Физическо развитие на 11-13-годишни деца с интелектуални затруднения стоян Денев Ключови думи



Дата09.07.2017
Размер103.47 Kb.
#25341
ФИЗИЧЕСКО РАЗВИТИЕ НА 11-13-ГОДИШНИ ДЕЦА С ИНТЕЛЕКТУАЛНИ ЗАТРУДНЕНИЯ
Стоян Денев
Ключови думи: физическо развитие, деца с интелектуални затруднения, футбол

Един от най-важните аспекти в областта на работата с деца с интелектуални затруднения е да се развият коренно различни нагласи към тях, да се търсят варианти за биологично и социално въздействие за развитие и укрепване на ресурсите на хората с увреждания, за духовно развитие, социализация и интеграция в обществото.

Година след година расте броят на децата, родени с нарушения в развитието. Факт е, че само някои от тях в бъдеще ще бъдат обект на работа за коригиране на дефицитите, както е и факт, че броят на децата, които се нуждаят от такава работа, е достатъчно голям. Статистика на СЗО сочи, че е 9-11% от детското население, а само в Русия техният брой например е 1,6 милиона деца или около 4,5% от общия брой [2, 3, 10].

В голяма част от случаите интелектуалните затруднения оказват влияние върху развитието на двигателния апарат и физическата дееспособност, от което следва по-трудна социална и професионална адаптация [3].

Ето защо е необходимо да се обърне специално внимание на физическото състояние на деца с нарушения в развитието и възможностите за корекция на тези аномалии чрез спорта, в частност – чрез средствата на футбола. Физическото възпитание и спортът могат да бъдат ефективно средство за адаптиране в съответствие с условията на живот на децата [3, 10].

Целта на изследването е да бъде установено нивото на физическо развитие на деца с интелектуални затруднения в началото на заниманията им с адаптиран футбол.
МЕТОДИКА
Предмет на изследването е АФАС при деца с интелектуални затруднения.

Обект на изследването са признаците на физическото развитие на 11-13-годишни деца с интелектуални затруднения.

Контингент на изследване са 44 деца с интелектуални затруднения на възраст 11-13 години от Ресурсен център и ПУ Русе, ПУ Разград, Ресурсен център Шумен и ПУ Търговище, включени в групи за занимания с адаптиран футбол. По териториален признак са сформирани две групи с еднакъв брой деца (22) – експериментална и контролна.

За нуждите на изследването са приложени следните методи на изследване: обзорно проучване и антропометрия.

Резултатите от изследването са подложени на математико-статистическа обработка чрез: вариационен и сравнителен анализи (с помощта на t-критерия на Стюдънт) и метод на индексите (BMI).
АНАЛИЗ НА РЕЗУЛТАТИТЕ
Резултатите, получени от вариационния анализ на изходните данни от проведеното изследване на децата от експерименталната група в началото на наблюдавания от нас период, са представени в табл. 1.
Таблица 1.

Средни стойности и вариативност на антропометричните признаци - експериментална група




Показатели / Параметри

min

max

X

S

V

As

Ex

1.

Ръст (cm)

137

161

145,2

6,56

4,52

1,10

0,47

2.

Ръст с обтегната ръка (cm)

177

20

186,70

9,15

4,90

1,11

0,20

3.

Тегло (kg)

31

50

40,77

4,89

11,99

-0,39

0,24

4.

Индекс на телесната маса - BMI (kg/m2)

16,52

22,07

19,35

2,01

10,04

-0,91

-0,50

Анализът на таблицата показва, че средният ръст на изследваните в експерименталната група деца е 145,2 cm, а средното тегло е 40,77 kg. За нуждите на изследването тези резултати са сравнени с резултатите от аналогични изследвания на цялото население на България на същата възраст, проведени от П. Слънчев и кол. [5]. Сравнението показва, че средният ръст на децата от експерименталната група в началото на периода е с 12,1 cm по-нисък от средния за страната, а средното тегло - само със 0,93 kg по-голямо от средното за страната. Това дава основание да се счита, че децата от нашата експериментална група по отношение на ръстово-тегловите показатели, се намират на близо до средното за изследваната съвкупност ниво за страната.

Резултатите на контролната група в началото на експеримента (табл. 2) са много близки до резултатите на експерименталната група: ръст – 144,05 cm и тегло – 40,00 kg.

Таблица 2.

Средни стойности и вариативност на антропометричните признаци –

контролна група




Показатели / Параметри

min

max

X

S

V

As

Ex

1.

Ръст (cm)

138

160

144,05

5,71

3,96

1,45

1,90

2.

Ръст с обтегната ръка (cm)

32

48

40,00

4,23

10,58

-1,34

0,82

3.

Тегло (kg)

15,37

21,74

19,29

2,12

11,00

-0,96

-0,52

4.

Индекс на телесната маса - BMI (kg/m2)

176

205

185,14

7,69

4,15

1,13

0,59

Изолирано разглеждани обаче, тези два показателя не носят достатъчно надеждна информация. Ето защо, за да се добие по-добра представа за ръстово-тегловите признаци, е изчислен т.нар. индекс на телесната маса (Body Mass Index - BMI), който се препоръчва от Световната здравна организация и дава възможност да се установи степента на охраненост на изследваните деца. От табл. 1 и табл. 1 се вижда, че по отношение на този показател (4-ти), както експерименталната (BMI = 19,35 kg/m²), така и контролната групи (BMI = 19,29 kg/m²) се намират в зоната на нормата.

Важна информация за изследването носи коефициентът на вариация V, който позволява да бъде установена вариативността на изследваните показатели.

Анализът на фиг. 1 показва, че стойностите на V при експерименталната група в началото на наблюдавания период са в границите между 4,52 % - при показател 1 (ръст) и 11,99 % - при показател 2 (тегло). От фигурата се видно също, че стойностите на V при контролната група са много близки до тези на експерименталната и са в границите между 3,96 % и 11,00 % - при индекса на телесната маса. От спортната статистика е известно, че разсейване в рамките до 10 % дава основание да се счита, че съответните показатели са стабилни и изследваната група е еднродна (хомогенна) по признаците, за които тези показатели носят информация. Въпреки малко по-високите стойности на V по отношение на теглото на децата, разсейването по 3-ти показател е в долната граница на зоната на относителната хомогенност, което ни дава основание, като цяло, да считаме, че в началото на тренировъчните въздействия със средствата на адаптирания футбол експерименталната група е била хомогенна по отношение и всички изследвани признаци на физическото развитие.


Това означава, че децата от изследвания контингент имат относително еднакво ниво на физическо развитие и няма причина заниманията да се провеждат групово.

За решаване на целта и задачите на изследването е приложен сравнителният t-критерий на Стюдънт, който позволява да бъде проверена значимостта на наблюдаваните разлики между средните нива на двете изследвани групи. Резултатите от него са представени на фиг. 2.

Анализът на фиг. 2 показва, че стойностите на t-критерия се движат между 0,10 (при показател 4 – индекс на телесната маса) и 0,62 (при показател 1 – ръст). Изчислената по В. Гигова (1999) критична стойност на t (при к = 42) е 2,02 и следователно, всички сравнителни критерии са по-ниски от критичната. Това дава основание с висока гаранционна вероятност (Рt ≥ 95 %) да бъде приета за вярна нулевата хипотеза, относно достоверността на наблюдаваните различия между средните нива на изследваните антропометрични признаци при двете групи в началото на експерименталния период. Ето защо, с пълно основание може да се счита, че при старта на експеримента не съществуват значими разлики между средните нива на изследваните признаци при двете, участващи в него групи.



ИЗВОДИ
Направеният анализ на показателите, информиращи за физическото развитие на изследваните момчета с интелектуални затруднения, дава основание да бъдат формулирани следните изводи:

  1. В началото на тренировъчните въздействия със средствата на адаптирания футбол се наблюдава хомогенност на двете, участващи в експеримента, групи по отношение и всички изследвани признаци на физическото развитие.

  2. Сравнителният анализ с аналогични изследвания на населението в България показва, че и двете групи, участващи в експеримента, се намират на близко до средното за изследваната съвкупност ниво по отношение на ръстово-тегловите признаци.

  3. В началото на експеримента не съществуват значими разлики между средните нива на изследваните признаци на физическото развитие на децата от двете групи, което е гаранция за коректност при старта на експеримента.


ЛИТЕРАТУРА
1. Гигова, В. Статистическа обработка и анализ на данни. Ръководство за магистри. НСА – ИПБ, София, 1999. 2. Джобова, С. Спортно-анимационни програми за АФА – социални и образователни аспекти. Дис. труд, НСА “В. Левски”, София, 2013. 3. Николова, М. Спорт и адаптирана физическа активност за хора с увреждания. НСА „В. Левски”, София, 2006. 4. Петкова, Л., Квартирникова, М. Тестове за оценяване на физическата дееспособност. М и Ф., София, 1985. 5. Слънчев, П. и кол. Физическо развитие, физическа дееспособност и нервно-психична реактивност на населението на България, ІІІ национално изследване (1980-1982), НСА – ИПБ, София, 1992. 6. Стоев, В. Възрастова динамика и взаимозависимост между физическото развитие, физическите качества и половото съзряване на спортуващи и неспортуващи момчета. Дис. труд, ВИФ, София, 1977. С. 7. Топузов, М. Единна методика за диагностика на затлъстяването в детско-юношеска възраст, С и Н, бр. 4, София, 2002. 8. Хаджиев, Н., и кол. Тестове за физическо развитие. М и Ф, София, 1974. 9. Църова, Р., Манука, Е. Влияние на специализираното въздействие със средствата на баскетбола върху физическите качества и специфичните умения на хора с увреждания. С & Н, Изв. брой, София, 2012. 10. Шахесер, Г. Адаптирана физическа активност при деца със затлъстяване. Дипл. раб. «Маг.», НСА «В. Левски», София, 2013.

Адрес за кореспонденция:

Гл. ас. Стоян Христов Денев,

ВТУ “Свети свети Кирил и Методий”,

Катедра “ТМФВ”,

В. Търново,

ул. „Зеленка” – 86,

sdenev@abv.bg



PHYSICAL DEVELOPMENT OF 11-13-YEAR-OLD CHILDREN WITH INTELLECTUAL DISABILITY

Stojan Denev

Key words: physical development, children with intellectual disability, football

The aim of this research is the level of the physical development of the children with intellectual disability at the beginning of their training in adapted football to be determined.



The subject of the study is the initial training in the adapted football of the children with intellectual disability. Object of the study is the basic signs of the physical development of the boys with intellectual disability. The contingent of the study is 44 boys with intellectual disability at the age between 11 and 13 years, entered into preparatory groups in adapted football in the town of Veliko Tarnovo. The children are divided in two equal groups: experimental and control. In the time of the experimental period the boys from the first group are put to the influence of ours own methods for initial training in adapted football. For accomplishing the objective and the tasks of the study, the following methods of research are applied: historical study, anthropometry and index method. For the needs of the study the following mathematic-statistic methods are applied: variation analysis and comparative analysis (by t-criterion of the Student).

Our research displays that at the beginning of this experiment the level of physical development of the two groups are identical, which is a guarantee of correctness from the start of the research.
Каталог: 253 -> pub
pub -> Развитие на леката атлетика сред хората с интелектуални затруднения. Моделът „отборна лека атлетика”
pub -> Историческо развитие на програмата на Спешъл Олимпикс в България
253 -> Приложение на comsol multiphysics при анализ на полета в електротехнически устройства
253 -> Кодекс за медиатори (European Code of Conduct for Mediators) съкр. Еекм. Кодексът се прилага за всички видове медиация по гражданскоправни и търговскоправни въпроси
253 -> Конкурс за заемане на 1 (една) щатна бройка за длъжността
253 -> Правила за предоставяне на бюджетни средства за допълнителни субсидирани бройки за народните читалища
pub -> Possibility to increase the effectiveness of the impact of sport games in the school program for physical education


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница