Колективен трудов договор



Дата19.11.2018
Размер174.47 Kb.
#105760
КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР

Днес 30.04.2014 год.в град Стара Загора , между:

1.Община Стара Загора, представлявана от г-н Живко Тодоров – Кмет, СДСОРБ – Стара Загора, представлявано от г-жа Мима Богданова – Председател- наричано за краткост “ Работодател” и:

2.Представителните организации на работниците и служителите:

- Общ.КС на СБУ/КНСБ, представляван от г-н Иван Поров – Председател,

- РСО “ПОДКРЕПА”, представляван от г-н Владимир Стойчев – Председател,

- ОБЩ.КС на НУС/КНСБ представляван от г-жа Пенка Трандева – Председател, наричани по-долу за краткост Синдикати, на основание чл.51 от КТ се сключи настоящият Общински колективен трудов договор /Общ.КТД/.

Страните се договориха за следното:

І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1./1/ Този Общ.КТД има за цел да осигури свободата и закрилата на труда, както и справедливи и достойни условия на труд, добронамерено уреждане на възникнали колективни трудови спорове и предотвратяване на конфликти. Той се базира на действащото законодателство в Република България.

/2/ Общ.КТД урежда трудовите отношения, трудовата заетост, социалното обслужване и условията на труд на работещите в системата на предучилищното възпитание в Община Стара Загора.

/3/ Постигнатите на по-високо ниво, по-благоприятни договорености, които се отнасят за страните по този Общ.КТД, се прилагат автоматично без прякото им включване към настоящия Общ.КТД.

/4/ С КТД на ниво детски градини не могат да се договарят по неблагоприятни условия за работниците и служителите от установените в този договор.

Чл.2. Общината, СДСОРБ и Синдикатите, взаимно признават правото си на страни по този договор и се задължават да спазват принципите на равнопоставеност и взаимно уважение.

Чл.3. Страните по този договор действат добронамерено една към друга, в дух на сътрудничество и взаимни отстъпки, с цел предотвратяване на трудови конфликти и създаване на условия за постоянно подобряване на трудовата и жизнена среда в системата на предучилищното възпитание в общината.

Чл.4. В този Общ.КТД заведенията в системата на предучилищното възпитание на Община Стара Загора се наричат за краткост “Детски градини”, а работещите в тях –“Служители”.


II. ДЕЙСТВИЕ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ЛИЦАТА

Чл.5. Настоящият Общ.КТД има действие само за служителите, членове на синдикалните организации и СДСОРБ, страни по договора.

Чл.6./1/ Служителите, които не членуват в синдикатите – страна по договора, могат да се присъединят към сключения от техния работодател КТД в Детската градина с писмено заявление до страните по договора, съгласно чл.57.ал.2 от КТ, при условия и ред, определени от страните по договора, а именно:

/2/ Желаещият да се присъедини към КТД, заплаща еднократно присъединителна вноска в размер на 1.5% от брутното месечното възнаграждение платено за предходните 12/дванадесет/ месеца и е в сила за 1 /една/ година от подаването на заявлението за присъединяване.

/3/ Събраните средства се обособяват в отделен социален фонд, като разходването им ще става след общо решение на страните по договора.

/4/ Присъединяването към КТД гарантира защита по договорените клаузи.

/5/ Страните по договора се задължават в тридневен срок взаимно да се информират при постъпване на заявление за присъединяване, удостоверявайки това с дата и подпис.

/6/ Действието на КТД спрямо присъединилите се започва от момента на внасяне на еднократната присъединителната вноска.

/7/ Присъединилите се към КТД ползват всички договорености по него, без синдикалната защита по чл.333.ал.4 от КТ.

III. ТРУДОВА ЗАЕТОСТ, ПРОФЕСИОНАЛНО РАЗВИТИЕ И КВАЛИФИКАЦИЯ


Чл.7./1/ При необходимост от структурни промени в Детските градини, същите се извършват след обсъждане със Синдикатите и СДСОРБ.

/2/ Не по-късно от 30 календарни дни, преди извършване на фактическото действие по предходната алинея, Общината предоставя на Синдикатите и СДСОРБ информация за:

а. конкретизиране на структурната промяна ( закриване, сливане, вливане, преобразуване, разделяне, преминаване на обособена част от една градина към друга).

б.данни за звеното, дейността или заведението, което ще бъде преструктурирано.

в.мотивировка на необходимостта и ефекта от преструктурирането.

г. Работодателят се задължава да предостави на Синдикатите предварителни разчети за броя на оставащите без работа служители. Съвместно с БТ и Областната администрация да се търси възможност за тяхната преквалификация и пренасочването им в системата.

/3/ Страните се договориха, че съкращаването на работни места се приема като крайна мярка, след изчерпване на всички други възможности, свързани с разкриване на допълнителни дейности, преструктуриране, съкращаване на материалните разходи, както и премахване на всички икономически и организационни причини довели до нестабилността.

Чл.8. В седем дневен срок от получаване на информацията по чл.7, Синдикатите се задължават писмено да изложат своето становище.

Чл.9./1/ При сключване на индивидуални трудови договори, освен задължителното съдържание по чл.66 ал.1 от КТ в тях се изяснява точно и следното:

а. продължителността на работното време

б. здравословните и безопасни условия на труд

/2/ Работодателят предоставя на служителя преди постъпването му на работа, или преди изменението на индивидуалния трудов договор екземпляр от сключения индивидуален договор или допълнително споразумение подписано от двете страни, ведно с копие от уведомлението до териториалното поделение на НОИ за сключването или уведомлението.

Чл.10. При определяне или промяна на условията и изискванията за заемане на длъжностите в Детските градини, Работодателят ги съгласува със Синдикатите.

Чл.11./1/ Работодателят осигурява пълна заетост на работещите, т.е всички условия, при които през законно установеното работно време, служителите могат да заработят 100% от уговорената в индивидуалния договор основна заплата.

/2/ На правоспособни учители, с безсрочни трудови договори, назначени за временно изпълняващи длъжността Директор, се разрешава неплатен отпуск до провеждането на конкурс.

/3/ Когато служителите са ангажирани и носят отговорност за опазване живота и здравето на децата във връзка с дейности извън Детските градини, организирани от Общината, МОМН или друга държавна институция, то заетостта се счита за работно време и не се включва в платения годишен отпуск.

Чл.12./1/ При прекратяване на трудовите правоотношения по чл.328, ал.1, т.2, т.3 и т.4 от КТ, Работодателят спазва следните условия и процедура:

1. Информира Синдикатите за :

- причините и необходимостта от намаляване числеността на персонала.

- броя и имената на подлежащите за съкращение по категории персонал и професии.

- критериите за подбор.

- възможностите за пренасочване на освободения персонал.

2. Не прекратява трудовите правоотношения на работници и служители в трудоспособна възраст, ако има идентични работни места, които се заемат от пенсионери или такива, които са придобили право на пълна пенсия за осигурителен стаж и възраст.

3. Работодателят се задължава да предложи свободните работни места в Детската градина на работници или служители, на които работните места се съкращават, когато отговарят на изискванията за заемането им.

4. Преустановява сключването на нови трудови договори с външни лица, освен за длъжности, за които има специфични изисквания за заемането им.

5.Прекратява трудовите правоотношения на работници и служители, членове на Синдикатите – страна по договора, по чл.328,ал.1, т.2 и т.3, от КТ само след предварително писмено съгласие на съответния синдикален орган, за всеки отделен случай.

/2/ Синдикалното ръководство се задължава в срок не повече от 7/седем/ дни да изрази мнение по промените по ал.1, т.1 и да предложи алтернативи, както и да се произнесе писмено по ал.1, т.5.

Чл.13. Страните се договарят срокът за предизвестие при прекратяване на трудовите правоотношения по чл.328, ал.1, т.1, 2 и 3 от КТ да не е по- малък от 2/два/ месеца.

Чл.14. Работодателят се задължава да не сключва трудови договори с лица придобили право на пълна пенсия, при наличие на кандидати в трудоспособна възраст.

Чл.15./1/Работодателят сключва срочен трудов договор с работници и служители при стрикно спазване на разпоредбите на чл.68 от КТ и параграф 1 т.8 от Допълнителните разпоредби на КТ.

/2/ Такъв срочен договор се сключва за не по-малко от една година.

Чл.16. Работодателят предлага на всички служители придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в съответствие с чл. 68 от КСО и чл. 35 ал. 1, от ЗНП прекратяването на трудовото им правоотношение.

Чл.17. Пенсионирането при условията на Учителския пенсионен фонд, съгласно § 5 от Допълнителните разпоредби на КСО, се извършва по желание на имащия право съгласно действащата нормативна уредба.

Чл.18. Работник или служител, който работи с договор за заместване, след освобождаване на мястото от титуляра, може да се ползва с предимство, при равни други условия, когато се сключва нов трудов договор.

Чл.19. Работодателят съгласува със Синдикатите реда за преминаване и финансиране на квалификационни курсове, съгласно нормативните документи.

Чл.20. Работодателят осигурява възможност първо на заемащия длъжността служител за повишаване, ако длъжността изисква повишаване на образованието или квалификация.

Чл.21. Нови работни места в детските градини се разкриват само след като се осигури задължителна норма на приети деца.


IV.РАБОТНО ВРЕМЕ, ПОЧИВКИ И ОТПУСКИ


Чл.22./1/ Нормалната продължителност на работното време е до 8 часа при пет дневна работна седмица.

/2/ Работното време, режимът на труд и почивки се определя с Правилника за вътрешен трудов ред на Детските градини, разработен с участието на Синдикатите – страна по договора в съответствие с чл.37 от КТ и Наредба № 3 за преподавателската заетост от 18.02.2008г.

Чл.23. Работодателят осигурява на педагогическия персонал 2 часа за индивидуална методическа работа в рамките на осем часовия работен ден.

Чл.24. На основание чл.156 А от КТ страните по договора се споразумяха за членовете на синдикатите да се определят по-големи размери на отпуски по чл.155 и чл.156 от КТ.

т.1.Конкретният размер на основния платен годишен отпуск по чл.155, ал.4 от КТ се определя на 32 работни дни.

т.2.Конкретният размер на удължения платен годишен отпуск по чл.155,ал.5 от КТ и чл.24,ал.1 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските се определя на 56 работни дни.

т.3. Допълнителен платен годишен отпуск по чл.156, ал.1, т.2 от КТ –до 10 работни дни. Списъкът на длъжностите, за които се установява не нормиран работен ден, се определя от Работодателя и ръководствата на Синдикатите- страна по договора, в съответствие с чл.139 “а”,ал.1 от КТ/съгласно приложение №1/

т.4. За 24-ти май – Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост - служителите ангажирани на празника ползват -2 дена допълнителен платен годишен отпуск.

т.5. За 1-ви ноември –Ден на народните будители – 1 /един/ ден допълнителен платен годишен отпуск.

т.6. При ползване на отпуск по чл.157, ал.1, т.1, 2 и 3 от КТ на работника или служителя се изплаща възнаграждение от Работодателя по реда на чл.177 от КТ.

Чл.25./1/ Работодателят, дава съгласие, служител, член на Синдикатите или на работодателска организация - страни по договора, който учи в средно или висше училище, без откъсване от производството по специалност, приложима в Детските градини, да ползва платен отпуск за обучение в съответствие с чл.169 и чл.170 от КТ.

/2/.За повишаване на квалификацията на работещите в детските заведения,работодателят разрешава ползване на платен служебен отпуск по чл.161 ал.1 от КТ.

Чл.26. Родител с две живи деца до 18 – годишна възраст, има право на 2 работни дни, а с 3 и повече живи деца до 18 – годишна възраст – на 4 работни дни платен отпуск за всяка календарна година.

Чл.27.Служител, член на Синдикатите – страна по КТД, имащ платен годишен отпуск по чл.155 ал.4 от КТ, със загубена работоспособност 50 % и над 50 %, ползва платен годишен отпуск в размер на 35 работни дни, съгласно чл.319 от КТ.

Чл.28. Работодателят, съвместно със Синдикатите – страна по договора, изготвят план – график, за ползването на платените годишни отпуски на служителите съгласно вътрешно споразумение.

Чл.29.Директорите на детските градини при условията на чл.37 от КТ с Правилника за вътрешния ред, определят 30 мин. почивка на работещите на основание чл.151 ал.1 и 2 от КТ.

V. РАБОТНА ЗАПЛАТА, ДОПЪЛНИТЕЛНИ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯ И ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Чл.30. Работодателят съгласува бюджета на детската градина в частта държавно делегирани и местни дейности със Синдикатите.

Чл.31.(1) Механизмите за определяне на основните работни заплати на педагогическия и непедагогическия персонал с изключение на директорите на детските градини, се договорят в колективен трудов договор и/или се включват във вътрешните правила за работната заплата в детските градина.

(2) Конкретните размери на индивидуалните основни работни заплати на педагогическия и непедагогическия персонал се определят с вътрешните правила за работна заплата в съответствие с чл.37 от КТ.

(3) Основните работни заплати на директорите на общинските детски градини се утвърждават ежегодно със заповед на кмета на общината, след съгласуване с представителните организации на работодателите, с директорите на детските градини на територията на общината и Синдикатите.

Чл.32. Работодателят се задължава при определяне на продължителността на трудовия стаж и професионален опит, за които се изплаща допълнително трудово възнаграждение, да зачитат изцяло за придобит трудов стаж и професионален опит по смисъла на Наредбата за структурата и организацията на работната заплата чл12.ал.4 и ал.5 и придобития до 01.07.2007 г./Приложение № 2 /

Чл.33. За официални празници или за началото на учебната година работодателят изплаща до два пъти годишно допълнително трудово възнаграждение, но не повече от една основна месечна заплата общо за календарната година в рамките на делегирания бюджет на съответната детска градина.

Чл.34. Началните работни заплати на работещите в Детските градини се договарят между Работодател и Синдикати съобразно Наредба № 1/04.01.2010 г.

Чл.35. Допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит се определя на 1.2 на сто върху ОМРЗ .

Чл.36./1/ Служител, който замества отсъстващ, има право да ползва правата и да получава възнаграждение за длъжността, която е по-благоприятна за него.

/2/ Служител, който освен своята работа, изпълнява и дейност, която не е включена в длъжностната му характеристика, получава възнаграждение съответстващо на положения труд по смисъла на чл.110 от КТ.

/3/ Служител който работи и по вътрешно заместване получава допълнително възнаграждение в размер на 70 % от ОМРЗ на замествания.

/4/ Възнаграждението за нощен труд в Детските градини – съгласно Наредбата за реда и начина за определяне на индивидуалните работни месечни заплати на персонала в средното образование се определя на 1 /един/лев./Приложение № 3/

Чл.37./1/ Средствата за работна заплата се изплащат на детските градини до 29 число на текущия месец при условие, че ПРБК – Община Стара Загора е получила полагаемата субсидия от централния бюджет на Републиката.

/2/ След прилключване на всяко 6-месечие тристрания съвет обсъжда изпълнението на Фонд работна заплата на детските градини.

Чл.38. При прекратяване на трудовото правоотношение от Работодателя по реда на чл.328,ал.1,т.1,2,3,4 от КТ, същият изплаща обезщетение в размер на 2/две/ брутни месечни заплати на основание чл.222,ал.1 от КТ.

Чл.39. При прекратяване на трудовото правоотношение по чл.331 от КТ, Работодателя изплаща обезщетение не по-малко от петкратния размер на последното месечно брутно трудово възнаграждение.

Чл.40./1/ Работодателят съвместно със Синдикатите разработва критерии за Диференцирано заплащане на педагогическия персонал, като се отчетат специфичните особености на детското заведение. Средствата за диференцирано заплащане на педагогическия персонал са включени в единните разходни стандарти за едно дете и се планират в размер 3 % или 4 % от от годишния размер на средствата за РЗ.

/2/Работодателят запознава педагогическия колектив с конкретните размери на Диференцираното заплащане получено от всеки.

Чл.41 Работодателят и Синдикатите –страна по договора разпределят реализираните икономии по ФРЗ в края на бюджетната година.
VI. УСЛОВИЯ, ХИГИЕНА И БЕЗОПАСНОСТ НА ТРУДА

Чл.42. Страните се задължават съвместно да съдействат за осигуряване на здравословни, безопасни и хигиенни условия на труд,като разходите за ежегодните профилактични прегледи се поемат от Работодателя,съобразно действащите закони и наредби.

Чл.43. Работодателят осигурява полагащите се по ЗЗБУТ и по Наредбите на МТСП, лични и колективни предпазни средства,специално работно облекло в рамките на делегирания бюджет за съответната година.

Чл.44. Представителите в комитетите и групите по условия на труд се обучават задължително по програми,ред и изисквания, определени с Наредба на МТСП и МЗ, и са финансирани от Работодателя.

Чл.45. Синдикатите се задължават да участват ефективно в разработване на всички програми и предприемане на действени мерки за подобряване условията на труд.

Чл.46. Служителите се задължават да използват личните си предпазни средства,както и да съдействат на работодателя и съответните длъжностни лица при изпълнението на конкретни мероприятия.

Чл.47. Страните се задължават най-малко веднъж годишно да извършват анализ на състоянието на безопасността и условията на труд в Детските градини.

Чл.48. Работодателят е длъжен да осигури стаи за жените по условието на чл.308 от КТ.

Чл.49. Периодичните медицински прегледи на работещите в Детските градини, членове на Синдикатите и Работодателската организация – страни по договора, са за сметка на Работодателя съответствие с чл.287, ал.1 и 2 от КТ.

Чл.50. Работодателят на ДГ се задължава да осигури на работещите при специфични условия предпазно облекло съгласно чл.284 от КТ, като осигури средства в рамките на делегирания бюджет за него извън тези за работно облекло./Приложение №4/

VII.СОЦИАЛНИ ФОНДОВЕ И СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ

Чл.51./1/ Работодателят на Детските градини осигурява средства за фонд СБКО в размер не по-малко 3 % от средствата за работна заплата.

/2/ Редът за разпределяне и ползване на средствата за СБКО се определя на общите събрания на служителите в Детските градини.

Чл.52./1/.Финансиращият орган осигурява транспортни разходи в размер на 80 на сто от действителните разходи на пътуващите учители до местоработата им и обратно, включително и по време на ефективни стачни действия, когато детската градина се намира извън рамките на града и не е осигурен служебен транспорт, съгласно Решение № 723 / 28.01.2010 г. на Общинския съвет .

Чл.53/1/Работодателите в Детските градини осигуряват средства за представително и работно облекло размер на не по-малко от 1 /една/ минимална работна заплата за съответната година в рамките на делегирания бюджет в съответствие с Наредба №1 на МОМН /ДВ бр.33 от 27.04.2012 г. и Наредбата за безплатно работно и униформено облекло/ДВ бр.9 от 28.01.2011 г.

/2/ Средствата за представително облекло се получават в еднакъв размер от педагогическият състав –директор и учители в Детската градина.

/3/ При възможност средствата се предоставят в началото на четвъртото тримесечие на съответната година.

VIII.УСЛОВИЯ ЗА СИНДИКАЛНА ДЕЙНОСТ


Чл.54./1/ При поискване Работодателят представя на Синдикатите – страна по договора копия от вътрешно-ведомствени документи, заповеди и разпореждания отнасящи се до трудово – правните и осигурителните отношения в Детската градина.

/2/ При предстоящо преструктуриране Работодателят предоставя на Синдикатите информация за финансовото състояние, трудовите възнаграждения и заетостта в Детската градина.

Чл.55. За осъществяване на синдикална дейност председателят и секретарят на СО ползват платен отпуск по чл.159 от КТ както следва:

- на ниво Детско заведение – 64 часа

- на общинско равнище - 96 часа

- на регионално равнище - 120 часа

- на национално равнище - 136 часа

Чл.56. За осъществяване на синдикална дейност, синдикалните членове ползват платен отпуск в размер на 40 часа годишно по реда на чл.161, ал.1 от КТ, след представяне на съответния документ

Чл.57./1/ Работодателят изпълнява задълженията си спрямо синдикалните организации за осигуряване условия за синдикална дейност в съответствие с чл.46 от КТ, след представяне на удостоверение за легитимност, издадено от упълномощените органи на Синдикатите – страна по договора.

/2/. Удостоверенията по предходната алинея се предоставят еднократно в началото на календарната година и в случай на промяна на субекта,представляващ синдикалния орган.

Чл.58. Синдикатите – страна по договора се задължават:

/1/ Своевременно да уведомяват Работодателя за ползването на платен отпуск по чл.159 и чл.161 от КТ.

/2/ Да провеждат своите синдикални събрания извън работно време и да не препятстват дейността на Работодателя.

/3/ По изключение след предварителното съгласие на Работодателя, СО имат право да проведат събрания до 2 пъти в годината през работно време.

IX.ДОПЪЛНИТЕЛНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.59./1/ Настоящият Общ.КТД влиза в сила от деня на подписването му и е валиден за 2 / две/ години.

/2/ Изменения и допълнения на Общ.КТД се извършват по реда на неговото сключване с подписването на анекс, който е неразделна част от Общ.КТД.

/3/ Всяка от страните по Общ.КТД може да поиска неговото изменение и допълнение. За целта съответната страна представя писмена покана, придружена от проекта на текстовете на предлаганите промени. До 15 /петнадесет/ дни след подаването на тази покана трябва да започнат преговори между страните по предлаганите изменения.

Чл.60. Страните по настоящия Общ.КТД се споразумяха при учреждаването на синдикална организация /секция/ в Детска градина, членуваща в КТ “ПОДКРЕПА” или в КНСБ, Общ.КТД да има автоматично действие спрямо нея..

Чл.61. Страните по настоящия Общ.КТД се споразумяха в съответствие с чл.53, ал.3 и ал.4 от КТ, в 30 / тридесет/ дневен срок след неговото подписване да заявят вписването му в ДОИТ.

Чл.62. Страните по този Общ.КТД се задължават да създават необходимата организация и механизми за изпълнение на постигнатите договорености.

Чл.63./1/ Договорът има действие за тези Детски градини, в които има организации на Синдикатите и Работодателската организация– страни по Общ.КТД.

/2/. Договора има действие и за индивидуалните синдикални членове на КТ “ПОДКРЕПА” и КНСБ, работещи в Детски градини където няма синдикални организации.

Чл.64/1/ Страните по този Общ.КТД се задължават да осигурят на всички работници и служители непрекъснат достъп до текста на сключения договор, приложенията и допълнителните споразумения.

/2/ Страните по този Общ.КТД се задължават да осигурят на всички работници и служители непрекъснат достъп до текстовете на ВПОРЗ, ПВТР и другите вътрешно-ведомствени документи ,отнасящи се до трудово-правните и осигурителни отношения.

Чл.65. Настоящият Общ.КТД се сключва в 6 / шест / еднакви екземпляра – по един за всяка от страните и един за ДОИТ.


ЗА ОБЩ.КС на СБУ/КНСБ/


ЗА ОБЩИНА СТАРА ЗАГОРА ПРЕДСЕДАТЕЛ………………………...

/Иван Поров/

КМЕТ……………………….... ЗА РСО „ПОДКРЕПА”

/ Живко Тодоров/

. ПРЕДСЕДАТЕЛ……………………......

ЗА СДСОРБ /Владимир Стойчев/

ПРЕДСЕДАТЕЛ .............................

/Мима Богданова/ ЗА ОБЩ.КС на НУС/КНСБ/

ПРЕДСЕДАТЕЛ ………………………

/Пенка Трандева/



Приложение № 1

Списък на длъжностите в ДГ имащи право на допълнителен платен годишен отпуск :


Длъжност: Размер:
1. Огняр 10 дни

Приложение № 2

ДИРЕКТОРИ И УЧИТЕЛИ


1. За придобит трудов стаж и професионален опит- 1.2 на сто от основното трудово възнаграждение за всяка година трудов стаж и професионален опит.

В изпълнение на НАРЕДБА за структурата и организацията на работната заплата, приета с ПМС № 4 от 17.01.2007г., обн.,ДВ,бр.9 от 26.01.2007г., в сила от 01.07.2007г., изм.,бр.11 от 05.02.2008г., чл.12, ал. 5-придобит трудов стаж и професионален опит, като директор, учител, възпитател, педагог.


2.За ползване в работата на по-висока лична квалификация:
-за V ПКС - 20 лева

-за IV ПКС - 40 лева

-за III ПКС - 60 лева

-за II ПКС - 80 лева

-за I ПКС – 100 лева за учители и директори

РАБОТНИЦИ И ПОМОЩНО-ОБСЛУЖВАЩ ПЕРСОНАЛ


1. За придобит трудов стаж и професионален опит- 1.2 на сто от основното трудово възнаграждение за всяка година трудов стаж и професионален опит.
Забележка: Наредба за структурата и организацията на работната заплата, чл.12, /5/ Доп.-ДВ, бр. 56 от 2007г./ Условията, при които се зачита сходният характер на работата, длъжността или професията по чл.4, се определят с колективен трудов договор на браншово равнище или с вътрешните правила за работната заплата в детската градина.

Приложение №3


  1. За отработен нощен час-1 лев на час.




  1. Безплатна храна -2 лева на ден. – според разпоредбите на Наредбата за безплатна храна

Безплатна храна получава непедагогическия персонал в детските градини



Приложение № 4

Списък на длъжностите в ДГ имащи право на предпазно работно облекло:



1. ОГНЯР







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница