Курсова работа ухт гр. Пловдив на



страница1/6
Дата27.08.2022
Размер26.08 Kb.
#114996
  1   2   3   4   5   6
ikonomika na truda

КУРСОВА РАБОТА


УХТ гр.Пловдив


НА ТЕМА:

ДОБРОВОЛНОТО ПЕНСИОННО ОСИГУРЯВАНЕ В БЪЛГАРИЯ – ПЕРСПЕКТИВИ И РАЗВИТИЕ”


Изготвил:Виктор Димитров 4курс ИХИ ф.н.4453




Съдържание:



  1. Въведение

  2. Същност на допълнителното доброволно пенсионно осигуряване

  3. Доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми. Обща характеристика и условия за включване

  4. Основни права на лицата, осигурени във фонд за допълнително доброволно осигуряване по професионални схеми

  5. Инвестиране и управление на средствата

  6. Данъчният режим като допълнителен стимул

  7. Проектът Пенсионни мултифондове – алтернатива и перспектива на ДДПО

  8. Проблеми, свързани с въвеждането на мултифондовете

  9. Чуждият опит – характеристика на някои изпитани практики

  10. Заключение

  11. Приложения

  12. Използвана литература

Въведение:


До средата на 90-те години на XX век населението на България разчита единствено на съществуващото задължително социално осигуряване и не усеща потребност от допълнителни методи за увеличаване на сигурността си след пенсионна възраст.
В условията на преструктуриране на българската икономика през последните десетина години в социалната сфера се проявяват съществени проблеми, свързани с намаляване реалните доходи на населението, нарастване броя на лицата, нуждаещи се от социална защита и нарастване на безработицата. Демографските проблеми и настъпилото застаряване на населението на страната са причина за непрекъснатото намаляване на числеността на заетите и нарастване на равнището на пенсионния товар. Отрицателно в това отношение се отразява и емиграцията на млади и трудоспособни хора и заетостта в сенчестата икономика.
Кризата в разходопокривната пенсионна система в България, изградена изцяло на солидарен принцип, вещае финансова катастрофа при нарастващо всеобщо недоволство от страна на осигурени и осигурители.
Ето защо, в края на 90-те години на миналия век България се ангажира с идеята за изграждане на триколонна пенсионна система.
Същност:
По своята същност допълнителното доброволно пенсионно осигуряване (ДДПО) е дейност по набиране на доброволни осигурителни вноски, управление на доброволен пенсионен фонд и осъществяване на плащания при настъпване на осигурителен случай. ДДПО е вид осигуряване на лицата, при което сумите, подлежащи на изплащане, се определят от събраните в индивидуалните осигурителни партиди осигурителни вноски и дохода от инвестиции. Вноските могат да бъдат месечни, за друг период или еднократни. Плащането на допълнителната пенсия, както и еднократното или разсрочено изплащане на набраните средства по индивидуалната партида, е независимо от пенсиите и обезщетенията, отпуснати съгласно Кодекса за социално осигуряване

Допълнителното дороволно пенсионно осигуряване е уредено чрез Кодекса за социално осигуряване, приет на 26.06.2003 г. (Дял трети). С него се уреждат обществените отношения, свързани с допълнителното доброволно пенсионно осигуряване; учредяването, лицензирането, преобразуването, прекратяването и ликвидацията на пенсионноосигурителните дружества; учредяването, управлението и прекратяването на доброволните пенсионни фондове; държавния осигурителен надзор върху дейността по допълнителното доброволно пенсионно осигуряване, защита на осигурените лица.Целта на доброволното пенсионно осигуряване е създаване на условия и възможности за получаване на допълнителна пенсия чрез доброволно участие на граждани и работодатели в спестовно-инвестиционни схеми. То се осъществява въз основа на следните основни принципи (чл.209, ал.1 КСО):



  1. доброволност на участието;

  2. юридическа самостоятелност на пенсионния фонд от пенсионно-осигурителното дружество;

  3. прозрачност, разделност и изключителност на дейността;

  4. разрешителен режим и държавно регулиране;

  5. задължителна периодична отчетност и разкриване на информация;

  6. лоялна конкуренция между пенсионноосигурителните дружества.

Всяко физическо лице, навършило 16 години, може доброволно да се осигурява или да бъде осигурявано във фондове за допълнително доброволно пенсионно осигуряване, на база сключване на осигурителен договор. Всеки осигурен в съответен фонд има индивидуален осигурителен номер и индивидуална партида. Целта на пенсионните фондове е да генерират стабилна доходност върху внесените осигурителни пенсионни вноски. Средствата се събират и капитализират в индивидуалните сметки на осигуряващите се лица. Така пенсията е пряко зависима от размера на осигурителните вноски и постиганата от пенсионните фондове доходност. По тази причина изборът на фонд е от особено значение, тъй като при различна доходност, лица внасяли еднакви вноски в различни фондове, могат да се окажат с различни по размер пенсии. Пенсионните фондове в България управляват сравнително голям капитал и са едни от най-големите институционални инвеститори в страната.
Реално, осигуряването във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване е източник на допълнителен доход под формата на:
1. лична пенсия - за старост или за инвалидност;
2. наследствена пенсия - при смърт на осигуреното лице или на лице, което получава пенсия по този дял;
3. еднократно или разсрочено изплащане на натрупаните средства по индивидуалната партида;

  1. еднократно или разсрочено изплащане на средства на наследниците на починало осигурено лице или на пенсионер.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница