Microsoft PowerPoint ис тема pptx



страница1/11
Дата03.01.2022
Размер171.07 Kb.
#112703
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11
ТЕМА №1-Информация базови х-ки
Свързани:
ТЕМА №4 Системи за управление на информационната сигурност

ИНФОРМАЦИЯ.

ОСНОВНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ

Основни характеристики на информацията. Информацията и базираните на нея знания определят главните черти на цивилизацията, която на съвременният етап на развитие се нарича информационно общество, за което са характерни следните особености:

• доминираща роля играят информационните технологии и комуникации /ИТК/ във всички сфери на човешката дейност;

• засилване на ролята на информацията за съществуването и за функциониране на обществото;

• нараства броят на заетите в областта на информационните технологии и комуникациите, увеличава се делът на информационни продукти и услуги в БВП на държавите;

• разширява се и се улеснява достъпа до комуникациите, средствата за масова информация и Интернет, нараства тяхното влияние в обществото;

• като част от глобализацията се създава глобално информационно пространство, осигуряващо на хората по-ефективно взаимодействие и лесен достъп до световните информационни ресурси, което същевременно се явява източник на рискове и заплахи.

Възможни са различни подходи при определяне на съдържанието на понятието „информация“, тъй като терминът се използва в различен контекст в зависимост от конкретната предметна област.

• Първият предлага философска интерпретация на понятието като "едно от най-общите в науката, обозначаващо някакви сведения, съвкупност от някакви данни, знания и т.н."

• Трябва да се отбележи, че самото понятие "информация" предполага наличието най-малко на три обекта: източник на информация, потребител и преносна среда. Информацията не може да бъде предадена, приета и съхранявана в чист вид, неин носител се явява съобщението.

• Оттук следва, че понятието "информация" включва два основни елемента: сведение и съобщение.

Сведенията изпълняват няколко основни функции: познание на околния свят (гносеологическа), включваща формиране на представа за структурата на обкръжаващата среда, натрупване на знания за закономерностите на изменение на обектите в средата и протичащите в нея процеси; оценка на състоянието на тези процеси;

социална комуникация (комуникативна), включваща формиране на представа за способите за удовлетворяване на базови и вторични потребности, формиране на представа за правилата за поведение в обществото, за взаимодействие с другите хора, за нравствените ценности, формиране на личните скали на ценностите за материалните и духовни блага, допустимост на използване на определени методи и средства и т.н.;

удовлетворяване на потребностите (прагматична), включваща целеполагане, т.е. формиране на оценка и избор на целите, достигането на които способства за удовлетворяване на базовите и вторичните потребности на човека, управление на дейностите по достигане на избраните цели.

Ценността на информацията, проявяваща се под формата на сведения, се определя от субективните задачи, за решението на които могат да бъдат използвани тези сведения, или за влиянието, което са оказали върху решаването на дадена задача. Това влияние може да се изразява в промяна на концептуалния модел на задачата, в изменение на приоритетите между възможните варианти на решения, в оценката на целесъобразността на решение на задачата въобще.

Информацията, получавана под формата на сведения, притежава редица свойства: идеалност-съществува само в съзнанието на личността и като следствие, е невъзможно да бъде възприета от органите на чувствата; субективност-зависимост на количеството и ценността на сведенията от информационния модел на субекта, получаващ тези сведения; информационна неунищожимост-невъзможност за унищожаване на сведенията от други сведения, получавани от личността; динамичност-възможност за изменение на ценността на наличните сведения и знания под въздействието на времето или на други постъпващи сведения; натрупване - възможност за практически неограничено натрупване на сведения в информационния модел на личността.

Способността за получаване, натрупване и използване на информацията под формата на сведения е отличителна характеристика на човека, но обемът и съдържанието на изпълняваните на база на тяхното използване функции съществено се различават.

Информационното пространство съдържа безкрайно количество потенциална информация, но тя трябва да бъде разменена между отправителя и получателя на основата на взаимно разбиране. Сведенията, които протичат по каналите за съобщения трябва да бъдат възприети и интерпретирани от получателя, при което той получава знание.

До каква степен полученото знание ще е близко до това на отправителя (дали получателят ще получи същите по обем и качество информация и знания), зависи от това дали те споделят едни и същи традиции, култура, професия, предшестващи знания, бизнес и т.н. Т.е. даващият и получаващият трябва да имат обща база на подготовка, интереси, професионална квалификация, познаване на специфичните професионални термини и правилното им тълкуване.



2. Понятието "съобщение" се определя като "кодиран еквивалент на събитието, фиксиран източник на информация, изразен с помощта на условни физически символи (азбука), образуващи определена подредена съвкупност".

Съобщенията се използват преди всичко за предаване на сведения на други хора и съставляват същността на представителната страна на информацията, или нейната представителна форма. Информацията под формата на съобщение се проявява като реализация на способностите на човека да описва сведенията на някакъв език, представляващ съвкупност от лексика и граматика.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница