Съдът отмени и спря пръстовия отпечатък в болниците



страница1/18
Дата02.04.2017
Размер0.91 Mb.
#18313
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
22.11.2016
Национални вестници



Съдът отмени и спря пръстовия отпечатък в болниците


Те ще връщат 800 000 лв. за фиктивна работа

24 часа  стр. 7  

Пръстовият идентификатор за прием в болници, който предизвика напрежение заради забавяне и опашки, бе отменен в понеделник от Върховния административен съд, съобщи привечер bTV. Трима магистрати заличиха наредбата за въвеждането му. Тъй като решението може да се обжалва, те спряха действието й до окончателно решаване на спора от 5-членен състав на съда. Има опасност от настъпването на вреди от продължаващо прилагане на наредбата, мотивират се те. От пресслужбата на съда нито потвърдиха, нито отрекоха новината поради късния час.

Определени болници трябва да върнат 800 000 лв. на здравната каса, защото са ги получили неправомерно за фиктивно извършена дейност, съобщи зам. здравният министър д-р Ваньо Шарков след заседание на надзорния съвет на НЗОК.

Касата проверила 14 болници през септември и отчитането на неизвършена дейност било сред основните нарушения. Д-р Шарков даде за пример случай с клинична пътека за луксация на колянна става. В други случаи били искани пари от пациенти за услуги, които се плащат от касата. В няколко болници пък лекували онкоболни, без да ги насочат към онкокомитет, след като са изписани. Това е задължително от тази година.

От началото на ноември болниците са отчели дейност за 15 млн. лв. по-малко в сравнение със същия период на миналия месец, каза още д-р Шарков. Възможна причина за това било и въвеждането на пръстовия идентификатор при хоспитализация.

Обвиниха Москов за ваксините, всички министри на разпит днес


Не викат само премиера

Ана МИХОВА

24 часа  стр. 4  

Здравният министър в оставка Петър Москов и заместникът му Адам Персенски бяха обвинени от прокуратурата за бартера с Турция за 3 вида ваксини. Така в понеделник Москов стана първият министър от втория кабинет на Бойко Борисов, привлечен под наказателна отговорност.

Скандалът с внесените от Турция ваксини "Пентаксим" и "Еувакс" и износа на БЦЖ за южната ни съседка избухна в началото на годината. Заради скандала във вторник на разпит са призовани всички министри през премиера в оставка Бойко Борисов. Те трябва да обяснят как е взето решението

Проверка на "24 часа" обаче показа, че призовки имат вицепремиерите Румяна Бъчварова и Томислав Дончев и екоминистърката Ивелина Василева.

"Нямам никакво притеснение в нито едно от действията си. Щях да бъде обвинен от обществото, ако не бях осигурил възможността българският имунизационен календар да се изпълнен", обяви Москов на излизане от следствието.

В столичното следствие на бул. "Монтевидео" Москов се сдоби с обвинение за престъпление по служба и за безстопанственост.

Той беше обвинен в 16,30 ч в понеделник, а заместникът му - 3 часа по-рано като негов помагач.

Според прокуратурата на 9 юли 2015 г. в съучастие със заместника си, за да набави облага за здравното министерство на Турция получаване чрез дарение на 5 000 000 дози ваксина срещу туберкулоза БЦЖ, Москов не е изпълнил задълженията си. Заради това за българското здравно министерство настъпили имуществени и неимуществени вреди.

Първо министърът приел 100 000 дози комбинирана 5-валентна ваксина за деца "Пентаксим" и 100 000 дози за хепатит Б - "Еувакс".

Според магистратите при вноса им не били изпълнени процедурите по издаване на разрешение от агенцията по лекарствата. Имуществените вреди били в размер на 323 061,87 лв. Това е платеният ДДС за приетите 100 000 ампули "Пентаксим" и 100 000 "Еувакс".

"Настъпили са и неимуществени вреди,изразяващи се в създаване на недоверие в авторитета на МЗ и невъзможност за ефективен контрол от държавата върху лекарствената политика. Както и недоверие у гражданите към ваксинирането на деца", казват от прокуратурата.

Второто обвинение на Москов е за престъпление по служба

На 27 ноември 2015 г. пак с Персенски, той превишил властта си и използвайки положението си и служебната зависимост на управителя на "Бул Био" Любомир Димитров, анулирал задължение на МЗ към дружеството. Това станало чрез сключване на договор за дарение, по силата на който фирмата дарила на ведомството 5 000 000 дози ваксина срещу туберкулоза. В действителност на 13 май 2015 г. министърът изпратил на дружеството писмо, с което му възложил производство на ваксини БЦЖ. Те уж били за нуждите на страната. Производствените разходи били в размер на 413 370 лв.

След направата им през септември 2015 г., ваксините били изнесени за Турция, а управителят на дружеството поискал здравното министерство да плати разходите. Но Москов използвал служебното си положение и представил на управителя Димитров договор за дарение. По силата на него "Бул Био" дарявало на министерството изнесените за Турция ваксини.

Така задължението било анулирано, а за дружеството настъпила щета в размер на 413 370 лв. По делото са събрани 100 тома материали.

"Не разбирам къде е моето финансово прегрешение

Вкарали сме нещо, за което бихме дали 4 млн. и сме дарили нещо за 400 хил.", каза Москов.

"Не чувствам никаква вина", обяви и д-р Персенски.

"В мое лице ще имат пълно съдействие. Защитили сме държавния интерес", увери министърът в оставка. Той и заместинът му са на свобода срещу подписка.

Половината борд на държавната УМБАЛ сменен


Димчо РАЙКОВ

24 часа  стр. 25  

Зам.-шефката на РЗИ в Бургас д-р Вергиния Цанова оглави борда на УМБАЛ, който наполовина бе сменен на общо събрание на акционерите. Заместничката на.д-р Георги Паздеров ще заеме мястото на досегашната председателка на съвета на директорите и представител на държавата Лучия Добрева, която премина в частния бизнес.

От борда си тръгва и Мартина Колева, чийто пост ще заеме някогашната изпълнителна директорка на държавната болница д-р Силва Шивачева, която в момента работи в Първо детско отделение. На мястото на доскорошния директор на УМБАЛ д-р Георги Матев пък влиза д-р Мирослав Обрейков, който е ръководил болницата в Малко Търново и практикува в частна клиника. Според запознати той най-вероятно ще оглави УМБАЛ, която е най-голямото здравно заведение в Югоизточна България.

Очаква се до края на седмицата новият борд да бъде вписан в Търговския регистър и следващия вторник да избере титуляря. Поста си в съвета на директорите запазват доц. д-р Петко Танев от университета "Проф. Асен Златаров", който ще е и зам. на Вергиния Цанова, и юристът Момчил Момчилов. На оперативен пост в УМБАЛ се завръща бившият изпълнителен директор от времето на Орешарски - д-р Бойко Миразчиев. Общинският съветник от Пф ще се води координатор на хирургиите в болницата. Досега такава длъжност не е съществувала, твърдят запознати със структурата на УМБАЛ.




Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница