Писмена разработка по педагогическа реторика



страница1/3
Дата22.08.2023
Размер44.02 Kb.
#118476
  1   2   3
педагогическа-реторика
Свързани:
секретни-операции-разузнаване-МТ

П ЛОВДИВСКИ УНИВЕРСИТЕТ „ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ“
Педагогически факултет

ПИСМЕНА РАЗРАБОТКА
по
ПЕДАГОГИЧЕСКА РЕТОРИКА


Изготвил: Виолета Драмалиева
Факултетен номер: 2006141035

Проверил: Гл. ас. д-р М. Александрова
Съдържание
Същност и особености на педагогическата реторика.............................................2
Основни понятия на педагогическата реторика......................................................4
Цели и задачи на педагогическата реторика............................................................6
Цитирана литература....................................................................................................8
Същност и особености на педагогическата реторика
Педагогическата реторика е едновременнно наука и изкуство (като теория и като майсторство) на ефективната учебна публична реч. Тя изяснява правилата на речевата комуникация в публичната учебна реч.
Педагогическата реторика е сравнително нова учебна дисциплина, но проблемите на публичната учебна реч са разработвани още през Античността, макар и в рамките на общата реторика. Забележителен в това отношение е приносът на Сократ, чието име име най-често се свързва с три основни приноса: отричането на софистите, Сократовата беседа и използването на иронията.  Именно Сократовата беседа като учебна технологич, която чрез серия от логически свързани въпроси води реципиента към самостоятелно достигане до истината дава основание да се приеме Сократ за своеобразен ‘основател на педагогическата реторика и Сократовата беседа като един от първите жалони в нейното зараждане и развитие.1
Специфични особености на педагогическата комуникация са2:

  • Зависимостта на учителяв определянето на целите от тези, които има заложени в нормативните документи и затова неговата целенасоченост и целеобразуването му са несамостойни процеси.

  • Съдържанието на ораторските изяви на учителя е заложено в учебните програми по отделните предмети и в учебниците и той има известна свобода от една страна по отношение на подбора и структурирането му, а от друга на обема, стила и технологията за неговото представяне.

  • Аудиторията в повечето случаи е предварително определена, относително еднородна по възраст, по интереси, по мотиви и с нея учителят работи ежеседмично в продължение на една или повече учебни години.

  • Учителят използва специфични похвати за привличане на вниманието на учениците, част от които са вербални, а други са невербални.

  • Налице е общ и конкретен контрол върху резултатите от реторическата дейност на учителя, който се осъществява от директора, експерта, родителите или други упълномощени лица.

Педагогическата комуникация протича в хода на регламентираните ораторски изяви на учителя, които са пряко свързани с учебно-възпитателния процес и на нерегламентираните ораторски изяви на учителя сред колегиална (учителска) среда, на родителска среща и пред обществеността.
За да бъде ефективна педагогическата комуникация, учителят трябва да притежава определена комуникативна компетентност. Според Н. Морева: „Под комуникативна компетентност се разбира равнището на владеене от педагога на общуването като многостепенен процес, способността да се установяват и да се поддържат необходимите контакти между хората. Тя е сърцевината на педагогическото майсторство. В състава на комуникативната компетентност се включва съвкупността от комуникативни знания, умения, нагласи, стила на поведение и толерантност на личността.”3


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница