Г., с. 7 700 фармацевти от Египет на среща в София



Дата27.10.2018
Размер123.1 Kb.
#101212
30.12.2014 г., с.7
700 фармацевти от Египет на среща в София
700 египетски фармацевти и работници от мултинационална швейцарска компания, оперираща в Египет, избраха София за годишната си зимна среща.

Цялата група пристигна на 19 декември и бе настанена в трите най-рейтингови хотела в българската столица, съобщиха от посолството на Египет.

По-голямата част от гостите решили да останат до Коледа, за да усетят духа на празника. Египтяните се отдали на шопинг в софийските молове, изкачили се до Витоша и си направили екскурзии до Рилския манастир и Пловдив.

Срещата на египетските фармацевти в София е в посока на усилията ни да активизираме двустранния туризъм, особено след отварянето на чартърна самолетна връзка два пъти в седмицата между София и египетските курорти Хургада и Шерм ел Шейх, коментираха още от посолството на арабската република у нас.




30.12.2014 г., с. 11
Къде буксува здравната реформа
Д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация

Факт е, че нашата здравноосигурителна система отдавна буксува. От нашето здравеопазване в момента не са доволни нито пациентите, нито техните лекари. Да не говорим за лошата статистика на смъртност и заболеваемост в България, включително и на деца. Очевидно е, че нещо трябва да се направи. Държавата е тази, която трябва да се погрижи за това.

Успехът на една такава реформа обаче зависи от това как ще се реализира в България. На първо място, за да заговорим въобще за допълнително здравно осигуряване, трябва да стане ясно какво допълнително ще получат гражданите. Мисля, че много хора биха подкрепили идеята и биха започнали да плащат допълнителни здравни осигуровки, стига да имат ясна гаранция, че например ще отпаднат всякакви форми на изнудване, на доплащане в лечебните заведения, които в момента наблюдаваме, избор на екип и т.н. Цените на лекарствата и това, което домакинствата отделят за лекарства в България, е наистина непосилно спрямо всички други европейски държави.

Над 50% от парите за лекарства излизат от джоба на болния човек.

Ако целта на една такава реформа бъде да поевтинеят медикаментите за болните, мисля, че наистина това ще мотивира много хора да се осигуряват допълнително.

От това зависи дали една подобна идея ще успее. Трябва да е ясно какво точно ще влиза в допълнителния пакет и как точно ще се облекчат гражданите, за да могат да бъдат мотивирани да заплащат здравното си осигуряване.

Всяко едно добре развито общество се грижи за по-слабите и бедните. От там се лансира идеята, че социално слабите, които наистина нямат възможност да плащат каквото и да е здравно осигуряване, трябва да бъдат под специална защита и протекция

В много държави това е осъществено чрез социални фондове или пък съответните социални министерства, които заплащат здравните им осигуровки.

В момента в България за огромно съжаление тези хора по никакъв начин не са защитени. За здравеопазването няма политически оттенък, така че би следвало то да е приоритет за абсолютно всички политически партии. Надявам се, че всяка една от политическите партии, в момента представени в парламента, ще прояви отговорност и ще направи най-доброто за собствените си граждани. Все пак нашата държава им е голям длъжник.

Здравната ни система остана най-нереформираната, а здравеопазването ни стана най-скъпо и недостъпно спрямо всички останали европейски държави.




30.12.2014 г., с.1
Преди предпразничното
АидаПаникян

В последния възможен срок Здравната каса и лекарският съюз се споразумяха за рамковия договор. Добре! Ала днес по-същественото е, че въпреки многото говорене за промени в българската система на здравеопазване едно дете умира, разнасяно в линейка напред-назад, защото в дадено лечебно заведение няма детски хирург! И вината за това не е в над 135-годишната болница, а в множеството псевдореформи в системата, които имаха едничката цел да пестят пари. И нито веднъж не бе направена сметка на колко километра отстои най-близкото лечебно заведение от дадено населено място.

Псевдореформи, които ограничаваха или брой легла, или болници, или поставяха условие за брой лекари, за да имат право лечебните заведения да оказват помощ по една или друга клинична пътека.

Псевдореформи, които поставяха редица условия - трудно осъществими или неосъществими, за включването на лекарства в "онзи" списък. Затова хиляди пациенти с епилепсия ще посрещнат Новата година без едно от основните си лекарства. И затова болните от муковисцидоза в България доживяват до 15-18 г., докато европейците с това заболяване се радват на добро качество на живот и над 30 г.

Да, важно е да се подпише рамков договор, но още по-важно е хората да имат достъп до медицинска помощ - да могат своевременно да стигнат до лечебно заведение, в което да получат качествено онази медицинска услуга, от която имат нужда в момента. Така, както беше у нас преди реформите, и така, както е в западните филми.
www.btv.bg, 30.12.2014 г.

http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/obshtestvo/dopalnitelni-5-mln-lv-sa-otpusnati-za-vaksini.html
Допълнителни 5 млн. лв. са отпуснати за ваксини
Допълнителни средства в размер на 5 000 000 лева ще бъдат предоставени по бюджета на Министерство на здравеопазването за 2014 г., съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.

Сумата ще бъде предоставена по бюджета на Министерство на здравеопазването за 2014 г. С тях частично ще се възстановят сумите на здравната каса, които е заплатила за доставените количества ваксини за задължителни имунизации и реимунизации в периода 1 януари 2014 г. – 1 април 2014 г.

Средствата се осигуряват за сметка на преструктуриране на разходите по централния бюджет за 2014 г.

Трагична ситуация с детската заболеваемост и смъртност

Междувременно министърът на здравеопазването Петър Москов заяви, че ситуацията с детската заболеваемост, с детската смъртност в България е трагична в сравнение със средноевропейските нива.

Детската клиника на „Пирогов” напълно обновена след 2,5-годишен ремонтДо цялостната промяна се стигна след серия разследвания на bTV за нарушения и мизерни условия на лечение

„Приоритет на цялото мнозинство, записано в управленската програма, е основният начин, по който е финансиран и структурирано цялото детско здравеопазване”, заяви той при откриването на изцяло обновената Детска клиника в „Пирогов”.

„По-различно ще бъде остойностяването на всяка една от клиничните пътеки и остойностяването на всяко едно от заболяванията, касаещи педиатрията – различно като начин на отношение, като финансиране, като лекарствена политика спрямо нещата, които касаят този сектор от здравеопазването”, допълни още министърът.


www.dariknews.bg, 29.12.2014 г.

http://www.bestdoctors.bg/article/id/1378138
НЗОК и Лекарският съюз подписаха Националния рамков договор за 2015 г.
Ивана Арсова

Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Българският лекарски съюз (БЛС) подписаха Националния рамков договор за 2015 г. Това обяви председателят на Надзорния съвет на касата Кирил Ананиев след среща с министъра на здравеопазването и с лекарите.

По думите на Ананиев и двете страни са положили много усилия в преговорите. Той подчерта, че за първи път има регулиране на цени в случай, когато бюджетът на касата отива към преразход. Механизмът е такъв, че няма да има надлимитни дейности, обяви още той. По думите му за идната година са заложени същите обеми, които болниците са усвоили за изминалите 12 месеца.

„За първи път имаме регулиране на цени в случай, когато бюджетът на НЗОК отива към преразход, т.е. защитаваме интересите на пациентите, не променяме обемите на дейност и чрез цената регулираме изпълнението на бюджета за тази година”, посочи той. „От наша страна беше направен компромис за даване на определено увеличение на някои от дейностите в доболничната помощ, които трябваше да бъдат коригирани”, каза още Ананиев.

Лекарският съюз, съвместно с Касата, ще изработи различните методики за корекции на дейностите като механизмите за тези корекции ще бъдат гъвкави, посочи председателят на БЛС Цветан Райчинов.

„Това ще бъдат едни гъвкави механизми, така че ние искрено се надяваме, че ще успеем месец за месец, ако трябва, и за тримесечие, разбира се, тези корекции да се вършат своевременно, така че да няма намаление на цени, защото в това ще се стреми и Лекарския съюз, и в никакъв случай корекции на обеми”, посочи той.

Здравният министър Петър Москов посочи, че е доволен от развитието с подписването на рамковия договор. По думите му това подписване ще гарантира финансово спокойствие и сигурност за системата.

„Бюджетът на касата няма да бъде надскачан и източван. За това двете страни са поели своя ангажимент. Няма опасност пациентите да страдат от намалени обеми. Ако се получат увеличени обеми над заложените, тогава съвместно ръководството на Касата и Българския лекарски съюз ще направят корекции”, заяви министърът.

„Тук, от една страна този, който защитава интереса на пациентите, именно Касата, и от друга страна Лекарския съюз, който защитава интереса на лекарите, те влизат заедно в регулацията на това нещо с обща цел и обща идея”, каза още Москов.

Зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков е определен за представител на държавата в Надзорния съвет на НЗОК, съобщиха от Касата. Той ще замени бившия изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лекарствата д-р Симеон Василев.





29.12.2014 г.,с. 6
Изчезва лекарство за епилептици
Хиляди хора, страдащи от епилепсия, психически и нервни разстройства, остават без жизненоважен за тях медикамент. До месец лекарството ще изчезне от българския пазар, тъй като заради ниската му цена фирмата вносител спира да го доставя у нас. Медикаментът обаче няма заместител, съобщи БНТ. Последните количества от лекарството са доставени у нас в края на ноември и според прогнозите на фармацевтите ще свършат до месец.

www.bnt.bg, 28.12.2014 г.

http://bnt.bg/news/zdrave/lekarstvo-protiv-epilepsiya-izchezva-ot-aptekite
Лекарство против епилепсия изчезва от аптеките
Хиляди хора, страдащи от епилепсия, психически и нервни разстройства, остават без жизненоважен за тях медикамент. До месец лекарството “Ривотрил” ще изчезне от българския пазар, тъй като заради ниската му цена фирмата – вносител спира да го доставя у нас. Медикаментът обаче няма заместител.

За майката на 16-годишната Петя, която страда от резистентна епилепсия, борбата е ежедневна. Когато преди две години разбира, че фирмата вносител ще спре да доставя лекарството, което приема дъщеря й, жената търси помощ от здравното министерство и здравноосигурителната каса. Но проблемът и до днес не е решен.



Антоанета Витева, майка на Петя: Това е лекарство, към което се привиква и неговото спиране внезапно може да бъде фатално за човека, не може да се спре изведнъж, трябва да се спре постепенно. Ние имаме горчив опит, даже понякога една четвъртина от лекарството когато се намали, пристъпите се възобновяват с още по- голяма сила.

Фирмата-вносител предупреждава още преди година и половина, че ще спре да доставя този продукт на българския пазар. Но алтернатива на медикамента няма.



Димитрия Стайкова, зам.-председател на Българския фармацевтичен съюз: Затова ние сме в изключително неизгодна позиция да съобщим на всички хора, които имат нужда от този продукт, че ние сме безсилни и не можем да предложим нещо друго за лечение на тяхното заболяване.

Пациентите са готови да плащат лекарството на тройна, дори четворна цена, само вносът му да продължи. Но последните количества от медикамента са доставени у нас в края на ноември. И според аптекарите, ще свършат до месец.



Репортаж на А. Чакандракова и Т. Асенова и операторите В. Кръстев и П. Андреев


28.12.2014 г., с.5
Дават под наем денонощната аптека в Кюстендил
Отдават под наем денонощната аптека в Кюстендил за срок от 5 години. Тя е единствената в областния град, която предлага медикаменти по всяко време на денонощието. От няколко години е поместена в сградата на общинската поликлиника. Сега общинска администрация отново отдава под наем помещението, като условието е то отново да бъде използвано за аптека с денонощен режим на работа.

„Целта е да не остават жителите на областния град без аптека и през нощта”, коментираха от кметската администрация.


www.bnr.bg, 26.12.2014 г.

http://bnr.bg/post/100502379/d-r-hasardjiev-ideata-za-dopalnitelnoto-zdravno-osiguravane-e-shans-horata-da-poluchat-po-dobro-zdraveopazvane
Д-р Хасърджиев: Идеята за допълнителното здравно осигуряване е шанс хората да получат по-добро здравеопазване
Председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев подкрепи предложеното от Министерството на здравеопазването - задължително допълнително здравно осигуряване в частен фонд. Ведомството публикува за обществено обсъждане промени в Закона, които предвиждат пакетът от медицински услуги, който Здравната каса поема, да бъде разделен на основен и допълнителен.

Тази идея за допълнителното здравно осигуряване всъщност е един от шансовете хората да получат по-добро здравеопазване, стига тя обаче да се осъществи точно по този начин. Нееднократно заявих, че аз може би ще бъда един от първите хора в България, които ще започнат да си плащат здравното осигуряване, но да знам какво допълнително ще получа. Ще ми отпадне ли доплащането за избор на екип, ще ми станат ли по-евтини лекарствата, ще получа ли повече услуги?... Ако тези неща се изяснят, аз съм сигурен, че много българи ще го направят на драго сърце, защото здравето е най-ценното, което имаме и някой едва ли би си помислил, че може да спести от здраве. Тук, за огромно съжаление, социално слабите и аз имам чувството, че затова тази система толкова години наред не се реформира, за тях единственият вход в системата е например Спешната помощ.

Националната пациентска организация не е съгласна с предложението на министреството Здравната каса да утвърждава списъка на заболяванията, плащани от касата, както и да определя периодичността на актуализация на списъка, добави д-р Хасърджиев.
www.actualno.bg, 25.12.2014 г.

http://healthy.actualno.com/Napadat-ni-vse-po-chesto-kazva-bitijat-ot-cigani-v-Pernik-lekar-news_448161.html
Нападат ни все по-често, казва битият от цигани в Перник лекар
Нападенията над лекарите зачестяват, а не намаляват. Това казва д-р Иво Велев - медикът, който беше нападнат и бит в пернишкия квартал "Хумни дол" от цигани, защото не съживил починала жена.

"Жената беше изстинала, което значи, че е починала поне час по-рано", заяви д-р Велев пред Нова телевизия.

Съпругът на починалата обаче настоял лекарят да я съживи.

"Нахвърли се с юмруци, удари ме в областта на гърдите и слабините. Успях по някакъв начин да го спра, слязохме до линейката и му направих диазепам за успокоение", разказа д-р Велев.

Той добави, че същата сутрин е бил нападнат друг негов млад колега, който веднага е напуснал работа.

Не пазим явно лекарската професия – но въпреки това тя все още проявява устойчивост. Такъв е фелдшерът Христо Захариев, такъв е и колегата му д-р Данчо Гаджалов, който е лекар в село Търън. Двамата се грижат за хора, живеещи в много трудно достъпни планински райони на България, разказва Нова телевизия. И са единствената надежда на немалко хора, на които доставят необходими лекарства – с джип и с мотор, който е видял вече хиляди километри.





24.12.2014 г., с. 2
Народът кашля и киха, а уж настинките падат
Мария АТАНАСОВА

Все повече пловдивчани кашлят и кихат. Официалните данни обаче отчитат спад в острите дихателни инфекции. От 78 на 10 000 заразите са станали 67,8. По всяка вероятност разминаването се дължи на факта, че много хора не търсят лекар, а се самолекуват. По празници на никой не му се ходи на доктор, освен ако не е много зле, коментират от джипи практиките.



При децата заболяването преминава с температура и дълбока кашлица, нерядко бързо преминава и в пневмония. Възрастните се оплакват от хрема, разбитост, главоболие. Ако температурата не е висока, помагат прахчета, витамини С и Е, ехинацея, много билкови чайове. Препоръчителното количество е 8-9 чаши дневно. Добре е да се избягва кафе, тъй като действа диуретично и увеличава отделянето на течности от организма. Няма да ви навреди парна баня и лечение на хремата с разтвор на солена вода. Ако природните лекове не ви помогнат и температурата ви се вдигне над 38 градуса, а кашлицата се задълбочи, търсете лекар.
Рецептите
Във връзка с предстоящата върволица от почивни дни аптеките могат да отпускат по-рано от определения 30-дневен срок лекарствата, заплащани от Здравната каса, съобщиха от РЗОК. Следващото предписание на медикаментите трябва да стане на датата, до която са достатъчни получените препарати. Тази отстъпка от правилото се разрешава от НЗОК, когато има натрупване на почивни дни. Очаква се, че има пациенти, които ще пътуват и трябва да са заредени с необходимите лекарства.

www.profit.bg, 23.12.2014 г.

http://profit.bg/news/Zamraziha-tsenite-na-1300-lekarstva-bez-retsepta/nid-132745.html
Замразиха цените на 1300 лекарства без рецепта
Медикаментите, които не са по лекарско предписание, догодина няма да поскъпват. Цената им ще се променя само с процента на статистически отчетената инфлация за периода от последната регистрирана цена. Това гласува правителството и така замрази за още една година стойността на всичките 1300 лекарства без рецепта. Ограничението изтичаше на 31 декември т.г. и ако кабинетът не бе взел решението, масово купуваните препарати като тези срещу простуда, настинки, болки и неразположения щяха да поскъпнат. Доказателство за това е практиката от времето на бившия здравен министър д-р Таня Андреева. Тя не предложи навреме замразяване на цените и 113 медикамента без рецепта поскъпнаха, някои дори с 25%, в периода между април и август т.г., преди ограничението отново да бъде въведено. Мотивът на кабинета „Борисов" при гласуването вчера бе, че мярката "има социален ефект и ще доведе до ограничаване на поскъпването на масовите лекарства в разгара на зимния сезон". Предложението цените да се „пъхат" във фризера бе дадено преди 3 години от тогавашните депутати от ГЕРБ Десислава Атанасова и д-р Даниела Дариткова. Асоциацията на собствените на аптеки (АСА) е против такава регулация, защото медикаментите без рецепта са предмет на избор на пациента и не се плащат с обществени средства. „Този пазар трябва да е свободен, за да може законите на конкуренцията да работят още по-добре. А тъй като при тези препарати има голямо разнообразие, те не спират да се конкурират помежду си и можем да имаме пълно доверие на този вид саморегулиране", коментира пред в. „Труд" Николай Костов, председател на АСА. Той добави, че ако през 2016 г. не се удължи мораториумът върху цените, има риск от поскъпване на препаратите, защото разходите на производителите се увеличават. „А и даже мярката да остане, фармацевтичните компании ще намерят своята равновесна точка, тоест ще открият начин да заобиколят забраната, примерно като започнат да продават не 20 таблетки в една опаковка, а 10 или вместо 28 - 20", прогнозира Николай Костов. Не било изключено и медикаменти да изчезнат от пазара, ако за производителя е неизгодно да продължи да ги предлага на замразена от няколко години цена. „Тоест колкото и мярката да изглежда в името на пациента, тя може да удари именно болните", посочи председателят на АСА. Той и колегите му са категорични, че регулация трябва има, но при медикаментите по лекарско предписание, тъй като с тях се лекуват социално значими заболявания (за техните цени виж интервюто вдясно). „Докато при настинка например дали ще пиеш препарат без рецепта, или чай е все тая", посочи Костов.



Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница