Kурсова работа по медицина на бедствени ситуации



страница1/4
Дата08.04.2024
Размер99.29 Kb.
#120914
  1   2   3   4
МЕДИЦИНСКА СОРТИРОВКА
Свързани:
СЕСТРИНСКИ ГРИЖИ ПРИ БОЛНИ СЪС СЕПТИЧНА РАНА

МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ – СОФИЯ
ФАКУЛТЕТ ПО ОБЩЕСТВЕНО ЗДРАВЕ
«Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн»

KУРСОВА РАБОТА


по


МЕДИЦИНА НА БЕДСТВЕНИ СИТУАЦИИ
на тема
МЕДИЦИНСКА СОРТИРОВКА
изготвил: Ася Димитрова проверил: проф. д-р В. Захариев, д.м.
специалност: ''УЗГ''
степен «Магистър»
форма на обучение: задочно
фак. № М 701
При бедствени ситуации като крупни промишлени аварии, мащабни стихийни бедствия или въоръжени стълкновения, рязко се увеличава броя на нуждаещите се от спешна и неотложна медицинска помощ. Създават се огнища на поражение, в които възникват масови медицински загуби, имащи свои специфични черти - променя се характерът на двете основни компоненти на заболяванията в тези случаи - на заболяемостта и загубите. Заболяемостта се характеризира с относително увеличен размер и променена структура, при което запазва своя спорадичен характер. Медицинските загуби, причинени от въздействието върху хората на вредно действащи фактори на бедствените ситуации, са масови, имат своя определена специфика и възникват огнищно.
В тези случаи населението търпи така наречените общи загуби, които се делят на две основни групи - безвъзвратни (убити, изчезнали и починали до постъпването им в здравни заведения) и медицински (включват поразените, постъпващи в здравни заведения за медицинска помощ и лечение за повече от едно денонощие). Медицинските загуби определят обема, характера и организацията на лечебно­евакуационната дейност, която представлява комплекс от организационни мероприятия за оказване на различни видове медицинска помощ, евакуация и лечение на пострадалите. Част от този комплекс е и т.нар. медицинска сортировка (триаж), която се определя като основна и високоотговорна задача на здравните кадри.
Триажът е френска методика за разделяне на пострадалите в групи по предварително зададени правила. Правилата обикновено са широко достъпни, съз­дадени от интердисциплинарни екипи и подложени на непрекъснато развитие. Медицинската сортировка има за цел да осигури най­голям шанс за оцеляване на тежко пострадалите, да насочи нуждаещите се към правилните лечебни заведения, да даде приоритет при транспортиране и обслужване на тежко пострадалите, да включи здравите и леко ранените в процеса на взаимопомощ.
Триажът е практикуван в древността, основно при водене на военни действия. На бойното поле след битка е било нужно бързо да се помогне на по­-здравите и леко пострадалите, за да се включат в следващата битка. Поради липса на антибиотици и съвременни лекарствени средства и методи на лечение до Първата световна война голяма част от средно и тежко ранените са загивали от инфекции и усложнения. Тази практика през по-­голямата част от историята е далече от всяка медицинска и научна основа и организация.

Разпределянето на ранените на групи от спасителите е базирано основно на личен опит и интуиция. Големите природни бедствия до 20 в., засягащи гъсто населени райони обикновено са считани за “наказания от Бога” и за спасяване на пострадалите не са се подготвяли и организирали предварително, което е водело до голяма смъртност.


С най-­голям дял от действията на природните бедствия са наводненията, земетресенията, свлачищата и вулканите. Антропогенните катастрофи са по-­малка заплаха за хората - големи индустриални аварии липсват до края на 19 в. По-­голямо значение имат епидемиите и пожарите в гъсто застроените квартали на бедните. Основите на организирана дейност може да намерим в началото на 18 в. Въвежда се от барон Ж. Д. Ларе, главен хирург на имперската гвардия на Наполеон.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница