доклад с оценка на потребителите е публикуван и ще стартира редовен мониторинг на потребителските цени, като се започне с цените на храните и енергията. Последващите действия по тази дейност за наблюдение на пазара и на потребителите са от приоритетно значение. Ще продължи работата с цел да се гарантира навременна стандартизация и да се поддържат усилията за оперативна съвместимост, по-специално за стоки и услуги, свързани с информационни и комуникационни технологии (ИКТ).



Трансграничен финансов надзор и управление на кризите

Финансовата стабилност е от ключово значение за растежа и за нови работни места, както се вижда от сегашната финансова криза. ЕС извърши бързи действия, с цел да възстанови пазарното доверие, да повиши устойчивостта на финансовия отрасъл и да смекчи негативното въздействие на кризата върху реалната икономика. Комисията предприе редица мерки с цел повишаване устойчивостта на финансовата система: комитетите на ниво на Общността, отговорни за трансграничния надзор на финансовите институции и пазари, са разширени, и перспективите за надзора в рамките на ЕС се разглеждат от групата на високо равнище „de Larosière“, като е включено и разпределението на задачите и отговорностите на национално ниво и на ниво ЕС. Наскоро Комисията прие редица ключови мерки за засилване на законодателната рамка на ЕС, включително изменения на директивите относно капиталовите изисквания и действащата директива относно схемите за гарантиране на депозитите, изменения на счетоводните правила (Регламента за прилагане на международните счетоводни стандарти), и предложение за регламент относно агенциите за кредитен рейтинг. Тези мерки трябва да бъдат приети от европейските институции на приоритетна основа. Работи се по разработване на нови предложения, имащи за цел смекчаване на рисковете при финансовите деривативи и суапове за кредитно неизпълнение. Общността взема активно участие в Г20 и други международни форуми, с цел подобряване на глобалното сътрудничество относно финансовия надзор и управлението на кризите. През пролетта на 2009 г. Комисията ще представи широкообхватен пакет от политически мерки, с цел реформиране на финансовия сектор на ЕС вследствие на финансовата криза.

Финансови услуги

Схемата за прехвърляне на кредити в Единната зона за плащания в евро бе стартирана през 2008 г., като Комисията осигури последващи разяснения относно въпросите на конкуренцията, в частност относно дебитните и кредитни карти и директния дебит. При все това, единната рамка относно пазарите на едро и инвестиционните пазари все още има нужда от окончателно оформление и прилагане на приоритетна основа. Комисията ще извърши също така последващи действия относно банкирането на дребно и корпоративното финансиране.



2.3. Инвестиране в знания и иновации

Цел 6: Общността ще превърне в реалност „петата свобода“ на Европа, т.е. свободното движение на знания, и ще създаде истинско Европейско изследователско пространство.

С цел „петата свобода“ да се превърне в реалност и да се създаде открито и конкурентоспособно Европейско изследователско пространство (ERA), през май 2008 г. Съветът стартира „Процеса от Любляна“2 за засилено управление и се споразумя относно на дългосрочна концепция за Европейското изследователско пространство. Тази концепция потвърждава целта за реализиране на „петата свобода“, вследствие на което Комисията възнамерява да предприеме широкообхватен преглед на политиките на Общността, с цел премахване на пречките пред нейното постигане. Европейското изследователско пространство е неразривно свързано с превръщането на Европа във водеща икономика на знанието и общество, основано на „триъгълника на знанието“ (научни изследвания, иновации и образование). Това включва политически дискусии на високо ниво и пренасочване на политическия дневен ред, включително изпълнение на петте партньорски инициативи на Европейското изследователско пространство, стартирани от Комисията през 2008 г.

В перспектива по-голямото обединяване на изследователски ресурси между държавите-членки на базата на променлива геометрия ще бъде улеснено от инициативата за съвместното планиране на научните изследвания и от приемането от институциите на правна рамка за създаване и опериране на паневропейски научноизследователски инфраструктури3. Потоците от знания, ефективността на изследванията и привлекателността на Европа като научноизследователски център ще бъдат подкрепени чрез изпълнението на Партньорството на европейските изследователи, чрез Препоръката на Комисията относно управлението на интелектуалната собственост в дейностите по трансфер на знания4, и чрез допълнителни действия, които допълват усилията на държавите-членки за укрепване и реформиране на отрасъла на висшето образование и улесняват изграждането на контакти и засиленото сътрудничество между университетите, научноизследователските организации и бизнеса. Чрез изпълнение на Стратегическа европейска рамка за международно сътрудничество в областта на науката и технологиите, Европейското изследователско пространство ще стане по-отворено и ще увеличи международната тежест на ЕС и държавите-членки в отношенията с трети страни, които са партньори от ключово значение, както и в глобалната икономика.

Създаването на Европейски институт по новаторство и технология, който официално бе учреден през април 2008 г., с цел интеграция на образованието, изследванията и иновациите, е друга стратегическа инициатива от ключово значение в този аспект. Той ще стане модел за насърчаване на открития обмен на иновации и знания между публичните научноизследователски организации и индустрията.



Цел 7: Общността ще подобри рамковите условия за иновация, в частност що се отнася до рисковия капитал и правата за интелектуална собственост.

Създаването на благоприятни условия за финансиране на иновациите остава ключов приоритет за улеснение на по-разпространената поява на силно иновационни МСП, по-специално в настоящата финансова криза. Съществуват доказателства, че МСП са по-силно засегнати от кредитната криза. Подобряването на инвестиционната готовност и на достъпа до финансиране са от ключово значение за МСП. Рамковата програма за конкурентоспособност и иновации на Комисията за 2007 — 2013 г. ще допринесе за преодоляване на липсата на собствен капитал при капиталовото финансиране в началната фаза и фазата на разширяване чрез инструмента за МСП с висок растеж и иновационни МСП, както и ще подпомогне предоставянето на заеми, микрокредит и финансиране тип „мецанин“ за МСП чрез Гаранционния механизъм за МСП. По подобен начин, инструментите за финансов инженеринг и за техническо подпомагане, които са налице по линия на кохезионната политика, улесняват допълнително новосъздадените предприятия и достъпа до финансиране за МСП. В допълнение към това, Европейската инвестиционна банка е упълномощила Европейския инвестиционен фонд за разработване на нов инструмент от типа „мецанин“. Комисията представи Съобщение за трансграничните инвестиции чрез фондове за рисков капитал5 и продължава да работи в тясно сътрудничество с държавите-членки на приоритетна основа, за да осъществи напредък към взаимното признаване на националните рамки относно фондовете за рисков капитал и премахването на съществуващите регулаторни и данъчни пречки.

Патентната система в ЕС все още страда от скъпоструваща и обременителна фрагментация, която възпрепятства трансфера и разпространението на знания и иновации в ЕС. Междуинституционалните преговори относно патента на Общността и системата за патентно съдопроизводство трябва да бъдат финализирани на приоритетна основа, с цел да се намалят разходите за патенти, да се осигури повече правна сигурност, и да се направят патентите по-достъпни за МСП.

2.4. Енергетика и изменение на климата

Цел 8: Комисията ще приключи оформянето на вътрешните пазари за електроенергия и ще приеме пакета, посветен на изменението в климата, с цел да създаде рамка за постигане на поне 20 % намаление на емисиите на парникови газове и делът на възобновяеми енергийни източници да достигне 20 % до 2020 г.

Приемането на пакета за доизграждане на вътрешния енергиен пазар от Европейския парламент и Съвета (очаква се до средата на 2009 г.) е с ключов приоритет. Подкрепящите мерки от ключово значение включват Плана за действие на ЕС за енергийна сигурност и солидарност на Комисията, който установява пет области, в които са необходими повече действия, за да се гарантират устойчиви енергийни доставки, като в същото време поддържа предложенията относно промяната на климата за 2020 г. Комисията ще представи също така нов Инструмент на ЕС за енергийна сигурност и инфраструктурни инвестиции, с цел насърчаване на инфраструктурни проекти в рамките на ЕС и извън него, с цел да се гарантират целите на ЕС относно възобновяемата енергия и да се гарантира сигурността на снабдяването с енергия на ЕС.

Работата за постигане на вътрешен енергиен пазар се допълва от усилия за допълнително подобрение на икономическата ефективност на схемата за търговия с емисии, с цел да се гарантира постигането на целите за намаление на емисиите на парникови газове до 2020 г., и от рамката на Общността за икономически ефективно развитие на източници на възобновяемата енергия, за да се постигне дял на възобновяемата енергия в размер на 20 % до 2020 г. След постигането на споразумение в рамките на Европейския съвет относно пакета мерки относно изменението на климата и възобновяемата енергия предстои неговото приемане в Европейския парламент и Съвета.

Цел 9: Общността ще насърчава индустриалната политика, ориентирана към по-устойчиво производство и потребление, като се наблегне на възобновяеми енергийни източници и нисковъглеродни и по-ефективни по отношение на ресурсите продукти, услуги и технологии.

През юли 2008 г. Комисията представи амбициозен пакет от действия за устойчиво потребление, производство и индустрия (SCP/SIP). Той има за цел подобряване на екологичните показатели и в частност енергийната ефективност на продуктите, както и стимулиране на тяхното навлизане на пазара чрез доброволни и задължителни действия, за да се дефинират и подобрят екологичните показатели на екологичните продукти, по-добре да се информират потребителите, да се подобри възлагането на обществените поръчки и фискалните стимули. Той предвижда система за проверка на екологичните технологии, с цел подкрепа на екологичните иновации чрез увеличаване доверието в новите технологии.

През 2008 г. Комисията предложи пакет от инициативи за енергийна ефективност, за да допринесе за постигане на целта на ЕС за икономия на енергия в размер на 20 % до 2020 г. Той е съсредоточен върху подобрения в законодателството относно енергийната ефективност на сградите и относно енергийното етикетиране, също както и върху интензифициране прилагането на директивите за екодизайн и комбинирано производство на енергия, които има съществено въздействие върху енергийното потребление и сигурност в Европа. В допълнение, съвместно с Европейската инвестиционна банка и други финансови организации се подготвя Инициатива за финансиране на устойчива енергия, с цел да се мобилизира финансиране в широк мащаб от капиталовите пазари за инвестиции в енергийната ефективност и в източниците на възобновяема енергия. Освен това, Комисията предложи изменение на Европейския фонд за регионално развитие, с цел да стане възможно инвестиране в подобрения на енергийната ефективност и източниците на възобновяема енергия в жилищното строителство във всички държави-членки.


Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница