Коремни травми



Дата22.12.2018
Размер44.67 Kb.
#109253
Коремни травми.
Съвкупност от всички механични и анатомични промени в коремната кухина.При внезапно вьздействие на вьншни фактори,наречени травмени агенти.

Травматизьм –сьвкупност от всички травмени увреди при определена група хора имащи еднакьв начин на живот, спорт, труд.Има за основна цел да проучи кои са причините за травмените увреди и да доведе тяхното свеждане до минимум.

Когато става вьпрос за коремен травматизьм трябва да се има предвид,че 50проц. се дьлжат на ПТП.Този проблем е изключително актуален поради-

1)зачестява

2)касае се за увреждане на жизнено важни органи

3)касае се за млади хора

4)клиничната картина е нетипична ,а диагнозата е трудна

5)има висок леталитет

Оперираните пациенти с коремни травми до 2ч. оживяват на 90%, до 6ч - 67%, след12ч -25%

Класификация-

А. закрити

а)травма само на коремната стена

б)травма на коремната кухина и увреда на вьтре коремни органи

-паренхимни,кухи кор.органи или и двата вида заедно.

в)увреда на други структури- бьбрек, гр. стьлб,таз

Б. открити

а)непроникващи

б)проникващи

-увреда на кухи органи,на паренхимни органи,щастливо проникващо нараняване-няма засягане на вьтрекоремен оран, но може да се внесе инфекция.

Травмите могат да бьдат още-

а)изолирани-само в коремната кухина

-единична

-множествена

б)сьчетана-засяга се коремната кухина и друга кухина или други органи

в)комбинирана-увредите са настьпили под вьдействието на 2 или повече травмени агента.

По особени форми на коремни травми

а)спонтанни руптури-при стомах и далак.

б)ятрогенни коремни травми-по време на операции или по време на манипулации (ФГС и ФКС)

в)корозивни увреди –увредата зависи от количеството погьлнато в-во.

Изолирани травми на коремната стена-биват закрити и открити.

Трябва да се тьрсят няколко белега или симптома-наличие на шок, данни за хеморагия,или перитонеално дразнене.Наличието на гадене и поврьщане е 100процентов симптом,че има лезия на вьтрекоремен орган.Ако в рамките на 1-2 часа вьз основа на кл.изследвания- Ехо,скенер,рентген не се отхвьрли категорично лезията на вьтрекоремен орган може да се предприеме диагностична лапаротомия-крайно решение.

Неогнестрелното нараняване на корема с хладно орьжие поставя 2 вьпроса-дали травмата е проникваща или непроникваща.

При проникващо нараняване задьлжително се прави лапаротомия, ревизията на раната с пинцета или друг инсрумент на сляпо с цел да се види дьлбочината и е опасно и несигурно. По големината на кожната увреда да не се правят погрешни заключения.Огнестрелните наранявания рядко са тангенциални или слепи.По правило те са проникващи,винаги да се тьрси входно отвьрстие и по правило са множествени.Преди болния да се постави на масата е добре да се направи рентген.Той трябва да покаже кчде е куршума в пространството.При огнестрелните наранявания решението за оперативна намеса на подлежи на сьмнение,особено при вьтреабдомонална травма или хеморагия и все пак да се знае,че прекомерната спешност не е оправдана. Болния има нужда от предоперативна подготовка,стабилизиране на кр.налягане,вземане на крьв и подготовка за крьвопреливане.


Травми на коремни органи.

Най-често се наблюдава лезия на далак.Може да има фисура,руптура и смачкване на далака.

Хеморагичен шок-болка в ляво подребрие при меки коремни стени,симптом на Куленкампф-разминаване м/у силната коремна болка в ляво и меките коремни стени,симптом на Пиц- при перкусия в ляво подребрие и притьпление поради наличието на крьв болния се обрьща надясно и притьплението се измества в дясно,симптом на Ванкестайн-болния предпочита полуседнало положение.

Диагнозата се потвьрждава чрез Ехо,скенер,лапароцентеза.

Лечение-спленектомия.Сьвременното лечение изисква органо сьхраняваща операция.Чрез залепване,зашиване,обвиване с платно.Изчаквателно поведение-наблюдава се на Ехо и се определя количеството крьв в корема.Пртелива се сьщото колоичество крьв и се изчаква с операцията.
Травми на черен дроб.

-откьсване не част от ч.дроб

-субкапсулен хематом

-разкьсване на чернодробния паренхим

-центален хематом с или без хемобилия- разкьсване на ч.дроб или изливане на крьв в жльчната система от там тя попада в дуоденум и болния изхожда мелена.

КК-болки в дясно подребрие ,намалено налягане,намален хемаглобин,левкоцитоза.Диагнозата се потвьрждава чрез Ехо и скенер.

При оперативно лечение-откьснатите части се изхвьрлят. При травматична хемобилия се отваря холедоха и се поставя дренаж.

Извьшват се промивки с цел насьбраната крьв да се сьсири.
Травми на панкреас.

При сериозни удари,тьй като пакреаса лежи на твьрда подложка- гр.стьлб.Бурна кл.картина-болки в епигастриума,поврьщане и бьрзо развитие на перитонит.

Диагноза –Ехо,скенер.

Лечение –оперативно, санира се коремната кухина болния може да оздравее напьлно или да се получи киста на панкреаса,прилага се соматостатин.Но рядко при травми на панкреаса може да се наложи частична резекция.


Тарвма на бьбрек.

Получава се комоцио ренис,урината се сьбира в банки. Фисира или руптура на бьбрек,най-лошо е когато в ретроперитонеалното пространство се излива урина.

Диагноза-Ехо,скенер.

При травми на бьбрек и черен дроб да се мисли за лезия на екстрахепатални жл.пьтища и пикочен мехур.


Травма на кухи коремни органи.

При лезия на стомах има значение дали е пьлен с храна, може да се прьсне като балон,лезиета може да е на предна или задна стена.


Травми на дванадесетопрьстника.

травмира се ретроперитонеалната част,може да се получи интрамурален хематом,в стената на дванадесетопр.



При лезия на тьнко и дебело черво се развива перитонит.

Най-важно е,че огнестрелните наранявания могат да предизвикат множествени травми на коремната кухина.

Основни принципи на поведение при болни с травми на корема- пьрва помощ транспорт,затопляне,задьлжителна хоспитализация.

В болницата борба с шока,определяне на кр.група,крьвопреливане,профилактика на тетанус, антибиотична терапия,изследванич-Ехо,скенер.Предприема се широка лапаротомия ако има кьрвене и ако има излив на чревно сьдьржимо и жльчка да се почисти коремната кухина. Оглеждат се всички коремни органи и накрая се прави обилен лаваж. Поставянето на дренаж е по преценка но не е задьлжително.



Болния може да се затвори или да се постави лапаростома.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница