Министерство на околната среда и водите изх.№02-00-86



Дата01.02.2018
Размер42.42 Kb.
#52521






РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


МИНИСТЕРСТВО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ




Изх.№ 02-00-86

София, ………………2014г.
ЧРЕЗ

Г-Н МИХАИЛ МИКОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА

42-ТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
ДО

Г-Н ДУРХАН МУСТАФА

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ

ОТ ПГ НА ДВИЖЕНИЕТО

ЗА ПРАВА И СВОБОДИ

На Ваш № 454-06-342/ 31.03.2014г.

Относно: Редуциране на някои автоматични измервателни станции (АИС) за контролни измервания и закриване на Лабораторията за извършване на контролни измервания от неподвижни точкови източници, на територията но РИОСВ - Бургас


УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МУСТАФА,
Дейността на Националната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух (КАВ) се регламентира със Заповед на министъра на околната среда и водите № РД 66/28.01.2013г., в това число: брой, вид на пунктовете, контролирани атмосферни замърсители, методи и средства за измерване. Националната система за контрол на КАВ се състои от:

  • 30 автоматични измервателни станции (АИС);

  • 4 АИС за мониторинг на КАВ в горски екосистеми (Рожен, Юндола, Витиня и Старо Оряхово);

  • 7 ДОАС системи (работещи на принципа на диференциална оптична абсорбционна спектроскопия), разположени в градовете Свищов, Никопол, Силистра, Бургас и Стара Загора (с. Могила), с. Остра Могила и с. Ръжена;

  • 9 пункта с ръчно пробонабиране и последващ лабораторен анализ.

Всички автоматични станции работят в непрекъснат режим на работа (24 часа), като данните за КАВ от тях постъпват в реално време в съответните регионални диспечерски пунктове (регионални бази данни в РИОСВ) и в централния диспечерски пункт в ИАОС София – Националната база данни за КАВ.

Територията на страната е разделена на шест района за оценка и управление на качеството на атмосферния въздух. Последният актуален списък с тези райони (в това число агломерации) е утвърден със Заповед № РД – 969 от 21.12.2013г. на министъра на околната среда и водите. С него се поставят изисквания за минимален брой пунктове за текуща оценка на качеството на атмосферния въздух по всички контролирани показатели за всеки от районите.

На територията на Регионалната инспекция по околната среда и водите-Бургас функционират три стационарни автоматични измервателни станции – две разположени в град Бургас, в кварталите ”Меден рудник” и ”Долно Езерово”, и една в град Несебър. Същите предават данни в реално време и са приведени в пълно съответствие с изискванията на референтните методи за измерване съгласно европейското и българското законодателство. В град Бургас функционира още един пункт за мониторинг, разположен в сградата на регионалната инспекция по околна среда и водите, в който за част от контролираните замърсители се използват нереферентни/индикативни методи за измерване.

Общините Бургас и Несебър попадат в териториалния обхват на Югоизточен район за оценка и управление на качеството на атмосферния въздух. Автоматичните измервателни станции, разположени в Бургас и Несебър, както и пунктовете от останалите общини, попадащи в териториалния обхват на Югоизточния район, осигуряват постигането на изисквания от законодателството минимален брой пунктове за мониторинг по различните показатели.



Промяна в местоположението и/или закриване на автоматичните измервателни станции, работещи на територията на РИОСВ Бургас, не се предвижда.
В изпълнение на изискванията на Закона за чистотата на атмосферния въздух, контролни измервания на емисиите от даден стационарен източник се извършват най-малко веднъж на две години по годишни графици, утвърдени от министъра на околната среда и водите съгласно изискванията на Наредба №6 от 1999г. за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници. За предприятия, които извършват собствени непрекъснати измервания и/или собствени периодични измервания на емисиите на вредни вещества във въздуха, контролните измервания са преустановени от 01.01.2012г. чрез §6 от заключителните разпоредби на Наредбата за изменение и допълнение на споменатата Наредба №6.

Системата на МОСВ разполага с единадесет мобилни станции за извършване на контролни измервания на емисии на вредни вещества, изпускани във въздуха от обекти с неподвижни източници, обслужвани от Централна лаборатория, град София и регионални лаборатории – Варна, Русе, Стара Загора, Враца, Пловдив, Плевен, Велико Търново, Бургас, Хасково. В изпълнение на изискванията на споменатата по-горе Наредба №6, ИАОС, съгласувано с регионалните лаборатории, РИОСВ и МОСВ, изготвя годишни графици на предприятията с източници, подлежащи на контролни измервания от РИОСВ. Графиците се утвърждават от министъра на околната среда и водите и се изпращат в регионалните лаборатории и РИОСВ за изпълнение.

В утвърдения от министъра на околната среда и водите годишен график за контролни измервания на емисии на вредни вещества от неподвижни точкови източници са включени всички предложени от РИОСВ – Бургас обекти. Предвид екологичната обстановка в района, в графика са включени и обекти, които извършват собствени непрекъснати и собствени периодични измервания. Графикът се изпълнява от лабораторията за извършване на контролни измервания на емисии на вредни вещества във въздуха към Регионална лаборатория – Бургас, чието закриване не се предвижда.

С оглед на нормалното функциониране на апаратурата за контрол на качеството на атмосферния въздух и емисионния контрол в системата на Министерството на околната среда и водите, през 2014г. са предвидени приблизително 700 000 лв. за сервизно обслужване на автоматичните станции за мониторинг на качеството на въздуха, на апаратурата за емисионен контрол, както и за доставка на резервни части и текущи ремонти.




МИНИСТЪР

СТАНИСЛАВ АНАСТАСОВ

С

офия 1000, бул. “Мария Луиза” 22

Тел: 940 6222, Факс: (+3592) 986 25 33





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница