Европейски веломаратон за безопасни пътища България до Велико Британия 2012



Дата13.10.2018
Размер107.16 Kb.
#85974





Европейски веломаратон за безопасни пътища

България до Велико Британия 2012

Този подготвителен пакет ще Ви помогне да разберете повече за проекта - какво включва веломаратонът, какво се очаква от участниците и как да се подготвите.

Европейският веломаратон е вдъхновен от Младен Белчев, който от години мечтае да измине с велосипед разстоянието между България и Лондон. Младен живее в гр. Плевен, където е известен с множеството си доброволни участия в спортни изяви из цяла България. От дете се занимава със спорт, като най-изявен е в леката атлетика и колоезденето. През май 2011 г. той става жертва на пътнотранспортно произшествие и получава множество травми.

Организацията на Европейския веломаратон се осъществява с помощта на фондация "Фактор" и е по инициатива на дъщерята на Младен Белчев - Екатерина Белчева, която е ръководител на проекта.


Начало:

  • Европейският веломаратон ще се проведе от 02.06.2012 до 25.07.2012 (времетраене 54 дни)

  • Стартиране от гр. София, Национален дворец на културата, пред пилоните.


Маршрут:

България, Сърбия, Унгария, Словакия, Австрия, Швейцария, Германия, Франция, Холандия, Белгия и Обединеното кралство, по маршрути от EuroVelo 5, 6 и 8, по протежение на реките Дунав, Рейн, Майн и Темза.




Разстояние и планиране на маршрута:

Общо разстояние - приблизително 4000 км. Среднодневно - около 80 км, с няколко почивки на ден. Средна скорост ~15 км/ч. Един ден в седмицата ще бъде изцяло за почивка.


Цел:

  • Европейският веломаратон (ЕВМ) да бъде едно от най-вдъхновяващите веломероприятия на 2012 г. и да вдъхновим колкото се може повече хора да карат колело. Да завършим успешно в Лондон за откриването на Олимпийските игри.

  • Маратонът ще носи Алтернативен Олимпийски огън, който да напомня за всекидневните жертви на злополуките по пътищата. Маратонът да насърчи безопасност по пътищата и да популяризира колоезденето като здравословен, евтин и природосъобразен начин за придвижване.

  • Да обедини Европейското велообщество и да промоцира ЕвроВело маршрутите.

  • Да организира мероприятия в 11 държави, с помощта на местни организации, на които ще поканим кметовете и местните управления. Да им предадем факла с Олимпийски огън и да ги призовем да вземат незабавни мерки за подобряване на условията на пътя, за придвижване пеша и с велосипед.

  • Да оставим нещо след себе си: документален филм за колелото – какво символизира, какво означава за всеки един от нас, какво е неговото бъдеще.

Програмата за събитията ще включва още: колоездачно обучение и обучение по безопасност на движението, осигурено от местни организации; също така велокино, магазин, презентации, състезания и занимателни кръжоци.
Пилотната кола – моторизирана каравана (кемпер), която ще cъпътства групата през цялото пътуване. Ще се използва основно за щаб-квартира, за приготвяне на храна и за транспортиране на багажа.


Нощуване – диво лагеруване с разрешение от местните власти или на къмпинг, и/или в хостели.


Защо промоция на велосипеда?

Велосипедът е символ на свободата, на здравето, на екологически чистия и устойчив транспорт и опазването на природата и дори на женската еманципация. От създаването си велосипедът има огромно влияние върху човечеството, както културно, така и за развитие на индустрията. Без изобретяването на колелото нямаше да съществуват и автомобилите.


Днес велосипедът все още е един много популярен начин за придвижване, но на пътя има много повече участници и условията и правилата са на страната на по-опасните моторизирани превозни средства. Всяка година хиляди велосипедисти и пешеходци стават жертви на катастрофи. Ние искаме този брой да се намали. Увеличаването на колоездачите, води до повивашаване на безопастността поради три основни причини:

  1. С увеличаване броя на велосипедистите, водачите на моторни превозни средства стават по-съзнателни за присъствието им на пътя, по-наясно са с поведението на велосипедистите и могат по-лесно да предвидят техните действия.

  2. Увеличават се шансовете шофьорът също да е велосипедист, което означава, че той ще е по-склонен да се постави на мястото на велосипедистите, да разбира поведението им на пътя и да знае как автомобила влияе на другите участници в движението.

  3. Повече хора на колело води до по-голяма политическа воля за подобряване на условията за велосипедисти.


Нашето послание:

  • Докато прекосяваме 11 европейски страни ще организираме 11 събития за да вдъхновим хората да карат колело и да претендираме за по-добри условия за безопасност по пътищата.

  • С преминаването на 3700 км ще отпразнуваме едни от най-екологично организираните Олимпийски игри.

  • Искаме да предадем Алтернативния олимпийски факел на всички кметове от София до Лондон и да ги призовем да обещаят да направят необходимите промени, за да подобрят условията на един от най-устойчивите начини на транспорт – колелото.

  • Искаме да провокираме дискусии относно: какво вдъхновява хората да карат колело и какво ги спира да карат.

  • Да пропагандираме мобилност отвъд инвалидност.

  • По време на маратона да бъдем медийната възможност за местните организации да популяризират техните кампании за по-добри условия за колоездене, безопасност по пътищата и за по-добър, по-безопасен и здравословен свят.

  • Маратонът ще отвори възможност за хората, които имат билети за Олимпийските игри, да пристигнат на колело.

  • Бъдете промяната, която искате да видите в света.


Комуникация

Знайте, че не винаги ще бъде възможно да зареждате Вашите устройства - телефони, фенери и т.н. Не винаги ще имате достъп до интернет. Предупредете семейството и приятелите си, че ще има моменти, в които няма да могат да се свържат с Вас.


Личен бюджет

Желателно е да разполагате с определена сума джобни. Това ще Ви позволи да си купувате стоки или услуги, от които имате нужда, например: чай, кафе, захарни изделия, напитки; билети за атракциони; пране, къпане; телефонни разговори, такси за интернет достъп; транспорт за Вас и велосипеда Ви. Може да има и непредвидени разходи - за медицински услуги/продукти, ремонт на велосипеда Ви и други.




Петминутна проверка на велосипеда, преди тръгване.

  • Колела и гуми: Проверете гумите за да се уверите, че са напомпани подходящо. По-малко напомпаните гуми осигуряват по-добро сцепление и по-меко возене, но се изисква по-голямо усилие при въртене на педалите. По-напомпаните гуми предлагат обратното: по-малко усилие при въртене на педалите, но по-твърдо возене и по-малко сцепление. Проверете дали колелата са сигурно закрепени за рамката, както и дали са центрирани спрямо вилката. Проверете гумите за износване, балони или други повреди. Проверете дали вентилът е перпендикулярен на отвора и дали капачките са намясто. Завъртете всяко колело и гледайте за изкривявания. Проверете дали спиците не са хлабави или изкривени. Разклатете всяко колело за да проверите за луфтове.

  • Кормило: Проверете дали кормилото е стегнато. Раздвижете го. Не трябва да има движение напред-назад, не трябва да се чува тракане или стържене; трябва да се върти свободно и с лекота.

  • Седалка: Проверете дали седалката е здраво закрепена - не трябва да се върти или да мърда в каквато и да е посока.

  • Спирачки: Стиснете предната спирачка и опитайте да избутате велосипеда напред. Регулирайте спирачката, ако е необходимо. Повторете това няколко пъти, докато се убедите, че спира добре. Направете същото и със задната спирачка. При докрай натисната спирачка, разстоянието между лостът й и кормилото трябва да бъде около 2 см. Завъртете всяко колело при отпусната спирачка и следете за триене в спирачните механизми. Проверете всички части на спирачната система - жила (хидравлика, дискове), болтове, калодки; закрепване.

  • Венци и скорости: Проверете веригата и венците за износване - зъбите на венците не трябва да бъдат заострени. Покарайте малко и натискайте силно педалите за да проверите дали веригата няма да приплъзне върху някой венец. Проверете дали декланшорът и обтегачът работят правилно - всички предавки трябва да се сменят лесно, бързо и безшумно.

  • Педали: Проверете дали педалите и рамената им са здраво захванати. Повдигнете задната част на велосипеда, завъртете педалите с ръка и вижте дали няма луфтове или стържене.

  • Звънец, светлини и светлоотразители: Уверете се, че всички звънци, светлини и светлоотразители са добре захванати към велосипеда. Почистете светлоотразители и светлините. Ако ползвате акумулаторни батерии - заредете ги.

  • Багаж: Уверете се, че дисагите (багажът) са добре закрепени, не опират във въртящите се части на велосипеда и не пречат на въртенето на педалите. Проверете дали има висящи каиши, които могат да бъдат закачени от веригата/венците, педалите или колелата.

Проверете дали сте взели всички необходими неща. Направете пробно каране. Изпробвайте отново спирачките, превключването на скоростите и кормилото.


Може да използвате всякакви велосипеди, но най-подходящи ще бъдат шосейните велосипеди с гладки и добре напомпани гуми, тъй като почти цялото пътуване ще бъде по асфалтирани пътища. Препоръчително е велосипедът Ви да е оборудван с калници, непромокаеми дисаги и кош.
Списък с предмети, които е желателно да носите:

Катинар или верига за заключване; надуваема постелка; непромокаема палатка; ластични въжета за прихващане на багаж; светлоотразителни дрехи; чиния и чаша за многократно използване; вилица, лъжица и нож; пазарска чанта за многократно използване.


Списък с предмети, които е задължително да носите:

Каска; светлоотразителна жилетка; велоръкавици; светлини (предни и задни), светлоотразители и звънец; спален чувал; ремонтен комплект; две резервни гуми, лепенки, лепило, щанги и помпа; парцал и смазка за верига; аптечка; поне 2 литра вода за пиене (бутилки със съответната вместимост).


Облекло.

Не се препоръчват дрехи от памук и коноп, защото при намокряне държат студено и съхнат много бавно. Вълнените и поларените дрехи биха задържали малко топлина, дори да са мокри. Добър избор са полиестерните дрехи - чистят се лесно, съхнат бързо, леки са и са компактни при сгъване.


Списък с дрехи и принадлежности, които е препоръчително вземете със себе си:

Велосипедни обувки или обувки с твърда подметка; един чифт дълги панталони; един-два чифта къси панталони; един чифт термобельо; една връхна дреха с дълъг ръкав; два пуловера; две-три тениски; шест-седем чифта бельо; два-три чифта леки чорапи; един чифт топли чорапи; пижама; шапка; непромокаеми дрехи - яке (дъждобран), панталони за дъжд; ръкавици; фенер; вещи за лична хигиена - четка, паста и конци за зъби; дезодорант; гребен/четка за коса; сапун, шампоан; принадлежности за бръснене; бански костюм; кърпа; джапанки; слънцезащитни лосиони и спрейове против насекоми.


Големият Тест-драйв.

Опаковайте целия багаж, който ще носите на Европейския веломаратон, натоварете го върху велосипеда си и покарайте поне 80 км. Може да си разпънете палатката, а защо не и да пренощувате на някоя поляна. Така ще откриете евентуални проблеми и ще можете да ги отстраните навреме. Ще разберете дали искате да добавите още предмети към багажа си или предпочитате да Ви е по-леко.


Готвене.

Готвене за екип от 15-20 души може да звучи смущаващо, но с малко изобретателност, някои страхотни рецепти, идеи и лагер за готвене скоро ще бъдеш един изключителен главен готвач! Храната е неразделна част от тура - първо, защото когато сте на велосипед и изминавате 100 км за един ден, ще Ви трябва много от нея, (Вашият апетит ще се увеличи многократно), както и добра, здрава и стабилна диета. Тя е много важна за поддържане на Вашата издръжливост и за повече енергия. Готвенето за групата ще бъде направено от сменящи се екипи. Всеки отбор ще отговаря за пазаруване и приготвяне на вечеря, закуска и обяд на следващия ден. Групата ще реши заедно бюджета за храната. Като цяло основната храна ще бъде вегетарианска, така че, ако сте свикнали да ядете много месо или млечни продукти и това може да бъде трудно за Вас, предвидете бюджет за такива храни.


Важна информация за храната при изминаване на дълги разстояния:

По време на маратона пийте много течности: поне 2-3 литра на ден. За предпочитане е да се приемат много пъти в малки количества, отколкото обратното. Не пропускайте закуската, но и не прекалявайте с яденето преди големи физически натоварвания. Желателно е да има поне един час между храненето и карането. Преди каране яжте малко протеини и повече въглехидрати и мазнини за да имате достатъчно енергия. Консумирайте храна с високо съдържание на вода - плодове и зеленчуци. Липсата на въглехидрати може да доведе до изчерпване на сили Ви. Мазнините се използват в по-малка степен, отколкото въглехидратите, но не трябва да се набавят често, тъй като способността на тялото Ви за съхранение на мазнини не е ограничена, както за съхранението на въглехидрати. Протеините са много важен източник на енергия по време на последните етапи на всекидневното каране, тъй като по това време въглехидратите и магазините са изчерпани. Почивката също е от особено значение за цялостното Ви състояние.


Ето списък на някои продукти, които често ще присъстват в менюто:

картофи, лук, гъби, тиквички, овес, сокове, соя мляко, стафиди, сладко, хляб, банани, кафе, бисквити, ядки и семена, сушени плодове, местни плодове, салати, моркови, домати, краставици и др. Сиренето, яйцата и млечните храни няма да бъдат тотално изключени от диетата ни, но няма да бъдат винаги в наличност.


Какво е нужно за да участвам?

Не е необходимо да сте фитнес манияк, за да се включите в този колоездачен тур, но нашите препоръки са като минимум да можете да изминавате стотина километра за седем часа или по-малко и за предпочитане редовно да изминава 60 километра и повече.

Можем да представим пълен план на обучение, ако имате нужда от помощ и подкрепа, за да се подготвите за каране на велосипед. Моля, не се обезсърчавайте, ако не отговаряте на нашите препоръки, а искате да участвате имаме достатъчно време за да Ви помогнем да тренирате.

Препоръчваме Ви да отделите време поне два три пъти в седмицата за колоездене или редовно да карате на разстояния от 60 километра или повече с нормален темп.

Ние ще Ви предоставим подробен план на тура, към който силно препоръчваме да се придържате. Капитана на отбора ще Ви подкрепя и ще Ви дава съвети и ако сте имали тежък ден няма нищо срамно да се повозите в съпровождащата кола.

Това колоездене ще бъде приключение, изпълнено с приятни емоции. Всеки ден от живота Ви ще бъде предизвикателство – ще имате възможност да се срещнете с различни култури, условия и храна. Централно място ще заема отборният дух. Ние всички ще сме хора, които обичаме спорта и различното.




На 01.06.2012, един ден преди началото на маратона, ще се организира среща, на която всички участници трябва да присъстват.
С пристигането в Лондон, ангажиментите на организаторите към участниците приключват.

За повече информация, посетете нашия уебсайт: www.velomarathon.eu



Страница от

Каталог: wp-content -> uploads -> 2012
2012 -> За приемане чрез централизирано класиране на децата в общинскиte детски ясли, целодневни детски градини и обединени детски заведения на територията на община пловдив раздел І – Основни положения
2012 -> Критерии за отпускане на еднократна финансова помощ и награждаване на жители на община елхово I общи положения
2012 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2014 г
2012 -> Област враца походът се провежда под патронажа на
2012 -> София-град Актуализиран на Педагогически съвет №8/04. 09. 2012 г
2012 -> Програма за развитие на селските райони европейски земеделски фонд за развитие на селските райони европа инвестира в селските райони
2012 -> Книгата е създадена по действителен случай. Имената на описаните места и действащите лица са променени
2012 -> Относно Обособена позиция №1


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница