Книга насърчаване на мобилността с учебна цел на младите хора



страница1/3
Дата15.10.2018
Размер448.73 Kb.
#87387
  1   2   3


BG



КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ

Брюксел, 8.7.2009

COM(2009) 329 окончателен





ЗЕЛЕНА КНИГА

Насърчаване на мобилността с учебна цел на младите хора

ЗЕЛЕНА КНИГА

Насърчаване на мобилността с учебна цел на младите хора

Въведение

Нарастващото значение на мобилността с учебна цел

Мобилността с учебна цел, т.е. транснационалната мобилност за целите на придобиване на нови умения, представлява един от основните начини, чрез които отделните лица, и особено младите хора, могат да повишат бъдещата си пригодност за заетост, както и да постигнат напредък в личностното си развитие1. Проучванията потвърждават факта, че мобилността с учебна цел повишава стойността на човешкия капитал, тъй като учащите придобиват нови знания и развиват нови езикови умения и междукултурни компетентности. Нещо повече, тези ползи се признават и ценят от работодателите2. Европейците, които са участвали в мобилност като млади учащи, е по-вероятно да бъдат мобилни и впоследствие в трудовата си дейност. Мобилността с учебна цел изигра съществена роля в процеса на по-широко отваряне на системите за образование и обучение, в засилването на техните европейски и интернационали измерения, в подобряване на достъпа до тях и на ефикасността им3. Тя може също така да засили европейската конкурентоспособност, като спомогне за изграждане на общество, основаващо се на знанието, и по този начин да допринесе за постигането на целите, залегнали в Лисабонската стратегия за растеж и работни места.

В контекста на настоящата международна икономическа криза Комисията привлече вниманието към факта, че инвестирането в образование и обучение е от изключително значение. Тя също така подчерта, че макар при подобни обстоятелства да е възможно да се наблюдава склонност към насочване на ресурсите към други дейности, именно по време на икономически затруднения инвестирането в знанието и уменията трябва да продължи4. Ето защо мобилността на учащите следва да бъде част от обновения динамичен процес на изграждане на европейски умения и способности за осъществяване на иновационни дейности и постигане на конкурентоспособност на международно равнище. Тя може също така да спомогне за преодоляване на парадоксалната липса на мобилност, намираща израз във факта, че дори днес, в условията на тежка криза, в някои страни и сектори продължават да съществуват незаети работни места поради липсата на съответни умения.

Мобилността с учебна цел има и други положителни аспекти. Така например, тя може да спомогне за справяне с рисковете от изолация, протекционизъм и ксенофобия, които обикновено възникват по време на икономическа криза. Тя може да допринесе за укрепване и задълбочаване на усещането за европейска идентичност и гражданска принадлежност сред младите хора. Чрез нея се насърчава и разпространението на знания, което е от съществено значение за изграждане на европейско бъдеще, основаващо се на знанието.

За разлика от положението днес, когато мобилността с учебна цел е по-скоро изключение, тя трябва да се превърне в естествена характеристика на европейската принадлежност и във възможност, от която да могат да се възползват всички млади хора в Европа. По този начин тя може да допринесе съществено за гарантиране на бъдещата конкурентоспособност и сплотеност на Европейския съюз.

Защо Зелена книга?

Мобилността с учебна цел и нейният потенциал за допринасяне към европейските стратегии за учене и придобиване на умения неотдавна бяха подложени на задълбочен размисъл. Отбелязаната през 2007 г. двадесета годишнина от създаването на програмата „Еразъм“ даде повод за многобройни дискусии относно ползите от мобилността в рамките на висшето образование и необходимостта тя да бъде разширена така, че да обхване и други области. Съветът стигна до заключението, че мобилността, и по-специално мобилността във висшето образование, представлява въпрос от приоритетно значение5. В Лисабонския доклад на Европейската комисия от декември 2007 г. бе отправен призив мобилността тип „Еразъм“ да се превърне в обичайна част от университетското образование6.

През януари 2008 г. Европейската комисия създаде форум на експерти на високо равнище с мандат за проучване по какъв на начин мобилността да обхване не само сектора на висшето образование, но и младите хора в един по-общ план. През юни 2008 г. форумът представи своя доклад, в който се отправя призив мобилността с учебна цел да се превърне в правило, а не изключение по отношение на младите хора в Европа. 7 През юли 2008 г. в документа на Комисията „Обновена социална програма: възможности, достъп и солидарност в Европа на 21-ви век“8 бе заявено, че Комисията ще продължи да развива „петата свобода“, като премахва препятствията пред свободното движение на знанието и насърчава мобилността на специфични групи, като например младежите. Отбелязано бе, че се предвижда през 2009 г. да бъде публикувана Зелена книга, посветена на младите хора.

През ноември 2008 г. Съветът достигна до заключението, че „всеки млад човек следва да има възможността да участва в някаква форма на мобилност, независимо дали по време на своето образование или обучение, под формата на учебен стаж или в рамките на дейности на доброволни начала.“ Той прикани държавите-членки и по-специално Европейската комисия да доразработят концепцията за мобилност за всички млади хора по време на тяхното образование или обучение, под формата на учебен стаж или в рамките на дейности на доброволни начала9.

На последно място в комюникето от Льовен, прието на 29 април 2009 г. от министрите, отговарящи за висшето образование в страните – участнички в Болонския процес, се посочва, че през 2020 г. минимум 20 % от дипломиращите се в Европейското пространство за висше образование трябва да са преминали през период на образование или обучение в чужбина10.

В Съобщението на Комисията относно заетостта от юни 2009 г. насърчаването на мобилността бе посочено като един от факторите от приоритетно значение за преодоляване на настоящата рецесия и за насърчаване на създаването на работни места. По-специално бе подчертан фактът, че мобилността може да бъде разглеждана като възможност за младите безработни да повишат своите умения11.

В обобщение, в политическите и експертните среди бе проведен задълбочен размисъл относно ползите от мобилността с учебна цел и начините за разширяване на нейния обхват. Съществува ясно изразен консенсус в подкрепа на целта за увеличаване на възможностите за мобилност и за предоставянето на такива възможности на по-широк кръг млади хора. Въз основа на този консенсус сега е необходимо да се определят стратегиите за постигане на тези амбициозни задачи. С настоящата Зелена книга се цели включване на заинтересованите страни и на широката общественост в дебата, за да могат те да изразят становищата си кой е най-добрият начин за съществено увеличаване на възможностите за младите хора да участват в мобилност.

Какъв вид мобилност?

Обхватът на настоящата Зелена книга е широк; тя си поставя за цел да разгледа положението на всички млади хора във всеки един различен образователен контекст, т.е. в училище, в рамките на различните образователни степени на университетското образование (бакалавър, магистър и докторант), по време на стажове, чиракуване, форми на младежки обмен, доброволческа дейност или професионално обучение, както в рамките на Европейския съюз, така и извън него. Мобилността с учебна цел се разглежда като присъща дейност за всички дисциплини и области, като например културата, науката, технологиите, изкуствата, спорта, а също така и за младите предприемачи. Целта е да се отправи покана за проучване на начините, по които съществуващите и нови механизми и инструменти могат да бъдат използвани по-пълноценно за насърчаване на мобилността на младите хора, както и на начините, по които да бъдат мобилизирани публичните органи на различните равнища (на равнище ЕС, на национално, регионално и местно равнище) и другите заинтересовани страни: бизнесът, гражданското общество и частните лица.

По-специално настоящата Зелена книга:


  • цели да насърчи организираната мобилност с учебна цел. Това означава, че мобилността трябва да бъде обвързана с конкретни учебни резултати и да води до придобиване на квалификация, кредити и/или професионален опит. Тя може да включва и доброволческата работа и неформалното учене, при условие че тези дейности бъдат валидирани по подходящ начин, тъй като чрез тези две форми много ефикасно могат да бъдат обхванати млади хора, които в противен случай е възможно да останат извън обхвата на програмите за мобилност с учебна цел. Освен мобилността, подкрепяна от европейските програми, настоящата Зелена книга обхваща и другите форми на мобилност с учебна цел, подкрепяни в рамките на държавите-членки, както и мобилността, предприемана по частна инициатива;

  • разглежда на първо място мобилността между държавите, които понастоящем участват в програмите на ЕС, като по този начин дава отговор на волята на Съвета, изразена в неговите заключения от заседанието от ноември 2008 г., и същевременно цели разработване на схеми за обмен с останалия свят. Вниманието е насочено към транснационалната мобилност поради факта, че пребиваването в друга страна по всяка вероятност е по-трудно и по-обогатяващо и представлява подходяща тема за консултации в рамките на ЕС от такова естество;

  • насърчава не само трансграничната мобилност между равнопоставени партньори, но и между отделните сектори (училища, университети, предприятия и т.н.). Тя разглежда и междусекторните прояви, осъществявани в посока от сферата на образованието към бизнеса и обратно, от образованието към доброволческите дейности, от професионалното образование към академичните среди, от публичните изследователски организации към бизнеса;

  • акцентира върху физическата мобилност, макар че признава и стойността на виртуалната мобилност (използването на информационните и комуникационните технологии за побратимяване и осъществяването на обмен между младите хора в рамките на образователните дейности), както като средство за подготвяне, обогатяване и продължаване на постигнатото чрез физическа мобилност, така и като дейност, която сама по себе си осигурява поне някои от ползите от физическата мобилност. Виртуалната мобилност, например дейността, подкрепяна в рамките на подпрограмата eTwinning на програмата „Коменски“ или посредством изграждане на социални мрежи, може да бъде от особено значение за младите хора в училищна възраст, тъй като позволява създаване на нови контакти и отваряне към нови култури;

  • съсредоточава вниманието върху мобилността на младите хора, което не означава, че мобилността не е от значение за всички възрастови групи; в духа на концепцията за учене през целия живот не са определени възрастови граници, но основната целева група би трябвало да обхваща 16—35-годишните.

Какво е актуалното положение?

В ЕС съществуват дългогодишни традиции в подкрепата на мобилността с учебна цел чрез различни програми и инициативи, и по-специално чрез програмата за учене през целия живот за периода 2007—2013 г., която обхваща широк спектър от области12. Мобилността с учебна цел се подкрепя и от структурните фондове. Мобилността и обменът на преподаватели в сферата на висшето образование и студенти от европейски и извъневропейски университети се подкрепят по програмите „Еразмус Мундус“ и „Темпус“.


Освен това Европейската комисия подпомага разработването на редица инструменти, улесняващи мобилността, като „Европас“ (Europass), Европейската система на трансфер и натрупване на кредити (ECTS, за висшето образование), „Европас“ приложението към диплома, Европейската квалификационна рамка за учене през целия живот, Европейската кредитна система за професионалното образование и обучение (ECVET), Youthpass, EURAXESS, директивата за предоставяне на визи на обучаващи се13 и т.нар. пакет за „виза за научна дейност“14.

Взети заедно, съществуващите към момента програми, инструменти и инициативи за мобилност достигат до различни групи младежи в Европа. Мобилността обаче продължава да бъде по-скоро изключение, отколкото правило, и е по-достъпна за някои групи (напр. студентите) в сравнение с други (напр. участващите в професионалното образование и чираците), които на практика все още се сблъскват с редица препятствия. През 2006 г. близо 310 000 младежи са могли да се възползват от мобилността по европейските програми, което представлява едва 0,3 % от възрастовата група от 16 до 29 години в ЕС. Ясно е, че в тази област би могло да се направи още много.

Структура

Зелената книга е разделена на три части. В раздел 1 са разгледани въпросите, свързани с подготовката на периода на мобилност, т.е. информация, мотивация, езикова подготовка и пр. В раздел 2 се разглежда действително прекараното в чужбина време (в това число и въпроси, свързани с настаняването и наставничеството) и се проучва дейността, последваща периода на мобилност, като например валидиране и признаване на придобития опит. В раздел 3 са представени предложения за ново партньорство в областта на младежката мобилност.



1. Подготовка за период на мобилност с учебна цел

Внимателната подготовка е от ключово значение за успеха на мобилността с учебна цел и трябва да бъде в основата на всеки един проект или програма. Когато младите хора проучват възможностите за мобилност, те се нуждаят от достъп до информация за различните варианти и за финансирането, както и от насоки във връзка със своя избор и по въпроси от практическо естество.



1.1. Информация и насоки

Чрез Интернет и други електронни форми за информация и комуникация младите хора могат да подготвят престоя си в чужбина, да научат чужд език, да се запознаят с чуждата страна и с нейната култура, както и с бъдещата приемаща институция, да установят директни контакти и т.н. По въпросите на мобилността съществуват богата информация и многобройни насоки, които могат да бъдат групирани в три основни области:

възможности за финансиране: вече бяха посочени програмите на Европейския съюз, чрез които се подкрепя мобилността — основно в рамките на програмата за учене през целия живот или чрез програмата „Младежта в действие“. Инициативите на Комисията се допълват от редица инициативи на национално и регионално равнище, включително и програми, реализирани от предприятия, фондации и пр.

образователни възможности за младите хора (програми в областта на образованието и обучението): Комисията създаде разнообразни информационни портали, като PLOTEUS — портал за възможностите за обучение в европейското пространство15, Младежки портал16, Учене в Европа (Study in Europe)17, Euraxess – изследователи в движение18, уебсайт „Мария Кюри“ за всички дейности „Мария Кюри“19, Вашата Европа (YourEurope)20, Euroguidance21, EURES22, Eurodesk23, „Еразъм“ за млади предприемачи24 и портал за подкрепа за обучение и мобилност за малките и средните предприятия25.

практически насоки относно настаняване, финансиране, разходи по пребиваване, правни аспекти, като например визови разпоредби, разрешителни за работа, застраховки и т.н.

Тези източници на информация са предназначени не само за отделните физически лица, но и за институциите и асоциациите, които организират младежка мобилност като част от курсове за обучение, учебни програми, доброволчески проекти и пр.

Макар че съществуващите понастоящем информационни инициативи са полезни, ясно е, че разработените инструменти и програми все още не се познават добре и липсват цялостно разбиране за възможностите за младежка мобилност и подкрепа за нея. Необходимо е актуализирането на информацията да бъде подобрено и достъпът до нея да се улесни; това бе подчертавано многократно, като най-скорошният призив бе отправен от Съвета през ноември 2008 г. Младите хора често не са осведомени за съществуващите възможности. Тази констатация е валидна за студентите в рамките на висшето образование и за изследователите, но дори в още по-голяма степен — за младите хора в училищата, в сферата на професионалното образование и обучение, доброволческите дейности, чираците и пр.

Добра практика: уебсайтът „Study in Germany“

Уебсайтът study-in-germany.de предоставя обобщена информация на осем езика за възможностите за обучение и стипендиите в Германия, както и необходимата информация за общите условия на живот, като например възможности за настаняване, хранене и спорт.
www.study-in-germany.de

Euronaver

Euronaver.net е европейска мрежа за насърчаване на транснационалната мобилност в областта на професионалното образование и обучение (ПОО). Тя предлага достъп до европейска платформа за експертен опит и обмен на добри практики в сферата на мобилността. Вниманието в нея е насочено към специфичните потребности, свързани с чиракуване и първоначално професионално образование и обучение в занаятчийски работилници и малки и средни предприятия. Тя е насочена основно към бизнес организациите, доставчиците на ПОО, посредниците и предприятията.

www.euronaver.net

Какво може да се направи за подобряване на наличността на информация и насоки по въпросите на мобилността?

Моля, посочете примери на добри практики, които включват подходящи инструменти и начини за предоставянето на такава инфорамция.

1.2. Популяризиране и мотивация

Многобройни са отговарящите за вземане на решения лица, които споделят становището, че мобилността оказва благотворно влияние върху младите хора. Възможно е обаче самите млади хора да не разбират достатъчно ползата от мобилността с учебна цел.

Много са факторите, поради които младите хора дори не биха помислили за престой в чужбина: необходимостта да завършат в определен срок своето образование или обучение, настоящата им работа, липсата на средства, липсата на езикови умения и междукултурни познания, както и общо нежелание да напуснат „дома“. Младите хора ще бъдат по-отворени към мобилността, ако ползите от нея им бъдат по-добре обяснени. Преподавателите, обучаващите, работещите с младежи и по-специално мениджърите трябва да играят основна роля в насърчаването и популяризирането на мобилността и в даването на положителен пример, като при дейностите си признават допълнителните ползи от мобилността с цел учене. Друг въпрос е този как да се повиши мотивацията на приемащите участници в програми за мобилност, включително млади предприемачи и чираци.

Необходимо е също така младите хора да са уверени в положителните резултати от периода на мобилност. От изключително важно значение е въпросът за признаването на престоя в чужбина, което те могат да очакват да получат. Ще бъдат ли кредитите им официално признати чрез ECTS, ECVET или други подобни системи? Ще бъдат ли адекватно регистрирани новопридобитите умения, напр. в „Европас“ приложението към диплома, в „Eвропас“ или в Youthpass? Оценките сочат, че независимо от отдавна съществуващите договорености, твърде често студентите, реализирали периоди на мобилност с учебна цел, се сблъскват с трудности при получаване на очакваното от тях признаване. Това накърнява интересите на непосредствено засегнатите лица, а в по-общ план ще доведе до ясно изразен спад в ентусиазма за предприемане на мобилност с учебна цел. Въпросите във връзка с признаването са разгледани в раздел 2.2. по-долу.

Европейските мрежи на различни региони, дружества, институции, на европейски професионални и студентски асоциации, както и другите имащи отношение към въпроса мрежи могат да бъдат приканени да предприемат активни действия за насърчаване на младежката мобилност и да допринесат за укрепване на ролята на местните и регионалните органи за популяризиране и оказване на подкрепа на мобилността. Младите хора следва да бъдат информирани за ползите, които биха могли да извлекат от мобилността, за своето личностно развитие, пригодността си за заетост, междукултурните компетентности и езиковите умения. Необходимо е усилията за мотивиране да бъдат съобразени с широкото многообразие от ползи и специфичните предизвикателства, пред които се изправят различните групи, вариращи от ученици в средното образование до млади предприемачи.

Как може да се подобри популяризирането на мобилността сред младите хора и да се повиши мотивацията им за участие? По какъв начин следва да се направи това, за да се гарантира максимален резултат? Моля, посочете конкретни примери за добри практики в тази област.

Какви са според вас основните препятствия пред мотивацията на младите хора да бъдат мобилни?

1.3. Езици и култура

Чуждите езици и междукултурните умения са сред основните компетентности, които трябва да бъдат придобити посредством мобилност с учебна цел. Животът, ученето и работата в чужда страна предоставят възможност за пълно потапяне в друга езикова и културна среда. Чуждоезиковите умения и междукултурните компетентности разширяват хоризонта на индивидуалното професионално развитие, доразвиват уменията на европейската работна ръка и са съществени елементи на вътрешно присъщата европейска идентичност. Ключов инструмент е целта от Барселона, поставена от Европейския съвет през 2002 г., още от най-ранна възраст да бъдат преподавани поне два чужди езика. Напредъкът към постигането на тази цел, както и обвързаността между езиковите умения и мобилността с учебна цел, бяха разгледани в стратегическото Съобщение относно многоезичието от 2008 г26.

По-широкото изучаване на езици допринесе за улесняване на мобилността, която в противен случай не би била възможна; този прогрес обаче е неравномерен и езикът е все още основно препятствие за някои групи млади хора, напр. в сферата на професионалното образование и обучение. Освен това езиковото многообразие в Европа е основна част от нейното богатство и е важно да се осигури популяризирането и на страните с по-малко говорени езици като дестинации за мобилност.

Добра практика: Glossomuseums

Инициативата Glossomuseums допринася за популяризиране на ученето на езици и на езиковото многообразие в Европа. В това интерактивно партньорство участват 12 организации от Гърция, Германия, Дания, Испания, Франция, Италия и Португалия. Основната цел на проекта е да се запознаят учениците с културните характеристики на някои от официалните езици на ЕС, особено на по-рядко използваните и изучаваните, като същевременно се повишава мотивацията им за изучаване на втори език. Програмата насърчава също така ученето на езици през целия живот и запознаването с общото европейско културно наследство.

www.ecose.org

По какъв начин могат да бъдат преодолени езиковите и културните пречки пред мобилността?

Моля, посочете примери за добри практики.


Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница