И. Н. Вучков, И. И. Вучков



Дата06.08.2017
Размер168.79 Kb.
#27354
Ефективен софтуер за статистически методи за управление на качеството

Програмен продукт QSTAT

И.Н.Вучков, И.И.Вучков


Център за Европейско качество, Химикотехнологичен и металургичен университет, 1756 София

qstat@dir.bg. тел. (02) 68 38 30 или (02) 68 33 20 или (02) 6254 495


  1. Увод

Съвременните системи за управление на качеството изискват непрекъснато подобрение на процесите и продуктите. Това може да се постигне чрез откриване и отстраняване на основните причини за дефектите. Тази дейност трябва да се извършва превантивно и да се базира на точна информация за фактическото състояние на процесите на производство или обслужване. Основен диагностичен апарат за откриване на причините за дефекти при управление на качеството са статистическите методи. Не е случайно, че тяхното използуване се изисква както от по-старата версия на стандартите ISO 9000 от 1994 г., така и от най-новата версия ISO 9000/2000. Статистическите методи са основен апарат и на системите за тотално управление на качеството.


Управлението на качеството базирано на факти изисква събирането на данни от наблюдения, които могат да се използват за откриване на причините за появата на дефекти след подходяща статистическа обработка. Статистическите методи за управление на качеството включват значителна по обем графична информация, която от една страна ги прави по–нагледни и лесни за интерпретация, но от друга страна изисква повече усилия за създаването на съответните графики и диаграми. По тази причина в ерата на информатиката статистическите методи за управление на качеството се прилагат най-често с помощта на съвременни програмни продукти за компютри. Това дава възможност за бързо и лесно построяване на графики и диаграми за статистически контрол на качеството на продукцията. За едни и същи данни могат да се построят различни и много на брой графики, които разкриват различни аспекти на наблюдавания процес или продукт.
В тази статия се представя програмен продукт за статистически контрол на качеството QSTAT, втора версия. Той е разработен под WINDOWS и има варианти на български и на английски езици. QSTAT е направен максимално достъпен за използуване от хора без специална подготовка в областта на компютърните науки и статистиката. Това прави приложението на статистическите методи много по-лесно за масовия инженерно-технически персонал в едно предприятие, както и за ръководителите му. Системното приложение на QSTAT дава възможност за натрупване и систематизиране на значителна по обем информация, която интерпретирана със съвременни статистически методи е незаменим източник на идеи за подобрения в едно предприятие. Направеният професионално продукт е предпоставка за коректно приложение на статистическите методи. Хора без предварителна подготовка в областта на статистическите методи за управление на качеството могат да бъдат обучени за тяхното приложение с помощта на QSTAT след двудневен или тридневен специализиран курс. За целта има разработен подходящ учебен материал и ръководство за потребителя на системата на български език.


  1. Обща информация за QSTAT

Продуктът QSTAT може да се използува за приложение на следните статистически методи за управление на качеството:



  1. Диаграми на Парето

  2. Хистограми


  3. Диаграми на разсейване

  4. Контролни карти по количествени признаци

  5. Контролни карти по качествени признаци

  6. Разслояване

  7. Базов статистически анализ на данни

  8. Калкулатор на разпределения

Данните се въвеждат в стандартна таблица (фиг.1), която е една и съща за всички методи. Управлението на продукта става с помощта на специални иконки или падащи менюта. Възможно е въвеждането както на цифрова, така и на буквена информация. Допуска се въвеждане до 1000000 данни. В една таблица могат да се въведат данни за няколко задачи, като при решаване на задачата се избират подходящите за нея данни. На фиг. 1 са показани данни за изследване на зависимостта на относителното удължение у (%) на каучукова смес от количеството масло х (масови части) в рецептурата. Работи се с два вида масло А и В, което дава възможност и за разслояване, т.е. за изучаване на тази зависимост според вида на маслото.


Фиг. 1. Таблица за въвеждане на данни и общ вид на екрана на QSTAT


Графичните резултати лесно се копират във WORD-файлове, така че могат да се използуват в документи. Така е написана и тази статия.

  1. Диаграми на Парето

Диаграмата на Парето е статистически метод, който дава възможност дадени явления или причини за дефекти да се подредят по степента на тяхната важност за качеството на продукта.


Ефективността на изследването на качеството зависи от това доколко усилията ще бъдат съсредоточени върху най-важните причини за дефекти. Диаграмите на Парето позволяват експериментално да се отделят няколкото съществени причини от многото незначителни. Възможно е също да се определи количествено значимостта на всяка от причините.
Диаграмите на Парето могат да бъдат от два типа;


  • Диаграма на Парето за явления. Тя служи за определяне кои проблеми са най-важни и трябва да се решават най-напред.

  • Парето-диаграми за причини. Те позволяват да се открие кои са основните причини за появяване на дадени явления (например дефекти) с цел да се вземат мерки за отстраняването им.

Като пример за приложение на диаграмите на Парето ще разгледаме изработката на детайла, показан на фиг. 2.



Фиг.2. Колонка за манометри


Дефектите са следните:


  • Грешки в диаметъра D

  • Грешки в размера L

  • Грешки в дължината на резбата

  • Грешки в диаметъра на резбата М

  • Други

Данните се класифицират по следните признаци:




  • Работник. Работата се извършва от двама работника: А и В.

  • Машина. Работи се с 4 машини. Работникът А работи на машини М1 и М2, а работникът В – на машини М3 и М4.

  • Ден от седмицата. Данните са класифицирани и по дни от седмицата: Понеделник, Вторник, Сряда, Четвъртък, Петък.

На фиг. 3 е показана общата диаграма на Парето за дефектите.




Фиг.3. Обща диаграма на Парето за дефектите в колонки за манометри
Стълбчетата показват какъв е броят и процентът на дефектите от всеки тип. Те са написани под името на всеки от дефектите. Начупената линия показва натрупания процент на дефектите. Например от диаграмата се вижда, че първите два дефекта (грешки в диаметъра D и грешки в дължината на резбата) съставят 59.26% от всички дефекти. Очевидно е, че съсредоточаването на усилията за отстраняване на тези дефекти ще доведе до съществено подобряване на качеството на продукта.
За откриване на причината за дефектите се извършва разслояване на диаграмите на Парето. Това означава, че данните се класифицират по различни признаци и се построяват диаграми на Парето за всеки от тях. Сравняването на тези диаграми показва разликите между резултатите, получени при различните класификации, което дава възможност и да се открие причината за дефекта. В разглеждания пример, данните могат да се класифицират по признаците работник, машина или ден от седмицата. Това може да стане в същия мащаб, както е за общата диаграма, като се използува менюто в дясната част на фиг.3. Но QSTAT дава възможност разслоените диаграми на Парето да се виждат на един и същи екран, което позволява лесно сравняване на резултатите, получени при различните признаци. На фиг. 4 са показани разслоени диаграми на Парето за колонки за манометри. Внимателен анализ на тези диаграми показва, че квалификацията и дисциплината на работниците е една и съща, но лошото техническо състояние на машината М1 е причина за значителен брой дефекти. Освен това промяната на партидата заготовки е довела до съществена промяна в качеството на продукта, а това означава, че е необходимо изследване на състоянието и на предишния участък, в който се изработват заготовките.

Фиг. 4. Разслоени диаграми на Парето за колонки за манометри


  1. Хистограми

Хистограмата е основно средство за изучаване на разсейването на наблюдения. Много полезна информация за качеството на продукта може да се получи от сравняването на хистограмата с толерансните (допусковите) граници.


На фиг. 5 е показана хистограма за съпротивлението на резистори. Целевата стойност е 2 килоома.


Фиг. 5. Хистограма за съпротивление на резистори при зададени толерансни граници
На фигурата всяко стълбче показва броя на попаденията в определени подинтервали за стойността на съпротивлението. Отвесните линии показват толерансните граници, както и средната стойност на показателя на качеството. Защрихованите стълбчета показват броя на изделията, при които показателят на качеството е излязъл извън толерансните интервали. Кривата линия на графиката показва теоретичната плътност на разпределението за хистограмата. Под хистограмата са дадени редица величини, които характеризират качеството на продукта. Те са: средноаритметична стойност, средноквадратично отклонение, коефициент на изместване от целевата стойност, размер и брой на подинтервалите, целева стойност, пет индекса на възможностите на процеса, наблюдаван и очакван процент на изделията, за които показателят на качеството е под или над толерансната граница.
Програмната система QSTAT дава възможност да се правят настройки и да се извежда значителен обем информация за процеса на екрана на монитора. Такъв пример е показан на фиг. 6.

Фиг.6. Настройки и информация за процеса
Системата QSTAT позволява да се извършва и разслояване на данните с цел да се открият причините за дефекти. На фиг. 7 са показани разслоени хистограми за диаметър на валове. В този случай разслояването се извършва по признаците работник (А и В) и машина (1,2,3,4). Това позволява да се направят твърде интересни изводи за работата на работниците и техническото състояние на машините и за тяхното отражение върху качеството на продукцията.


Фиг. 7. Разслоени хистограми за диаметър на валове
Програмната система QSTAT дава възможност да се построява и емпиричната функция на разпределение. По желание при графиките може да се въвежда и мрежа за по-точно отчитане. На фиг. 8 е показана емпиричната функция на разпределение, построена по същите данни, по които е построена и хистограмата от фиг. 5. На нея се вижда и мрежата, която подпомага отчитането по ординатната ос. Непрекъснатата линия представлява съответната теоретична функция на разпределение. Навсякъде в QSTAT с помощта на мишката могат да се отчитат точните координати на всяка точка от която и да е диаграма.

Фиг. 8. Емпирична функция на разпределение



  1. Диаграми на разсейване

Диаграмата на разсейване е средство за изучаване на статистическата зависимост между показателя на качеството и някой фактор или между два показателя на качеството, или между два фактора. Тя дава възможност да се откриват грешки при записа на данните или при провеждане на наблюденията.



Фиг. 9. Диаграма на разсейване и регресионна линия за относително удължение на каучукова смес, произведена с масло В


Фиг. 10. Обща диаграма на разсейване за относителното удължение на каучукова смес


Фиг. 11. Разслоени диаграми на разсейване за относително удължение на каучукова смес
Програмният продукт QSTAT позволява също да се изчислява коефициента на корелация между изучаваните случайни величини, да се построява линията на регресия, да се прави статистически анализ на коефициента на корелация и уравнението на регресията и да се построяват доверителни интервали както за регресията, така и за нейните параметри и за коефициента на корелация. Възможно е да се прави разслояване на диаграми на разсейване, с цел да се установи кой от няколко възможни фактора причинява отклонения в показателя на качеството на произвежданата продукция.
Като пример се разглеждат диаграмите на разсейване, построени по данните от фиг.1. Изучава се относителното удължение на каучукова смес в зависимост от количеството масло в нея. Работи се с два типа масло (А и В). На фиг. 9 е показана диаграмата на разсейване за масло от тип В. Дадени са точките, съответстващи на наблюденията и линията на регресия. Под диаграмата са дадени средните стойности за количеството масло и относителното удължение, стойността на коефициента на корелация, както и уравнението на регресията.
На фиг. 10 е дадена общата диаграма на разсейване, построена по данните за двата типа масло, а на фиг. 11 – разслоените диаграми за всеки от двата типа масло. По желание на потребителя линията на регресия може да се появи или не на екрана. На фиг. 12 са показани доверителни интервали за регресията.

Фиг. 12. Доверителни интервали за регресията при масло от тип В


  1. Контролни карти по количествени признаци

Контролните карти по количествени признаци са предназначени за проследяване на промените в стойността на показателя на качеството на един продукт или процес във времето, а също за изучаване на причините за тези промени. В даден момент от времето процесът може да протича нормално, но по-късно поради промяна в условията на протичането му може да се набележат тенденции за неговото влошаване. Контролната карта дава възможност такива тенденции да се откриват своевременно и причините за тях да се отстраняват, за да не се допусне производството на некачествена продукция.


Програмният продукт QSTAT позволява да се построяват следните видове контролни карти по количествени признаци:


  • Контролни карти за индивидуалните стойности (Xi - карта),

  • Контролна карта за средните стойности (Xbar(S) - карта). При изчисляването на контролните граници на тази карта се използва средноквадратичното отклонение на процеса,

  • Контролна карта за средните стойности (Xbar(R) - карта). При изчисляването на контролните граници на тази карта се използва размаха.

  • Контролна карта за медианите (Xm – карта),

  • Контролна карта за размаха (R –карта),

  • Контролна карта за средноквадратичното отклонение (S – карта)

  • Контролна карта за пълзящия размах ( MR – карта),

  • Комбинирана контролна карта за средната стойност и размаха (Xbar – R карта),

  • Комбинирана контролна карта за средната стойност и средноквадратичното отклонение (Xbar – S) карта,

  • Комбинирана контролна карта за медианата и размаха (Xm –R карта)

  • Комбинирана контролна карта за индивидуалните наблюдения и пълзящия размах (Xi – MR карта) .

Изборът на вида на контролната карта става с помощта на меню, което е показано в долния десен ъгъл на фиг. 13. С него се избира и броя на данните в подгрупа за някои от контролните карти. На фиг. 13 е показана комбинирана контролна карта за средното и размаха за съпротивление на резистори, при размер на подгрупите 4. В случая процесът е под контрол.




Фиг. 13. Меню за избор на вида на картата и за избор на броя на елементите в подгрупа, както и общ вид на Xbar – R картата
С помощта на контролната карта може да се проследява дали процесът остава под контрол и след известно време. За целта се събират нови данни, които се нанасят върху карта със запазени контролни граници. На фиг. 14 е показана контролна карта за същия процес, който е наблюдаван на фиг. 13, но с нови данни при запазени контролни граници. Вижда се, че в един момент процесът излиза извън контрол, тъй като точки в картата за средните стойности излизат извън контролните граници.

Фиг. 14. Xbar – R карта с нови данни и запазени граници за съпротивление на резистори
В някои случаи не е възможно размерът на подгрупата да остава постоянен по време на всички наблюдения. Тогава се чертаят контролни карти с променлив размер на подгрупата. На фиг. 15 е показана комбинирана Xbar – S карта за якост на проводници при променлив размер на подгрупата. Процесът е под контрол.

Фиг. 15. Xbar–S карта с променлив размер на подгрупата за якост на проводник
Програмният продукт QSTAT дава възможност и за разслояване на контролни карти. На фиг. 16 са показани разслоени Xbar–S контролни карти за диаметъра на валове, построени по същите данни, както и хистограмите от фиг. 7 и разслоени по признаците работник и машина.

Фиг. 16. Разслоени контролни карти за диаметър на валове
Програмният продукт QSTAT осигурява и богата информация за контролните граници и статистическите характеристики на променливите, за които се построяват контролни карти.


  1. Контролни карти за качествени признаци

Контролните карти по качествени признаци се делят на две групи:




  • Контролни карти по алтернативен признак. Това са контролни карти, при които всяко изделие може да бъде класифицирано само в една от две възможни категории: годно (съответстващо) или дефектно (несъответстващо). Към тази група се отнасят р – картата и np – картата.

  • Контролни карти за брой на дефектите (несъответствията). Към тази група се отнасят с – картата и uкартата.

На фиг. 17 е показана р – карта за дефектността на партиди болтове. Видът на контролната карта и размерът на подгрупата се задават чрез менюто в долния десен ъгъл на фиг. 17. Вижда се, че десетата партида е с недопустимо голяма дефектност.



Фиг. 17. р – карта за болтове
QSTAT позволява да се построяват и контролни карти с променлив размер на партидите. Тогава и контролните граници са променливи. На фиг. 18 е показана np – карта за брой на дефектите в партиди с променлив размер.

Фиг. 18. np – карта за брой на дефектите в партиди с променлив размер


В много случаи се налага да се изследва броят на дефектите в едно изделие или една контролна единица (една проба). В такива случаи се използва с-картата. На фиг. 19 е показана използва с-карта за брой на дефектите в топове принтерна хартия. В два от тях са се появили недопустимо голям брой дефекти.

Фиг. 19. с – карта за дефекти в принтерна хартия


При с-картите броят на дефектите се отчита за една контролна единица и за всяка контролна единица винаги има една и съща вероятност за появяване на дефекти. В много случаи е целесъобразно да се инспектират по няколко контролни единици в една извадка. В тези случаи се използва u – карта. Този вид карти дава възможност да се изследва средният брой дефекти в една контролна единица. Такава карта може да бъде с постоянни или променливи контролни граници в зависимост от това колко контролни единици се наблюдават в една извадка. На фиг. 20 е показана u – карта за брой на дефектите в плат. В този пример се разглежда броят на дефектите в 14 топа плат, като всеки топ е с различна дължина. Приема се, че една контролна единица е 30 квадратни метра от плата. Поради различната дължина на топовете плат броят на контролните единици в един топ е различен и това обуславя използуването на контролна карта с променливи граници.

Фиг. 20. u - карта за дефекти в плат




  1. Базов статистически анализ

Програмният продукт QSTAT дава възможност да се извършва статистически анализ на данни от наблюдения над случайни явления. Той може да се извършва за една или две случайни величини. В последния случай се извършва съвместен статистически анализ на двете случайни величини. Изчисленията се правят при предположението, че изследваната случайна величина е разпределена по нормален закон.


При работа с една случайна величина продуктът QSTAT дава следните възможности:

  • Изчисляване на основни статистически величини. Това включва: брой наблюдения, сума на наблюденията, сума на квадратите на наблюденията, оценки на математическото очакване и стандартното отклонение,

  • Построяване на двустранен доверителен интервал за математическото очакване при известна дисперсия,

  • Построяване на едностранен доверителен интервал, т.е. намиране на долна доверителна граница за математическото очакване при известна дисперсия,

  • Построяване на едностранен доверителен интервал, т.е. намиране на горна доверителна граница за математическото очакване при известна дисперсия,

  • Построяване на двустранен доверителен интервал за математическото очакване при неизвестна дисперсия,

  • Построяване на едностранен доверителен интервал, т.е. намиране на долна доверителна граница за математическото очакване при неизвестна дисперсия,

  • Построяване на едностранен доверителен интервал, т.е. намиране на горна доверителна граница за математическото очакване при неизвестна дисперсия,

  • Построяване на двустранен доверителен интервал за дисперсията,

  • Построяване на едностранен доверителен интервал за дисперсията, т.е. намиране на долна доверителна граница за дисперсията,

  • Построяване на едностранен доверителен интервал за дисперсията, т.е. намиране на горна доверителна граница за дисперсията,

  • Проверка на хипотезата за определена стойност на математическото очакване при известна дисперсия

  • Проверка на хипотезата за определена стойност на математическото очакване при неизвестна дисперсия

  • Проверка на хипотеза за равенство на дисперсията на зададена стойност.

Когато се работи с две случайни величини за всяка от тях съществуват посочените по-горе възможности. Освен това има и следните възможности за съвместен статистически анализ на двете случайни величини:




  • Оценяване на коефициента на корелация между двете случайни величини, заедно с основните оценки за всяка от тях по отделно,

  • Построяване на двустранен доверителен интервал за разликата между две математически очаквания при известни дисперсии на случайните величини.

  • Построяване на едностранен доверителен интервал, т.е. намиране на долна доверителна граница за разликата между две математически очаквания при известни дисперсии на случайните величини.

  • Построяване на едностранен доверителен интервал, т.е. намиране на горна доверителна граница за разликата между две математически очаквания при известни дисперсии на случайните величини.

  • Построяване на двустранен доверителен интервал за разликата между две математически очаквания при неизвестни дисперсии на случайните величини,

  • Построяване на едностранен доверителен интервал, т.е. намиране на долна доверителна граница за разликата между две математически очаквания при неизвестни дисперсии на случайните величини,

  • Построяване на едностранен доверителен интервал, т.е. намиране на горна доверителна граница за разликата между две математически очаквания при неизвестни дисперсии на случайните величини,

  • Построяване на двустранен доверителен интервал за отношението на две оценки на дисперсии,

  • Построяване на едностранен доверителен интервал, т.е. намиране на долна доверителна граница за отношението на две оценки на дисперсии.

  • Построяване на едностранен доверителен интервал, т.е. намиране на горна доверителна граница за отношението на две оценки на дисперсии,

  • Проверка на хипотези за равенство на две математически очаквания при известни дисперсии,

  • Проверка на хипотези за равенство на две математически очаквания при неизвестни дисперсии. При това процедурите са различни, когато двете дисперсии са равни или неравни.

  • Проверка на хипотезата за равенство на две дисперсии.


Фиг.21. Проверка на хипотеза за значимост на коефициента на корелация

На фиг. 21 е показан екран на който са дадени резултатите от проверка на хипотезата за значимост на коефициент на корелация.


  1. Калкулатор на разпределения

Програмният продукт QSTAT дава възможност да се изчисляват критичните стойности на следните статистически разпределения: нормално разпределение, разпределение на Стюдънт (t –разпределение), разпределение на Фишер (F-разпределение) и разпределение на Пирсън ( - разпределение). По този начин не е необходимо да се търсят статистически таблици за тези най-често използвани при управление на качеството разпределения. На фиг. 22 е показано как се намира критичната стойност на t-разпределението при ниво на значимост 0.05 и 10 степени на свобода.



Фиг. 22. Определяне на критична стойност на разпределението на Стюдънт с помощта на калкулатора на разпределенията
9. Заключение
Програмният продукт QSTAT е удобен за неспециалисти по статистика софтуер за статистически методи за управление на качеството. В сравнение с други съществуващи продукти от този тип той дава следните преидимства:


  • Простота в експлоатацията от неспециалисти по статистика,

  • По-ниска цена при равно и по-високо качество на продукта,

  • Използване на български език. При желание може да се предостави версия на английски език,

  • Наличие на ръководство за потребителя на български език,

  • Възможност за обучение на потребителите на продукта в двудневни или тридневни курсове, провеждани от Центъра за Европейско качество на Химикотехнологичния и металургичен университет (ХТМУ) или съвместния Център за съвършенство в бизнеса на Новия Български Университет (НБУ) и ХТМУ, създаден по проект TEMPUS IB-JEP 14354-1999,

  • Възможност за ползуване на консултантска помощ от специалисти на Центъра за Европейско качество на Химикотехнологичния и металургичен университет или съвместния Център за съвършенство в бизнеса на ХТМУ и НБУ,

  • Възможност за изграждане на системи за статистически контрол на качеството в дадено предприятие от специалисти на Центъра за Европейско качество на ХТМУ или съвместния Център за съвършенство в бизнеса на ХТМУ и НБУ в сътрудничество със специалисти от предприятието.

Каталог: vuz
vuz -> До министър председателя на министерски съвет на република българия
vuz -> Първа. Възникване и развитие на ораторското изкуство и реториката от древността до наши дни основни
vuz -> Кодове на болести по мкб-10
vuz -> Кп №61 Остър и обострен хроничен пиелонефрит Минимален болничен престой – 3 дни кодове на болести по мкб-10
vuz -> Кп №85 оперативни процедури на бъбрека и уретера с голям и много голям обем и сложност
vuz -> Възраждането в България и Чехия в социолингвистичен аспект Борислав Борисов
vuz -> График за изпитната сесия на студентите от окс „магистър" през зимния семестър на учебната 2016/2017 година сп. "Финанси (журналистика и продуцентство)" Редовна сесия
vuz -> Морски възли състезателни инструкции


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница