План-конспект по Образователно направление Български език и литература- подготвителна група



страница1/3
Дата08.04.2024
Размер1.81 Mb.
#120903
ТипПлан-конспект
  1   2   3
plan-konspekti-po-bel-v-dg

Русенски университет „Ангел Кънчев”- град Русе
Факултет „Природни науки и образование”


ПЛАН-КОНСПЕКТ
по
Образователно направление-
Български език и литература-
подготвителна група


ЯДРО-ВЪЗПРИЕМАНЕ НА ХУДОЖЕСТВЕН
ТЕКСТ
/”Приятели”-издателство”Анубис”, автори Божидар Ангелов, Татяна Борисова, Розалина Енгелс, Катя Гетова, Илиана Мирчева, Лучия Ангелова, Пламен Легкоступ, Николай Цанев, Невена Христова, Меглена Костова, Росица Христова, Мартин Тимчев, Емилия Йорданова, Людмила Стойчева/

Разработил: Проверил:


Добрена Тодорова Атанасова гл.ас. д-р Даниела
Фак.№ 146991 Камаринчева
Магистърска програма „Съвременни технологии в детска градина и началното училище - гр.Разград 2014г.
I Тема на урока: „В света на приказките„
„Вълкът си е вълк”-Народна приказка, преразказана от Ангел Каралийчев
II Цел: Възприемане на художествен текст
III Задачи:
1.Актуализиране на представата за жанра пословиците на базата на провокирана от учителя житейска ситуация в групата, подходяща за обрисуване с пословица(например ситуация, свързана с позната вече пословица „Сговорна дружина планина повдига”)
2.Запознаване с приказката „Вълкът си е вълк”
(Работа по посока адекватното интерпретиране на пословицата „Вълкът куче не става”, „Вълкът козината си мени, но нрава-никога”)
IV Ход на ситуацията
-Деца, искам да ви попитам дали си спомняте какво означава „опитомени вълци”и кой е искал да си отгледа такива?
(Децата си спомнят приказката”Опитомените вълци”от предходна ситуация и коментират как овчарят ги намерил мънички, решил да ги отгледа и да ги направи пазачи на стадото си. Но понеже „Вълкът куче не става”, когато вълчетата пораснали, те му издушили стадото. А овчарят съжалил, че не послушал съвета на баща си.)
-Сега ще ви прочета една много интересна народна приказка, която се казва”Вълкът си е вълк”. Тя е преразказана от писателя Ангел Каралийчев. В нея се разказва за един друг вълк, който не постъпил като малките вълчета. Ако внимавате, ще разберете дали и този вълк е като всички други. А какви ли са другите герои и какво ли се е случило?
Първи прочит от учителя
ВЪЛКЪТ СИ Е ВЪЛК
Народна приказка, преразказана от Ангел Каралийчев


Две ловни кучета подгонили един вълк в гората. Вълкът бягал, прескачал трапищата, мушкал се в храсталаците и кучетата хвърчали подире му, аха-аха – ще го хванат за опашката. По едно време вълкът се мушнал в шумака на една долчинка и търтил надолу. Кучетата загубили дирите му. Додето душели по земята да разберат къде се е дянал звярът, той излязъл от гората, затекъл се през една нива и право към орача.
– Скрий ме, братко! – замолил се вълкът. – Подгонили са ме две ловни кучета, а след тях иде и самият ловец с пушка. Отърви ми живота! Аз, макар че съм вълк, ще ти се отплатя.
– Къде да те скрия? – попитал орачът.
– Дето можеш! Ти си по-хитър, намисли!
Орачът се почесал по врата, поогледал се и протегнал ръка към колата, взел чувала, в който се гласял да събира круши, и рекъл:
– Влизай в тоя чувал!
Вълкът се намърдал в чувала, а орачът го завързал. Пристигнали кучетата, минали и заминали. Дошъл ловецът и попитал:
– Хей, побратиме, не видя ли един вълк?
– Не съм виждал – отговорил орачът, а в туй време вълкът сечел гвоздеи от страх и не смеел да шавне в чувала.
– Чудно – рекъл ловецът, – сякаш в земята потъна тоя звяр!
И заминал подир кучетата. Орачът развързал чувала и пуснал вълка да си ходи. Но старият вълк, щом изскокнал, озъбил се и захапал ръката на спасителя си.
– Какво правиш? – изненадал се орачът.
– Ще те ям!
– Защо! Нали те отървах от кучетата и от сачмите на ловеца?
– Глупав си бил – отървал си ме, а пък аз ще те изям, защото съм гладен.
Не щеш ли – тъкмо в туй време от гората излязла лисицата.
– Изяж го, Кумчо Вълчо – викнала тя, – нищичко да не остане от него! И цървулите му да изядеш!
– Защо да ме яде? – попитал орачът в недоумение. – Нали аз му спасих живота.
– Как си му спасил живота? – попитала хитрата лисица.
– Скрих го в чувала, додето отминат кучетата и ловецът.
Лисицата прихнала и захванала да се друса – ще умре от смях.
– В чувала? Не вярвам. Такъв голям вълк да влезе в чувал? Лъжеш, орачо!
– Не лъжа – рекъл орачът и се обърнал към вълка: – Тъй ли беше?
– Тъй беше – обадил се вълкът.
– Как? Не, не мога да хвана вяра. Я да видя!
– Гледай – ядосал се вълкът и се намъкнал в чувала, за да покаже на лисицата, че може да влезе целият.
– А ти – обърнала се лисицата към орача – какво направи, когато вълкът влезе в чувала?
– Вързах чувала с въжето.
– Как?
– Ей тъй.
Орачът здраво вързал чувала.
– Какво чакаш? Вземи сега секирата и удряй! – казала лисицата на орача и си тръгнала към гората. Преди да влезе в гъсталака, се обърнала и заръчала:
– Довечера искам от теб една патица!
– Ела, Кумичке, две ще ти дам! – весело викнал орачът и почнал да бие тъпана.


-Приказката завършва така:Орачът вързал здраво чувала отгоре. Взел една тояга и хубаво напердашил вълка. А на лисицата подарил най-голямата кокошка от благодарност, че му е спасила живота.
Хубав край, нали?(Децата отговарят, че краят е хубав)
-Доволни ли сте от завършека на приказката?(Децата отговарят, че им харесва как завършва приказката)
-Кои са героите?(Децата ги изброяват)
-Кой герой ви хареса най-много?Защо?(Няколко деца си казват мнението за героите и обясняват защо им харесва-например:лисицата-хитра, находчива;вълкът-силен, страшен;орачът-добър, съжалителен…)
-А сега помислете, в нашата група имаме ли деца , които с постъпките си да приличат на героите от приказката?(Децата дават примери с такива деца.Например-Вчера Валери даде на Мишо червения си молив да си оцвети, а той му го счупи нарочно.)
Сега искам да запомните, че всички приказки са написани, за да поучават хората. Затова ще ви прочета още веднъж приказката”Вълкът си е вълк”, а вие слушайте внимателно, за да разберете наистина ли героите са такива, каквито ги описахме?Искам накрая да ми кажете каква поука можем да извлечем от тази приказка?
Втори прочит от учителя
-Защо ловните кучета не са успели да настигнат вълка?(Децата отговарят, че вълкът е бърз, хитър и находчив. Затова не могат да го настигнат.)
-Къде се скрил той и какво е казал на орача?(Децата казват, че вълкът е помолил орача да го скрие, а в замяна той щял да му се отплати.)
-Какво направил орачът?(Отговарят, че орачът скрил вълка в чувала.)
-Кой пристигнал след кучетата? Какво попитал?(Децата отговарят, че е пристигнал ловецът и попитал орачът не е ли виждал вълка?)
-Какво отговорил орачът и какво се случило? (Те отговарят, че орачът излъгал ловеца, че не е виждал вълка.След това обаче вълкът изскочил от чувала и захапал ръката на своя спасител.)
-Защо вълкът казал на орача”Ще те ям!”(Децата отговарят, че вълкът смятал, че орачът е глупав и ще го изяде, защото е гладен.)
-А кой пристигнал неочаквано в този момент? (Казват, че е пристигнала лисицата.)
И какво се случило? (Децата казват, че орачът разказал на лисицата какво е станало.)
-Как реагирала лисицата? Защо? Как завършила приказката?(Децата разказват как завършва приказката.)
-Разбрах, че на вас ви хареса края.Каква поука можем да си направим?(Децата отговарят:-„Вълкът куче не става.” ”Вълкът козината си мени, но нрава си никога”.)
-Това са пословици, които винаги трябва да помним. Не бива да сме неблагодарни на хора, които са ни помогнали за нещо и да сме добри към всички.
Не напразно ви попитах дали има деца от нашата група, които по постъпките си приличат на някой от героите от приказката”Вълкът си е вълк.”


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница