Мотиви към присъда №90/05. 06. 2015г по нох дело №108/2015г по описа на рс-белоградчик, 4-ти състав



Дата02.06.2018
Размер159.36 Kb.
#70463
МОТИВИ към присъда № 90/05.06.2015г. по НОХ дело № 108/2015г. по описа на РС-Белоградчик, 4-ти състав.
Срещу подсъдимия Н. В. Н. от гр.Б., обл.В., е повдигнато обвинение затова, че на 31.05.2015 г. в гр. Б., обл.В., ул. „К.” № …, в условията на съучастие и като съизвършител с Т. К. С., извършил непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, изразени в отправяне на обиди и закани, а именно: „елате бе полицаи, майка ви да еба. Кръв ще тече”, като отправял закани държейки брадва в ръка към служителите на РУ – Белоградчик: Ц. Д. и Б. Б., изпълняващи задължения по служба – опазване на обществения ред, а също така и отправяне на обиди и закани, а именно: „ебете си майката, тук работа нямате … сега ще видите какво ще стане…”, след което посегнал да вземе брадвата, като действията са насочени към служителите на РУ – Белоградчик: Н. Й., И. Щ., Ц. Д., и Б. Б. – изпълняващи задължения по служба – опазване на обществения ред, съпроводено с оказване на съпротива срещу орган на властта – служителите на РУ – Белоградчик: Н. Й., И. Щ., Ц. Д., и Б. Б. – а именно: възпрепятстване на извършване на проверка, съставяне на протокол по ЗМВР, съставяне на АУАН - престъпление по чл. 325 ал. 2, във вр. с чл. 325 ал. 1, във вр. с чл. 20 ал. 2 от НК.

Срещу подсъдимия Т. К. С. от гр.Б., обл.В., е повдигнато обвинение затова, че на 31.05.2015 г. в гр. Б., В. област, ул. „К.” № …, в условията на съучастие и като съизвършител с Н. В. Н., извършил непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, изразени в отправяне на обиди и закани, а именно: „какъв си ти бе, да ти дам личната си карта боклук”, към служителите на РУ – Белоградчик: Ц. Д. и Б. Б., изпълняващи задължения по служба – опазване на обществения ред, а също така и отправяне на обиди и закани, а именно: „какво искате от нас, сега ще ядете бой”, към служителите на РУ – Белоградчик: Н. Й., И. Щ., Ц. Д., и Б. Б. – изпълняващи задължения по служба – опазване на обществения ред, съпроводено с оказване на съпротива срещу орган на властта – служителите на РУ – Белоградчик: Н. Й., И. Щ., Ц. Д., и Б. Б. – а именно: възпрепятствал на извършване на проверка, съставяне на протокол по ЗМВР, съставяне на АУАН – престъпление по чл. 325 ал. 2, във вр. с чл. 325 ал. 1, във вр. с чл. 20 ал. 2 от НК

Прокурорът поддържа обвиненията към двамата подъсдими, като доказани от фактическа и правна страна, и пледира на подсъдимите да бъдат наложени наказания в размер над общият минимум по НК, с възможно прилагане на чл.66 от НК, относно подс.С..

Подсъдимите не се признават за виновни, дават обяснения по случая, но те описват фактическа обстановка, различна в по-голямата си част , и то най-съществената – относно вина и авторство на деянието, от твърдяното от прокурора. Защитникът им, предвид позицията на подсъдимите, пледира за оправдателна присъда, като намира, че не е доказано извършването на деянието, от който и да е подсъдим, смята че не са осъществени въобще признаците на хулиганство и то със съпротива на органите на властта в лицето на полицейските служители от РУ-Белоградчик.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните по реда на чл.14 и чл.18 от НПК, намира за установено следното:

От фактическа страна:

Подс.Н. В. Н. е роден на …………….. в гр.Б., обл.В., живущ в гр.Б., ром, български гражданин, неженен, осъждан, с основно образование, безработен, ЕГН ……………….

Подс.Т. К. С. е роден на ……………. в гр.Б., обл.В., живущ в гр.Б., ром, български гражданин, неженен, неосъждан, с начало образование, ЕГН ………………..

Около 01.40 ч. на 31.05.2015 г. в ОДЧ на РУ – Белоградчик бил получен сигнал за нарушаване на нощната тишина в гр. Б., по-точно на ул. „К.” № …. На мястото били изпратени св. Ц.П.Д. и св. Б. К. Б. – служители на РУ – Белоградчик, ООР /охрана на обществения ред/, със служебен – “патрулен” автомобил. Свидетелите следвало да извършат проверка по сигнала, и ако се установи нарушение на реда – да възстановят същия, като се спре шума, да съставят предупредителен протокол или дори АУАН.

Когато пристигнали на адреса, Б. и Д. установили, че от къщата на същия, се чува силна музика. На тераса на къщата забелязали компания от няколко лица, които се веселели – подс.Т. С., подс.Н. Н., свид.С. Н. – брат на подс.Н.Н., и свид.С. И.. Служителите на полицията извикали към тях да спрат музиката и собственика на къщата да слезе при тях. Музиката не била спряна обаче. След около 5 минути по външни стълби, водещи от улицата към етажите на къщата, св.С.Н. тръгнал да слиза към тях – с патерици, тъй като единият му крак /стъпалото/ бил гипсиран / видно и за съда, към момента на с.з. – свидетелят се придвижва с патерици/. Свидетелят дори паднал по стълбите, като към него се притекли за помощ още две лица от терасата – свид.С. И. и след него и подс.Т. С. Св.С. Н. извикал към служителите на полицията, че няма да спрат музиката. Поискани му били документи за самоличност, които той отказал да представи, не поискал да си каже личните данни/име, ЕГН/. Същото нареждане получил и подс.Т.С., но и той не дал такива, а дори и им заявил “какви сте вие, няма да ви дам лична карта”, “какъв си ти, боклук, че да ти дам лична карта” / второто отправено към св.Б. конкретно/. С. заявил на свид.Б. – че не е никакъв и затова няма да му даде документите си. Подс.С. също казал, че няма да спрат музиката, а от терасата били хвърлени стъклени чаши към мястото, където стояли служителите на полицията – до автомобила си. За да не бъде повредено МПС-во, същото било премесено до съседна сграда. Очевидно за полицаите подс.С. и свид.С. Н. били доста подпийнали. Горе на терасата на къщата на която се черпели, подс.Н. Н., също употребил алкохол, се изправил, държейки в ръце брадва, след което слязъл с нея по стълбите крещейки към полицаите – “ ела тука бе полицай, майка ви да еба”, “кръв ще се лее”. Дори замахнал към свид.Д. с брадвата, а след това и към полицейския автомобил. Но на улицата през това време се били събрали доста хора – от живущите в ромската махала, които се намесили в този момент и възпряли подс.Н.. На мястото на скандала, на улицата, се била появила и свид. Д.Д. – живуща на семейни начала с подс.С.. Тя подканила последния да се прибира, и той си тръгнал с нея. На терасата на къщата се появила свид.Н.А. и завикала към подс.Н.Н. да се прибира. Тя живеела без брак, на семейни начала с него. Св.С. Н. и подс.Н.Н. се върнали горе на терасата, и демонстративно усилили музиката и продължили да псуват.

Служителите на полицията – Б. и Д., преценили, че ситуацията не може да бъде овладяна единствено от тях двамата - т.к. подсъдимите Н. Н.и Т. С./дори и свид.С. Н./ видимо пияни, оказвали съпротива и пречели да изпълнят служебните си задължения и се обадили в РУ-Белоградчик да поискат помощ. Така след около 10 мин. на място пристигнали колегите им – свид.Н.Й., Ив.Щ., Т.Т. и Д.М.. На улицата продължавали да стоят много хора от квартала.



Св.Й. наредил на хората на терасата да спрат музиката и да слязат долу. Това обаче не било изпълнено – нито била спряна / само малко намалена, за да се чуват едни други/, нито някой слязъл на улицата. Подс.Н. Н. отново завикал обиди и закани към полицаите: “кви сте вие, няма да спра музиката”, “гледайте си работата, аз съм си в нас и ще правя каквото си искам”, “махайте се от тука, ще ви ебеме майката”. Дошлите като подкрепление полицаи, заедно със св. Д. и Б. се закачвали към терасата към къщата. Св.С. И., не влизал в никакви пререкания със служителите на полицията до този момент, при появата на още полицаи напуснал терасата и се прибрал. Св.С. Н. слязъл от терасата, заставайки на стълбите , придружаван от свид.Д.М., като продължавал да му говори, че те / полицаите/ “не са никакви, няма да се спре музиката и ако трябва ще се лее кръв”. Останалите служители на полицията – стигнали на самата тераса. Н.Й. отново наредил на подс.Н. лично да спре музиката и да слезе долу / на улицата/ с тях. Но Н. Н. не се подчинил, бил много пиян и заявил “сега ще видите какво ще става”. Тръгнал да става от масата, насочвайки се към вратата на къщата, където била подпряна на земята брадва – с метална дръжка. За да предотврати нападение с брадвата, свид.Й. хванал през кръста и задържал подс.Н.. Последният обаче буйствал и опитвал да се измъкне от хватката, дори ударил с лакет Й. в лицето. Св.Щ. поискал да му сложи белезници, но така и не успял. Н. Н. започнал да вика за помощ, викал “жена” си - свид.Н.А. – да изведе от къщата децата им и да дойдат всички на терасата. Св.Н.А. се показала дори с едно от децата на ръце, но служителите на полицията я накарали да се прибере. В борбата си с Й., подс.Н. дори намотал на ръката си кабел, с който къщата била свързана към електричеството и така го отскубнал. При това явно се прекъснало ел.захранването на музикалната уредба и осветлението на терасата. Музиката като последствие - спряла. В този момент свид. Ив.Щ., също намиращ се на терасата, забелязал приближилият се в гръб към тях подс.Т. С.. Щ. му преградил пътя, но подс.С. го бутнал с ръце – два пъти, с цел да го отстрани от пътя си. Тъй като подс.Н. се успокоил, дори се извинил на св.Й. за удара който му нанесъл, полицейският служител го пуснал. Понеже имало насъбрали се много хора по улицата, стълбите и дори терасата /там се бил качил и свид.Д. И. – тъй като живеел на друг етаж, в същата къща/, музиката вече липсвала, а подс.Н. и С. били по-спокойни, служителите на полицията решили да си тръгнат, като се разбрали с Н. конкретно - да се яви на следващия ден в полицията, с оглед даване на обяснения. Той обаче не дошъл, и свид.Й. в следващият ден, понеделник отишъл със служебен автомобил да го потърси в ромската махала. Н. бил извикан от едно от децата си, и в проведен разговор с Й. се съгласил да дойде в сградата на РУ-Белоградчик, но сам / без да е придружаван от полицейски служител/. Й. издирил телефон и се обадил и на подс.Т.С. – и също му разпоредил да се яви в този ден в полицейското управление.

Двамата подсъдими изпълнили този път даденото им нареждане.

Още на 31.05.2015г., при приключване на наряда им, свид.Д. и Б. депозирали пред Началника на РУ-Белоградчик докладна за случилото се през нощта. Било отпочнато незабавно досъдебно производство № 224/2015г. по описа на РУ-Белоградчик

Изложената фактическа обстановка, съдът прие за установена въз основа на: показанията на свидетелите Цв.Д., Бр.Б., Н.Й., Т.Т., Ив.Щ., Д.М. и Сл.Д., отчасти обясненията на подсъдимите и показанията на свид. С.Н., С.И., Д.И.,Н.А. и Д.Д. /частично възприети от съда, за което същият ще се обоснове по-долу/, на писмените доказателства: графици за дежурни служители на РУ-Белоградчик през почивните дни на м.май 2015г. и за седмицата 25-31.05.2015г., 6 бр. служебни бележки на ОД-МВР-Видин, Заповед от 27.05.2013г. на Гл.Комисар-Директор на ГД”НП” при МВР за утвърждаване на типови длъжностни характеристики и такива – на младши разузнавач, полицейски инспектор, ст.полицай, вкл. водач на патрулен автомобил, мл. полицейски инспектор, справки за съдимост на подсъдимите.



Подсъдимите не се признават за виновни по повдигнатото обвинение, категорично отричат да са отправяли каквито и да е обиди или закани към служителите на полицията, както и да са възпрепятствали чрез съпротива проверката им. Съдът намира, обаче това за една защитна теза на подсъдимите, която съпоставена на база събраните по делото и възприети и ползвани от съда доказателства - не кореспондира с тях, напротив установява се точно обратното, именно възприетата от съда фактическа обстановка.

Съдът кредитира показанията на свид.Б., Д., Й., Щ., Т. и М. – изцяло. Техните думи са непротиворечиви относно фактите и обстоятелствата, формиращи състава на престъплението и описват приетата за установена от съда фактическа обстановка. Съдът няма причина да не приеме за достоверни думите на посочените свидетели. Те, освен че не са заинтересовани, тъй като нямат никакви други отношения с подсъдимите и останалите разпитани свидетели по делото, дават показания, корелиращи с писменото доказателство – докладна записка, изготвена до Началника на РУ-Белоградчик, дала повод за отпочване на наказателното преследване по случая. Въз основа на нея, може да се направи логичен извод - след като дежурните служители на полицията в гр.Белоградчик по ООР, не са могли да овладеят ситуацията пред дома на ул.”К.” №… в града, то е следвало да потърсят съдействие, като помощ допълнително. Всеки един от свидетелите Б., Д., Й., Щ., Т. и М. описа поведението – физическо държане, както и отправени думи от страна на подсъдимите / а също и на свид.С. Н., но за него прокуратурата не е повдига обвинение/, в различни моменти от цялата обстановка, осъществила се на 31.05.15г. на ул.”К.” в гр.Б., до имот с № 7. Затова и тези свидетели заявиха всеки от тях какво лично е възприел – чул като думи или забелязал като действия и бездействия на присъствалите там. Безспорно употребените изрази от страна на подс.Н. и С.– “какъв си ти, боклук”, “ебете си майката, тука работа нямате,” “ела бе тука, полицай, майка ви да еба” и пр. са обидни, неприлични, показващи цинизъм и изразяващи неуважение към органите на реда – полицейски служители. Заканите, които са били направени от страна на подсъдимия Н. “сега ще видите”, “бегайте, че ще има кръв”, също демонстрират грубо нарушаване на обществените порядки. Хулиганството от страна на С. и Н. е осъществено при условията на чл.325 ал.2 от НК – с оказване съпротива на орган на властта / в случая даже са били и повече органи – служителите на полицията/. Обидата, псувнята и заканата към полицейски служител не може да се отчита като такава към обикновен гражданин, тъй като деецът съзнава, че същата е отправена към съответно лице с оглед службата, която изпълнява, което прави поведението му особено укоримо, още повече когато е отправена пред множество хора, както е в конкретния случай. Същевременно, отправените обиди и закани, не са с оглед личността на всеки един от полицейските служители, тъй като никой не е и бил споменат поименно, за да се търси личен мотив , като отношение към тях. А това не пречи , и както заявиха свидетелите Б., Д., Й. – те са и почувствали силно възмущение от поведението на подсъдимите. При извършения престъпление е необходимо на органа на власт да е оказана съпротива при изпълнение на задълженията им по опазване на обществения ред, като действията на дееца следва да са в разрез с утвърдения правопорядък. Безспорно за съда е обстоятелството, че на Н. Н. и Т.С. е било известно, че свид.Б., Д., Й., Щ., М. и Т., са служители на полицията, което не се и отрича от подсъдимите, някои от първите дори са били познати / св.Й. например – както той заяви в показанията си/, пристигнали са със служебни, обозначени МПС и са били повикани пред дома на Н. и С. Н. именно по повод тяхната “веселба” на терасата. За да е налице съпротивата по смисъла на закона, както е установила и съдебната практика, не е задължително дори, тя да се изразява само във физически действия – каквато например в случая е била съпротивата на подс.Н., оказана преди приключване на цялостното деяние – възнамеряване и посягане към саморазправа с брадва, отпор на опита да му бъдат поставени белезници, борба при хващането му от страна на свид.Й.. Съпротивата може да се изразява и в бездействие – отказът да се изпълни указано действие. В случая това е сторено както от подс.Н., така и от подс.С. – след като неколкократно са получавали нареждане / от свид.Б., Д., Й./ да спрат музиката, да слязат на улицата, да се легитимират с документи, това е все поведение възпрепятстващо органите на властта да изпълнят своите задължения – възстановяване на нарушения обществен ред - нощната тишина, установяване самоличност по предвидения от закона ред – след поискване на документи от служител на полицията / независимо от “познаването” на лицата/, оформяне и подписване на протокол или АУАН. В показанията на свид.С. Д. – не се установява нещо различно от фактическата обстановка, приета от съда, затова и неговите показания могат да бъдат кредитирани напълно. Той е пристигнал на местопроизшествието към края му, чак след като служителите на реда са били на терасата, и подс.Найденов е бил изолиран от тях в единия край на същата. Св.Сл.Д. няма и как при това положение да отрече или потвърди какви нареждания са давали полицаите на компанията, веселяща се на терасата, изпълнени ли са били те или не, и какви думи са били казвани от подсъдимите преди неговото идване.

Съдът не дава вяра на голяма част от показанията на св.С. Н., С.И., Д.И., Н.А. и Д.Д.. Тези доказателства могат да се кредитират само относно фактите, че на 31.05.2015г. след 01.30ч. , е имало силна музика на терасата на дома, в който живеели братята С. Н. и Н. Н., че е пристигнал първо полицейски автомобил с двама служители на полицията, а по-късно – и още четирима такива. Също така съдът приема, че на въпросната тераса са били и подс.Т. С. и свид.С. И., които както братята Н. са употребявали алкохол и са се привели в нетрезво състояние. От тук нататък обаче, съдът приема думите на тази втора група свидетели за пристрастни и неистинни. Тези лица могат да се приемат за заинтересовани, тъй като свид.А. и Д. са живеещи, макар и без брак , като съпрузи с подсъдимите Н. и С.. Св.Спас Н. пък е в тясна роднинска връзка с единия подсъдим – негов брат. Затова и съдът следва внимателно прецени техните показания и да кредитира само онези твърдения, които съответстват на останалия доказателствен материал. Св.Д. И. живее непосредствено до подс.Н. – в една къща, на различни етажи просто, а свид.С. И. е бил част от компанията пиещи лица, които са влезли в конфликт с полицаите. Нормално е така изброените свидетели да не желаят или не смеят /последния/ да разкажат на съда какво обективно се е случило на инкриминираните място, дата и час. Показанията на свид.С. Н., С.И., Д.И., Н.А. и Д.Д. обслужват тезата на подсъдимите, която съдът не прие да отговаря на истината.

Безспорно установено е, че св.Б., Д., Й., Т., Щ. и Д.М. са имали качеството на "орган на властта", съгласно чл. 93 т.2 от НК. От писмените доказателства по делото – сл. бележки на отдел “Човешки ресурси” при ОД-МВР-Видин, се установява че свид. Б., Д., Й., Т., Щ. и М. - са служители на МВР-ОД-Видин. От графиците за дежурства в РУ-Белоградчик , за почивните дни на м.май 2015г., както и седмичният график за дежурства в периода 25-31.05.2015г. се изяснява, на 30.05.15г. началник група “Криминална полиция” е определил за дежурен офицер свид.Д. М.М. /утвърдено от Началника на РУ-Белоградчик/, а на 31.05.15г. постови служители по охрана на обществения ред били свид.Бр.Б. и Цв.Д.. Длъжностните характеристики на свидетелите по делото - служители в полицията, включват и правата и задълженията да оказват помощ при противодействие извършването на престъпления, да участват в отстраняването на причини и условия за осъществяване на престъпления и други закононарушения, да работят по охрана на обществения ред, вкл. осигуряването му.

От правна страна:

От правна страна, при приетата за установена от съда фактическа обстановка, съдът прие, че двамата подсъдими от обективна и субективна страна са осъществили състава на престъплението по чл.325 ал.2 вр. ал.1 от НК вр. чл.20 ал.2 от НК.

От обективна страна: 31.05.2015г. подсъдимите Н.Н. и Т. С. гр. Б., обл.В., ул. „К.” № 7, като съизвършители, извършили непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, изразени в отправяне на обиди и закани, а именно: „елате бе полицаи, майка ви да еба, кръв ще тече”, като Н. отправял заканите и държейки брадва в ръка, а С. „какъв си ти бе, да ти дам личната си карта боклук” - към служителите на РУ – Белоградчик: Ц. Д. и Б. Б., изпълняващи задължения по служба – опазване на обществения ред, а също така и отправяне на обиди и закани, а именно: „какво искате от нас, сега ще ядете бой” – С. и „ебете си майката, тук работа нямате … сега ще видите какво ще стане…”- Н., посягайки последния да вземе отново брадвата, като действията им този път били насочени към служителите на РУ – Белоградчик: Н. Й., И. Щ., Ц. Д., и Б. Б. – изпълняващи задължения по служба – опазване на обществения ред, съпроводено с оказване на съпротива срещу орган на властта – служителите на РУ – Белоградчик: Н. Й., И. Щ., Ц. Д., и Б. Б. – а именно: възпрепятстване на извършване на проверка, съставяне на протокол по ЗМВР, съставяне на АУАН.

От субективна страна: деянието си, подс.Н. и С. са извършили умишлено – под формата на пряк умисъл, като са е съзнавали обществено опасния му характер, предвиждали са неговите общественоопасни последици и са искали настъпването на тези последици. Съдът приема и за установено по делото, че деянието е извършено от подсъдимите в условията на съучастие, като съизвършители по между си, тъй като и двамата са участвали в самото изпълнение на престъплението – изискване на чл.20 ал.2 от НК. И двамата подсъдими чрез поведението си – нежелание да изпълнят полицейски нареждания, отправяне на обидни думи и цели изрази към служители на полицията, закани за саморазправа към длъжностни лица, в присъствието на случайни и познати им хора, са демонстрирали явното си неуважение към обществото, респ. показали са не обвързаността си от общоприетите норми на поведение в това общество и са искали да покажат че не се съобразяват с наложените правила за поведение, вкл. и с не подчиняване на органи, компетентни да изпълняват своите служебни задължения по опазване на реда в обществото/държавата/.

Причини за извършване на престъплението по чл.325 ал.2 вр. ал.1 НК при двамата подсъдими са незачитането от тяхна страна на обществените порядки и спокойствие, на общоприетите норми на поведение и правила за приличие, ниската правна култура, неуважение към служителите на полицията и разбира се употребеният алкохол / който не оправдава поведението им, тъй като сами са се привели в пияно състояние/.

По вида и размера на наказанията:

І./ На подс. Н. В.Н.:

За извършеното от подсъдимия Н. престъпление по чл.325 ал.2 вр. ал.1 от НК вр. чл.20 ал.2 от НК, законът предвижда наказание “лишаване от свобода” за срок до пет години.

При преценката какво като размер наказание да бъде наложено, съдът отчете като смекчаващо отговорността обстоятелство единствено факта, че подс.Н. се е извинил на свид.Н.Й. за нанесен му удар, което съдът приема като осъзнаване неправилността на поведението си. Като отегчаващи отговорността обстоятелства съдът отчита: фактите, че подс.Н. е осъждан, че не признава вината си и авторството на деянието, както и все пак по-изразеното му непристойно поведение с действия и думи, в сравнение с другият подсъдим.

Отчитайки горното, съдът определи на подс.Н. наказание "лишаване от свобода" в размер над минималния – а именно десет месеца, след като прецени, че наказание в този размер в най-голяма степен би отговаряло на специалната и генерална превенция по българското наказателно право.

При наличието на предишни осъждания на подс.Н., посочени в справката за съдимост на същия, не може да намери приложение чл.66 от НК, тъй като липсват материално правните предпоставки за това /деецът да не е осъждан на "лишаване от свобода" за престъпление от общ характер/. С оглед на това и на осн. чл.61 т.2 от ЗИНЗС, съдът определи първоначален "строг" режим на изтърпяване на наказанието, наложено на Найден Найденов, което следва да се изтърпи в “затворническо общежитие от закрит тип” според съда, предвид това, че престъплението за което е наказан е от вида “леки” по смисъла на НК.



ІІ./ На подс.Т. К. С.:

За извършеното от подс.С. престъпление по чл.325 ал.2 вр.1 от НК вр. чл.20 ал.2 от НК, законът предвижда наказание “лишаване от свобода” за срок до пет години.

При преценката какво наказание “лишаване от свобода” да бъде наложено, съдът отчете наличието на смекчаващи отговорността обстоятелства: обстоятелството, че С. е неосъждан и като цяло поведението му в съвкупната престъпна дейност с Н. е изразено, в по-малка, по-неопасна като интензитет съпротива към органите на властта.

Отчитайки горното, съдът определи на подс.С.наказание "лишаване от свобода" за деянието по чл.325 ал.2 вр. 1 НК в размер по близък до минималния общ такъв по НК - а именно шест месеца, след като прецени, че наказание в този размер в най-голяма степен би отговаряло на специалната и генерална превенция по българското наказателно право.



Съдът намери, че по отношение на подс.С. са налице предпоставките на чл.66, ал.1 от НК за отлагане изтърпяването на това наказание по следните съображения: наложеното по настоящето дело наказание на дееца е шест месеца "лишаване от свобода", т. е до три години, подсъдимия към момента на извършване на престъплението не е осъждан на "лишаване от свобода" за престъпление от общ характер, поради което съдът отложи изтърпяването на наказанието - за изпитателен срок от три години, след като счете, че срок в този размер ще въздейства в достатъчна степен превантивно върху личността на му. Съдът намери, че е налице и другата предпоставка, визирана в чл.66, ал.1 от НК, а именно, че за постигане целите на наказанието и най-вече за поправянето на подсъдимия, не е наложително ефективното изтърпяване на наложеното му наказание "лишаване от свобода".
РАЙОНЕН СЪДИЯ:
Каталог: 231
231 -> Съвременни външни фактори и влияния върху религиозните нагласи на мюсюлманите в България
231 -> Четиридесето народно събрание комисия по правни въпроси до Деловодството на
231 -> Република българия четиридесет и първо народно събрание комисия по труда и социалната политика
231 -> Република българия администрация на министерския съвет
231 -> Списък на научните трудове на проф. Димо Гиргинов Гиргинов вмф – ТрУ, Стара Загора
231 -> Библиография проф д-р Калин Порожанов, д ист н
231 -> Съдът отмени и спря пръстовия отпечатък в болниците
231 -> Доклад е разработен от работна група, съставена със Заповед р-5 от 8 януари 2015 г на Министър Председателя
231 -> Отчет За периода, приключващ на 30 септември 2010г съдържание отчет за всеобхватния доход 1


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница