Лека атлетика“ 3 клас Упражнения Издателство- просвета



страница1/5
Дата02.04.2023
Размер0.74 Mb.
#117196
  1   2   3   4   5
2142771063 Ю. Славинова ФВС


Шуменски университет
„Епископ Константин Преславски”

Педагогически факултет


Самостоятелна разработка


ПО ДИСЦИПЛИНА:




Съвременни тенденции и подходи в обучението по ФВС в НЕО
НА ТЕМА:
ЛЕКА АТЛЕТИКА“ - 3 клас
Упражнения
Издателство- Просвета
авт.колектив – Евгения Герова
Изготвил: Юлияна Славинова
Специалност: ИНО, ОКС магистър, задочно обучение
Курс: II
Фак. № 2142771063
Проверил: доц. д-р Чавдар Стойчев


Шумен 2023г.

  1. БЯГАНИЯ




  • Бягане на къси разстояния - Изпълнява бягане на къси разстояния 30/50 м. Използва различни бегови упражнения за развиване на усещанията и възприятията за пространство и време. Участва в щафетни и подвижни игри. Бягането на къси разстояния (спринтово или гладко бягане) се разделя на четири фази – старт, стартово ускорение, бягане по разстоянието и финал. При всяка от фазите се изпълняват различни взаимносвързани двигателни задачи. На старта е необходимо да се заеме таково изходно положение, което да позволи на изпълняващия по най-бързия и ефективен начин да започне бягането. Изходното положение е предпоставка за създаване на начална скорост, необходима за осигуряване на придвижването по разстоянието. Стартовото ускорение е фазата, през която е необходимо да се достигне максималната скорост. Тя се поддържа през фазата на бягането по дистанцията. С финиширането завършва бягането, като скоростта се запазва или усилва. В зависимост от стартовото положение се различават два вида старт: висок и нисък. Изпълняват се при спазване на определени състезателни правила и команди.

  • Висок старт - При команда „По местата“ изпълняващият заема положение стоеж в напречна разкрачка, като тежестта на тялото е равномерно разпределена на двата крака. Те са успоредни един спрямо друг по траекторията на движението. Корпусът и раменете са насочени по посоката на движение. Опорният крак се поставя близо до стартовата линия и се завърта леко с ходилото навътре. Другият крак (маховият) се поставя на крачка, крачка и половина отзад, като се опира на предната част на стъпалото. Тялото е изправено, ръцете са свободни и естествено отпуснати, без мускулно напрежение.


При команда „Готови“ тежестта на тялото се прехвърля към предния крак, свива се в коляното, а тялото се навежда напред. Разноименната на предностоящия крак ръка се сгъва и изнася надолу и напред, другата ръка се изнася назад и нагоре, предната ръка може и свободно да се отпусне надолу .
При команда „Старт“ задностоящият крак енергично се изнася напред, свит в коленната става, ръцете активно се размахват и разминават в предно-задна посока, в асинхрон с движението на краката.
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница