Общество Студенти от Медицински колеж и деца с увреждания заедно правят мартеници



Дата10.10.2018
Размер116.17 Kb.
#83936

ВЯРА



РЕГИОНАЛЕН МЕСЕЧНИК





ЗА ЖИВОТА И ПРОБЛЕМИТЕ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ година XI ПЛЕВЕН март 2015

Общество

Студенти от Медицински колеж и деца с увреждания заедно правят мартеници

За втора поредна година по инициатива на студентите от специалност „Социални дейности” на Медицински колеж към МУ--Плевен се провежда студентски проект „Мартеницата- заедно да съхраним традицията”. Той има за цел да насърчи креативността на деца и лица с увреждания както и да бъдат събрани средства за провеждане на хипотерапия, водна терапия и трудотерапия на тези целеви групи. Студентите и потребителите на социални услуги на територията на град Плевен – Дом за деца, лишени от родителска грижа „Детелина”, Център за обществена подкрепа, Защитено жилище за лица с лека и умерена умствена изостаналост, Дневен център за възрастни с увреждания и Център за психично здраве заедно изработват мартеници. С тях във фоайето на Медицинския университет в Плевен бе открита изложба базар. Така чуждестранните студенти на университета имат възможност да се запознаят с тази уникална българска традиция. А ръководството на висшето училище бе подготвило изненада за чуждестранните студенти. Те получиха по една мартеничка, която е закупена от благотворителния базар.

Антоанета Костова

Помощните училища ше бъдат преобразувани в образователни центрове за подкрепа

Помощните училища няма да бъдат закривани, а преобразувани в образователни центрове за подкрепа. Това каза председателят на парламентарната комисия по образование Милена Дамянова от ГЕРБ. Според нея чрез този модел децата със специални потребности ще получат по-качествено образование и ще имат възможност да развиват потенциала си. В тези образователни центрове децата с увреждания ще разполагат с необходимата материална база и с тях ще работят специалисти. Дамянова допълни, че в момента има държавни и общински помощни училища, като е взето решение държавните помощни училища да бъдат трансформирани в държавни центрове за подкрепа.

„За първи път в Закона за образованието се отделя сериозно място на индивидуалното развитие на всяко едно дете, на всеки един ученик, включително и на децата със специални образователни потребности и на децата с увреждания“, уточни Дамянова. Тя допълни, че с промените се цели децата със специални потребности да не бъдат изолирани, да не бъдат невидими и анонимни и да се гарантира равенство на шансовете за развитие и образование. „За първи път се регламентира качествено нов процес в образованието, това е приобщаващо образование“, категорична е Милена Дамянова. Тя допълни, че образователните центрове имат за цел да подобрят връзката между децата със специални потребности и тези от масовите училища. Децата с тежки увреждания ще получат необходимите грижи и подкрепа, постепенно ще се създават условия за приобщаването им към масовите училища, без те да бъдат изолирани и дискриминирани. Това е подход, който вече се развива в много европейски държави, каза още Милена Дамянова.

Емил Христов



Единадесет деца от специализирани институции заживяха в нов дом

Единадесет малчугани на възраст от 4 до 7 години прекрачиха прага на Центъра за настаняване от семеен тип за деца, изведени от специализирани институции, на ул. „Бяло море” в Плевен. Те бяха посрещнати по българска традиция с погача и мед, а за „добре дошли” в новия уютен дом със свои изпълнения на акордеон, китара и ударни инструменти ги поздравиха ученици от НУИ „П. Пипков”. Децата в този център ще бъдат общо 12, за тях ще се грижи 10-членен екип. Три от тях са ученици и ще бъдат транспортирани до училище с автомобил на социалното заведение. За малките обитатели на центъра ще бъде осигурено със съдействието на Центъра за работа с деца обучение по народни танци, индивидуален преподавател ще подготвя и надарено момче за кандидатстване в Националното училище по изкуствата в Плевен. Малчуганите бяха поздравени и от заместник-кмета на Община Плевен Дамянка Владимирова, която ги зарадва с лакомства, а за новия си дом получиха от Арт център - Плевен, картини, рисувани от техни връстници. Община Плевен изгради общо шест центъра за настаняване от семеен тип в рамките на проекта с европейско финансиране „Разширяване на мрежата от резидентни социални услуги в общността за деца в риск /изграждане на 6 центъра за настаняване от семеен тип за 84 деца, изведени от специализирани институции/” на стойност 4 173 703 лв.


Чуждестранни партньори по социален проект се срещнаха с кмета

На 16 февруари 2015 г. в Община Плевен се проведе среща на кмета проф. д-р Димитър Стойков и неговия екип с партньори на Професионалната гимназия по лозарство и винарство - Плевен, от Италия, Турция и Полша. Те са в града ни по повод първата Международна работна среща по проекта „Еразъм +” с тема „Съпричастност към хората с увреждания”, който осъществяват съвместно с ПГ по лозарство и винарство. Гостите и същността на проекта бяха представени от г-жа Бисерка Илиева - директор на гимназията. Координатор на проекта с продължителност две години е Турция. В неговата реализация са включени преподаватели, психолози, родители и учители от четирите страни. От своя страна проф. Димитър Стойков разказа за редицата социални и инфраструктурни проекти, които Община Плевен осъществява успешно в последните години. Чуждестранните партньори имат богата програма за запознаване с историческите и културни забележителности на Плевен и други български градове.

Община Плевен
Аспект от аутистичното разстройство показа филмът „Код Меркурий”. Спомнете си неконтролируемият агент Брус Уилис решил да защити момче аутист. Детето има невероятна дарба – работи безпогрешно с огромни числа и случайно попада на секретен шифър, който застрашава националната сигурност. След това с лекота разбива кода „Меркурий”, смятан за неразгадаем. Това са филмовите представи за аутизма. Състоянието обаче е далеч от екранната действителност. „Изключение е, но има деца, които работят с големи цифри. Това обаче не им служи за нищо в живота”, обяснява доц. Антон Славчев, шеф на Стационарното отделение на Клиниката по детско-юношеска психиатрия към Александровска болница. Различни по вид и тежест в групата на аутистичните разстройства влизат много болестни състояния. Те може да са едва изявени. Може и да са изключително тежки и детето да не е способно да осъществи никаква комуникация – то не иска и не знае как да осъществи контакт, не приема света по обичайния начин, защото мозъкът му го тълкува различно. На моменти реагира бурно, настроенията му рязко се променят. Някои не могат да говорят. Директно се научават да пишат. Други въобще не развиват тези умения, не могат дори да се обслужват сами. Науката няма отговор защо се случва това. Изправен пред всеки конкретен случай лекарят опитва да върне лентата назад и търси възможните отговори: инфекция, болест по време на бременността на майката, наследени гени или епизод в ранното детство, когато след ваксина детето качва висока температура, получава гърч или изявява признаци на непоносимост към глутен....” Това са митове. Някаква база, около която се градят хипотези. В повечето няма отговор каква е конкретната причина категоричен е доц. Славчев. Детето се ражда, живее и умира с това болестно състояние. Развитие няма. Има обаче разновидности, степени на увреждане и пикове на влошаване.

Пубертетът е такъв момент. Тогава детето може да стане силно агресивно и разрушително, опасно за себе си и околните. В този момент то ангажира цялото семейство – денонощно. Не може и за 5 секунди да бъде оставено само, без надзор, обяснява специалистът. Има, разбира се, и леки случаи. В групата на аутистичните разстройства е и синдромът на Аспергер – известен още като синдромът на малкия професор. В някои по-леки случай интелектът е съхранен. „Възможно е дори детето да придобие много диференцирана и висока способност в дадена област. Това обаче по-скоро е изключение. Но дори и в тези случаи общуването му с останалите е проблем”, разказва доц. Славчев. Това е реалността. 240 лева отпуска държавата на майката като социална помощ. Парите се дават до 18 г. Сякаш след това детето ще оздравее. Но и до тази възраст нуждите са поне десет пъти повече. И 2000 лева не стигат за терапиите. Защото детето трябва да работи с психолог, логопед, терапевти – поне 40 часа седмично.


Министър Танев иска да създаде "Университет на третата възраст"

Тодор Танев обяви идеята си за създаването на "Университет на третата възраст". Институцията трябва да се превърне в "национален център по геронтология", а също и да осъществява здравни консултации. Министърът обяви идеята си в личния си профил във Фейсбук.

"Нека споделя една идея. Тъкмо се връщам от Хасково, където имах възможност да обсъдя идеята си за "Университет на третата възраст". Университетът е учебно заведение (професионален колеж). Мисията му е да защищава човешкото право на всеки гражданин за допълване или получаване на нови знания, активен живот във всяка възраст, поддържане на добро лично психофизическо състояние, активно участие в обществения живот и предаване на натрупания опит на новите поколения. Слушател в УТВ може да бъде всеки човек в зряла възраст, който желае да развива нови социални взаимодействия, да участва в живота на обществото със своя труд и опит, да разширява своите умения и да прекарва свободното си време активно, интересно и творчески. Същевременно УТВ приема и студенти за бакалавърско обучение по нова специалност – геронтология, както и студенти от други ВУЗ за практики или научна дейност, за което те получават кредити. УТВ има огромен и абсолютно пренебрегнат контингент в сравнение с нормалните университети в момент на демографска криза. Тези хора са пренебрегнати, а могат да спомогнат за развитието на обществото повече, отколкото можем да си представим. Университетът ще подпомага пълноценния живот, развиването на втора професия, нови социални роли и активно гражданско участие на възрастните хора. Университетът не е просто образователен, а в равна степен научен център. Обществената му и научна мисия е да запълни широка научно-приложна изследователска ниша във важна сфера, като развие науката и образованието за възрастни хора и създаде постоянен обществен диалог по този въпрос. Съществена част от обучението се извършва присъствено, но са включени и дистанционни форми, фокус групи, дискусии и други непреки форми на обучение. УТВ заедно с просветната и културна дейност развива мощна научно-изследователска дейност във важни и малко изследвани у нас области и затова е изследователски университет. Той ще се превърне в националния център по геронтология във всичките й измерения и ще привлича учени, студенти и докторанти от страната и чужбина за развитие на научното познание в тази област. Развойната дейност на университета ще се гради на тази основа, като се създават технологии за пълноценен живот на възрастните в обществото, отношенията между поколенията и менторството. Ще се изследва, анализира и промотира обучението за възрастни и ще бъде развито обществено съзнание и отговорност към него. Ще се осигуряват консултации в същата сфера на местно, национално и международно равнище и България ще участва в подобни международни научни и практически форуми.

Заедно с това, УТВ предлага важни допълнителни дейности, като здравни консултации, културни събития, туризъм, клубна дейност и пр. Към университета ще се създаде дом за възрастни хора.

Това ще бъде първа цялостна инициатива в това отношение на територията на България. Области на изследване и развитие:

-Професионална квалификация (преквалификация, доквалификация, продължаващо обучение, бизнес умения, микроикономика, занаяти, социални дейности)

-Нашият свят (философия, футурология, история, политология, право, макроикономика, основи на банковото дело, глобалният свят, междукултурни отношения, информационно общество, медии)

-Възрастният и другите (възрастова психология, геронтология, отношения между поколенията, наследствено право, човешки права, отглеждане на деца и болни хора, дислексия при възрастните, неравностойни отношения у дома и в обществото)

- Съвременни умения (компютърът и Интернет, чуждоезиково обучение, обучение и тренинг за нови социални и трудови роли)

- Творчески умения (история на изкуството, художествени занятия, дизайн, музика, танци)

- Здраве за възрастния човек (спортни занимания, бани, тематични екскурзии, здравни знания, отношения с институциите на здравеопазването, козметика, диетология)
Техники за предотвратяване на агресията при децата с увреждания в работата на ресурсните учители. Как да стане това?

Съществуват различни варианти, между които съобразно собствените си нагласи, умения, способности, предпочитания и конкретни цели специалистите могат да избират. Съществуват някои вербални техники за справяне с агресивното поведение на децата. Възрастните трябва да посочат на децата „кои са приемливите пътища за изразяване на чувствата и да им покажат безопасни и достойни начини за ликвидиране на гнева. Това е в унисон и с необходимостта и българските подрастващи да усвояват цивилизовани начини на разрешаване на конфликти.Въпросът за нагласите действително е първостепенен при изграждането на стратегии за справяне с детското агресивно поведение. Затова, а и за да избегнем нереалистични очаквания, които да ни доведат до разочарования, можем да тръгнем от т. нар. „три стъпала към мирно съвместно съществуване", формулирани от Х. Гинът:

- приемаме факта, че децата ще ни ядосват;

- това ще ни спести излишното напрежение породено от мисълта, че действията на децата са насочени лично срещу нас, за да ни провокират, както и че нашето задължение е да пресечем в зародиш намеренията на децата да ни изваждат от равновесие. Тоест, че провокативното поведение на децата е естествено явление при общуването ни с тях, без непременно да е обвързано с преднамереното им отношение лично към нас.

Според Гинът естествени са и нашите емоции. Затова:

- имаме право да се гневим, без да изпитваме вина или срам.

Докъде обаче се простират допустимите граници на този гняв:

- имаме право да изразяваме това, което чувстваме", но "да не нападаме детската личност и характер.


3 март- Национален празник на Република България

Лични вещи на четирима революционери и борци за национално освобождение – Христо Иванов-Големия, Васил Йонков- Гложенеца, Иван Драсов и Марин Поплуканов са подредени в откритата изложба в къщата музей „Цар Освободител Александър ІІ” в Плевен. Изложбата включва експонати от Регионален исторически музей – Ловеч и Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства – Троян. Тя беше открита от директора на Военноисторическите музеи доц. Милко Аспарухов, който отбеляза, че това е поредната изложба по проекта „Уникални реликви от Българското възраждане” – дългогодишен експозиционен проект, който представя на гражданите на Плевен и специално на младите хора, част от богатото културно-историческо наследство от епохата на Българското възраждане и националноосвободителните борби на българския народ. Изложбите по този проект представят уникални експонати – лични вещи и оръжие на дейци на Българското национално възраждане и Априлското въстание.

„Българското Възраждане завинаги ще остане светла страница в историята ни, ключов момент в процеса на възстановяване на националното ни съзнание и идентичност в борбата за свобода и суверенитет. Именно през Възраждането българският народ успя да запали отново искрата на националния дух и поведе дълга и тежка борба за свободен живот и човешко щастие. Връх в тази борба за Освобождение е Априлското въстание от 1876 г”, изтъкна доц. Милко Аспарухов. Той подробно представи експонатите в изложбата, сред които е сабя на Христо Иванов-Големия, предан съратник и приятел на Васил Левски. Представената в изложбата негова сабя с кания, тип драгунска, произведена в Русия, е откупена от неговата дъщеря Свобода Иванова Войводова. Представен е още пистолет на Васил Йонков- Гложенеца, участник в двете български легии в Белград, съратник на Левски. В изложбата е експониран негов револвер система „Смит и Уесън“, произведен в Русия по американски образец от 1869 г. Показаните ордени и възпоменателни медали са на Иван Драсов, който е активен участник в борбата за създаване на независима Българска църква, близък съратник и доверено лице на Левски. Изложбата представя писмо от 12 октомври 1872 г. на председателя на Ловешкия комитет Марин Поплуканов до председателя на Етрополския комитет Тодор Пеев. Експонирана е и чернова на „Памятникът на свещеннодиакона Игнатя Лъвский“, писана от свещеноиконом Кръстю Никифоров през ноември 1879 г. в Ловеч. Музеят на народните художествени занаяти и приложни изкуства Троян гостува с оригинален къс от знамето на Троянския революционен комитет 1875 г. То е едно от малкото знамена, извезано от мъж, на което е поставена годината 1875. Изрязаният оригинален къс от знамето се съхранява дълги години в семейството на Марко Марковски, човекът, който го е ушил. Сред първите посетители на изложбата бяха зам.-областният управител Красимир Иванов и зам.-кметът Стефан Петков. Тя ще бъде открита за посетители до 17 март 2015 г.
Благовещение (Благовец)

Колкото променливо и непостоянно да е времето през месец март, пролетта е вече тук, и всички мисли и надежди на дедите ни са били под знака на очакваното пробуждане на природата. Същото е и с нас в днешни дни. На този ден( 25 март) всички християни величаят паметното събитие: ангелът Господен възвестява на Дева Мария, че именно тя е отредена да стане майка на Спасителя. В календара на православната църква Благовещение е утвърден като празник през VII век. В нашия народен календар го наричат Благовец. Българинът вярва, че събудената природа се приготвя да посрещне лятото. Започват да се връщат прелетните птици, и първи от тях са лястовичките – завръщат се те от юдейските земи и с радостно чуруликане съобщават „благата вест“ за предстоящото зачатие на Спасителя. Днес за нас обредните практики на Благовец са преди всичко богат извор на знания за митични вярвания, поверия и притчи, обогатили традиционната българска култура. Но за дедите ни Благовец билголям празник, „половин Великден“ на който „дори и птичката гнездо не вие“. Това обаче не им пречело да почистят основно домовете и дворовете, а събраният боклук да запалят – с вярата в пречистващата сила на огъня. Затова и разрешавали на децата и младежите да го прескачат, за здраве. Според народното поверие на Благовец кукувицата, също като лястовицата, разнасяла „благата вест“. И било добра поличба човек да има в себе си желязна пара. И щом чуе кукувицата, здраво да я стисне в ръка. Тогава ще се радва на „желязно здраве и джобът му ще се пълни през годината“.


Съставители: инж. Румен Петков За контакти: тел. 064/835852

Разпространява се БЕЗПЛАТНО
Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница