Министерство на културата на република българия



Дата24.07.2016
Размер139.83 Kb.
#3146


УТВЪРДЕНА СЪС ЗАПОВЕД



МИНИСТЕРСТВО НА КУЛТУРАТА НА



РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


МЕТОДИКА
за определяне на средствата по чл. 23а от Закона за закрила и развитие на

културата на държавните културните институти, които осъществяват дейност в областта на сценичните изкуства за 2015 година

1. С Методиката за определяне на средствата по чл. 23а от Закона за закрила и развитие на културата на държавните културните институти, които осъществяват дейност в областта на сценичните изкуства за 2015 година, наричана за по-кратко „Методиката”, се урежда редът за определяне на средствата и правилата за отчитане на продадените билети.
2. Средствата по чл. 23а от Закона за закрила и развитие на културата за 2015 г. на всеки държавен културен институт се определят чрез прилагане на формула и включват сума, определена по базовия компонент, и средствата, определени по допълнителни компоненти.
3. Сумата по базовия компонент се определя като произведение от броя продадени билети от всеки културен институт и утвърдените с Постановление на Министерския съвет единни разходни стандарти за финансиране през 2015 година за съответната група държавни културни институти. Единните разходни стандарти се прилагат за всички културни институти от съответната група, определени в Приложение 1.

3.1. За един продаден билет се счита един физически носител със съответната цена за едно заето зрителско място на представление.

3.2. Продадени билети се отчитат само за представления, свързани с основния предмет на дейност съгласно Акта за създаване и/или Устройствения правилник на държавния културен институт, дефинирани в Приложение 2.

3.3. При осъществяване на копродукции, в сключения договор се определя дяловото участие на всяка от страните, като разпределението на броя билети за държавния културен институт следва да съответства на процента на разпределението на приходите. Копродукция е творчески продукт, който отговаря на основния предмет, съгласно т. 3.2, създаден от него заедно с една или повече други културни организации със съответни творчески и технически вложения. При представяне на отчетите се прилагат копродуцентските договори и справка за разпределение на броя на билетите и получените приходи.

3.4. При турнета в страната държавните културни институти продават собствени билети.

3.5. Спектакли на външни продукции на сцената на държавен културен институт се реализират само с билети на съответните външни организации. Страните предварително сключват договор за условията на гостуването.

3.6. Продадени билети от театралните и музикални институти, с изключение на тези в куклените и драматично-куклените театри за детски (образователни и насочени към детска аудитория спектакли и концерти) и/или за представления, организирани за ученици, се отчитат и се субсидират по стандарт определен за конкретния институт, когато техният брой е не повече от 20 на сто от общия брой спектакли и концерти за съответния период.

3.7. Броят билети, откупени от държавни и общински предприятия и организации и политически структури, не се отчитат и не се субсидират по реда на Методиката.


3.8. Броят продадени билети при провеждане на фестивали не се отчита за целите на определяне на субсидията, с изключение на случаите, когато организаторите на фестивалите представят собствена продукция в официалната селекция на фестивала.
4. Средствата по допълнителните компоненти над средствата по базовия компонент се определят както следва:

4.1. Средства в размер от 2 000 лева до 7 000 лева на културен институт, който има участие във фестивали извън страната, спечелени награди и селекция на фестивали в страната, както следва:

4.1.1. За участие във фестивали извън страната по Приложение 3 - 7 000 лева;

4.1.2. За спечелени награди на фестивали в страната по Приложение 4 - 4 000 лева;

4.1.3. За селекция за участие на фестивали в страната по Приложение 5 - 2 000 лева;

4.2. Средства в размер на 10 000 лв. еднократно за годината за реализиране на нови български оригинални авторски музикално-сценични и драматургични произведения, които се представят за първи път. За куклените театри, при същите условия – до два пъти.


5. За оптимизиране на собствения принос на културните институти във финансирането им, делът на държавното участие определен като съотношение между окончателната субсидия, изчислена по реда на т. 3 и сбора на същата субсидията и приходите от билети за съответния отчетен период, не може да надвишава:

5.1. Държавни културни институти с национално значение - 65 на сто;

5.2. За експериментални институти - 70 на сто;

5.3. За драматични театри – 60 на сто;

5.4. За драматично-куклени театри – 65 на сто;

5.5. За куклени театри – 70 на сто;

5.6. За опери и оперно-театрални центрове - 60 на сто;

5.7. За музикално-драматични театри и театрално-музикални центрове – 70 на сто;

5.8. За филхармонии и симфониети – 70 на сто;
6. Не се отчитат за целите на определяне на субсидията билети, закупени под средната пределна цена за продаден билет за всеки отделен спектакъл и концерт за съответния отчетен период, съгласно Приложение 6.
7. С утвърждаването на годишния бюджет на държавните културни институти прогнозният размер на средствата по чл. 23а от Закона за закрила и развитие на културата се определя на базата на 75 % от достигнатата по Методиката субсидия през 2014 г. В случай, че през годината в някои институти се извършат промени с акт на Министерския съвет, първоначално определената субсидия се преизчислява от датата на извършване на промяната.

7.1. Размерът на субсидията се преизчислява след изтичане на съответния отчетен период - първото, второто и третото тримесечие, както и месеците октомври и ноември, на базата на показателите, отчетени за съответния период по реда на Методиката.

7.2. Министърът на културата утвърждава резултатите от преизчисленията до размера на утвърдения бюджет за сценичните изкуства за съответния период, като резултата от преизчисленията се отразява в субсидията за следващият отчетен период. Дирекция „Бюджет и финансово-счетоводни дейности” изготвя уведомителни писма до директорите на държавните културни институти за извършените корекции по бюджетите им.

7.3. Когато определеният по реда на Методиката окончателен размер на средствата за съответния период е по-малък от размера на авансово получените за периода средства, разликата се намалява при определяне на средствата за следващия период, а за последното преизчисление - за сметка на годишния преходен остатък.

7.4. В случай, че след изготвянето на годишния финансов отчет за 2014 г. преходният остатък е отрицателна величина, това се отразява в намаление на бюджета за текущата 2015 година.

7.5. Когато при проверки на контролни органи на Министерството на културата относно достоверността на данните за продадените билети се налага извършване на корекция на броя отчетени билети през предходната година, тази корекция се отразява в намаление или увеличение на бюджета на държавния културен институт за текущата година, съобразно действащия стандарт за периода, за който се отнася намалението.


8. Държавните културни институти представят по електронна поща в дирекция „Съвременно изкуство и художествено образование” до 5-то число на месеца, следващ съответното тримесечие, сканирана справка приложение № 7 с подписи и печат, а също и във формат ХLS . В същия срок справката се изпраща на файл във формат ХLS в дирекция „Бюджет и финансово-счетоводни дейности” на e-mail.
8.1. След експертна проверка за достоверността на информацията за спектаклите и концертите по реда на т.3.1. до т.3.7. и т. 6 от Методиката, в петдневен срок от получаване на справките, дирекция СИХО представя в дирекция БФСД доклад за одобрените показатели в приложение 5 и 6 за извършване на преизчисленията по Методиката.

8.2. Окончателният размер на средствата по реда на Методиката се определя до 20 число на месеца, следващ отчетния период.


9. Средствата по т. 7.1 и т.7.2. се одобряват за разход, при условие че културният институт е внесъл в Единната сметка за електронни бюджетни разплащания декларираните в отчета приходи и трансфери за отчетния период към последния ден от предходния месец, с изключение на постъпленията по валутните бюджетни сметки, и е представил в дирекция БФСД копие от потвърдителни писма за получените трансфери.
10. Директорите на културните институти утвърждават със заповед вътрешни правила за прилагане на Методиката, в които се определя редът за отчитане на продадените билети, изготвянето и срочното представяне на отчетите, задълженията на длъжностните лица, отговорни за достоверността и своевременното представяне на информацията в Министерството на културата както и осъществяване на контрол върху верността на предоставената информация.

11. Инспекторатът на Министерството на културата извършва административни проверки относно вярното и коректно попълване и подаване на информация за отчитане на продадените билети в посочени от дирекции БФСД и СИХО държавни културни институти, в областта на сценичните изкуства, както и други административни дейности, свързани с прилагането на делегираните бюджети в тези институти.



Приложение 1

към т. 3 от Методиката

Раздел І. Държавни културни институти със статут

национално значение”


Народен театър „Иван Вазов” – София

Софийска опера и балет

Софийска филхармония

Държавен фолклорен ансамбъл „Филип Кутев” – София

Държавен музикален и балетен център – София
Раздел ІІ. Ескпериментални институти

Театрална работилница "СФУМАТО" – София


Раздел ІІІ. Драматични театри
Сатиричен театър "Алеко Константинов" – София;

Театър "Българска армия" – София;

Драматичен театър "Н. Й. Вапцаров" – Благоевград;

Драматичен театър "Адриана Будевска" – Бургас;

Драматичен театър "Рачо Стоянов" – Габрово;

Драматичен театър „Йордан Йовков” – Добрич;

Драматичен театър – Ловеч;

Драматичен театър „Н.О.Масалитинов” – Пловдив

Драматичен театър "Сава Огнянов" – Русе;

Драматичен театър "Стефан Киров" – Сливен;

Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора;

Драматичен театър – Търговище;

Драматичен театър "Невена Коканова" – Ямбол

Родопски драматичен театър – гр.Смолян


Раздел ІV. Драматично-куклени театри
Младежки театър "Николай Бинев" – София;

Театър 199 „Валентин Стойчев” – София

Драматично-куклен театър – Враца;

Драматично-куклен театър – Силистра;

Драматично-куклен театър "Константин Величков" – Пазарджик;

Драматично-куклен театър "Иван Радоев" – Плевен;

Драматично-куклен театър "Иван Димов" – Хасково;

Драматично-куклен театър "Васил Друмев" – Шумен;


Раздел V. Куклени театри
Куклен театър – Бургас;

Куклен театър – Варна;

Куклен театър – Видин;

Куклен театър – Габрово;

Куклен театър "Дора Габе" – Добрич;

Куклен театър – Пловдив;

Куклен театър – Русе;

Куклен театър – Сливен;

Куклен театър – Стара Загора;

Куклен театър – Търговище;

Куклен театър – "Георги Митев - Жоро" – Ямбол;

Раздел VІ. Опери и оперно-театрални центрове
Държавна опера – Пловдив;

Държавна опера – Стара Загора;

Държавна опера – Русе;

Държавна опера – Бургас;

Театрално-музикален продуцентски център – Варна
Раздел VІІ. Музикално - драматични театри и театрално-музикални

центрове
Музикално - драматичен театър – Велико Търново

Театрално - музикален център – Кърджали

Театрално - музикален център – Разград

Раздел VІІІ. Филхармонии и симфониети
Плевенска филхармония ;

Симфониета – Видин;

Симфониета – Враца;

Симфониета – Шумен



Приложение 2

към т. 3.2. от Методиката



  1. Драматични театри - създаване и разпространение на драматични спектакли в областта на театралното изкуство, както и детски (образователни и насочени към детска аудитория).




  1. Драматично-куклени театри - създаване и разпространение на драматични и куклени спектакли в областта на театралното изкуство, както и детски (образователни и насочени към детска аудитория).




  1. Куклени театри - създаване и разпространение на спектакли в областта на кукленото театралното изкуство.




  1. Филхармонии и симфониети – подготовка и разпространение на произведения от симфоничното и камерното музикално изкуство и кантатно-ораториалните жанрове, както и детски (образователни и насочени към детска аудитория).




  1. Опери - създаване и разпространение на симфонични и камерни концерти и спектакли в областта на оперното, симфоничното и балетното изкуство, както и детски (образователни и насочени към детска аудитория).




  1. Оперно-театрални центрове - създаване и разпространение на спектакли в областта на театралното, симфоничното, оперното и балетното изкуство, както и детски (образователни и насочени към детска аудитория).




  1. Музикално балетни центрове - създаване и разпространение на спектакли в областта на оперетата и мюзикъла и експериментални танцови спектакли, както и изследвания на техники в областта на танцовото изкуство, както и детски (образователни и насочени към детска аудитория).




  1. Музикално-драматични театри и театрално-музикални центрове - създаване и разпространение на спектакли в областта на театралното, музикалното и танцовото изкуство и подготовка и разпространение на произведения на симфоничното и камерното музикално изкуство, както и детски (образователни и насочени към детска аудитория).


Приложение 3

към т.4.1.1 от Методиката
УЧАСТИЯ ВЪВ ФЕСТИВАЛИ ИЗВЪН СТРАНАТА
Международни театрални фестивали

  1. Международен театрален фестивал, Единбург, Великобритания

  2. Международен театрален фестивал, Авиньон, Франция

  3. Международен театрален фестивал, Нанси, Франция

  4. Международен театрален фестивал „Диваделна Нитра”, Чехия

  5. Международен театрален фестивал, Торун, Полша

  6. Международен театрален фестивал, Сибиу, Румъния

  7. Международен фестивал „Охридско лято”, Македония

  8. Международен театрален фестивал БИТЕФ, Белград, Сърбия

  9. Международен театрален фестивал МЕСС Сараево, Босна и Херцеговина
    10. Международен театрален фестивал EX PONTO Любляна, Словения
    11. Международен театрален фестивал „Балтийски дом”, Петербург, Русия

12. Международен театрален фестивал „3олотой витяз”, Москва, Русия
Международни куклени театрални фестивали

Световен фестивал на УНИМА, провежда се в страната – домакин

/квадрианале/

Международен театрален фестивал, Бялско Бяла, Полша

Международен театрален фестивал „Златна искра”, Крагуевац, Сърбия

4. Международен театрален фестивал ПИФ, Загреб, Хърватска

5. Международен театрален фестивал, Баня лука, Босна и Херцеговина

Международен театрален фестивал, Толоса, Испания

Международен театрален фестивал „Кукарт”, Петербург, Русия
Международни музикални фестивали

1. Оперен фестивал – Золотурн, Швейцария

2. Оперен фестивал – Палма де Майорка, Испания

3. Росини фестивал в Пезаро, Италия

4. Виенски музикален фестивал, Австрия

5. Залцбургски музикален фестивал, Австрия

6. Международен музикален фестивал НИМУС – Ниш, Сърбия

7. Международен фестивал „Охридско лято” – Македония

8. Фестивал на крайдунавските градове – Улм, Германия

9. Международен музикален фестивал – Калабрия, Италия

10. Международен музикален фестивал „Симфоларио” – Италия

12. Международен летен фестивал в Сполето - Италия



Приложение 4

към т. 4.1.2 от Методиката

СПЕЧЕЛЕНИ НАГРАДИ НА ФЕСТИВАЛИ В БЪЛГАРИЯ
За Драматичен театър

  1. Национален фестивал на малките театрални форми, Враца

  2. "Друмеви театрални празници" Шумен

  3. Награда „Икар" – САБ

  4. Награда „Аскеер” – Академия „Аскеер”


За куклен театър

  1. Международен куклен театрален фестивал "Златния делфин", Варна

  2. Международен куклено-театрален фестивал за възрастни ,,Пиеро", Стара Загора

  3. Международен куклено-театрален фестивал "Двама са малко –

грима са много", Пловдив

4. Награда „Икар" – САБ


За музикални формации

1. Награда „Кристална лира" - СБМТД



Приложение 5 към т. 4. 1. 3 от Методиката

ФЕСТИВАЛИ СЪС СЕЛЕКЦИИ В БЪЛГАРИЯ

За драматичен театър

  1. Международен театрален фестивал „Варненско лято”, Варна

  2. Есенен международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът”,
    Пловдив

  3. Театрален фестивал „Младите в театъра”, Ловеч.

  4. Международен фестивал на изкуствата „Аполония” , Созопол

  5. Международен фестивал за спектакли за деца „Вълшебната завеса”, Търговище


За куклен театър

1. Международен куклено-театрален фестивал биенале "Панаир на куклите", София

2. Международен куклено-театрален фестивал „Михаил Лъкатник” – Ямбол

3. Международен фестивал за спектакли за деца „Вълшебната завеса” Търговище



За музикални формации

  1. Международен фестивал „Мартенски музикални дни” - Русе

  2. Международен фестивал „Варненско лято”, Варна

  3. Международен фестивал на изкуствата „Аполония”, Созопол

  4. Фестивал на оперното и балетно изкуство, Стара Загора

  5. Софийски музикални седмици


Приложение 6

към т. 6 от Методиката
I. В Държавни културни институти в градове с население под 100 000 жители, както следва:
Пределна цена на билет в драматични представления – 4,50 лв.;

Пределна цена на билет за куклени представления – 3,00 лв.;

Пределна цена на билет за симфонични концерти – 4,00 лв.;

Пределна цена на билет музикално-сценични произведения – 4,50 лв.;

Пределна цена на билет за детски спектакли и концерти

и/или за представления, организирани за ученици – 3,50 лв.



II. В Държавни културни институти в градове с население от 100 000 до 500 000 жители, както следва:
Пределна цена на билет в драматични представления – 5,00 лв.;

Пределна цена на билет за куклени представления – 3,00 лв.;

Пределна на билет за симфонични концерти – 4,50 лв.;

Пределна цена на билет музикално-сценични произведения – 5,00 лв.;

Пределна цена на билет за детски спектакли и концерти

и/или за представления, организирани за ученици -4,00 лв.



III. В Държавни културни институти в градове с население над 500 000 жители, както следва:
Пределна цена на билет в драматични представления – 6,00 лв.;

Пределна цена на билет за куклени представления – 3,00 лв.;

Пределна на билет за симфонични концерти – 8,00 лв.;

Пределна на билет музикално-сценични произведения – 8,00 лв.;



Пределна цена на билет за детски спектакли и концерти

и/или за представления, организирани за ученици - 5,00 лв.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница