Организационна култура на моя работодател: „Първа Инвестиционна Банка ( Fibank )



страница1/10
Дата02.05.2023
Размер0.72 Mb.
#117525
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
курсова работа




Курсова работа на тема:
Организационна култура на моя работодател: „Първа Инвестиционна Банка“ ( Fibank )

Дисциплина: Организационна култура


Специалност: Бизнес икономика
Факултет: Бизнес факултет

София
2021г.


I . Увод
Организационната култура е система от ценности и убеждения, възприемани от всички служители на организацията; съвкупност от норми, правила и стандарти, приети и поддържани в областта на организационните отношения. Връзката на хората е немислима без присъствието на морала.. Културата е сборът от начините на живот, изградени от група хора и предавани от поколение на поколение. С други думи, това е съвкупност от социално предадени модели на поведение, изкуства, вярвания, институции и всички други продукти на човешката работа и мисъл.
1.Елементи на организационната култура
Едгар Шейн, известен автор и изследовател на бизнес културата, е този, който за първи път представи ясна и практическа концепция през осемдесетте години и установи, че организационната култура е съставена от 3 основни елемента, които той нарече „Нива на знанието“ . Тези елементи са:

  • Артефакти и поведение - Отнася се до материалните елементи и формалните и неформалните кодове, свързани с областта на работа: декорация, мебели, униформи, митове за произхода или собствениците на фирмата, вътрешни вицове и др.

  • Несъзнателни предположения - Тя се отнася до убежденията, които са придобити във връзка с компанията и които се проявяват несъзнателно под формата на поведения, които се приемат за даденост, защото се считат за част от същността на компанията. Например, възприемане на начин на обличане или говорене по време на работа, защото се предполага, че неписаните кодове на компанията се спазват по този начин, дори ако няма официално искане за това.

  • Предложени стойности - Отнася се до стойностите, които изрично и формално идентифицират компанията. По принцип тези стойности са описани във визията на компанията, в кодекс на поведение или във всякакъв вид съобщения или поддръжка, които са достъпни за всички служители. Прозрачността, доверието, сигурността са примери за ценностите, които една компания може да има като част от организационната си култура.

  • Характеристики на организационната култура - Бизнес културата има определени характеристики, които са ключови за постигане на положително въздействие както в човешките отношения, така и в проекцията на организацията. От всяка компания зависи да ги прилага или коригира според тяхната визия. Ето някои основни характеристики:

  • Толерантност към риска -Тя се отнася до степента на свобода, която служителите трябва да вземат рискови решения.

  • Про-активност- Тя се отнася до степента на независимост, която хората трябва да взимат решения за себе си в рамките на организацията.

  • Идентичност - Той се отнася не само за образа на компанията (графична идентичност, лого, отличителни цветове и др.), Но и степента на съгласуваност. Колкото по-последователна е идентичността, толкова по-трайна ще бъде с течение на времето.

  • Споделена култура - Тя се отнася до ценностите, вярванията и поведението, които се споделят от членовете на организацията.

  • Комуникационен модел - Тя предполага йерархия по отношение на функциите и процесите във вътрешните комуникации на компанията.

  • Контрол – Характерна характеристика за валидиране на плавността на процесите в организациите е степента на пряко наблюдение на служителите. По принцип, в по-голяма степен или брой надзорни органи, процесите са по-малко течни.

  • Стимули - Бизнес културата трябва да обмисля съществуването или не на система от стимули, както и критериите, с които служителите могат да им се насладят: производителност, стаж и др.



    1. Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница