Министерство на околната среда и водите изх. No 02-00-39



Дата20.11.2017
Размер53.45 Kb.
#35010






РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


МИНИСТЕРСТВО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ




Изх. No 02-00-39

София, .....................2014г.

ЧРЕЗ

Г-Н МИХАИЛ МИХОВ,

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА

42- ТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

ДО

Г-ЖА СМИЛЯНА НИТОВА,

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ

ОТ ПГ КБ

На Ваш Изх. №454-06-281/13.03.2014г.

Относно: Обгазяване със серен диоксид на гр. Димитровград

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО НИТОВА,

В отговор на Вашите въпроси относно обгазяване на гр. Димитровград със серен диоксид, Ви информираме следното:

1. Автоматичната измервателна станция (АИС) „Раковски“ в град Димитровград е част от Националната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух и данните, регистрирани от станцията, са показателни за оценката на качеството на атмосферния въздух. За извършване на анализ на причините за регистрираните през 2013 година превишения на установените от законодателството норми за съдържание на серен диоксид в Димитровград са извършени паралелни измервания на нивата на този замърсител в града. Измерванията са проведени в близост до автоматична измервателна станция „Раковски“, с оглед осигуряване на възможност за сравняване на получените резултати, и при спазване на всички нормативни изисквания за извършване на такъв вид измервания. Същите са извършени от мобилна автоматична станция - Регионална лаборатория Пловдив към Изпълнителната агенция по околна среда. Съгласно информация от Изпълнителната агенция по околна среда анализът на данните от извършените измервания потвърждава изправността на анализатора за серен диоксид в автоматична измервателна станция „Раковски“ и достоверността на данните получавани от него.

2. Съгласно наличната информация, във връзка с регистрираните превишения на нормите за серен диоксид от страна на община Димитровград на 08.10.2013г. е инициирана работна среща с участието на представители от община Димитровград, регионална инспекция по околна среда и води - Хасково и ТЕЦ „Марица 3”АД. Участниците стигат до заключението, че са налице факти, обуславящи необходимостта от преразглеждане на местоположението на АИС „Раковски”, в съответствие с изискванията на Приложение № 6 към чл. 11 от Наредба № 12/15.07.2010г. и на т.6 от Приложение № 2 към чл.12, ал.4 от Наредба № 7 за оценка и управление качеството на атмосферния въздух.

Автоматичната измервателна станция е разположена в централната част на гр. Димитровград през юли 1993г. Съгласно информация от община Димитровград от тогава до сега са настъпили редица инфраструктурни промени в близост до станцията и в условията на заобикалящата я среда, които възпрепятстват нормалната циркулация на въздушните маси и директно влияят върху резултатите от имисионния контрол:

- южно от сградата на АИС е изградена нова постройка с височина, превишаваща височината на станцията;

- непосредствено до сградата на пункта за мониторинг е изграден автомобилен паркинг, обслужващ ежедневния зеленчуков пазар на града;

- източно от станцията е извършена реконструкция на съществуващия открит в закрит зеленчуков пазар;

- увеличена консумация на твърдо гориво през отоплителния сезон в близко разположените жилищни сгради;

- наличие на дървесна растителност, допълнително развила се през годините след изграждане на станцията.

Във връзка с изложеното по-горе, от община Димитровград е изпратено официално писмо с Изх. № РД-22-321/10.10.2013г. до МОСВ и ИАОС с искане за преразглеждане и евентуална промяна местоположението на пункт за мониторинг АИС „Раковски” Димитровград. Писмото е придружено с Протокол от проведената на 08.10.2013г. работна среща.

Информираме Ви, че е предвидено през 2014г. да бъде извършено преразглеждане и в резултат на него – евентуална промяна на мястото на АИС „Раковски”. В тази връзка община Димитровград е предложила три алтернативни терена – общинска собственост, за преместване и монтиране на АИС, които ще бъдат разгледани и преценени от специална работна група за съответствие с нормативните изисквания.

3. По отношение на предприети действия във връзка с регистрираните превишения: през 2013г. от страна на РИОСВ – Хасково са извършени 19 извънредни проверки на ТЕЦ,,Марица 3“АД, Димитровград. Централата е основен източник на емисии на серен диоксид на територията на град Димитровград. Установено е, че ТЕЦ “Марица 3”АД е работила без системи за извършване на собствени непрекъснати измервания на емисиите на серни и азотни оксиди над нормативно допустимия брой часове, за което е съставен акт и издадено наказателно постановление в размер на 2000 лв. За проверка достоверността на данните от извършваните собствени непрекъснати измервания, установяващи спазването на нормите за допустими емисии, е проведен извънреден емисионен контрол, който констатира различия между стойностите, отчитани от системата за собствени непрекъснати измервания и резултатите от контролните измервания. За установените превишения на нормите за допустими емисии за серен диоксид, е наложена санкция в размер на 64 312 лв. Сероочистващата инсталация е временно спряна за профилактика и ремонт, отстранени са повреди в системата за собствени непрекъснати измервания. Всички мероприятия са изпълнени до средата на декември 2013г. Считаме, че това е допринесло за подобряването на качеството на въздуха в гр.Димитровград, което се потвърждава от липсата на регистрирани наднормени стойности за серен диоксид от 13.11.2013г. до момента. Засиленият контрол на ТЕЦ „Марица 3” АД, гр. Димитровград ще продължи и през 2014г. Дружеството е включено в годишния график за контрол на емисиите във въздуха.

С принос към превишенията на серен диоксид в град Димитровград може да бъде посочен и преносът на емисии от енергиен комплекс „Марица изток”, гр. Стара Загора, както и неблагоприятните климатични условия през летния период (високи температури и липса на силни въздушни течения), които създават предпоставка за задържане на този замърсител в приземния слой. В басейна „Марица Изток“ е изградена система за ранно предупреждение (СРП) за замърсяване на приземния атмосферен слой със серен диоксид, азотни оксиди и прах, вследствие неблагоприятни метеорологични условия, както и модул към СРП – Прогноза за метеорологичните условия за замърсяване на въздуха в гр. Стара Загора. Модулът дава възможност за прогнозиране на неблагоприятни метеорологични условия 48 часа преди настъпването им и съответно – за предприемане на последващи действия от страна на компетентните органи и на операторите.

С оглед ограничаване на превишенията на установените норми и за предприемане на по-ефективни действия в случай на неблагоприятна прогноза, в края на 2013г. МОСВ на два пъти проведе срещи с операторите на инсталации от басейна „Марица Изток“ и ТЕЦ „Марица 3” АД. В резултат на тези срещи бе прието, че при наличие на неблагоприятна прогноза, по-ефективното решение е операторите на инсталации да увеличават натоварването на пречиствателните съоръжения, вместо да намаляват натоварването на самите инсталации. В резултат на оптимизираното използване на СРП, се наблюдава намаление на броя на превишенията на установените норми за съдържание на серен диоксид – от началото на 2014г. до настоящия момент са регистрирани 10 превишения на средночасовата норма в пункта за мониторинг в град Гълъбово, 8 превишения на средночасовата норма в пункта за мониторинг в град Сливен и нито едно превишение на нормите в Димитровград. Регистрираните до момента превишения на средночасовата норма в Гълъбово и Сливен са все още под допустимия брой (не повече от 24 в рамките на една календарна година), съгласно изискванията на Наредба № 12 от 15.07.2010 г. за норми на серен диоксид, азотен диоксид, фини прахови частици, олово, бензен, въглероден оксид и озон в атмосферния въздух /обн.ДВ, бр. 58 от 2010г./.
МИНИСТЪР

ИСКРА МИХАЙЛОВА


С

офия 1000, бул. “Мария Луиза” 22

Тел: 940 6000, Факс: (+3592) 986 48 48





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница