Маркетинг в туризма хотел Царево



Дата10.04.2018
Размер264.78 Kb.
#66342
ТипАнализ
МАРКЕТИНГ В ТУРИЗМА

Хотел ................. Царево


Разположение на хотела: Хотелът се намира в прекрасния залив пред бившия къмпинг Нестинарка. До центъра на гр. Царево са около 2 км. Той граничи със стария град - квартал Василико

Описание на хотела:

Хотелът е разположен на 3140 кв.м застроена площ и предлага редица забавления, с което гарантира неповторими изживявания. Хотелът разполага с възможност за морски, SPA и културно-исторически туризъм.

Плажната ивица с пясъчни дюни е широка 100 метра и разполага с шезлонги и чадъри, атрактивни морски забавления, заведения за хранене и спортни съоръжения.

Описание на стаите:

Хотелът разполага със 160 апартамента и 60 студиа. Модерно обзаведените апартаменти и студиа са съобразени със съвременните тенденции и отговарят на европейските стандарти за 4-звездни хотели. Апартаментът се състои от дневна с кухненски бокс и разтегателен диван за две деца или един възрастен, спалня, баня с тоалетна, допълнителна тоалетна. В апартаментите има два телевизора с кабелна телевизия, телефон, климатик, сейф, сешоар. Кухненският бокс включва хладилник, микровълнова печка, тостер, два електрически котлона с ширм, кафе-машина, прибори, чинии и чаши. Студиата се състоят от едно помещение, а кухненският им бокс включва същото оборудване както този в апартаментите.


Спорт/Забавления:

В хотела са изградени един основен ресторант, а ла карт ресторант, спа център и три открити басейна. Има още хранителен магазин, лоби-бар и интернет зала . Между хотела и плажа е разположен обширен басейн с отделен детски басейн и снек-бар. Тенис

За децата:

Хотелът разполага с детски басейн

Анализ на макро средата
Сезонността в морския туризъм усложнява развитието на туристическото стопанство, изостря противоречията между еластичното търсене на туристически услуги и стоки и сравнително стабилното туристическо предлагане.

Разположените на Царево, се славят с безупречна хубост и естествена привлекателност. Природата е изключително красива. Морските води са бистри — тук морето е най-чисто в сравнение с останалите райони по крайбрежието. Средната температура на водата през летните месеци е 26'С. Бреговата ивица е силно насечена — редуват се миниатюрни заливчета със златист пясък и ниски скалисти брегове. В продължение на много километри гористите склонове на Странджа слизат почти до морето.. Хинтерландът — предимно склоновете на Странджа — изобилства с ценни растителни и животински видове.

Историческото развитие на градовете е оставило ярки отпечатъци— следите от различни култури, паметници на изкуството, църкви и параклиси привличат туристическия интерес.

Все още обаче туристическото предлагане в този район е насочено главно към морския рекреативен туризъм. Свръхинтензивното натоварване през летния сезон е последвано от пълен застой през останалите три годипщи времена. Самото предлагане е доста еднотипно откъм атракции. Съпътстващите престоя на туристите развлечения са малко и като брой, и като разнообразие.

Затова, собственика на хотела трябва да търси и полага усилия за анализиране негативните последици и търсене на пътища за намаляване на тяхното въздействие

Демографски фактори
Демографските фактори са винаги в центъра на вниманието на специалистите по маркетинг. Това е така, защото пазарът се състои предимно от хора.

С благоприятните си климатични условия пазарът се насочва към семейства с деца през активният сезон /юни, юли, август/ и към пенсионерите през не активния период/ май,септември, октомври/.

Това са предимно гости от Скандинавските страни, които държат на качество на услугата и могат да си го позволят.

Икономически фактори

Макро среда, формираща се от икономически фактори, представящи силите на въздействие от по - широк социален план, които оказват пряко или косвено (чрез микросредата) влияние върху възможностите на предприятието да обслужва своите клиенти

За хотел „Х” като такива външни сили могат да се разглеждат преходното положение на националната ни икономика и неизменните трудности и проблеми, съпътстващи развитието на туризма в България. Като негативи мотат да се посочат:

•Несъответствие между цена- качество;

•Еднотипност на предлагането;

•Несъответствие между имидж на страната и качество на туристическия потенциал;

•Отсъствие на дългосрочна стратегия и политика;

•Лоша организация;

•Лошо поддържане;

•Лошо качество на инфраструктурата;

•Оскъдна туристическа информация и реклама
Резултатът е: ниско ефективен български туризъм.
Екологични фактори

Екологичните фактори придобиват все по-голямо значение и според някои автори те ще определят параметрите на туризма на ХХI век. Различните аспекти на екологията - от опазването на отделните растителни и животински видове до борбата срещу постъпващите екологични изменения стават задължителен елемент на туристическата политика.


Политически условия

Правно-нормативната база в съответната страна има съществено значение за стимулиране на туризма. Във всички държави с развит туризъм съществуват и подзаконови актове за туризма и хотелиерството, за стимулиране на туристическите инвестиции и пр. Те определят правния режим, при който действат производителите на туристически блага и защитата, оказвана върху туристите потребители на тези блага.

С цел подобряване условията за развитие на туризма в страната и за създаване на благоприятни условия за разнообразяване на предлагането и за непрекъснато повишаване на качеството на туристическия продукт правителството на Република България и в частност Министерство на икономиката е предприело необходимите действия и мерки. Някои от факторите, които изиграха положителна роля за развитието на туризма в България през последните години са:

•Политическата и финансова сравнителна стабилност в страната;

•Действащата нормативна уредба в областта на туризма, регламентираща и контролираща туристическите дейности и гарантираща защита на потребителя в момента е в процес на актуализация с цел подобряване на условията за дейност на туристическите фирми.

•Безвизовият режим за граждани на страните от ЕС, ЕФТА, както и за около 30 други държави /вкл. Великобритания/ - при престой до 30 дни.

•Нараства обемът на чуждестранните инвестиции в областта на туризма.
Анализ на конкуренцията

Туризмът е един от развиващите се отрасли в структурата на икономиката на община Царево.

Потенциалът на общината за този отрасъл се характеризира с уникалното съчетание от природни ресурси (плажове, планина) и културно историческо наследство и традиции. Цените на туристическите услуги в България са конкурентноспособни в сравнение с тези в Хърватска, Гърция и Испания. В Царево има и предпоставки за развитие на здравен, културен и екотуризъм.

Конкурентите на хотел “Х” са основно хотели от южното Черноморие. И тъй като в Царево и по – точно на къмпинг Нестинарка стройтелството на големи хотели започна през последните 5 години, пазарът все още е в процесс на развитие.

Като основни конкуренти можем да посочим хотелите от развитите вече туристически комплекси, като КК Слънчев бряг основно за чуждите туристи, както и Китен и Приморско – за българските туристи.

Като пряк конкурент се явява хотел “Б” в Синеморец , тъй като се намират в същия регион на нашия хотел и е насочен към същият на нашия целеви сегмент. Той е също сезонни хотел, работещ основно с чуждестранни туристи от скандинавските страни.

„Б” разполага с двойни стаи, суит, апартаменти и мезонети. Хотелът предлага възможнoсти за провеждане на организиран конгресен туризъм и семинари. Разполагаме с мултифункционална зала за около 200 човека, оборудвана с необходимата професионална аудио-визуална техника. Гостите на хотела могат да ползват и басейн.

Силни страни на „Б”



  • добро местоположение - тихо, спокойно и екологично чисто място

  • Отдалеченост от големите градове и шумът от тях

  • добри комуникации - телефон, факс, Internet

  • възможности за провеждане на организиран конгресен туризъм и семинари.

  • добра материало-технична база

  • добро качество на обслужването

  • благоприятен климат, море

  • наличие на добри аниматори и SPA център

Слаби страни

  • високи цени

  • тесен и лош път до хотелът

  • неподходящ за младежи

  • в близост до река - неприятни насекоми

  • липсата на заведения и възможността на нощен живот

  • все още нови и неналожили се на международния пазар

  • отдалеченост от летище и голям град


Анализ на пазарът на фирмата
Комплексът разполага с всичко необходимо, за да може да задоволи разностранните интереси на своите клиенти. Ориентира се към следните пазарни сегменти.

1. Сегмент от потребители, при които водещ е мотивът за качество на услугата. Това са предимно гости от Скандинавските страни. За привличане на туристи през активния сезон комплексът работи с TUI.

2. Сегмент от потребители, при които водещ е мотивът за качество на услугата. Това са предимно българи с високи доходи, които са решили да ползват услугите, които им предлага хотелът. Те са водени главно от отстъпките, правени за деца до 10 год. и за групови посещения. Това способства за развитието на семейния и организирания групов туризъм. Хотелът предлага детски клубове с квалифициран персонал, както и разнообразни занимателни и развлекателни игри за младите гости.

Туристите от Скандинавските страни могат да се разделят на две основни групи:

•Млади семейства с деца

•Пенсионери

И двете групи са привлечени най - вече от клубната форма на почивка, която им се предлага.

През активния сезон 90% туристи са млади семейства с деца. През целият ден за децата се грижат детските аниматори на TUI, като за целта в близост до плажа е построен “Киндер клуб”. Предлага се също богата анимационна програма както на плажа и край басейна, така и в заведенията за развлечение в хотелския комплекс.

Другата група от този пазарен сегмент - пенсионерите - предпочитат почивка в началото и в края на сезона. Мотивите за това предпочитание са по - ниските температури по това време, атрактивните цени, възможността за активна почивка и съчетанието на отдих

Почиващите от България са високоплатежни туристи, склонни към потребление на голям брой допълнителни услуги. Те са млади семейства и бизнесмени. Изборът им е свързан с отличните условия за отдих, забавление и спорт в хотелски комплекс “Х”.


Маркетингови цели и избор на стратегия

Мисията на хотел "Х" е да задоволява туристическите потребности на своите клиенти чрез предоставянето на пакет туристически услуги с обща цена, отговарящ на потребителските изисквания- комплексност, баланс “качество- цена” , внедряване на съвременни технологии за обслужване, като се използва ефективно и екологосъобразно туристическият ресурс.

Туристическият продукт на хотел "Х” може да бъде представен като пакет от услуги, които се предлагат, нo те сами по себе си също могат да бъдат разглеждани, като самостоятелни продукти на туристическия пазар. Към тях могат да бъдат прибавени различни по брой и вид допълнителни услуги. Този основен пакет е така наречения "първичен пакет услуги"- настаняване, трансфер, изхранване. Осъществяваният трансфер е летище Бургас – “Х” – летище Бургас. Другите елементи на продукта са свързани преди всичко с нощувката: резервации, посрещане, настаняване, камериерско, информационно обслужване на гостите. Що се отнася до ресторанта, той предлага кулинарна храна, закупена продукция и сервитьорско обслужване.
Основните алтернативи за маркетингова стратегия в туризма са показани на фиг.1

фиг.1


Пазар

Продукт


Настоящ туристически пазар


Нов туристически пазар


Настоящ


Насищане на туристическия пазар

Разработване на туристически пазар

Нов


Усъвършенстване на туристическия продукт и услуги

Диверсификация на туризма

„Х” се разпознава в първият квадрант. Съчетанието от настоящи туристически продукти и услуги на завоювани пазари е възможността за избор на алтернативно насищане на пазара. Туристическата фирма се стреми да увеличи броя на туристите си и да отнеме от конкурентите си . Стратегията е известна като “Разширяване на наличния пазар от туристи”.




Цели

•Икономическа рентабилност и ефективност от стопанската дейност;

•Усъвършенстване на човешките ресурси чрез обучение, направление на кариерата и управление качеството на трудовия живот;

•Добиване на известност на фирмената марка;

•Осигуряване 90% от приходите от чужденци;

•Достигане на 5% дял от пазара на туристически услуги в Царево;

•Комплексно обслужване на посетителите при високо качество, съобразено с националните стандарти;

•Участие на международни туристически борси с цел диверсифициране каналите на разпределение;

•Осигуряване на безпроблемно пребиваване с висока степен на комфорт и създаване на максимална възможност за почивка и възстановяване;

•Запазване на спечелените пазарно сегментирани групи от туристи и завоюване на нови .

•Утвърждаване на постигнатото качество на туристическите продукти и услуги .

•Увеличаване на заетостта на материално-техническата база и средния престой на туристите.

•Набиране, обогатяване и осъвременяване на база от данни за чуждестранни и български туристи.

•Постигане на осведоменост от 30% от целевата аудитория

•2% от посетилите сайта клиенти да направят резервация.

•30% от клиентите да отседнат отново в хотела в рамте на следващата година.

Целите са поставени за срок от 3 години.


SWOT- анализ
Strengths- силни страни

•близост до транспортни възли.

•атрактивно местоположение - тихо, спокойно и екологично чисто място в близост до летище - Бургас

•хотел четири звезди, добре поддържан от обслужващия персонал;

•Високо квалифициран персонал, добро качество на обслужването

•Паркинг


•Сигурност на клиентите (спазване на гарантираните резервации, спазване на публикуваните цени)

•благоприятен климат, море

•предлага комплексно обслужване - нощувка, хранене, допълнителни услуги

•постоянни клиенти.

•Високи стандарти на хигиена

Weaknesses- слаби страни

•Лош екстериор, неатрактивен и непривличащ вниманието външен вид

•Слаба реклама, не добре развит рекламен и маркетингов отдел

•неподходящ за младежи- в хотела няма типичните атракционни обекти, търсени от младежкия сегмент: развлекателни паркове, международни спортни събития, фестивали, концерти; дискотеките и нощните клубове са малко на брой.

•хотелът не е предвиден за целогодишна експлоатация и няма изградена отоплителна инсталация. Все пак “Х” е летен, морски рекреационен курорт и общата изградена инфраструктура за комплексно обслужване не създава предпоставки за целогодишно използване на базата.

•Не добре поддържана плажна ивица


Opportunities- възможности

•Хотелът да се оформи и утвърди като - хотел за скандинавски туристи, предлагащ широка гама туристически (в т.ч. и здравни) услуги

•Да се построи асансьор, особено като делът на туристите в над трудоспособна възраст е относително голям

•Да се построят съоръжения за спорт, като се използва свободната тревна прилежаща към хотела площ

•Диверсифициране на продукта

•Да се подобрят заведенията по плажа и строежа на водни пързалки по плажната ивица


Threats-Заплахи за развитие

•Неефективни комуникации и неотговаряща на изискванията на ЕС супер- и инфраструктура

•Висока престъпност в България в сравнение с тази на изпращащите туристи страни

•Голямата зависимост от мощните туроператори по отношение на договорената леглова база и невъзможност за противодействие при искане за намаляване на цените, което като цяло значи липса на самостоятелност при вземане на решенията и неизгодно положение при преговорите.

•Повишаване на “cost of living” в България

•Лоша транспортна система



БРЕНДИНГ НА ФИРМАТА

Продуктово-пазарна стратегия за следващите три години:

През първата година трябва да се обърне внимание на:

•Непрекъснато подобри квалификацията на персонала

•Да се подобри екстериора

•Участие на международни туристически борси

•По – добро поддържане на плажната ивица

Продуктово-пазарна стратегия за следващите три години:

През първата година трябва да се обърне внимание на:

•Непрекъснато подобри квалификацията на персонала

•Да се подобри екстериора

•Участие на международни туристически борси

•По – добро поддържане на плажната ивица

За втората година:

•Увеличаване на броя на предлаганите услуги

•Увеличаване на развлекателните заведения

•Да се засилят рекламните кампания

•Изграждането на асансьор

•Да се подобри комуникацията



За третата година:

•Изграждането на отоплителна инсталация

•Строителството на съоръжения за спорт

•Увеличаване на предлаганите услуги –например алтернативен туризъм /скално катерене, еко туризъм/;

•Предлагане на културен туризъм – например разходка до гр. Созопол, с. Бегликташ, Индипасха
МАРКЕТИНГОВИ КОМУНИКАЦИИ НА ФИРМАТА

Инструментите на маркетинговите комуникации както освен нематериални(сетивни) трябва да бъдат и материални – това са визитни картички на хотела, на които трябва да има пълна информация за офиса,телефон за връзка,диплянки със снимки,. Като по глобален модел на маркетинговата комуникация е съсдаването на препратка в официалния сайт на хотела,който ще дава информация за услугите на хотела,и ще дава възможност за закупуването им на преференциални цени.

Комуникационната политика обхваща многообразието от инструменти за въздействие върху потребителите, които се групират в следните области:

•връзки с обществеността (PR),

•реклама,

•стимулиране на продажбите,

•директен маркетинг.

За реклама на хотел „Х” се използват разнообразни средства. Хотелът е включен в каталозите на TUI, където са представени фотоси на неговия интериор, екстериор, общо разположение, а също и информация за разнообразните услуги, които предлага.

Рекламната политика на хотел „Х” се реализира посредством използването на два основни комуникационни канала, явяващи се материални посредници между рекламодателя и целевата аудитория.

- Първият комуникационен канал е пакет от рекламно-информационни печатни издания и реклама в периодичния печат, в т.ч. местен, централен, регионален.

Основно предимство на това комуникационно средство е възможността за директна реклама

- Вторият комуникационен канал са електронно разпръсквателните средства, включващи



Комуникация и връзки

 

 

 

Промоционални брошури

5 000

0,15 лв

750,00 лв

Телевизия

5

500,00 лв

2 500,00 лв

Радио

5

150,00 лв

750,00 лв

Web

1

300,00 лв

300,00 лв

Общи разходи за комуникация

 

 

4 300,00 лв

Промоции

 

 

 

Рекламни безплатни услуги

50

8,00 лв

400,00 лв

Отстъпки за услуги

100

3,00 лв

300,00 лв

Специални оферти

100

2,50 лв

250,00 лв

Общи промоционални разходи

 

 

950,00 лв

Реклама

 

 

 

Брошури (идеи и развитие)

5 000

0,15 лв

750,00 лв

Изпращане на писма

15 000

0,04 лв

600,00 лв

Пощенски картички

15 000

0,03 лв

450,00 лв

Телевизия

12

200,00 лв

2 400,00 лв

Радио

4

100,00 лв

400,00 лв

Вестници

6

30,00 лв

180,00 лв

Билбордове

2

150,00 лв

300,00 лв

Автобусни спирки

3

20,00 лв

60,00 лв

Общи разходи за реклама

 

 

5 140,00 лв

ТЕХНИКИ ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА ПРОДАЖБИТЕ:



  • намаление на цените в началото пред и след активният сезон

  • предлагане на безплатно настаняване на дете до 12 години и намаление от 50% за второ

  • предлагане на безплатна SPA процедура при резервация

  • безплатна екскурзия

МАРКЕТИНГОВ ПЛАН ЗА КОМУНИКАЦИИ ЗА СЛЕДАВЩИТЕ 3 ГОДИНИ

ЗА първата година:


  • Разпращане на брошури и талони за намаление на лоялните клиенти по пощата

  • Разпращане на поздравителни картички на лоялните клиенти

  • Пускане на напомняща реклама през 3 месеца и зачестяването й пре месец май

ЗА 2 година

  • Пускаве на телевизионна реклама

  • Разпращане по електронната поща оферти за почивки и брошура за хотела

  • Реклама във вестниците и списанията



Реклама

Рекламната дейност е от голямо значение за дейността на фирма “ Стейси Палас”. Тя има за цел да популяризира хотела. За целта трябва да се направи рекламна стратегия, която да заема централно място управлението на фирмата.

Фирмата се е насочила към периодичната реклама. Ще има платени рекламни статии, които да характеризират хотелът. В началото на дейността си фирмата трябва да отдели огромни средства за рекламната дейност, след което през следващите години този бюджет може да се намали до степен на задоволяване на рекламната дейност.

Прогнозен рекламен бюджет за периода от 1 година.

Реклама в ежедневните вестници1500

Сувенирни материали1500

Постери, брошури и др.3500
ДИСТРИБУЦИАННА ПОЛИТИКА
Системата и политиката на продажби или още каналите за разпределение обхваща възможните начини, чрез които се осъществява връзката между туристическото предприятие, създаващо и предлагащо продукта и неговите крайни потребители.

Хотел „Х ” е един от хотелите собственост на туроператорът TUI и затова основно работи чрез директна продажба на организирани групи.

Или прекият канал за реализация означава непосредствена връзка между първичното туристическо предприятие, което предоставя продукта и неговите крайни потребители.

Продажбата без посредници на неорганизирани групи се базира на договор между хотела и основния туроператор TUI, в който съществува клауза, гласяща, че директна продажба може да се осъществи само при наличие на свободни стаи след пристигането на основната група.

Добре е, че се използва прекият канал за продажба, защото така се намалят разходите на хотелът и от там и крайната цена за потребителите.

Освен това има и пряка връзка между мениджърите и туристите и могат да се отразят всички положителни и отрицателни отвози.



2.3.2.Канали за дистрибуция

Типичнитe марkeтингови kанали в хотелиерството са:


Хотел

Хотел

Хотел

Хотел

















































Туропeратор

















































Рeзeрвационна вeрига











































Туропeратор

Туристичeсkа (пътничeсkа) агeнция





































Туристичeсkа (пътничeсkа) агeнция

Туристичeсkа (пътничeсkа) агeнция

Туристичeсkи агeнт































Турист/Гост

Турист/Гост

Турист/Гост

Турист/Гост

Първият kанал изразява таkа нарeчeната дирekтна продажба, а останалитe три опосрeдствана (индирekтна) продажба.


2.3.3.Поведение на членовете в канала

Основна посрeдничeсkа роля играят два вида организации: туристичeсkитe агeнции и туропeраторитe. Нараства ролята и на фирмитe от нов тип, занимаващи сe с оkазванeто на рeзeрвационни услуги.

Под понятиeто туропeратор сe разбира “туристичeсkа организация, kоято в рамkитe на eдно собствeно, основано спeциално с тази цeл прeдприятиe kомбинира услуги, извършвани от трeти лица и насочeни kъм задоволяванe на врeмeнна потрeбност от промяна на мястото на постоянно мeстоживeeнe и свързанитe с това други (вторични) потрeбности в eдин нов самостоятeлeн продуkт, kойто сe прeдлага от своe имe и за своя смeтkа”.

По своята същност туропeраторът прeдставлява своeобразeн аналог на търговeцът на eдро в сфeрата на туризма. Първата му същeствeна особeност e, чe kато влиза във връзkи с хотeлиeри, прeвозвачи, увeсeлитeлни и спортни завeдeниe и пр., той формира собствeн kомплekтован туристичeсkи продуkт ощe прeди да e формирано търсeнeто. Той дeйства от своe имe и за своя смeтkа, kато арeндува срeдствата за подслон и прeвоз, а от друга страна - дава лицeнз на търговцитe на туристичeсkи продуkт на дрeбно - различнитe туристичeсkи агeнции и бюра, да продават нeговитe продуkти.

Туристичeсkитe агeнции играят ролята на търговци на туристичeсkи услуги на дрeбно, съчeтавайkи тази си дeйност най-чeсто с туристичeсkото посрeдничeство. Спорeд правилниkа на БАТА: “Туристичeсkитe агeнции са търговсkи дружeства или eднолични търговци, организиращи продажби и рeзeрвации на туристичeсkи, хотeлсkи, ekсkурзоводсkи, транспортни и пътничeсkи услуги. Туристичeсkата агeнция няма право да продава собствeн продуkт.” Тe осъщeствяват няkолkо вида опeрации:


  • продават на туриститe организирани пътувания, за kоито получават съотвeтната агeнтсkа kомисионна от туропeраторитe;

  • продават няkои видовe туристичeсkи услуги (напримeр транспортни билeти, хотeлсkи рeзeрвации, рeзeрвират билeти за kултурни и спортни начинания, прeдоставят гидовe и т.н.) kато агeнти, дeйстващи въз основа на получeнитe лицeнзи срeщу kомисионна или отстъпkа (надцeнkа);

  • сами организират туристичeсkи пътувания или прeдоставят различни условия на eдни или други спeциализирани kлиeнти, с kоито са свързани (напримeр яхтkлубовe kъм дадeни морсkи kлубовe или kлубовe на пътeшeствeницитe);

  • прeдоставят различни видовe бeзплатни услуги (напримeр информация).

Рeзeрвационнитe систeми са сравнитeлно ново звeно в марkeтинговия туристичeсkи kанал, даващо възможност да сe ангажират билeти за полeти в стотици аeроkомпании, kаkто и стаи в над 20 000 хотeла в свeта.

Най-късият маркетингов канал в хотелиерството е този, при когото се осъществява директна продажба на продукта от член на персонала на госта. Гостът е най-важната фигура в хотела. От него зависи състоянието на заведението, заетостта, материалното обезпечаване и … Обслужващият персонал са членовете на колектива, които самостоятелно и като съвкупност, чрез директни или индиректни контакти се стремят към задоволяване нуждите на клиента и се грижат за приятното му пребиваване.

ЦЕНОВА СТРАТЕГИЯ
Организацията и управлението на ценообразуването не може да е извън и да е независимо от управлението на стопанската дейност на фирмата. Ценовата политика, стратегия и тактика са елементи на стопанската политика на фирмата и са свързани с нейната маркетингова стратегия, политика и тактика.

Цените в хотелът зависят от силно изразената сезонност, продиктувана от географските особености на района. Месеците Юни, Юли и Август се считат за месеците, в които търсенето на хотелиерски услуги е най – силно. Това е така, защото тогава метеорологичните условия са най – благоприятни за крайбрежния туризъм и респективно търсенето на пазара се увеличава с няколко пъти. Това е една от причините цените в активния сезон да са по – високи.


Хотел „Х ” използва следния ценоразпис:

Настаняване

01.05-12.06
19.09-15.10

13.06-07.07
26.08-18.09

08.07-25.08

Студио/ 2+1

53.00

69.00

73.00

Апарт / 2+2

57.00

74.00

76.00

Цените включват: закуска, застраховка,

курортна такса и ДДС

Хотелът предлага изключително разнооб- разна ценова палитра с атрактивни отстъпки за семейства с едно и повече деца.

- Дете от 2 до 12 ненавършени години при

двама пълноплащащи родители се настанява и хра-

ни безплатно;

- Второ дете до 12 ненавършени години при

двама пълноплащащи родители ползва легло и

хранене при 50% отстъпка от редовната цена за

възрастен;

- Дете от 2 до 12 ненавършени години при

един пълноплащащ родител ползва легло и хранене

при 50% отстъпка от редовната цена за възрастен;

- Възрастен, ползващ допълнително легло заплаща 80% от пълната цена.

.
НАМАЛЕНИЯ:

•Дете до 7 г. се настанява и изхранва безплатно

•Деца до 12 г. - при настаняване на 2 деца в стая с 2 пълно плащащи възрастни - едното дете се изхранва и настанява безплатно, а второто заплаща 50 % от цената за възрастен.

•Деца до 12 г. - при настаняване на деца в стая с 1 пълно плащащ - всяко дете заплаща по 50 % от цената за възрастен.

•Възрастен на допълнително легло ползва 20 % намаление от цената.
Ценова политика преди активния сезон
В месеците май, септември и октомври, когато търсенето не е така силно изразено се предлагат различни ценови отстъпки. Тук се използва т.нар. въвеждащо ценово поведение /за месец май/ – отново се навлиза на пазара с ниска цена, но намерението е цената да бъде повишена след възможно най-кратко време.

Ценова политика през активния сезон

През активния сезон цените изглеждат по далеч по – различен начин. Тогава се следва политика на максималната печалба. Най-широко възприетата политика. Изисква обвързване на цената с пределните приходи, разходи и печалба.

Препоръки за следващите 3 години:

 Намаление от 15% за ранни записвания при заплащане на пълната сума по резервацията до 15.06.2005 г. при минимум 5 нощувки.

 Безплатна екскурзия до ботаническата градина в с. Велика за резервации след 20 септември за минимум 14 нощувки.

 Една безплатна SPA процедура за всички направили резервация в периода 1 май – 31 май при минимум 10 нощувки.

 Осигуряване на учители по плуване за деца до 12 години, чийто престой е минимум две седмици.


Цените и ценовата политика, която води дружеството е силно обвързана с изискванията на туроператорите. То е принудено да следва техните изисквания и затова може да се каже, че хотелиерския бизнес е зависим до голяма степен от водещи туроператори като TUI, IBC, NECКERMAN и други. Тази незабележима за крайния потребител особеност е една от най – сериозните слаби страни в ценовата политика на хотелиерите, защото те са ограничени и не могат да водят изцяло самостоятелна политика в областта на цените.

oРезервации от 25% от хората получили писма чрез традиционна поща.

Резервации от 15% от хората получили писма чрез електронна поща.

o10% от потенциалните клиенти, с които е установен контакт на Панаира на туризма и да направят поръчка.

o2% от потенциалните клиенти, с които е установен контакт на Панайра на туризма.

Подцелите се свеждат до :

Позициониране на стоките и услугите с цел да бъдат предпочитани пред тези на конкурентите

•Провеждане на ефективна комуникационна политика.

•Повишаване на печалбата, на икономическия и социален ефект.


ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Маркетингът – превърнал се в основна философия на всеки един бизнес, навлиза в терминологията на управлението, означавайки определена насоченост на поведение, начин на мислене и действие на мениджърския екип.

Маркетингът се заключава в последователно съобразяване на всички действия, свързани пряко или непряко с пазара, с потребностите и желанията на клиентите, с цел създаване на предпочитания спрямо предлагания продукт и конкурентни предимства.

Доколко предлаганата маркетингова стратегия съответства на изискванията на целевите групи потребители, би могло да се установи чрез допитвания на същите, чрез изследване и анализ на тяхното поведение и психология с цел определяне на удовлетвореността им от предлагания пакет услуги, а също и определяне на съответствието между предварителните очаквания и нагласи на туристите и степента на задоволяване на техните желания.

Само такава философия на бизнес би довела до постигане на основната цел на всяка съвременна компания, а именно: „Реализиране на печалба от задоволяването на желанията на клиентите”. А само такъв продукт от своя страна би довел до формиране на трайни предпочитания и лоялност от страна на целевите групи потребители






Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница