Онкозаболявания убиват близо 7000 българи годишно



страница1/10
Дата22.10.2018
Размер0.59 Mb.
#92724
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
09.11.2016
Национални вестници



Онкозаболявания убиват близо 7000 българи годишно


Труд  стр. 2  

Близо 7000 българи умират годишно в резултат на онкозаболяване, а 37 000 други се разболяват от рак. Освен това у нас има и негативна тенденция към нарастване на броя на злокачествените заболявания както при жените, така и при мъжете.

Това заяви ръководителят на Националния раков регистър проф. д-р Здравка Валерианова пред БНР.

По думите й обаче страната ни е на средно ниво по брой заболели. "В световен мащаб има около 14 милиона нови случаи на рак и около 7-8 милиона умирания годишно. Заемаме една средна позиция, няма за какво да ви плаша", отбеляза специалистът. За да спре нарастването на броя на новозаболелите от злокачествени заболявания у нас, трябва да се провежда трайна профилактика, посочи още проф. Валерианова.

С финансовата подкрепа на програма "Европа" на Столичната община две неправителствени организации работят по проект за по-добра профилактика на онкозаболяванията в областта на репродуктивното здраве.

Болни от сърце и рак в листа с 4200 чакащи


Труд  стр. 2  

Националната листа на НЗОК за планов прием на здравноосигурени пациенти главоломно нараства. Към момента тя наброява близо 4200 души, сред които онкоболни и пациенти със сърдечносъдови проблеми. Още отсега част от тях са насочени за лечение и/или диагностика за 2019 и 2020 г. Най-много се чака за комплексните онкологични центрове в големите градове в страната, за УМБАЛ-Плевен - близо 600 души, "Д-р Марко Антонов Марков" във Варна - 433, "Св. Иван Рилски" в София - 323. "Сити клиник" - 349, УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив - 259, и др.

Ако пациентите не искат или не могат да чакат тогава да проведат терапията или изследванията си, ще трябва да си платят на частно, независимо че са здравноосигурени, или да потърсят възможност в друго от определеното лечебно заведение.

Сред причините за нарастващия брой чакащи пациенти в листата на НЗОК са недофинансиране на здравната система и орязването на болнични легла. В някои лечебници те бяха намалени с между 20 и 90%. Съкращаването на легла, което беше един от резултатите от т.нар. реформа на ресорния министър Петър Москов, доведе и до орязване на дейностите - услугите, които извършват болниците.

За периода 2002-2010 г. страната ни е била единствената държава членка на ЕС, в която средствата за здравеопазване като дял от брутния вътрешен продукт (БВП) са намалели.

Национален център ще обучава спешните медици


Труд  стр. 7  

Национален център ще поеме обучението на спешните медици от специализираните центрове, както и работещите в лечебните заведения за спешна медицинска помощ. Това става ясно от обнародвания в Държавен вестник правилник, уреждащ дейността му.

Основната дейност на центъра ще е проучване на потребността от квалификация в системата на спешната помощ, създаване на програми в тази насока, както и практическото обучение на всички кадри, ангажирани с нея.

Седалището на центъра ще е в София, но обученията на лекарите ще се провеждат и в определени бази за обучение в университетски болници и спешни центрове, както и такива за професионално обучение. Очакваните резултати от създаването му са свързани с повишаване на качеството на оказваната спешна медицинска помощ.

Центърът ще се ръководи от директор на трудов договор, който се назначава въз основа на конкурс и ще се атестира на всеки три години.

Лекари от КОЦ - Пловдив протестираха


Труд  стр. 6  

Персонал и пациенти протестираха в онкодиспансера в Пловдив. Те се противопоставиха на твърденията, че там са осакатявани хора безпричинно. Протестиращите са убедени, че кампанията срещу КОЦ е сътворена от някой Юда от персонала.



Хирург на съд за измама на бащата на крадец


Докторът прибрал пари, за да отърве сина от затвора с фалшиво медицинско

Антоанета МАРЧЕВА

Труд  стр. 9  

Хирург от Разград, който вече е подсъдим за присвояване на лекарства и заблуда на пациенти, получи обвинение и за измама на бащата на осъден за кражби и подбуждане на вещо лице да фалшифицира съдебномедицинска експертиза. Вторият обвинителен акт срещу д-р Бранимир Мичев (49 г.) е внесен в районния съд в Разград от местната прокуратура.

През ноември 2014 г. строител от град Цар Калоян се свързал с шефа на охранителна фирма Борис П. От Кубрат и го помолил да отърве от затвора сина му Синан П, който имал присъда за кражби. Гардът бил съдебен заседател и се хвалел, че има връзки "с когото трябва". Той намерил д-р Мичев и двамата взели 10 600 лв. от бащата. Докторът не останал доволен, защото повечето пари взел охранителят и затова отишъл да иска от родителя още 5000 лв. Бащата отказал, въпреки това д-р Мичев започнал да кара колежка да издаде фалшиво заключение, че Синан е болен от хепатит.

Срещу същия хирург тече дело за присвояване на 55 флакона антибиотик "Таргоцид" за 3203 лева, както и за измама на близките на петима пациенти, че ще им осигури допълнителни лекарства, за което им взел 5327 лева.


ДОКТОР КАЛИНА ЙОРДАНОВА, ПСИХОАНАЛИТИЧЕН ПСИХОТЕРАПЕВТ, ПРЕД "ТРУД":

ЛОШОТО ПСИХИЧНО ЗДРАВЕ ЗАВЛИЧА БЕЖАНЦИТЕ В СОЦИАЛНАТА ПЕРИФЕРИЯ


Ирина АТАНАСОВА

Труд  стр. 14  



- Д-р Йорданова, бихте ли ни обяснили, какво се случва с психиката на хората, които търсят убежище, и какви са основните психологични проблеми, с които се сблъскват?

- Въпреки че е трудно да опиша състоянието на търсещите закрила с няколко изречения, ще се опитам да очертая основното. Трябва да разберем, че няма универсален отговор за ситуацията на търсещите закрила, затова всеки случай трябва да бъде разглеждан индивидуално. Това е така, защото всеки пациент притежава различен капацитет за справяне с психологическата травма в зависимост от предишния си опит с насилие и загуби, времето, през което е бил изложен на тях, капацитета на средата да предложи подкрепа и т.н. В този ред на мисли това, което се случва с психиката на търсещите закрила, може най-добре да бъде описано с термина apres coup*, който означава травматичния ефект на отминали събития, провокиран от обстоятелства в настоящето и винаги във връзка с индивидуалната история на конкретния пациент. Когато един търсещ закрила се сблъска с бавни процедури с неясен резултат, покъртителни условия на живот, липса на ориентация в страната домакин, злоупотреби и насилие по време на пътуването и след пристигането в бежанския лагер, травматичното минало може да се завърне под формата на симптом. Всичко в заобикалящата среда, което напомня на търсещите убежище за отминали загуби, раздели, насилие и безпомощност, може да предизвика психологичен проблем - психосоматични оплаквания, тревога, тъга, трудности при справянето с родителските задължения, мисли за самоубийство и пр. Това са най-честите оплаквания, с които работи нашият екип.



- Какви са дълготрайните последици за мигрантите от неизлекуваните психологични травми? И как влошеното психологично здраве влияе върху способността за интегриране в ново общество и защо грижата трябва да е в основата на интеграционните усилия?

- Резултатът от неразрешените психологични конфликти е тяхното усложняване. Един от термините, които използваме, за да назовем трудностите в преодоляването на травматичния опит, е усложнената реакция на траур. Това само по себе си е достатъчно убедително, за да илюстрира факта, че неразрешените психологични проблеми се натрупват, блокират всекидневното функциониране на пациента и правят живота му труден. На практика това означава, че психологическите проблеми, които не се адресират навреме, могат да повлияят драматично качеството на живот, да причинят тежки психиатрични заболявания (депресия, психоза, остри състояния на стрес) и да попречат на хората да се приспособят към приемната общност. Последното е особено важно, за да стане ясно колко необходимо е психологическото консултиране като част от процеса на интеграция. Ако човек не е достатъчно здрав, за да осмисли миналото и да приеме реалността такава, каквато е, да възвърне контрола над бъдещето си и да започне отново да се наслаждава на живота, е много възможно да бъде изтласкан в социалната периферия, да развие чувство за безполезност, отчаяние и омраза, да започне да възприема заобикалящата го среда като враждебна и да отговори по също толкова враждебен начин.



- Докладът отбелязва шест основни външни стресогенни фактора, които са крайно увреждащи за психиката - разрушаването на семейната цялост, несигурността за бъдещето, липсата на физическа сигурност, изолацията и дискриминацията, условията на живот в лагерите, липсата на юридическа информация и помощ. Бихте ли обяснили как тези фактори са увреждащи?

- Ще отговоря на този въпрос със следния пример - 40-годишна жена от Сирия, която живее в изоставен хотел в центъра на Атина, дойде в клиниката ни на площад "Виктория", за да потърси психологична помощ. Жената е в Гърция от 7 месеца заедно с дъщеря си в тийнейджърска възраст и 5-годишния си син, след като семейството се е разделило в Турция и мъжът й е заминал за Швеция. Изкоренена от познатата среда на дома си, тази жена е принудена да се справя с проблеми, с които никога досега не се е сблъсквала - юридически въпроси, свързани с процедурата й за убежище, образованието и възпитанието на децата й без подкрепата на близки и роднини, езиковата бариера, всекидневните трудности, свързани с обитаването на общежитие без лично пространство и гарантирана безопасност. Това, което тя преживява, е огромна тревога и объркване, произтичащи от продължителността на престоя на семейството в Гърция, усещането за липса на контрол върху децата й, които растат без баща, както и вината от това, че не е достатъчно добър родител.



- Как начинът на живот на търсещите убежище оформя детската психика и какви дълготрайни травми причинява?

- Децата са особено уязвими по време на конфликт поради три основни причини. Първо, тъй като децата нямат когнитивната и емоционалната зрялост да осмислят екстремните форми на насилие, а много от тях идват от зони на война, опитът им може да остане непреработен много дълго време, ако до тях няма възрастен, който да им помогне да интегрират и разберат ужаса, на който са станали свидетели. Второ, децата са много възприемчиви към всичко, което засяга родителите им, и изграждат своето поведение в съответствие с това на родителите си. Те реагират и на най-малкия проблем, който се появява в семейството. В семейства, където травматичното минало на родителите ги е направило раздразнителни, затворени или агресивни, децата развиват обучителни трудности, разболяват се често или започват да нарушават закона, за да могат да привлекат внимание, да задържат семейството заедно или да отреагират тревожността си по някакъв начин. Последната причина децата да са толкова уязвими е тяхната възраст. Всички ние изграждаме личността си и оформяме своята идентичност от много ранна възраст. Времето, прекарано в бежански лагери без структурирани занимания, адекватна подкрепа и сигурност за бъдещето, може да доведе до трудности във формирането на идентичността, рисково поведение и липса на цели и граници.



- Макар ограничена, каква помощ е налична от страна на "Лекари без граници" за търсещите убежище?

- "Лекари без граници" предлага индивидуална и групова психотерапия. Работим в условия на конфиденциалност и със специално обучени преводачи. Преди всичко терапевтичната сесия е среща на пациент и психолог, която цели да създаде смисъл от преживяното от пациента на базата на взаимно доверие. Това означава, че за около един час в режим на регулярност в пространство, специално създадено за тази цел, и при предварително уговорена продължителност на терапията пациент и терапевт се срещат с цел пациентът да осъзнае и да разбере своето състояние, както и отговорността, която носи за собствения си живот. Терапевтичната рамка, групова или индивидуална, както и фокусът на работа - изследващ миналото или насочен към настоящия момент - трябва да бъдат съобразени с потребностите и капацитета на всеки пациент. Заедно с това трябва винаги да отчитаме факта, че търсещите закрила пребивават временно в лагерите и не бива да планираме задълбочени интервенции, ако нямаме достатъчно време да ги довършим.

***

Нашият гост

ДОКТОР КАЛИНА ЙОРДАНОВА, мениджър на програмата за психично здраве на "Лекари без граници" в Атина, е психоаналитичен психотерапевт и изследовател, доктор по психоанализа и антропология от University College London, Великобритания. От 2008 г. тя работи за Центъра за подпомагане на хора, преживели изтезание, в София, а през 2016 г. се присъединява към "Лекари без граници" (MSF). Тя е автор на семинари и публикации, свързани със социалистическите трудови лагери в България и предаването на травмата от войната през поколенията.








Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница