Министерство на транспорта изпълнителна агенция “морска администрация” р а з п о р е ж д а н е №95



Дата13.09.2016
Размер366.36 Kb.
#9497
МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА

ИЗПЪЛНИТЕЛНА АГЕНЦИЯ “МОРСКА АДМИНИСТРАЦИЯ”


Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е № 95

София, 17 януари 2007 г.

С цел подобряване безопасността и техническото обслужване на противопожарното и спасително оборудване на корабите плаващи под българско знаме, определяне на специфични изисквания към поддръжката и проверките на тяхното оборудване и снабдяване и осигуряване на безопасност при проверките и тренировките с това оборудване, на основание чл.362 от Кодекса на търговското корабоплаване,



Р А З П О Р Е Ж Д А М:

І. Област на приложение.

1. Това разпореждане се отнася за всички кораби, плаващи под българско знаме, за които предписаните прегледи и проверки и тренировки са приложими и са описани в приложението на това разпореждане.

2. За корабите, построени преди 01.07.2006 г., изискванията на това разпореждане трябва да бъдат изпълнени не по-късно от датата на извършване на първия преглед за освидетелстване на оборудването за безопасност на или след 01.07.2006 г.

3. Корабите, построени след 01.07.2006 г., трябва да съответстват на изискванията при въвеждането им в експлоатация.

ІІ. Задължения на корабопритежателите.

1. Всички корабопритежатели, експлоатиращи кораби, които плават под българско знаме, трябва да снабдят корабите си с противопожарно, спасително и животоспасяващо оборудване, чийто брой и количество да съответства на изискванията към съответния кораб.

2. Противопожарното, спасителното и животоспасяващо оборудване да бъде разположено на лесно достъпни места, при възможност близо до сборния пункт, до спасителните средства и източник за аварийно осветление и да бъде поставено в шкафче или подходящо помещение, за да е защитено от повреди. Мястото за неговото съхранение трябва да бъде обозначено със съответния одобрен от Международната морска организация символ.

3. Когато корабопритежател се съмнява дали места за разполагане са правилно определени, той трябва да поиска становище от съответната дирекция „Морска администрация”, където е регистриран корабът.

4. Корабопритежателите са длъжни да разпоредят на екипажите на корабите си да нанесат местоположението и броя на противопожарното оборудване на всички корабни противопожарни планове.

5. Оборудването, с което са снабдени корабите, трябва да отговарят на изискванията на Международния кодекс за спасителните средства и Наредба № 54 от 12.07.2004 г. на министъра на транспорта за техническите изисквания и оценяване съответствието на оборудването на морските кораби, да имат документ за съответствие и необходимата маркировка.

6. Корабопритежателите се задължават да включат в документите от системата за управление на безопасността и опазване морето от замърсяване процедури, чек-листи и документиране на проверките в съответствие с това разпореждане.


ІІІ. Периодични проверки, изпитания и поддръжка на спасителни средства, съдове под налягане (бутилки) за стационарни ПП системи, подвижни и преносими пожарогасители.

1. Спасителни средства:

Терминът „Спасителни средства” включва всички спасителни лодки, бързоходни спасителни лодки, дежурни лодки, плотове , които се използват за напускане на кораба при аварийна ситуация, както и прилежащите им спускови устройства, необходими за тяхната експлоатация.

1.1. Проверки:

1.1.1. Всички спасителни средства трябва да бъдат проверявани от надлежно упълномощено за целта лице, като се прилагат изискванията в инструкцията на производителя.

1.1.2. Упълномощеното лице може да бъде член на екипажа (поименно упълномощено) или от одобрена организация на брега, когато не съществуват данни за наличие на действуващ производител.

1.1.3. Да се водят записи за датите на проверките. Проверките да се извършват по съответен чек-лист, който да съдържа най-малко действията предвидени в приложението към Анекс 1 на MSC.1/Circ.1206.

За поддръжката, изпитанията и проверките на спасителните средства и трениравките се правят съответни записи в корабния дневник.

1.1.4. Периодичност на проверките: - сроковете за проверка на спасителните средства, и оборудване и лицата, които могат да извършват проверките са посочени в Приложение №1.

Ако изискуемия по силата на това разпореждане срок на проверка или обслужване надвишава срока посочен от производителя – да се спазва срока на производителя.

1.2. При извършване на периодичните проверки, изпитания, подръжка на спасителните средства, както и при извършване на тренировки с тях да се прилагат мерките за безопасност изложени в Анекс 2 на MSC.1/Circ.1206.


2. Противопожарни системи и средства за борба с пожар:

Терминът „Противопожарните системи и средства за борба с пожар” включват всички видове стационарни системи за пожароизвестяване, пожарогасене, преносими и подвижни пожарогасители от различен тип и другото другото противопожарно оборудване.

2.1. Проверки на пожарогасители:

2.1.1. Всички пожарогасители трябва да бъдат проверявани от надлежно упълномощено за целта лице, като се прилагат изискванията дадени в инструкцията на производителя.

2.1.2. Упълномощеното лице може да бъде член на екипажа (поименно упълномощено) или от одобрена организация на брега/сервиз на брега.

2.1.3. На всеки пожарогасител трябва да бъде обозначена ясно датата на извършване на прегледа.

2.2. Изпитания:

2.2.1. хидравличното изпитание трябва да бъде извършено от одобрен брегови сервиз.

2.2.2. След хидравличното изпитание трябва да бъде извършен щателен вътрешен оглед преди презареждане на пожарогасителите.

2.2.3. Налягането, при което е извършено изпитанието и датата на теста трябва да бъдат обозначени/маркирани ясно на всеки пожарогасител (маркиране чрез щамповане е допустимо само за СО2 бутилки).

2.2.4. Свидетелство или протокол за извършеното хидравлично изпитание трябва да бъде издаден, оригинала на който се съхранява на борда на кораба.

2.2.5. Периодичност на проверките: - сроковете за проверките и тестовете на конкретното противопожарно оборудване и снабдяване и лицата, които могат да извършват проверките и тестовете са посочени в Приложение №1.

Ако изискуемия по силата на това разпореждане срок на проверка или обслужване надвишава срока посочен от производителя – да се спазва срока на производителя.

2.3. Бутилки за стационарни газови противопожарни системи – високо налягане

2.3.1. Проверки

2.3.2. Тези бутилки трябва да бъдат проверявани за нивото на газа в тях от упълномощено лице. Упълномощеното лице може да бъде член (поименно упълномощен) на екипажа или от одобрен сервиз/станция на брега.

2.3.3. При изтичане на 10 годишен период след първоначалния хидравличен тест от производителя 10% от бутилките трябва да бъдат хидравлично изпитани преди зареждането им.

2.3.4. Най-малко веднъж на всеки 2 години бутилките трябва да бъдат инспектирани от акредитиран сервиз. Тази проверка следва да се извърши в връзка със обслужването на цялата система и включва най-малко следното:

2.3.4.1. Външен оглед на всяка бутилка, арматура и устройства за безопасност

2.3.4.2. Точно определяне на съдържанието на всяка бутилка и сравнение с първоначалните данни, т.е. ниво, тегло и т.н.

2.3.4.3. Всяка бутилка, показваща данни за механични повреди, силна корозия, загуба на газ надхвърляща 10% за СО2 системи и 5% за халонови системи от началното зареждане трябва да бъде извадена от употреба и изпратена в брегови сервиз за пълен преглед и проверка.


2. 4. Цистерни на стационарни газови противопожарни системи – ниско налягане

2.4.1. Периода за извършване на вътрешен оглед на тези цистерни е както следва:

2.4.1.1. Ежегодно - външен оглед на всяка бутилка, арматура и устройства за безопасност,

2.4.1.2. Първи вътрешен оглед до 20 години след производството им, при условие, че са извършвани годишни проверки (външен преглед) със задоволителни резултати.



2.5. Бутилки, съдържащи хладилни агенти и газове за заваръчно оборудване

2.5.1. Тези съдове под налягане не се считат обикновено за част от корабното аварийно-спасително оборудване. Най-общо те се доставят пълни и се разменят или връщат празни след употреба.

2.5.2. Необходимо е корабният екипаж да проверява преди приемане на такива съдове на борда за датата на последния хидравличен тест.

2.5.3. Не трябва да се приемат бутилки, на които са изминали повече от 5 години от последния тест. В случай, че от намиращите се на борда съдове има такива, необходимо е да се вземат мерки за тяхната размяна или връщане на брега.


2.6. Пенни системи

Към пенните системи се включват системи използващи всички видове пяна: - FP; AFFF; FFFP; ARFFF;

6.1. В допълнение към редовните проверки на борда и където е приложимо системите следва да бъдат пускани в действие колкото е възможно по-често в общокорабните учения. Използваното количество концентрат (пенообразувател) следва да се допълни до указаното от производителя ниво.

6.2. Анализ на пенообразувателя

6.2.1. Анализ на качеството и годността на пенообразувателя за стационарни ПП системи, подвижни и преносни пенни пожарогасители трябва да се извърши 3 години след датата на запълване на системата и веднъж годишно след това.

6.2.2. Пробите за анализ трябва да бъдат:

- възможно най-представителни, т.е взети от върха, средата и дъното на танка, там където е възможно;

- анализирани от упълномощена независима лаборатория или от лаборатория на производителя;

- резултатите от анализите трябва да се съхраняват на борда за проверка.


2.7. Стационарни прахови ПП системи

2.7.1. Веднъж годишно системата трябва да бъде инспектирана и праховия заряд разбъркван с азот, използвайки накрайници за продухване където е възможно.

2.7.2. Поради афинитета на праховия заряд към влага, азота трябва да бъде без съдържание на влага.

2.7.3. В допълнение към редовните проверки на борда, системата трябва да бъде инспектирана най-малко веднъж на всеки 3 години от упълномощен за целта сервиз. Тази инспекция трябва да включва:

- продухване с въздух на тръбопроводите и разпръсквачите за проходимост

- функционална проверка на локалното и дистанционно управление и секционните клапани

2.8. Хидравлично изпитание – налягане и време

Налягането, при което се извършва хидравличното изпитание трябва да бъде 1.5 пъти максималното работно налягане, за време най-малко 1 минута. Налягането трябва да бъде ясно щамповано на всеки съд под налягане и ясно маркирано/етикет/ на всеки пожарогасител.

Когато съдовете под налягане са изпратени на брега за презареждане, изискванията на местната Администрация (налягане на изпитание и време) може да са по-високи от горепосочените, но не по-ниски от тях.

2. 9. Документиране

Записи за проверките, поддръжката и изпитанията на всички пожарогасители трябва да се съхраняват на борда за проверка.

Тези записи трябва ясно да идентифицират всеки един пожарогасител или бутилка (съд под налягане), както и техния статус по отношение на проверките.


Забележка:

1. Компетентното лице може да бъде член на екипажа, което е подготвено за това и притежава документ, с който е упълномощено да извършва конкретната дейност или акредитиран сервиз.

2. Когато в приложението на това разпореждане е дадена възможност тестове и проверките да бъдат извършени от член на екипажа, той трябва да е напълно подготвен и упълномощен за това. Във всички случаи трябва да се използва калибрирано оборудване, притежаващо съответното свидетелство и всички процедури и документация да са във съответствие с процедурите на корабната SMS система. Това не се отнася за хидравличните тестове.

3. Терминът одобрен сервиз на брега (акредитиран сервиз/станция на брега) означава одобрен от администрацията на държавата сервиз или лаборатория за извършване на проверки, изпитания и освидетелстване на съответното оборудване.

4. Навсякъде в текста на разпореждането и в приложението думите “правилата на регистъра” означават правилата на регистъра, чийто клас има кораба.
ІV. Процедура за одобрение на независима организация за проверка и обслужване на спасителни лодки и техните спускови устройства и условия за упълномощаване на компетентен член на екипажа/служител на компанията.

А. За одобряване на независима организация.

1. Необходими условия, на които трябва да отговаря организацията:

1.1. Организацията/фирмата да прилага в работи си освидетелствана система за качество по стандарт ISO 9001 или друг еквивалентен стандарт;

1.2. Организацията/фирмата да има предмет на дейност включващ обслужване и проверка на спасителни средства;

1.3. Организацията/фирмата да притежава и използва в работата си калибрирано оборудване, притежаващо съответното свидетелство;

1.4. Организацията/фирмата да има най-малко 2 години опит в проверка и обслужване на спасителни средства и спускови устройства от различни производители;

1.5. Организацията/фирмата да има разработени и прилага при извършване на проверките собствени чек-листи за съответния вид проверка, чието съдържание е не по-малко от изискванията отразени в MSC.Circ/1206 и да издава декларация за съответствие.

1.6. Организацията/фирмата да поддържа записи и история на производството, обслужването и влаганите резервни части за всеки конкретен случай при извършване на обслужване и проверка на спасителни средства;

1.7. Организацията/фирмата да има документирана програма и записи за обучение на обслужващия персонал;

1.8. Когато организацията/фирма извършва обслужване и проверка на спасителни средства, чийто производител съществува, същата трябва да притежава упълномощаване от производителя;

1.9. Декларация, че организацията/фирмата ще предостави при искане от ИА „Морска администрация” за проверка документацията по извършените проверки и обслужване на спасителните средства.

2. Документи необходими за одобряване от ИА „МА” на организации:

2.1. Организацията/фирмата, която желае да бъде одобрена за извършване на дейностите по проверка и обслужване трябва да подаде заявление до директора на ИА „МА” с приложени доказателства потвърждаващи изискванията по т.1.

3. Одобряване и издаване на разрешение:

3.1. За проверка на обстоятелствата по т.1, комисия назначена със заповед на изпълнителния директор на ИА „Морска администрация” извършва проверка за съответствие на заявените обстоятелства и изготвя протокол.

3.2. При положително становище на комисията, отразено в протокола от проверката на организацията/фирмата се издава Разрешение за извършване на дейността.

3.3. На организациите/фирмите, които удовлетворяват изискванията на MSC.Circ/1206 на IMO ще се издава Разрешение/Приложение 2/ със срок на валидност 2 години.

Б. За упълномощаване на член на екипажа/служител на компанията.

1. Лицето следва:

- да е преминало обучение от производител на пускови устройства или от упълномощена от него фирма или организация по предварително утвърдена програма и да притежават свидетелство издадено от производителя/фирмата;

- да е упълномощено от Администрацията на знамето да издава Инспекторски доклад/Приложение3/ за извършения оглед и тест на устройство за спускане под товар на спасителна лодка съгласно;

- да бъде лице, което е определено в ISM процедурите на Компанията да извършва проверки за състоянието/работи със спусковите устройства при тренировки, при обслужването им и техническата поддръжка.

V. Привеждане в изпълнение

1. Настоящото разпореждане заменя Разпореждане №95 от 11.07.2006 г.

2. Всички български корабопритежатели на морски кораби и признатите от ИА „Морска администрация” класификационни организации да бъдат уведомени за издаването на това разпореждане за изпълнение.

3. Корабопритежателите да изпратят копие от разпореждането и копие на MSC.1/Circ.1206 на корабите си за сведение и прилагане от екипажите.

4. Директорите на дирекции „Морска администрация” в гр. Варна и гр. Бургас да организират запознаването и прилагането на разпореждането от служителите на отдел “Преглед, освидетелстване и регистрация на кораби и корабопритежатели” и отдел „Контрол на корабите в пристанищата”.

5. Разпореждането да се публикува на интернет страницата на ИА “Морска администрация”.




VІ. Наказателните мерки и ред за налагане

1. При неизпълнение на изискванията на това разпореждане инспекторите, извършващи преглед и освидетелстване на и след датата по т.І.2 или І.3, не заверяват Свидетелството за сигурност на оборудването на товарен кораб, Свидетелство за годност или Позволително за плаване.

2. За неизпълнение на разпореждането на корабопритежателите и екипажите на кораби, плаващи под българско знаме, ще бъдат налагани административни наказания съгласно глава осемнадесета на Кодекса на търговското корабоплаване.
VІІ. Влизане в сила

Това разпореждане влиза в сила от 19.01.2007 г.


VІІІ. Контрол

Контрола по изпълнение на разпореждането възлагам на главния секретар на ИА “Морска администрация”.


кдп инж. Николай Апостолов,

Изпълнителен директор на

ИА “Морска администрация”
Приложение 1

ПЕРИОДИЧНОСТ НА ПРЕГЛЕДИ И ПРОВЕРКИ НА АВАРИЙНО – СПАСИТЕЛНО ИМУЩЕСТВО

1. Аварийно-спасителни средства

Тип на средството

и вид на прегледа

Нормативен акт

(SOLAS, IMO и др.)

Приложно поле

Запис

Изпълнител

Честота и интервали на проверките или обслужването

Товарни кораби

Пътнически кораби

Брегови сервиз

Екипаж

Изискване по нормативен акт

Изискване/препоръки на ИА”МА”

Изискване

Препоръки

Спасителен плот, спасителни лодки, дежурна (SAR) лодка и механизми за спускане – външен оглед

III/20.6.1,3

MSC/Circ. 1093

MSC.152(78)


X

X

X




X

седмично

седмично




Спасителна и SAR лодки - проверка работата на двигателя

III/20.6.2,

MSC/Circ. 1093

MSC.152(78)


X

X

X




X

седмично

седмично




Алармени сигнализации – функционална проверка

III/20.6.4 MSC.152(78)

X

X

X




X

седмично

седмично




Аварийно осветление- функционална проверка

III/19.3.3.9




X

X




X

седмично (пътничес-ки кораби)

седмично




X




X




X

месечно (товарни кораби)

месечно




Спасителни средства, вкл. оборудване на спас. лодки – проверка съгл. чеклист

III/20.7, MSC/Circ.

1047


X

X

X




X

месечно


месечно




Термозащитни костюми- външен оглед


III/20.7, MSC. Circ.

1047


X










X

месечно


месечно




Надувни спасителни плотове, жилетки, MES - преглед и освидетелстване(*)

III/20.8.1.1 MSC/Circ, 955

X

X

С

X




12 месеца

(с разрешение на ИА”МА” до 17 месеца)



ежегодно




Хидростатни разединителни механизми (обслужваеми) - преглед и освидетелствуване (1)

III/20.9.1 MSC/Circ, 955

X

X

С

X




12 месеца

(с разрешение на ИА”МА” до 17 месеца)



ежегодно




Проволки, участвуващи в спускането на спасителни лодки - обръщане на краищата или подмяна смяна на проволката

III/20.4.1

X

X

X

X

(X)

Обръщане на краищата на проволките след 30 месеца и смяна не по-късно от 5 години

При условие, че екипажа е добре запознат и подготвен за тази дейност




Проволки, участвуващи в спускането на спасителни лодки - обръщане на краищата или подмяна на проволката

III/20.4.2

X

X

X

X

(X)

Смяна най-късно след 4 години без обръщане; извършване на периодичен оглед на 6 месеца;

При условие, че екипажа е добре запознат и подготвен за тази дейност на 4 години




Устройства за спускане - оглед и динамичен тест на спирачките на винчовете

III/20/11.1

LSA Code 6.1.2.5.2

MSC/Circ. 1093


X

X

X

X




5 години

На 5 години




Устройство за спускане под товар на спасителна лодка - пълен оглед и тест от надлежно квалифицирани лица

examination and test by properly trained

personnel)


III/20.11.2.2

MSC/Circ. 1093



X

X

X

X

X (3)

ежегодно

ежегодно




Устройство за спускане под товар на спасителна лодка - пълен оглед и тест под товар

III/20.11.2.3

X

X

X

X




на 5 години




5 години

Бутилки за сгъстен въздух за спас. лодки от автономната система за снабдяване с въздух - външен оглед

--

X










X

--

ежегодно




Бутилки за сгъстен въздух за спас. лодки от автономната система за снабдяване с въздух - подмяна на въздуха




X







X










На 30 месеца подмяна на въздуха

Бутилки за сгъстен въздух за спас. лодки от автономната система за снабдяване с въздух - хидравличен тест

--

X







X




--

на 5 години




Бутилки за сгъстен въздух за спас. плотове - хидравличен тест

--

X

X




X




--

На 10 години




Ракетни заряди за линомет – срок на годност

III/18

LSA Code 1.2.3, 7.1



X

X







X

срока на годност от производителя




съгласно изискванията на производителя

Парашутни ракети – срок на годност

III/6.3

LSA Code 1.2.3, 3.1



X

X







X

срока на годност от производителя




съгласно изискванията на производителя

Димни сигнали – срок на годност

III/7.1.3

LSA Code 1.2.3, 3.3



X

X







X

срока на годност от производителя




съгласно изискванията на производителя

Светещ буй за спасителен кръг (с батерии) – смяна на батериите

III/7.1.3

LSA Code 1.2.3,

2.1.2


X

X







X

срока на годност от производителя




съгласно изискванията на производителя

Хранителен порцион за спасителни лодки и плотове – срок на годност

LSA Code 4.4.8.12

X

X







X

срока на годност от производителя




съгласно изискванията на производителя

Комплект за 1-ва помощ за спас. лодки и плотове - срок на годност

III/41.8.20

LSA Code 4.4.8.20



X

X







X

срока на годност от производителя




съгласно изискванията на производителя


* – в одобрен брегови сервиз

С – след прегледа/обслужването се издава свидетелство

2. Противопожарни средства

Тип на средството

и вид на прегледа

Нормативен акт

(SOLAS, IMO и др.)

Приложно поле

Запис

Изпълнител

Честота и интервали на проверките обслужването

Товарни кораби

Пътнически кораби




Брегови сервиз

Екипаж

Изискване по нормативен акт

Изискване/препоръки на ИА”МА”

Изискване

Препоръки

Всички общокорабни аларми и транслационни уредби

MSC/Circ. 850

X

X

X




X

ежеседмично

седмично




Бутилки за дихателни апарати -проверка за пропуски на въздух

II-2/10.10.2.5,

19.3.6.2;



MSC/Circ. 850

X

X

X




X

ежеседмично

седмично




Оборудване на пожарникаря, пожарогасители, хидранти, шлангове и др.- находящи се на място според плана, в добро състояние и готовност за използване

MSC/Circ. 850

X

X

X




X

ежемесечно

месечно




Спирателни кранове от ПП система се намират в изискваното състояние – отворен/затворен

MSC/Circ. 850

X

X

X




X

ежемесечно

месечно




Спринклерни системи- проверка налягането - по манометри

MSC/Circ. 850

X

X

X




X

ежемесечно

месечно




Спринклерни системи- проверка нивото на водата в танка

MSC/Circ. 850

X

X

X




X

ежемесечно

месечно




Спринклерни системи- проверка автоматичното включване на помпата при понижаване на налягането

MSC/Circ. 850

X

X

X




X

ежемесечно

месечно




Пожарни помпи – проверка работата

MSC/Circ. 850

X

X

X




X

ежемесечно

месечно




Всички фиксирани ПП системи, използуващи газ – проверка за утечки

MSC/Circ. 850

X

X

X




X

ежемесечно

месечно







Спринклерни системи - функционална проверка на всички авт. аларми чрез използване на тест-кранове за всяка секция


MSC/Circ. 850

X

X

X




X

на 3 месеца

на 3 месеца




Брегови фланец - проверка състоянието и оборудването му

MSC/Circ. 850

X

X

X




X

на 3 месеца

на 3 месеца




Склад за противопожарно оборудване


MSC/Circ. 850

X

X

X




X

ежемесечно

месечно




ПП врати и клапи - проверка действието им от местното управление

MSC/Circ. 850

X

X

X




X

на 3 месеца

на 3 месеца




Преносни и подвижни пожарогасители – проверка на съответното им разположение по места, налягане и състояние

II-2/10.3;

MSC/Circ. 850

IMO Res.A.951(23)(1)


X

X

X




X(1)

ежегодно

ежегодно




Преносни СО2 и прахови пожарогасители под постоянно налягане – хидравличен тест

IMO Res.A.951(23)(1)

Х

Х

Х

X(1)




на 5 години

на 5 години




Преносни прахови и водопенни пожарогасители, които не са под постоянно налягане – хидравличен тест

IMO Res.A.951(23)(1)

Х

Х

Х

X(1)




на 10 години

на 10 години




Стартов (освобождаващ) патрон (съд под налягане) на преносен пожарогасител – хидравличен тест

IMO Res.A.951(23)(1)

Х

Х

Х

X(1)




на 5 години

на 5 години




Стационарни ПП системи (газови, пенни, прахови, водни оросителни и др.) - проверка

II-2/10.4; FSS Code

(IMO Res. MSC.

98(73))


X

X







Х

--

ежегодно




Стационарни водопенни и водни оросителни с-ми - функционален тест


MSC/Circ. 850

X

X

X




X

ежегодно

ежегодно




Системи за откриване на пожар – проверка на работата им.

II-2/7.3.2;

MSC/Circ. 850



X

X

X




X

ежегодно







Стационарни ПП с-ми (СО2, халон и др. газови)- проверка нивото на газа в бутилките

II-2/14;

MSC/Circ. 850



X

X




Х




--

на 2 години




ПП врати и клапи - проверка на действието на дистанционното им управление.

MSC/Circ. 850

X

X

X




X

ежегодно

ежегодно




Пожарни шлангове – хидравличен тест

MSC/Circ. 850

X

X

X




X

ежегодно

ежегодно




ПП помпи (вкл. помпи към спринклерни с-ми) – проверка за необходимото налягане и дебит

MSC/Circ. 850

X

X

X




X

ежегодно

ежегодно




Всички хидранти - функционална проверка

MSC/Circ. 850

X

X

X




X

ежегодно

ежегодно




Спринклерна система – проверка на връзките към корабната ПП магистрала

MSC/Circ. 850

X

X

X




X

ежегодно

ежегодно




Системи за зареждане на дихателни апарати – проверка качеството на въздуха

MSC/Circ. 850

X

X

X

X




ежегодно

ежегодно




Дихателни апарати за работа в задимена среда – проверка качеството на въздуха

MSC/Circ. 850

X

X

X

X




ежегодно

ежегодно




Стационарни ПП газови системи –

продухване с въздух на

тръбопроводите


MSC/Circ. 850

X

X

X




X

ежегодно

ежегодно




Контролни кранове на стационарни ПП системи – вътрешен оглед


MSC/Circ. 850

X

X




X




на 5 години




2 години

Бутилки на дихателни апарати за работа в задимена среда и леководолазни апарати – хидравличен тест

MSC/Circ. 850

X

X




X




на 5 години

5 години




Стационарни пенни ПП системи – проверка качеството на концентрата

II-2/14;

MSC/Circ. 850;

MSC/Circ. 670


X

X




X




3 год.след зареж-дане; след това ежегодно

ежегодно




Въздушни апарати за аварийно напускане - обслужване

MSC/Circ. 849, FSS Code (IMO

Res.MSC.98(73))



X

X










съгласно инструкциите на производителя







Въздушни апарати за аварийно напускане – подмяна на въздуха

MSC/Circ. 849, FSS Code (IMO

Res.MSC.98(73))



X

X




X(1)







ежегодно




Въздушни апарати за аварийно напускане – хидравличен тест

MSC/Circ. 849, FSS Code (IMO

Res.MSC.98(73))



X

X




X(1)







на 5 години




CO2 бутилки от системата за обемно гасене на пожар – хидравличен тест и вътрешен оглед

Правила на регистъра

X

X




X




--

На 10 години (мин. 10 % от общия брой)




Шлангови съединения на CO2 системи – визуален оглед

Правила на регистъра

X

X




X







ежегодно




Шлангови съединения (синтетични) на CO2 системи – подмяна

rubber to be replaced



Правила на регистъра

X

X




X







На 10 години






3. Други

Тип на средството

и вид на прегледа

Нормативен акт

(SOLAS, IMO и др.)

Приложно поле

Запис

Изпълнител

Честота и интервали на проверките обслужването

Товарни кораби

Пътнически кораби




Брегови сервиз

Екипаж

Изискване по нормативен акт

Изискване/препоръки на ИА”МА”

Изискване

Препоръки

Измерване на ниско разположена система за осветление

ISO 15370, SOLAS

II-2/13.3.2.5






X




X




на 5 години, от одобрен сервиз

На 5 години




Проверка теглото на кораба - празен

II-1/22.3




X




X




на 5 години

На 5 години




Проверка на системата за креноване

Class rules

X







X




--

на 5 години




Медицински бутилки за кислород – хидравличен тест

--

X

X




X




--

на 5 години




Сателитен EPIRBs (406 MHz EPIRBs и L-Band EPIRBs) - освидетелстване

IV/15.9.1 MSC.152(78)

MSC/Circ.955

MSC/Circ. 1040/28.05.2002

MSC/Circ. 1123/26.05.2004



X

X

X (1)

X

Х

Ежегодно +/- три месеца от датата на издаване на Cargo Ship Safety Radio Certificate.

С разрешение на ИАМА-до 17 месеца в съответствие с HSSC



ежегодно




Сателитен EPIRBs (406 MHz EPIRB) - освидетелстване

IV/15.9.2 MSC.152(78) MSC/Circ.955

MSC/Circ. 1040/28.05.2002



X

X




X




годишно, от одобрен сервиз

С разрешение на ИАМА-до 17 месеца-в съответствие с HSSC



5 години




VoyaVoyage Data Recorder (VDR)

V/18.8

MSC Circ.1024/29.02.2002



X

X

X (2)

X

Х

ежегодно

ежегодно




Radio Battery -


IV/13.6.2

COMSAR/Circ.16

04.03.1998

RES A 809(19) Reg 12 / 11.1995



X

X

X

X

Х

ежегодно

ежегодно




Рулева машина – функционална проверка

V/26

X

X

X




X

12 часа преди

отплаване



Най-много 12 часа преди отплаване *





(1) Необходимо е издаване на свидетелство

(2) Рапорт за обслужване

(3) съгласно изискванията в част IV Б

* При престой по-малък от 12 часа – по преценка на екипажа.

Приложение 2

Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я




М И Н И С Т Е Р С Т В О Н А Т Р А Н С П О Р Т А




ИЗПЪЛНИТЕЛНА АГЕНЦИЯ „МОРСКА АДМИНИСТРАЦИЯ”


Р А З Р Е Ш Е Н И Е

Изпълнителна агенция „Морска администрация” издава настоящото разрешение на ………………………. да извършва проверка, замяна и ремонт на спасително и противопожарно корабно оборудване.

Настоящото разрешение е валидно за срок от 2 години от датата на издаване.

Издадено на: ………………… Изпълнителен директор:

к.д.п. Николай Апостолов

R E P U B L I C O F B U L G A R I A



M I N I S T R Y O F T R A N S P O R T

EXECUTIVE AGENCY “MARITIME ADMINISTRATION”




P E R M I S S I O N

Executive agency permited to ………………… to make checks, changings, and repairing of lifesaving and firefighing ship’s equipment.

Present permission is valid to 2 years from the date of issue.

Issued on ……………… Executive director:

Capt. Nikolay Apostolov

Приложение 3
Д О К Л А Д
Приложено към ПЪЛЕН ГОДИШЕН ПРЕГЛЕД

IMO Res. MSC. 152(78)
м/к…………………………., IMO …………………………….


Отн………………………… / забележки………………………….

Фирма”/ член от екипажа Нареждане №………………………………….



Беше извършена следната работа:
…………………………………………………………………..

………………………………………………………………….

…………………………………………………………………..

Фирма”/ член от екипажа


Директор/ име……………….
Подпис…………….
R E P O R T
Enclosed to ANNUAL THOROUGH EXAMINATION

IMO Res. MSC. 152(78)
m/v…………………………., IMO …………………………….

Re:………………………… / Notes………………………….

Company” / crew member Order No………………………………….



The following job has been carried out:
…………………………………………………………………..

………………………………………………………………….

…………………………………………………………………..

Company”/ crew member


Manager/ name……………….
Sign…………….




Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница