Особености на бутиковите хотели като алтернативна форма на настаняване



страница1/6
Дата18.05.2022
Размер51.17 Kb.
#114346
  1   2   3   4   5   6
DOKLAD

ОСОБЕНОСТИ НА БУТИКОВИТЕ ХОТЕЛИ КАТО АЛТЕРНАТИВНА ФОРМА НА НАСТАНЯВАНЕ
Ст.ас. Георгина Луканова
Икономически университет – Варна
Abstract: During the last two decades the concept of “Boutique hotel” has been developed and established in international hotel management. The paper presents the basic aspects of the theory and practice of this concept classified in three directions: product features, marketing features and economic features. Several varieties of boutique hotels have been examined. A short review is made on how the boutique hotel concept is applied in the Bulgarian hotel management.
Kay words: boutique hotels, design hotels, brand hotels

През последните десетилетия се наблюдават значителни промени в туризма – динамично се развиват основните туристически дейности, в това число и хотелиерството, което води до изостряне на конкуренцията между пазарните субекти; настъпват промени в мотивацията на потребителското търсене и стила на живот, които намират израз в повишени изисквания към качеството на хотелиерското обслужване; изключително нарастват възможностите на комуникационните и информационните технологии; глобализира се хотелиерската индустрия. В условията на силно динамичен пазар и жестока конкуренция, хотелиерските организации търсят и прилагат нови форми и концепции за максимално удовлетворяване изискванията на клиентите и постигане на икономически ползи. Такава е концепцията бутиков хотел, която възниква и се развива през последните 20 години.


Целта на автора в настоящия доклад е да представи основните моменти от теорията и практиката на концепцията бутиков хотел.
Считаме, че бутиковите хотели могат да се определят като тематични хотели и да се причислят към съвременните видове в структурата на хотелите, които възникват и се развиват през 80-те и 90-те години на ХХ век. По своята същност бутиковите хотели представляват алтернативна форма на настаняване, с нетрадиционни елементи или с нетрадиционно местоположение. Хотелиерският им продукт е уникален и надхвърля границите на обичайните условия за нощувка и ниво на комфорт.
Терминът бутиков хотел за пръв път се употребява в Северна Америка и Великобритания. Според изследователите първите хотели, които имат характеристиките на бутиков хотел са открити през 1981 г. едновременно на два континента – „The Blakes Hotel” в Лондон, Великобритания и хотел „Bedford” в Сан Франциско, САЩ. Три години по-късно, през 1984 г. американските предприемачи и съдружници Ian Schrager и Steve Rubell създават хотел Morgans Hotel в Ню Йорк. Макар и да не е първия по време на изграждане, този хотел носи титлата „първият бутиков хотел в света”. Счита се, че Стийв Рубел e автор на термина бутиков хотел1.
Възникването на бутиковите хотели в началото на 80-те години на ХХ век не е случайно. За това десетилетие е характерно динамичното развитие на международните хотелиерски вериги, които завладяват пазара със стандартизиран хотелиерски продукт, а независимото хотелиерство запазва традиционализма в своето предлагане. В отговор бутиковите хотели предлагат алтернатива на клиентелата, която търси продукти с неоспорима идентичност. Развитието на международните хотелиерски вериги се основава на концепцията за стандартизиране на всеки елемент на хотелиерския продукт: дизайн, оборудване, обслужване, храна и напитки и т.н. Прилагането на стандарти оставя малко възможности за индивидуалност и креативност, които са основните отличителни характеристики на бутиковите хотели.
В научната литература по тематиката липсва еднозначна дефиниция на термина бутиков хотел. Бутик (от френски – boutique) означава относително малка фирма, която предлага лимитирана серия от тясно специализирани стоки или услуги на ограничен кръг от потребители най-често на по-високи цени2. Концепцията бутиков хотел задължително се свързва с прилагането на холистичния подход – всички елементи на хотелиерския продукт трябва да са в синхрон. Бутиковият хотел се отличава не само със своя дизайн, но и с индивидуална атмосфера, уникална материална среда и изключително персонализирано обслужване. В известен смисъл концепцията бутиков хотел може да се разглежда като стремеж към изначалната идея на хотелиерството като акт на гостоприемство.
За целите на анализа особеностите на бутиковите хотели могат да се систематизират в три аспекта: продуктов, маркетингов и икономически.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница