Обща характеристика на обучението по технологии и предприемачество в началния етап на основната образователна степен



страница1/2
Дата20.02.2023
Размер48 Kb.
#116666
  1   2
1 Spezifichni osobenosti

Обща характеристика и специфични особености на обучението по Технологии и предприемачество в началния етап
Чрез учебния предмет ТП в І – ІV клас се акцентува на началното навлизане в многообразния свят на техниката и технологиите през призмата на опознаването на всекидневни дейности и средства, които присъстват в реалния живот на детето. Това е един от предметите, при които:

  • учениците извършват реална практическа дейност;

  • запознават се със света на техниката и технологиите;

  • запознават се с материалите и техните свойства;

  • изпълняват разнообразни технологични операции и овладяват трудови умения;

  • работят с най-разпространените инструменти.

В резултат на обучението учениците трябва да разберат ролята на личната технологична култура за овладяването, разбирането и прилагането на техниката и технологиите в ежедневни и широко разпространени практически дейности. Учениците преоткриват създадения от човека свят, връзките му с околната среда, осъзнават мощта на научно-техническия прогрес и се подготвят за участие в него като проектират, конструират, моделират, изработват различни изделия и технологични системи.
Според Г. Пирьов «Детето не може да бъде пасивен наблюдател, когато изучава света. То трябва да оперира с наблюдаваните предмети. Само тогава децата могат да забележат техните особености и да се запознаят с тях». Действането с изучаваните предмети може да има разнообразни форми – обикновено манипулиране, разглобяване и сглобяване, чертане, рисуване, моделиране, направа на самия предмет и др.
В обучението на учениците не е достатъчно да се включват само теории и определения, примери и илюстрации, а такива задачи, при които се изяснява произхода на процесите и явленията.
Трудовата дейност на учениците представлява съвкупност от умствени и физически действия (процеси на планиране, подготовка, осъществяване, контрол и оценка), подчинени на осъзнати цели и мотиви.
Ако трябва да отделим най-съществената отличителна страна на учебния процес по ТП, за разлика от другите учебни предмети, това е паралелното протичане на учебно-познавателен и реален трудов процес, които се намират в диалектическо взаи­модействие.
В условията на учебно-познавателна дейност се овладяват нови знания от областта на: техниката и технологиите, икономика, професии, здравословен начин на живот, празници, народни традиции и обичаи, екология и други.
Присъствието на елементи на трудова дейност в урока оказва съществено влияние върху характера на цялостния учебен процес на технологичното обучение. По необходимост към учебната дейност (преподаване и учене) се предявяват редица специфични изисквания — производствено-технически, технологически, ергономически, естетически и др., произтичащи от същността и логиката на протичане на реалното производство.
В процеса на технологичното обучение се явява необходимост от наличие на специална материална и технико-технологична осигуровка на дейностите, включени в неговото съдържание. Без наличието на материали и инструменти в повечето случаи не е възможно провеждането на учебния час. Характерът и степента на осигуреност на учебния процес със съответните материали, инструменти и работни места, нагледни дидактически пособия, технически средства и т.н. оказват съще­ствено влияние върху качеството на неговото протичане и ефективност. Затова, освен учебници, издателствата осигуряват на учениците албуми с приложения от хартия и картон (те съдържат елементи, разгъвки, цветни листи), както и комплекти с други материали.
Важен момент в подготовката и реализацията на урока по ТП е необходимостта от богато визуализиране както на познавателния компонент в урока, така и на практическата част. Използват се разнообразни дидактически материали – електронен учебник, презентации, таблици, схеми, сбирки, снимков материал, модели, изделия, натурални нагледи. Новите технологични операции се демонстрират от учителя, в по-редки случаи се използват видеоматериалите от електронния учебник.
Съществена специфична особеност на преподаването в процеса на технологичното обучение се явява инструктирането, което може да се осъществи в устна и писмена форма. В повечето случаи се използват графични изображения и таблици. От І към ІV клас се засилва активното участие на учениците в разчитането и разбирането на инструкциите до момента, в който те започват самостоятелно да планират своята дейност.
От методическа гледна точка е необходимо учителят да обърне внимание на процеса на формиране на умения. Затова той трябва да акцентува върху онази част от урока, в която се овладяват новите умения – да осигури необходимите условия, при които демонстрацията на новата технологична операция ще се вижда от всички. Ако се работи с малки елементи, учителят подготвя предварително по-големи, за да бъде изпълнен принципа за нагледност. В този случай може да се използва и видеоматериал.
Овладяването и усъвършенстването на умения се извършва в условията на поставената задача. Уменията могат да бъдат с познавателен характер (интелектуални) и практически.
Към първата група се отнасят уменията за усвояване, самостоятелно намиране, обобщаване и извеждане на информация, планиране, организация, оценяване. Формират се в познавателния компонент на урока, в който се овладяват нови знания.
Уменията с практико-приложен характер се реализират в процеса на практически задачи, които могат да бъдат графически, технически, технологични, конструктивни и други. Обикновено за целта се предвиждат практически упражнения за повторение на новите действия или технологични операции.
В учебно-трудовия процес отделните задачи се явяват като задължителен съдържателен елемент, а конкретната им реализация (под­борът на предмета, условията при които ще протече дейността, начинът на организацията) е въпрос на самостоятелен избор от учителя.
Учебният процес предявява към характеристиките на трудовата дейност и редица други дидактически изисквания. Така например, в началната училищна възраст в условията на трудовия процес дейността трябва да дава възможност за: формиране на конкретнотрудови, общотрудови и общотехнически умения; да създава възможност за творче­ска изява на учениците; провокиране на техния интерес; създаване на разнообразна организация (фронтална, групова, ин­дивидуална) при практическото изпълнение на отделните задачи; да съз­дава условия за решаване и на възпитателни задачи, като поло­жително отношение на учениците към труда, желание за участие в трудова дейност, колективизъм, сътрудничество, упоритост, настойчивост, прециз­ност в изпълнението и т.н.; да носи определено удовлетворение; да бъде достъпна, но в същото време да създава условия за преодоляване на из­вестни трудности; резултатът от дейността да има определена естетическа и утилитарна стойност; трудовата дейност трябва да създава възможности за участие на учениците в цялостен технологичен процес; да създава въз­можности за участие в решаването на комплекси задачи; за самостоятелна дейност на учениците и т.н. В процеса на технологичното обучение придобиват специфична особеност и двете основни дейности - учене и преподаване. Важно е да се отбележи, че ученето в технологичното обу­чение се извършва главно посредством активното участие на учениците в познавателната и практическа дейност. В процеса на тези дейности се усвояват необходимите теоретични знания, формират се трудови умения, разкриват се и се развиват заложбите и способностите, проявяват се и се формират личностни качества.


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница