Лидерство в системата за национална сигурност Въведение



страница1/5
Дата22.03.2024
Размер30.09 Kb.
#120743
ТипЗадача
  1   2   3   4   5
Лидерство в системата за национална сигурност
Свързани:
Стефан Стамболов, Санстефански мирен договор, Естетическите възгледи на Аристотел и Боало - сравнение

Лидерство в системата за национална сигурност
Въведение
Най – важната задача за един лидер е постигането на резултати. Но лидерът, дори и най-уважаваният и най-способният не може да постигне резултатите сам. Той се нуждае от хора, които да му помагат да постигне целите си. Да накараш хората си да постигнат резултати може да се постигне не чрез заповеди, а чрез мотивиране. Лидерството чрез заповеди обаче в днешните времена на демокрация е обречено на провал, защото предизвиква обратния ефект - желание за съпротивление. Въпреки това голям брой лидери не успяват да мотивират хората да постигат резултати, защото разбират погрешно концепцията за мотивацията и нейното приложение.
Мотивацията е физическо действие. Етимологично думата „мотивация“ има общи елементи с думи като „мотор“, „момент“, „мобилен“ и т.н. Всички тези думи демонстрират движение, физическо действие, които се явяват жизнено важен елемент на действието.
Мотивацията не е това, което хората мислят или чувстват, а онова, което те извършват физически. Когато лидерът мотивира хората си да постигнат резултати, той ги предизвиква да извършат именно онези действия, които ще доведат до желаните резултати. Когато му се налага да мотивира екипа си да постигне определен резултат, лидерът трябва да направи нещо повече от презентации и изказвания на задачите, а да провежда лидерски разговори с хората си. Презентацията представлява предаване на информация. Но запознаването на екипа със задачите не води до мотивиране. Да се мотивират хората означава да повярват в своя лидер и да го последват. Ключовият резултат от лидерския разговор трябва да е действие, постигащо поставените задачи. Системата е много по-ефективна, когато има служители, на които вместо да им бъде заповядано да извършат определена задача, сами да желаят да я свършат. Мотивацията се задвижва от човешките емоции. За да бъдат предизвикани хората към някакво действие, трябва да се влияе върху техните емоции. Актът на мотивация е всъщност акт на предизвикване на емоция. Лидерът трябва да бъде сигурен, че хората около него имат силна емоционална съпричастност да реализират поставената цел.
Никой не би могъл да бъде насила мотивиран. Лидерите комуникират, разясняват, убеждават, а хората сами се мотивират. Желанието да мотивираш другите да постигнат определен резултат изисква да бъде създадена такава среда, в която хората да се мотивират сами, за да постигнат тези резултати. Успехът на лидера не зависи от неговото образование и какви степени и квалификации е придобил, а от неговата способност да мотивира отделните индивиди и екипа като цяло да постигне резултати.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница