Нзок започва проверки има ли кражби от парите за онколекарства



Дата19.01.2018
Размер277.01 Kb.
#48268



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
13.08.2016
Национални вестници



НЗОК започва проверки има ли кражби от парите за онколекарства


Целта е да се намалят разходите с 30 на сто

Янина Здравкова

Сега стр. 3

След като здравната каса за пореден път регистрира рекорд в харчовете за онколекарства, одиторите на НЗОК най-сетне тръгват на нарочни проверки по онкоклиниките. Тяхната цел е да се намалят с 30% разходите за онкопрепарати за август и септември, пише в писмо от подуправителя на НЗОК Иванка Кръстева до директорите на районните каси, публикувано от Центъра за защита на правата в здравеопазването.

Екипите ще проверяват документацията, ще обикалят отделенията и ще разговарят с пациентите на място. Освен това по телефона ще бъдат питани пациенти кои медикаменти са получили от болничните аптеки, особено болни, получили по-малки количества лекарства спрямо препоръките във фармако-терапевтичното ръководство по онкология. Пациенти ще бъдат питани и за теглото им, за да се види дали то отговаря на записаното в болничната документация, т.е. дали изписаните лекарства отговарят на препоръчителната доза. Ще се проверява и дали пациентите, лекувани с т.нар. трета линия лекарствена терапия - най-скъпото лечение за най-тежките случаи, са минали преди това първа и втора линия, т.е. конвенционално лечение, каквито са терапевтичните препоръки. Ако се окаже, че пациенти, които не са били в напреднал стадий, са получавали директно трета линия лечение, ще се искат обяснения от болниците. Ще се сравняват и изразходваните медикаменти и изписаното от болничната аптека при всеки пациент. Ще се искат и обяснения от директорите на болници, в които има над 10% ръст на разходите в сравнение със същия период на миналата година.

През 2013 г. за онколекарства НЗОК плати 174 млн. лв., през 2014 г. - 217 млн. лв., а миналата година - 274 млн. лв.

ПРЕРАЗХОД

Данните на касата са, че разходът за шестмесечието е 138 млн. лв., т.е. към края на годината се очаква да се платят 280 млн. лв. за онкопрепарати, при положение че по бюджет предвидените пари по това перо са 210 млн. лв. Затова и от стенограмата от последното заседание на надзорния съвет на касата става ясно, че НЗОК изобщо не контролира как се изписват медикаментите за лечение на рак в болниците. "Ако хванем един човек, че не е в болница, а болницата отчита, е ясно. Но ако хванем една болница, че е изписала конска доза и при нея човекът би трябвало да умре, на тези хора нищо не им се случва", казва Димитър Евлогиев от агенция "Медицински одит".



Втори лекар от Нигерия ще работи


Сега стр. 3

в болницата в Добрич, съобщи изпълнителният директор на лечебното заведение д-р Трифон Йорданов, цитиран от Topnovini.bg. 53-годишна лекарка от африканската държава, която е завършила в Медицинския университет във Варна, попълва екипа на неонатологията. Неин сънародник вече работи в инфекциозно отделение. В болницата в Добрич работят и двама медици от Молдова, както и лекар от Украйна. Докторите от чужбина попълват екипа на лечебното заведение, в което все още има поне 20 незаети работни места за лекари. Средната брутна лекарска заплата за юли в МБАЛ Добрич е била 1622 лв.



Медицинска апаратура за над 1.1 млн. лв.


Сега стр. 3

ще получат 19 лечебни заведения в цялата страна по благотворителната инициатива на президента "Българската Коледа". До края на октомври се очаква техниката да бъде доставена и въведена в експлоатация. Апаратурата ще бъде за реанимация и интензивно лечение. Кампанията тази зима беше насочена към спешната медицинска грижа за деца. Близо 5% от постъпващите за лечение деца са със застрашаващи живота критични състояния, които налагат незабавна висококвалифицирана помощ и специализирана апаратура.





НЗОК пести пари от онкомедикаменти


Труд  стр. 6  

НЗОК започва проверки на извършваните химиотерапии в болниците с цел разходите на касата за онкомедикаменти да намалеят с 30% през август и септември. Със заповед от 8 август на подуправителя на НЗОК Иванка Кръстева се разпорежда районните каси да изпратят проверяващи в лечебните заведения, съобщиха от Центъра за защита на правата в здравеопазването.

Не е посочено как точно ще бъдат спестени парите, но е издадена подробна инструкция как да протичат инспекциите.

Проверяващите ще се разхождат из отделенията, ще звънят по телефона на вече изписаните пациенти и ще ги питат какви медикаменти са получили от болничната аптека. Според инструкцията приоритетно ще бъдат анкетирани онкоболни, които са "получили по-малко вливки/ опаковки от съответния медикамент в сравнение с фармакотерапевтичното ръководство по онкология."

Ако проверяващите установят, че една болница е изразходвала 10% повече средства за онкомедикаменти, отколкото през 2015 г., директорът й ще дава писмени обяснения.

Внасяме лекари от Нигерия


Труд  стр. 7  

53-годишна лекарка от Нигерия, която е завършила в Медицинския университет във Варна, попълва екипа на отделението по неонатология в болницата в Добрич. Неин сънародник вече работи в инфекциозното отделение на същото лечебно заведение. Освен тях обаче има и двама медици от Молдова, както и лекар от Украйна.

Докторите от чужбина попълват екипа на лечебното заведение, в което все още има поне 20 незаети работни места за лекари. В болницата работят 124 лекари, сред които 41 специализанти, и 258 здравни специалисти.

Средната брутна лекарска заплата за юли в МБАЛ-Добрич е била 1622 лева, а за здравни специалисти е 831,61 лева.



Световно отличие за наш център по хемофилия


Труд  стр. 6  

Центърът по хемофилия и таласемия във варненската УМБАЛ "Св. Марина" и партньорският му център в университетската болница в Бон получиха най-високото отличие на Световната федерация по хемофилия (СФК) - Twins of the Year 2015. To се присъжда ежегодно на два центъра близнаци - водещ и развиващ се, с участие в т.нар. Чифтна програма на СФХ и с впечатляващи резултати в грижите за пациентите с вродени болести на кръвосъсирването в развиващия се център.



Изправят на крака деца с церебрална парализа


Даниела Фархи

Труд  стр. 6  

Десетки деца с церебрална парализа живеят нормално като останалите си връстници след терапия по метода на Войта в Дома за медико-социални грижи в кв. Виница. Единствено там във Варненско кинезитерапевтите и рехабилитаторите прилагат този вид лечебни процедури, и то безплатно. Редица са малките пациенти, които се изправят на крака след парези, прохождат сами и дори карат колело. Сред последните е 10-месечната Мария. Тя вече изпреварва връстниците си, защото лази много бързо, изправя се и върви почти самичка. Бебето се родило недоносено. След лечебния курс пропуските са вече минало. "Методът е кръстен на невролога проф. Вацлав Войта. През 50-те години на миналия век, работейки с деца с церебрална парализа, той открива, че крайниците им реагират при натиск на определени точки. Активацията им изпраща импулс от тялото към мозъка и малките пациенти преодоляват дефицитите в моториката, като наваксват изоставането в развитието си физически и емоционално. Резултатите наистина са поразителни", обясни кинезитерапевтът Ася Христова.





Във Варна болни деца прохождат след масаж


Монитор стр. 6

Варненски кинезитерапевти от центъра за ранна интервенция и рехабилитация към Дома за медикосоциални грижи за деца във варненския квартал "Виница" вдигат на крака болни деца по метода войта.

Той е създаден от детския невролог проф. Вацлав Войта. През 50-те години на миналия век, работейки с деца с церебрална парализа, той открива, че техните тела и крайници реагират при натиск на определени точки. След подобна активация, изпращаща импулс от тялото към мозъка, децата преодоляват дефицитите в моториката, наваксват изоставането в развитието си, физически и емоционално.

.Десетки са примерите за значителните резултати, постигнати с войта терапията и при нас", разказа Ася Христова, кинезитерапевт в Центъра за ранна интервенция и рехабилитация към Дома за медикосоциални грижи за деца във варненския квартал "Виница". Тя и колегите й от центъра са единствените във Варна, които работят по метода войта и обучават родителите как да прилагат техниките у дома, при това напълно безплатно.

Естествено, методът войта не е панацея, обясни Ася Христова. Много важно обаче според нея е родителите да бъдат търпеливи и постоянни, да не се отказват и отчайват, тъй като детето усеща и най-малката тревожност у тях. Продължителността на рехабилитацията е 10 дни в месеца.


Болници получават апаратура за 1,1 млн. лв.


Телеграф стр. 6

19 болници в България ще получат медицинска апаратура за над 1,1 млн. лева благодарение на благотворителната инициатива "Българската Коледа". Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Договорите за доставка на високотехнологичното оборудване бяха сключени след обявената на 8 април т.г. процедура за набиране на оферти за доставка, монтаж, пускане в експлоатация, обучение за работа и гаранционна поддръжка на медицинска апаратура.



Изправиха на крака парализиран младеж


Ели КРУМОВА

Телеграф стр. 4

Лекари от Пловдив изправиха на крака 19-годишен младеж от многодетно семейство от старозагорското Гълъбово, роден с детска церебрална парализа на четирите крайника.

Диагнозата на Димитър Кондов била поставена, когато бил едва на 10 месеца. Тогава майката Стефка получила съвети да зареже първородния си син в социално заведение, тъй като той никога няма да оздравее.

"Остави това дете, няма да оздравее. Ще си почерниш живота с грижи по него. Млада си, ще си родиш други деца и ще живееш щастливо с тях." Това й заявил докторът, който поставил окончателната диагноза на бебето. Стефка обаче била категорична, че въпреки тежката болест няма да остави чедото си. Вместо да го изостави, майката започнала тежка битка за неговото здраве. Тя се сблъскала и с бездушието в социалните институции, където пък чиновниците я съветвали да не казва, че има дете с ДЦП.

Когато обаче Митко бил само на 3 години, отчаяната майка се срещнала с д-р Янаки Янакиев. Детето тогава не можело изобщо да свива краката си. Последвала серия от тежки операции и гипсове с цел подобряване на двигателната функция. Резултатът бил впечатляващ. В момента Димитър вече може да се изправя сам, да се придвижва с помощта на проходилка. да ляга и да става без чужда помощ. Той може сам да се облича и да ходи до тоалетната - все елементарни неща за здравите хора. но непостижими за болния Димитър. Надеждата на семейството е, че един ден Митко ще може да ходи сам първо с патерици, а след това и с бастун. Младежът е завършил училище "Васил Левски" в: Гълъбово, където догодина ще бъде абитуриент. "За мен д-р Янакиев е не само отличен ортопед и спасител на детето ми. Той ни е опора, човек, който винаги е до мен в тежки моменти и ми дава надежда", признава майката Стефка. Тя благодари и на мениджъра на верига болници "Медлайн - Център Хоспитал" д-р Невен Енчев и на целия екип на здравното заведение.

След раждането на Димитър Стефка разбрала защо синът й се е разболял. По време на бременността си тя е прекарала херпес симплекс, която болест е увредила плода. "Ако не бях родила нормално, а с Цезарово сечение, рисковете от увреждания щяха да бъдат помалки", обяснява жената. Водещи вирусолози от София я посъветвали да проведе лечение, преди да забременее отново. Така след 7 години се появява второто й дете Яна, а година по-късно и Божидар. "Настина имам други деца и живея щастливо, защото не изоставих Димитър", казва Кондова.



Събират пари за болно дете в Дългопол


Телеграф стр. 6

Благотворителен концерт за набиране на средства за болно дете се организира в Дългопол. Той е в помощ на 4-годишното момченце Емил Каров, което се брои с диагноза тумор на костния мозък. Концертът се състоя в петък. Всеки, който иска и може да помогне, може да се обърне към майката на детето Бистра Иванова Кирчева на телефон 0898617169.





БГфармА е срещу отлагането на поевтиняването на лекарства за кръвно


Аида ОВАНЕС

Дума стр. 5

Българската генерична фармацевтична асоциация излезе със становище срещу решението на Надзорния съвет на НЗОК до отложи за 1 април догодина 100-процентната реимбурсация на лекарствата за есенциална хипертония. Както ДУМА писа, решението е от 27 юли. Преди време здравният министър Петър Москов обеща от 1 август т.г. касата да поема 100% от стойността на около 40 лекарства за есенциална (първична) артериална хипертония.

"Аргументите против въвеждане на 100% реимбурсиране при социално-значими терапии, свързани с недостиг на средства в бюджета на НЗОК или с проблеми в информационната система на касата, са недостатъчно основателни и несъизмерими със здравните и социално-икономическите ползи от въвеждането на подобни мерки", пише в становището.

Само през първото тримесечие на т.г. касата е платила 2 332 448 лв. за лекарствата за есенциална хипертония на 191 403 здравно осигурени.



ИАЛ ЗАПОЧВА ПРОЦЕДУРА ПО РЕГИСТРАЦИЯ НА ЛЕКАРСТВО В ЕС


Дума стр. 16

На 15 август ИАЛ ще започне първата процедура за разрешаване за употреба на лекарствен продукт по взаимно признаване (MRP), за която Република България е референтна държава, съобщават от ИАЛ. Продуктът съдържа активното вещество Ondansetron (as hydrochloride dihydrate). Активното вещество се прилага за лечение на хора с гадене и повръщане, предизвикано от химио или радиотерапия. В процедурата като засегната страна е включена Румъния. Екип от експерти на Изпълнителната агенция по лекарствата е изготвил цялостен оценъчен доклад за лекарствения продукт, предмет на тази процедура, който вече има издадено от ИАЛ национално разрешение за употреба в страната.

MRP процедурата се базира на взаимното признаване от държавите членки на ЕС на издадено национално разрешение за употреба.

Статистиката отчете инфлация за юли


Ръст на БВП за второто тримесечие на годината

Дума стр. 6

Инфлацията в България през юли е нараснала спрямо месец по-рано, сочат данни на Националния статистически институт (НСИ). Регистрираната инфлация е от 1,0 на сто. За резултатите допринасят продължаващото поскъпване на храните, горивата и транспортните услуги. В седмия месец от годината цените на хранителните продукти и на безалкохолните напитки отчитат увеличение с 1,7% на месечна база, докато цените на алкохолните напитки и на тютюневите изделия остават на равнището от предходния месец.

От хранителните стоки най-чувствително е увеличението на пресните зеленчуци, където се отбелязва покачване на цените с 14,9 на сто. Свинското месо се е продавало с 2,2% по-скъпо през юли, отколкото през юни, а при месото от едър рогат добитък увеличението е с 1,9 на сто. Регистриран е и скок от 1,6 на сто при цените на прясна и охладена риба. През юли сме плащали по-скъпо сиренето и кашкавала, съответно с по 0,3 % и 0,1 %. Купували сме на по-високи цени също захар - с 2,6%, сладолед - с 0,8%, оцет - с 1,9%, минерална вода - с 0,7%, ракия - с 0,1%, вино - с 0,3 на сто, сочи още статистическата справка.

Скок с 2,2% отбелязват цените и на облекло и обувки, а тези на жилища, вода, електроенергия, газ и други горива остават на равнището от юни.

Увеличение с 1,8 процента на месечна база има при транспортните цени, докато цените в здравеопазването и в сектора на съобщенията намаляват с 0,1%, показват данните на НСИ.

Средногодишната инфлация за периода август 2015 - юли 2016 година се понижава с 0,8% спрямо периода август 2014 - юли 2015 година. Данните за юли обаче все още не са знак, че българската икономика ще успее в близките месеци да се измъкне по-трайно от дефлационната спирала, в която се оказа от август 2013 година, коментират от НСИ.

Повишаване на цените с повече от 15% се отчита при пакетните туристически услуги, което е характерно явление за средата на лятото. Самолетните билети също имат по-висока цена през юли спрямо месец по-рано. На месечна база индексът на потребителските цени се повишава през юли с 1,0% спрямо предходния месец, когато бе отчетено слабо понижение с 0,1 на сто. На годишна база инфлацията се понижава с 0,2% (спрямо юли 2015-а) след спад с 1,3 през предходния месец. Въпреки доста по сдържаното темпо на понижение годишната инфлация остава негативна за шести пореден месец, отбелязвайки дефлация за девети от последните десет месеца, след като единствено през януари беше отчетена нулева инфлация, сочат още данните на НСИ. На годишна база индексът на потребителските цени все още е под нулата, но се приближава към нея.

Отчетен е ръст на брутния вътрешен продукт с 3 на сто през второто тримесечие спрямо същия период на миналата година, сочат още данни на статистиката. Спрямо първите три месеца на годината икономиката ни е нараснала с 0,7 на сто.





"БГ Коледа" дава апаратура за 1,1 млн. лв. на 19 болници


24 часа  стр. 14  

Медицинска апаратура за над 1,1 млн. лева ще получат 19 лечебни заведения по благотворителната инициатива на президента Росен Плевнелиев "Българската Коледа", съобщи прессекретариатът на държавния глава.

Договорите за доставка на високотехнологичното оборудване бяха сключени след обявената на 8 април т.г. процедура за набиране на оферти за доставка на медицинска апаратура за отделения за реанимация и интензивно лечение на деца. До края на октомври т.г. техниката ще бъде доставена и въведена в експлоатация.

За да помогне за спасяването на повече деца в критично здравословно състояние, в кампания 2015/2016 г. "Българската Коледа" си постави за цел да осигури нова високотехнологична апаратура за реанимация и интензивно лечение.

Комисията към благотворителната инициатива оцени всички оферти въз основа на предварително определения критерий за оценка икономически най-изгодно предложение. Бяха сключени договори за доставка на медицинска техника на обща стойност 1 103 550 лв. за 19 лечебни заведения: МБАЛ -Бургас, ДМСГД "Вяра, Надежда и Любов"-Бургас, УМБАЛ "Света Марина" - Варна, МБАЛ .Добрич", МБАЛ "Д-р Никола Василивв" - Кюстендил, МБАЛ "Проф. д-р Параскев Стоянов" - Ловеч, УМБАЛ "Д-р Георги Странски" - Плевен, "УМБАЛ "Свети Георги" - Пловдив, МБАЛ - Асеновград, МБАЛ "Д-Р Иван Селимински" - Сливен, СБАЛДБ "Проф. д-р Иван Митев" - София, УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов"-София, УМБАЛ "Александровска" - София, УМБАЛ "Царица Иоанна-ИСУЛ" - София, СБАЛАГ "Майчин дом" - София, Втора САГБАЛ "Шейново" -София, МБАЛ "Национална кардиологична болница" - София, УМБАЛ "Проф. д-р Стоян Киркович" - Стара Загора, МБАЛ "Свети Пантелеймон" - Ямбол.

Апаратурата, която ще бъде дарена, включва транскутанен апарат за неинвазивно измерване на кръвен билирубин, мултифункционална видеоларингоскопска система, флоуцитометър, апарат за неврофизиолофичен мониторинг, апарат за близка инфрачервена спектроскопия, апарат за постоянно положително налягане в дихателните пътища -СРАР, монитор за церебрална и соматична оксиметрия, пациентен монитор, пациентен монитор с капнометрия, пациентен монитор с електроенцефалография и др.





Касата обмисля шестмесечни европейски карти


Капитал стр. 4

Националната здравноосигурителна каса обмисля как да намали плащанията си за лечение по спешност в Европейския съюз с европейска здравноосигурителна карта, става ясно от протокол от заседанието на надзорния й съвет. Едно от предложенията е документът да се издава с валидност шест месеца, а не една година, както е сега. Причината, която изтъкват от институцията, е, че 3% от ползвалите картата си плащат осигуровките, получават документа, а след това престават да се осигуряват. Здравна карта си издават около 150 хил. души. Годишният бюджет на касата за лечение в ЕС е 60 млн. лв., но тя е натрупала 175 млн. задължения към други страни членки.



В ерата на чипобиологията


Германската компания TissUse отглежда органи върху чипове и възнамерява да революционизира фармацевтичната и козметичната индустрия

Александра КОЗБУНАРОВА

Капитал стр. 48-49

На биотехнологичната сцена има нов герой - концепция на име Organ-on-Chip. Идеята, залегнала в тъй наречените органи върху чип, е симулация на естествена среда за клетките от съответен орган, която позволява тестове за нуждите на фармацията.

Чипът орган прилича на тънка пластмасова кибритена кутийка с улеи, в които има няколко каналчета - едните са с клетки от някой орган, други пресъздават чрез вакуум механичните движения на съответния орган и такива, през които минават кръв и кислород. Така клетките се чувстват все едно са на истински орган и реагират като него. А потенциалът е огромен - да скъси иначе безкрайно дългия, скъп и мъчителен процес по тестване на лекарства, който иначе отнема средно десет години и около 3 млрд. долара на препарат. Технологията води началото си от Wyss Institute към Харвардския университет и се развива вече няколко години. Различните научни институти работят и върху различни органи - някои върху сърце, други върху бял дроб, трети върху кожа. Явно технологията има потенциал, щом дори американската военна агенция за проучвания DARPA инвестира 37 млн. долара в проучванията на Wyss Institute.

Харвардският екип обаче далеч не е единственият, който работи в тази посока. На Organ-on-Chip полето има поне още десет spin off компании, които са излезли от научните институти и ще се опитват да комерсиализират разработката. И до момента са привлекли доверие на стойност около 120 млн. долара в инвестиции. Една от тези компании е зародилата се в лабораториите на берлинския технически университет

TissUse.

Германската TissUse е създадена през 2010 г. и разработва една от малкото мултиорганни чип системи на пазара. Тяхната платформа е много гъвкава и позволява свързването на два или четири микрооргана (или, както ги наричат те, "органоиди") един с друг чрез изкуствено кръвообращение. Приложенията и проучванията, в които разработката на TissUse е участвала, са разнообразни - от проекти за козметичния пазар за трансплантация на коса, през тестове за производителя на марката NIVEA до тясно специализирани научни изследвания. В момента младата компания работи и по нещо още посмело - десеторганна система, която се очаква да бъде готова още догодина. "Това, което правим, би могло да се окаже революция за тестването на лекарства и фармацевтичния сектор", казва изпълнителният директор на TissUse Уве Маркс. Как точно работят тези системи, колко е голям пазарът за тях и как ще променят света разказва за "Капитал" Рейк Хорланд, директор бизнес развитие на компанията.


Директорът "Бизнес развитие" в TissUse д-р Рейк Хорланд:

Пазарът за технологията се оценява най-малко на 10 млрд.долара


Капитал стр. 48-49



ПРОФИЛ

Д-р Рейк Хорланд се присъединява към TissUse през 2012 г. като ръководител на звеното за бизнес развитие на компанията. Всъщност е ангажиран с дейността на TissUse още от 2010 г., когато работи по развитието на маркетинг и бизнес стратегията за предстоящите продукти на своеобразния стартъп. Преди да попадне на интересния проект, е работил в областта на маркетинга и продажбите в различни германски компании. Хорланд завършва биотехнологии в Берлинския технически университет. През академичната си кариера е участвал в различни проекти по развитие и комерсиализация на продукти, свързани с отглеждането на тъкани в лабораторни условия.

Как точно изглежда един орган на чип? Как се изгражда?

Мултиорганният чип е комбинация от микрофлуидна (техническа) система и клетки (тъкан), които представляват отделните органи в човешкото тяло в миниатюрен мащаб. Моделите на тези органи са свързани помежду си с малки каналчета, което от своя страна е сравнимо с кръвоносната система.



Докъде е стигнала технологията за отглеждане на орган върху чип 6 развитието си? Над какво работи TissUse в момента?

Развитието на тази технология в голяма степен още е в ембрионален етап, но все повече ще се ускорява. И това, не на последно място, се дължи на постоянно нарастващия интерес от страна на индустрията и инвеститорите, но определено и на обществеността. В момента TissUse работи върху следващото си поколение Multi-Organ-on-Chip. На тази стъпка трябва да успеем да свържем десет или дори повече модели на човешки органи в единно микрофлуидно кръвообращение. Идеята е да се симулира единна система от кръвоносни съдове, с което да се свържат всички органи.



Докъде сте стигнали вие с разработките си в тази област?

TissUse вече успешно разработи система от два органа върху чип и друга с четири. Платформата ни е много гъвкава, т.е върху чиповете ни може да има различни органи, например черен дроб, кожа, бъбрек, черво, сърце, костен мозък, мускул, космени фоликули, панкреас, кръвоносни съдове и т.н. От това могат да се правят различни комбинации според нуждите на изследването.



По какво се различават чиповете на TissUse от тези на други разработчици?

TissUse се специализира в създаването именно на такива системи. Много други изследователски екипи работят по-скоро над развитието на отделни органи. Има много малко проучващи групи (и още по-малко компании), които се занимават с мултиорганни системи или ги предлагат на пазара.

Можете ли да разкажете малко повече за дву- и четириорганните чипове? Кои органи и в какви комбинации симулирате? Какви са целите? Както и името подсказва, се свързват чрез изкуствена кръвоносна система два или четири органа. Двуорганният чип много често се използва за определяне на токсични ефекти върху органите. Четириорганният освен изкуствено кръвообращение има симулация и на циркулация на урина. Така тези два циркулационни процеса се свързват чрез модела на бъбрек. С така създадената система могат да се транспортират различни субстанции от кръвообращението в циркулацията на урината. Този четирикомпонентен модел може да се използва например във фармацията за изследване на ADME (абсорбция, разпределение, метаболизъм, екскреция) профили.

До този момент върху нашите чипове успешно отглеждаме черен дроб, кожа, космен фоликул, черво, бъбрек, костен мозък, мускул, кръвоносни съдове, панкреас, нервна тъкан, бял дроб, сърце, мастна тъкан.



Кога очаквате комерсиализирането на тази технология?

Всъщност TissUse комерсиализира технологията още от 2013 г.

Ако технологията е комерсиализирана още през 2013 г., с кои индустрии и конкретни партньори работите?

Основно сме насочени към фармацевтичния сектор, козметичната и химическата индустрия. Един от партньорите ни, за които мога да говоря, е например Beiersdorf (производителите на

NIVEA и др.).

Какъв е обемът на продукцията ви в момента? Има ли масова такава?

За съжаление не мога да дам конкретни числа. В момента не е масова, но планът ни е да стане такава.



Колко е голям пазарът за тази технология?

Все още е доста относително. Например глобалният пазар за оценка на сигурността при инвитро според едно скорошно изследване ("In Vitro Toxicity Testing: Technologies and Global Markets", January 2014, Report Code: PHM017E) през 2017 г. ще достигне 10 млрд. долара. Към него се добавя един още по-голям пазар, ако успеем да наложим технологията и за създаване на модели на болести, които в момента се изграждат основно на базата на опити с лабораторни животни.

Върху кои индустрии има потенциал да повлияе тази технология?

На първо място, фармацията, т.е. разработката на лекарства, биотехнологии, както и козметика, химия, храни и хранителни добавки.



А какви биха били положителните ефекти от интегрирането на технологията за обществото?

Ако Organ-on-Chip технологията се наложи, чрез нея могат да се акумулират релевантни и достоверни данни. Например за кандидатите за клинични изпитвания на лекарства преди самите тестове върху хора. Така значително би се намалил рискът от странични ефекти при клиничните тестове, които могат да имат тежки последствия за доброволците. Вижте например случая във Франция преди известно време (през януари медиите разпространиха информация, че шестима доброволци са хоспитализирани, а един почина след неуспешни тестове на лекарства -бел. ред.). Подобни случаи могат да се избегнат с нашата технология.

Също така можем да ограничим доста все още силно разпространените опити върху животни във фармацевтичната и козметичната индустрия. Най-сетне може да се създаде персонализиран мултиорганен чип - един вид "пациент върху чип". С това могат да се свият драматично времето и разходите за развитие на медикаменти. Следователно и лекарствата ще достигат пациентите много по-бързо и на по-достъпни цени.

Как се финансирате? Получавали ли сте инвестиции, под каква форма и в какъв размер?

Развойната дейност на TissUsе се финансира основно от GO BIO, което е инициатива на Германското министерство на образованието и науката за подпомагане на разработки в областта на биотехнологиите. В първата си фаза беше 100% финансиране на стойност малко под 5 млн. евро. Във фаза 2 проектите ни се поемат на 50% от министерството и тяхното участие е с 3.5 млн. евро. През 2015 г. компанията приключи успешно и два инвестиционни рунда, за да набере останалия капитал, необходим за втората фаза на развитието ни. Освен това има и още някои малки суми, които получаваме като подкрепа по специфични проекти.



Колко е голям екипът, с който работите?

В момента в компанията са заети около 20 служители и покриват доста широк спектър от експертизи в областите медицина, биотехнологии, биохимия, фармация и инженерство.



12.08.2016
Национални телевизии


В разгара на лятото МЗ командирова два спешни екипа по Южното Черноморие след смъртния случай на плаж край Царево


БНТ  Новини в 09.00, 12.00 часа

В разгара на лятото МЗ командирова два спешни екипа по Южното Черноморие след смъртния случай на плаж край Царево. Курортите на юг от Бургас сега се обслужват от общо 3 линейки, по 3 имат Поморие и Бургас. За здравето и сигурността на туристите във Варна и близките населени места се грижат 7 екипа. Свои линейки имат и частните болници по морето, но те нямат договор със здравната каса и затова цените им са по-високи.



В Пазарджик лекарите от спешното отделение все по-често се оплакват, че стават жертва на агресия от страна на пациентите


БНТ  Новини в 07.00, 09.00, 12.00 часа

В Пазарджик лекарите от спешното отделение все по-често се оплакват, че стават жертва на агресия от страна на пациентите. Освен това заради недостига на лекари често се налага дежурните да взимат по две смени. Само за последния един месец спешните медици са обслужили над 500 души, като 140 от тях са останали за лечение в отделенията.

Най-трудно се справят екипите по време на нощните дежурства, когато за преглед идват между 30 и 40 човека, 50% от които неосигурени. Не са редки случаите на агресивно поведение от страна на придружителите. Вратата на отделението дори е счупена от пациент, който настоявал да бъде прегледан по-бързо.

Д-р Пламен Еленин, лекар в спешното отделение: Хората непрекъснато бързат, смятат, че те са най-спешните, тях най-много ги боли, което, разбира се, за нас е разбираемо, но за съжаление, физическите възможности на екипите са ограничени. Не могат двама лекари да станат изведнъж 8.

Много често за да се предотвратят нападения над лекарите, се налага да се вика полиция. Заради зачестилите случаи на тормоз от страна на пациентите част от медиците искат да напускат, обясни началникът на отделението д-р Лидия Гочева:



Д-р Лидия Гочева: Ето, вижте столовете как са изпочупени. Изобщо не се спазва никакъв ред. И страшно много обиждат персонала.

В Пазарджик работата на спешните медици се приема и с одобрение, и с критика. Недоволните очакват повече внимание, а тези, които са станали свидетели на тежки дежурства, проявяват съпричастност и разбиране.



Гражданин: Вдигнах скандал, те стоят учудени защо вдигам скандал. Защото аз не знаех дали ще оживея, а реакцията беше съвсем неподходяща за моя случай.

Гражданин: Бърза помощ трябва да получават поне два пъти по-големи заплати от личните лекари.

В спешното отделение на пазарджишката болница работят 12 лекари, а заведението обслужва над 13 хил. пациенти от областта.




Подкрепление от два допълнителни спешни екипа за Южното Черноморие пристигнаха в Приморско и Царево


bTV, Новини в 19.00 часа

Подкрепление от два допълнителни спешни екипа за Южното Черноморие пристигнаха в Приморско и Царево. Те бяха обещани от здравното министерство след трагичните инциденти на плажа, станали заради липса на навременна медицинска помощ. Дали ще бъдат достатъчни общо 5 екипа за десетките хиляди летовници на юг от Бургас и можем ли да сме спокойни, че ще получим адекватно здравно обслужване на морето, когато си плащаме осигуровките? Темата следят Десислава Генева и Десислава Кръстева. Първо към Царево и Десислава Генева.



Репортер: В късния следобед днес пристигнаха двата спешни екипа в Приморско и тук в Царево. Те са командировани съответно от Сливен и от Ямбол. Единият е за спешна долекарска помощ с лекар и медицинска сестра, а другият е реанимационен с фелдшер.

В Приморско оставиха реанимационния екип. Време за запознаване с региона няма.



Нонка Николова, фелдшер: Колко да го познаваме? Отиваме по морето. Иначе познаваме нашия район в Ямбол. Тук ще се справим, има джипиеси.

Д-р Димитър Желязков, зам.-директор на ЗСМБ – Бургас: Адреси, които налага хоспитализация в Бургас и транспортът до Бургас ще бъде изпълняван от този екип, а титулярният екип е в Приморско, тъй като знае региона, знае и къмпинги и т.н., ще си работи работата в Приморско.

Другият екип с лекаря и медицинската сестра ще бъдат в стационара в Царево. Трите спешни линейки по Южното Черноморие обслужват население от около 25 хил. души, а в месеците юли и август то нараства на над 400 хил. Затова за водните инциденти разчитат медиците на плажа. Сред изрядните плажове е бургаският, на който освен медицински пункт има и линейка.



Веселин Илиев, спасител: Много бързо пристигат, около седмата-десетата минута линейка е при нас. Ние фактически оттам насетне само помагаме.

Д-р Николай Димитров, реаниматор на бургаския плаж: Линейката се ползва, защото ние сме тук на 8-ми пост, но плажът притежава 18 поста и инцидент може да се случи както на първи, така и на нашия, така и в края.

В линейката и медицинския пункт има всичко необходимо като при спешните медици.



Д-р Николай Димитров: Уред за обдишване с маска, която има тръби, които са за интубация, вътре има ларингоскопи, които са когато се налага да бъде интубиран някой и да бъде поставен на изкуствено дишане.

На плаж Нестинарка, където почина човек, медицинско лице няма, макар след нашия репортаж да е разпоредена официална проверка от министъра на туризма.



Юлиан Петров, спасител: Сутринта се е появила медицинска сестра и си е заминала, няма я в момента, вие виждате.

Летовниците тук ще продължат да разчитат само на екипите на спешната помощ.



Репортер: Допълнителните екипи за спешна медицинска помощ ще останат до края на месец август.

Водещ: А сега към Десислава Кръстева към Варна. Към кого да се обърнем и колко ще ни струва медицинската помощ, когато сме на курорт?

Репортер: При такава рязка промяна на времето, 15 градуса надолу само за един ден, е много вероятно да ви се наложи да потърсите медицинска помощ. Вариантите са няколко. Ако сте здравноосигурен, носите си здравната книжка и сте голям град, да потърсите джипи или поликлиника. Ако сте в по-малко населено място, в курорт, да се обърнете към местния здравен медицински център, където обаче услугите са платени. Ценоразпис на здравето на морето сега:

Най-често докато сме на почивка страдаме от летни стомашни вируси, инфекции, топлинен удар или травми. Най-бързият вариант е в близкият частен медицински център.



Д-р Донка Аврамова, управител на медицински център: Средно един преглед с изследвания, наблюдения, банки, особено ако има повръщане или разстройство, идва от порядъка на 100-150 лв.

Оказва се, че джипитата в поликлиниките във Варна изключително рядко имат за пациенти туристи.



Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар: Обслужването чрез личните лекари е гарантирано като качество, абсолютно достъпно при спазване на здравноосигурителните права.

За да изберете услугите на джипи обаче, трябва предварително да потърсите информация и контакти, да запишете час, евентуално да почакате на опашка. Ето и разликата в цените между декацетата и частните центрове по курортите „Св. Константин и Елена“ и Златни пясъци. За преглед между 20 и 120 лв., за рана от безплатно до 100 лв. и за рентген от 20 до 70. Ако сте здравноосигурен и се наложи хоспитализация, можете да изберете частна болница. В тази част от пътеките се покриват от здравната каса, но предварителните изследвания се плащат.



Д-р Златка Николова, лекар в частна болница: Пациенти, които подлежат на болнично лечение и са здравноосигурени евентуално може да се наложи заплащане на консумативи, които не се покриват от касата.

Пациентите избират според джоба си.



Гражданин: Бих предпочела по здравна каса, защото съм осигурена цял живот.

Гражданин: Има хора, за които са скъпи, има хора, за които не са скъпи, независимо какъв си, дали работиш или не работиш, дали си пенсионер или не.

Ако се наложи да ползвате частна линейка до курортите на север от Варна, например от Златни пясъци или Албена, тарифата е между 60 и 80 лв. На юг обаче заради големите разстояния е по-скъпо.



Репортер: И още една безплатна възможност за медицинска помощ, докато сте на море и сте здравноосигурени. Това са спешните центрове към големите многопрофилни болници в градовете.
Национални радиа


Лятна анти-СПИН кампания започва във всичките 28 областни центрове в понеделник


БНР

Лятна анти-СПИН кампания започва във всичките 28 областни центрове в понеделник. 14-те мобилни кабинета за безплатно изследване за СПИН ще обикалят различни населени места. Кампанията се организира от Министерството на здравеопазването за тринайсета поредна година. Тестването за ХИВ ще се предлага от медицински консултанти в близост до басейни, аквапаркове, в централни градски части, в квартали и села с преобладаващо ромско население, в учебни заведения и в лабораториите на районните здравни инспекции.При предходните кампании са били тествани общо над 42 000 души, отчитат от Министерството на здравеопазването.



19 болници в страната ще получат медицинска апаратура по благотворителната инициатива Българската Коледа


БНР  

19 болници в страната ще получат медицинска апаратура за над 1,1 милиона лева по благотворителната инициатива на президента Българската Коледа. Договорите за доставка на оборудването бяха сключени след обявената през април процедура за набиране на оферти. До края на октомври медицинската апаратура ще бъде доставена в лечебните заведения, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Мира Стефанова с още информация.



Репортер: Тази година кампанията си поставя за цел да осигури нова, високотехнологична апаратура за диагностика и лечение в университетски и областни болници, в които има клиники за детска реанимация и интензивно лечение. Според статистиката близо 5 на сто от постъпващите за лечение деца са със заплашващи живота критични състояния, които налагат спешна и висококвалифицирана помощ. Заедно с осигурената апаратура, в настоящата кампания Българската Коледа подпомогна изследванията и лечението на 405 деца. От президентството припомнят, всеки родител, който има болно дете и се нуждае от подкрепа за лечение, може да подаде молба за подпомагане. Заявления се приемат през цялата година, а редът за кандидатстване е публикуван на интернет страницата на Българската Коледа.
Регионални вестници


АГ отделението в общинската болница в Дупница грейна след ремонт, шефът Тимчев: Не искам бебетата да се раждат в мизерия


След като се отърваха от ронещата мазилка и мрака, медиците чакат новата апаратура за ранна диагностика без аналог в региона

Петър Димитров

Вяра  стр. 1,8  

АГ отделението в общинската болница "Св. Иван Рилски" грейна като ново след основен ремонт. Освежените помещения ще бъдат осветени днес от архиерейския наместник на Дупнишка духовна околия отец Георги Паликарски. В градската болница ремонти и обновяване не бяха правени повече от 15 години, а състоянието на ключовото отделение, където се раждат бебета от целия регион, беше плачевно - мрак, ронеща се мазилка и тъмни стаи. Малко след встъпването си като и.д. управител на общинската болница Росен Тимчев публично се зарече, че няма да допусне бебета да се раждат в подобни условия и с част от постигнатите икономии успя да спази обещанието си. Очаква се днес в присъствието на общинското ръководство, лекари и гости отделението да отвори официално врати и да приема пациенти в новите комфортни условия. Болничното ръководство е осигурило и подмяна на голяма част от остарелите инструменти на гинеколозите, очаква се да бъде въведена в експлоатация и новата АГ апаратура за ранна диагностика на новородени, която няма аналог в региона. От началото на мандата на новото ръководство бяха осигурени 2 нови ехографа за нуждите на хирургичен и терапевтичен блок, както и беше извършен ремонт и подмяна на старите легла в детско отделение.





12 деца с летен вирус приети в болница, трима тийнейджъри с усложнена пневмония


Слава ИВАНОВА

Струма стр. 1,7

12 деца със симптоми на летен вирус са приети за лечение в детско отделение на благоевградската болница. Основната група от настанените за лечение под активно наблюдение са от 1 до 5-годишни, оплакванията почти при всички са висока температура, силна отпадналост, болки в мускулите и прояви на ентероколити, каза началникът на детско отделение д-р Христина Марянова.

Ето какво поясни специалистката по детски болести: Летните вируси повалят цели семейства, но най-уязвими са децата, чийто организъм не е укрепнал. Симптомите засягат основно стомашно-чревния тракт и се развиват много бързо, за часове започва повръщане и разстройство. Консултацията с педиатър е задължителна, за да се избегнат усложнения. В детско отделение в момента се лекуват и три деца с вирусна пневмония, те са на тийнейджърска възраст.

Тримесечно бебенце в болница часове след имунизация


Петър ВАСЕВ

Струма стр. 6

Тримесечно бебенце е настанено по спешност в благоевградската болница часове след като му е направена ваксина. Сутринта бебето се чувствало добре и е заведено от родителите си за задължителна имунизация в Благоевград. След лекарския преглед е установено, че е в добро общо състояние, и му е направена ваксината. Само след няколко часа то станало неспокойно, започнало да посинява, разтревожени, родителите му потърсили лекарска помощ.

Незабавно бебенцето е консултирано от свикан екип от специалисти в МБАЛ - Благоевград, настанено е за лечение под активно лекарско наблюдение.

Състоянието му е овладяно, няма настъпили усложнения, провеждаме изследвания, най-вероятно се касае за стомашно-чревна инфекция, няма друг проблем съобщиха вчера от болницата.





Zdrave.net

София, бул. Др. Цанков” 31 Б, офис 10; Тел.: 0893 33 53 07



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница