Единадесети конгрес на микробиолозите в България



Дата17.10.2018
Размер103.11 Kb.
#90173
Единадесети конгрес на микробиолозите в България
Участници в пресконференцията:

Чл.кор.проф.Ангел Гълъбов, д.м.н., Председател на организационния комитет

Ст.н.с. д-р Христо Найденски, Секретар на организационния комитет

Членове на организационния комитет: ст.н.с. І ст. Мария Ангелова, д.б.н.; проф. д-р Иван Митов, д.м.н.; ст.н.с. д-р Любка Думанова; д-р Антоний Стоев

Единадесетият конгрес на микробиолозите в България ще се проведе от 5 до 7 октомври 2006 г. в Международния дом на учените „Фредерик Жолио-Кюри”, Варна. Предвижда се участие на над 300 микробиолози от научно-изследователски звена, университети, болници, РИОКОЗ, ветеринарни центрове, звена по растителна защита, фирми с биотехнологични производства и др. Международното участие включва изтъкнати учени от 13 страни: Франция, Русия, Германия, Италия, Великобритания, Испания, Австрия, Украйна, Румъния, Република Македония, Норвегия, Израел, ЮАР.

Предстоящият микробиологичен конгрес е един добър повод да се обърне отново вниманието върху възможностите на съвременната българска микробиологична наука.



Защо е важно информирането на българската общественост за нашите научни постижения? Преди всичко, защото те са свързани с реални проблеми и ситуации в живота и работата на хората.

Известна е необходимостта от повишаване на микробиологичната здравна култура на населението. Епидемиите от хепатит А в Своге и Столипиново и скорошният смъртен случай от антракс са само малка илюстрация за това. Сериозен възникващ в момента проблем е все по-широкото разпространение на лекарствено-резистентна туберкулоза. Птичият грип, шапа и чумата по свинете са конкретни примери за това как епидемиологичните проблеми се превръщат и в икономически, тъй като се налага унищожаването на заразените домашни животни. Селскостопанското производство понася загуби и от микроорганизми - патогени по културните растения, например сливовата шарка, вджуджаването на пшеницата и ечемика, огненият пригор по семковите овощни и др. За растителното здраве от голямо значение е също запазването на полезните почвени микроорганизми. Изискванията за сертификати HACCP (анализ на риска и контрол в критичните точки) за стриктен микробиологичен контрол в производството на храни включват не само проверки за по-широко разпространените причинители на хранителни инфекции, но и непрекъснато добавяне на тестове за новорегистрирани в световен мащаб патогени. HACCP нормативите на Европейската общност ще наложат на самите производители да търсят връзка и сътрудничество с микробиологичната наука. Микробиологичният мониторинг на замърсяването на околната среда представлява не просто теоретичен интерес за еколозите, а и изискване към предприятията. За пречистването на замърсените води, почви и въздух нашата микробиология разработва научни методи. Не последни по важност, и традиционно свързани с производствената практика са разработките за синтез и приложение на биологично активни вещества (ензими, антибиотици, стероидни хормони и др.)


Включените в програмата на конгреса участия отразяват най-новите постижения и разработки на българските микробиолози:

В самостоятелна мемориална сесия, посветена на д-р Стамен Григоров, ще бъдат представени любопитни данни за неговата творческа дейност както за откриването на Lactobacillus bulgaricus, така и за създаване на първата ваксина срещу туберкулозата. Увеличаването на заболеваемостта и смъртността от туберкулоза в световен мащаб и все по-честото изолиране на лекарствено-резистентни щамове налагат необходимостта от разработване на методи за бърза и надеждна диагностика и детекция и типиране на туберкулозните причинители. Ще бъдат представени епидемиолоигчни данни за заболеваемостта сред деца и възрастни в България и използваните терапевтични подходи, и ще бъде представена новата стратегия на СЗО за контрол на заболяването.

В областта на вирусологията особен интерес представляват разработките, свързани с химиотерапията на вирусните инфекции. Разработен е нов подход за лечение на ентеровирусните инфекции, чиито причинители заемат важно място сред болестотворните за човека вируси. Това са инфекции с най-разнообразни клинични картини, включиетлно болести на сърцето (миокардит, перикардит, дилатативна кардиомиопатия), диабет или заболявания на нервната система. Открито е ново високоефективно средство срещу ентеровирусни инфекции – оксоглауцин. Изяснени са механизмите, по които се развива резистентност към антивирусни вещества, ефективни срещу ентеровирусите и е предложена ефективна схема за преодоляване на тази резистентност. Предложена е високоефективна комбинация от антивирусни вещества, перспективна за лечението на грипа.

В областта на медицинската вирусология централно място заемат докладите на проф. Фабиан Уайлд (Лион, Франция) върху една нова група вируси, разпространени засега в Азия и Австралия, и потенциална заплаха за Европа, и на д-р Антон Андонов (Уинипег, Канада) относно проблема ТОРС. Освен това ще се представят данни за диагностиката и контрола на някои актуални за нашата страна вирусни инфекции като: грип вкл. птичия грип) и други ОРЗ, ротавирусните инфекции (тежко протичащи гастроентерити в детската възраст), СПИН, вирусни хепатити и др.

В секцията по медицинска микробиология заявените научни съобщения могат да бъдат групирани така: (1) Изследвания на заболявания, причинени от новооткрити причинители или такива, които са познати, но през последните няколко десетилетия нараства значимо ролята им в инфекциозната патология на човека. През 1996 г. СЗО оцени, че въпреки успехите в изкореняването на много и тежки инфекциозни болести, на тяхно място възникват нови инфекциозни болести, ежегодната смъртност от които е над 17 милиона. От познатите 1450 вида причинители на инфекциозни болести, около 180 са или новооткрити, или познати, но понастоящем възникват като значими причинители на заболявания на човека. Този проблем е представен в докладите, които изследват различни страни на микроорганизмите и причиняваните от тях инфекции като туларемия, лаймска болект, легионелоза, рикетциози, хламидиални инфекции, инфекции, причинявани от Burgholderia, Brucella, Helicobacter, Aeromonas и др. (2) Изследвания върху резистентността на бактерии и гъби към антимикробни лекарства. Представни са данни за честотата на резистентността, нейните механизми и гените, които ги детерминират. (3) Оценка на нови методи за изследване на микроорганизмите (главно молекулярно-генетични техники). Получените резултати потвърждават възможностите на тези методи в диагностиката, откриването на детерминантите на резистентността и т.н. (4) Колективни проучвания на микробиолози и клиницисти на важни и тежки бактериални и гъбични инфекции (сепсис, уроинфекции, генерализирани микози, реактивен артрит и др.). (5) Изследвания на ролята на нормалната бактериална флора на човека и факторите, обуславящи нейната предпазна роля от инвазия на опортюнистични и патогенни микроорганизми. (6) Доказване и оценка на факторите на болестотворното действие на някои микроорганизми. (7) Проучвания на екстракти от растения и гъби, притежаващи антимикробно и стимулиращо нормалната защитна система действие.

Най-обобщено може да се каже, че получените резултати характеризират състоянието и спецификата на инфекциозните бактериални и микотични заболявания в нашия географски регион. Тъй като тези процеси и явления са обусловени от голям брой биологични, географски, социално-икономически и други фактори, получените резултати същевременно допълват знанията ни за тях и в глобален мащаб. Те могат да бъдат използвани за разработване и актуализиране на тактики и стратегии за борба със заразните заболявания, усъвършенстване на диагностиката и оптимизиране на лечението им, разработване на антимикробни лекарства, ваксини и др.

Докладите в областта на ветеринарната микробиология поставят акцент върху редица актуални и приоритетни за този период въпроси, свързани с диагностиката, лечението и превенцията на редица социално и икономически значими инфекциозни заболявания. Интерес представляват докладите, свързани с 2 подобрени имунохистохимични техники за бърза диагностика на шарката по овцете и трансмисивните спонгиформни енцефалопатии при животни и хора. Те позволяват бързото поставяне на диагнозата (в рамките на 2 часа), с използването на замразени тъканни срезове. Ще бъде представен и доклад за приложението на ПВР за доказване на Mycobacterium bovis, причинител на туберкулозата при преживните животни и хора.

Ще бъдат дискутирани негативните последици от придобитата антибиотична резистентност и екологичните алтернативи на антибиотичната профилактика и терапия. Тревожен е фактът, че все по-широк кръг от патогенни бактерии (от родовете Alcaligenes, Moraxella, и Pseudomonas) придобиват лекарствена устойчивост, което налага търсенето и изпитването на нови терапевтични средства и подходи.

Интерес ще предизвикат и докладите свързани с неоплазии при есетровите риби и случаите на аеромоноза при рибата веслонос, която води до висока смъртност и препятства нейното въвеждане в български аквакултури.

Значителен брой доклади са посветени на различни аспекти от микробиологичния контрол на хранителните продукти, което е много показателно за усилията които полагат тези специалисти за адаптиране на контрола на българските храни към директивите на ЕС. Ще бъдат представени резултати, целящи доказване и типиране на най-често срещаните хранителни инфекции, причинени от (Listeria monocytogenes и Campylobacter jejuni), чрез използване както на класически микробиологични методи, така и на най-съвременните молекулярно-биологични методи, като ПВР-ДГГЕ. Предлага се и метод, основаващ се на ПВР, за отриване на минимален брой патогенни бактерии от вида Yersinia enterocolitica в проби от свинско месо и прясно краве мляко.

Фирмата Zeu-Immunotech (Испания), ще представи свои микробиологични тестове изследване на остатъчни количества от антибиотици и сулфонамиди в различни храни (месо, мляко, риба и пчелен мед).
В областта на инфекциозната имунология ще бъдат представени доклади свързани с имунопрофилактиката на тетануса, дифтерията и магарешката кашлица в България при деца на възраст до 6 години с прилагане на български ваксини. Интерес ще представляват и епидемиологичния анализ от приложението на кожния туберкулинов тест за диагностика на туберкулозата при хора, данните от стабилността на българския туберкулин при по-продължително съхранение, както и определянето на минималната доза от BCG ваксината, предизвикваща чувствителност при морски свинчета. Резултати, доказващи имуностимулиращите свойства на българския препарат “Респивакс” и хемоцианини от различни морски организми ще бъдат представени от колективи на НЦЗПБ и БАН. Изследвания върху външно мембранните протеини при бактерии от род Yersinia, разкриват възможности за тяхното приложение при диагностиката на реактивния артрит при хора и използването им за създаването на нова генерация ваксини. В условията на експериментален сепсис е доказан протективния ефект на ИгГ, притежаващ висока анти-възпалителна активност.

В областта на паразитологията ще се докладва за паразитни заболявания, които са нови за България или пък доскоро са се считали за ликвидирани като проблем за страната. Случаите на токсоплазмоза, криптоспоридиоза, пневмоцистоза, висцерална лайшманиоза, бластоцистоза, ехинококоза и трихинелоза налагат предприемането на спешни мерки за контрол на тези заболявания.

Направлението Обща и промишлена микробиология прави заявка за много сериозно участие в 11 Конгрес. В програмата са включени научни съобщения, които обхващат както теоретичните така и приложните постижения на българските микробиолози в тази област. Част от разработките са осъществени в сътрудничество с наши колеги от чужбина по проекти, финансирани от различни Европейски и други програми.

Важно място заемат теоретичните разработки, които дават нова информация за актуални и дискусионни проблеми от физиологията, генетиката и биохимията на микроорганизмите. С помощта на молекулярно-биологични методи са установени гените, кодиращи ензими от катаболизма на някои ароматни съединения. Ще бъдат представени убедителни доказателства за съществуването на антиоксидантния ензим каталаза в митохондриите на дрожди. Детайлно е охарактеризиран клетъчния отговор на аеробни микроорганизми срещу различни видове физиологичен стрес. Доказана е ролята на стрес-белтъците за адаптацията на индустриално използвани млечно-кисели бактерии към термален шок. С методите на протеомиката, на обект патогенни бактерии е осъществена още една стъпка в посока на целенасочения дизайн на лекарствени форми, което придобива особена важност в ерата на нарастваща микробна резистентност.

От представените материали се вижда, че проучванията относно биоразнообразието в микробния свят са получили съвременни измерения с включването на нови ниши и модерни подходи. Особено внимание е отделено на микроорганизми, изолирани от вечно студените региони на Антарктика; термални извори, исторически паметници на културата, стартерни култури за млечни продукти, замърсени почви и води и др. Осъществена е таксономична идентификация с молекулярно-биологични методи на представители от различни филогенетични групи и са установени са нови микробни видове. Създадени са нови подходи за прецизно разграничаване на щамове от един и същи вид. Изолирани са резистентни на различни стрес влияния микроорганизми.

Усилията на редица български учени са насочени към използването на микроорганизмите за целите на екологията. Както е известно, проблемите на околната среда, свързани с пречистването на отпадните води от различни индустриални производства (синтезата на полимери, преработката на руди, стоманодобива, нефтопреработвателната, химическата и фармацевтичната промишлености и др.) са едни от най-сериозните в съвременния свят. Към безспорното значение на тези индустрии за икономиката на всяка страна, се добавя негативния ефект от токсичните замърсявания, който се мултиплицира в различни отрасли и нарушава социално-икономическия баланс. Това обяснява нарастващият интерес към микробната екология като всепризнат лидер в борбата за намаляване вредното въздействие на индустриализацията. Ако към това се добави и задължението на родното производство да се доближи до европейските екологични стандарти, става още по-ясно, че избраните теми са актуални и много перспективни. В конгресните материали са включени методи за биосорбция на тежки метали и разграждането на токсични замърсители на вода и почва. Ще бъдат дискутирани и въпросите за получаване на биогаз от отпадни продукти и приложението на имобилизирани биокатализатори на базата на оригинални нано-материали и др.



Използването на микроорганизмите като неконвенционални източници за получаването на ценни продукти за живота и бита на човека датира много отдавна, но тяхното значение за все по-бурното развитие на биотехнологията нарасна в последните 1-2 десетилетия. Без да се изброяват всички предимства на тези организми, трябва да се подчертае, че приносът на биотехнологията (в това число и микробната) за развитието на Европейския пазар през 2003 г се оценява на £ 30,000 милиона, с тенденция през 2006 г да достигне £ 100,000 милиона. На 11 Конгрес българските микробиолози предлагат ефективни методи за получаване на различни и особено важни за практиката ензими (вкл. термостабилни), органични киселини, полизахариди, ензимни инхибитори, антиоксиданти и др. Ще бъде представена и многостранната дейност на специалистите в областта на млечно-киселите бактерии, която съответства на националните приоритети и допринася за налагане на запазена марка на българското кисело мляко - видова идентификация, характеристика и селекция на щамове, биосинтез на бактериоцини, нови стартерни култури, антибактериална активност и др. Отделено е внимание на получаването на пробиотици и техните полезни свойства, перспективите пред производството на аминокиселини, използването на биофилми в микробната биотехнология, стареенето на дрождевите клетки, използвани в пивоварството и свойствата на микробни биосърфактанти. Интерес представлява изолирането и охарактеризирането на биологично активни вещества от антарктически микроорганизми, които притежават нови, изключително полезни свойства (ензими, полизахариди, алкалоиди, антибиотици). Нов момент представлява и навлизането на нанотехнологиите в приложната микробиология, което също е част от националните ни приоритети. Ще бъдат представени и нови постижения в областта на биотехнологията на фирми като Биовет – Пещера и ЕЛБИ Булгарикум ЕАД.







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница