План за младежта област Велико Търново



страница1/7
Дата17.08.2017
Размер1.43 Mb.
#28182
  1   2   3   4   5   6   7

Областен план за младежка 2014 г.



ПЛАН ЗА МЛАДЕЖТА Област Велико Търново

2014 г.



Утвърдил на основание

чл.14 от Закона за младежта:



Инж. ГЕОРГИ РАЧЕВ

Областен управител на

област Велико Търново

28 февруари 2014 г.


І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Областният план за младежка за 2104 г. разработен е като секторна политика и е инструмент за изпълнение на приоритетите на националната политика за младите хора в област Велико Търново.

Разработването на Областен план за младежта в област Велико Търново е в изпълнение на чл. 14 ал. 1 и ал .2 на Закона за младежта. Той се базира на отчетените потребности на младите хора в областта и е в синхрон както с приоритетите на националната, така и с европейската политика за младежта.

Планът е създаден в процес на партньорство между заинтересованите страни в област Велико Търново, разработен е въз основа на изводите и препоръките от общинските планове за младежта за 2014 г. и има за задача да насърчи пълноценното участие на младите хора в социално-икономическия живот на областта и да подпомогне личностното им развитие.

Разработването на плана цели създаване на благоприятни условия за съхранение, развитие и инвестиране в младежта на територията на област Велико Търново. Състоянието на младите хора и мястото им в обществото са едни от важните приоритети на развитието на областта и обуславят необходимостта от създаване на целенасочена политика. Една от основните причини пораждащи необходимостта от плана е липсата на механизми включващи младите хора в процеса на вземане на решение. Подпомагайки развитието на младите хора и изграждането на активната им гражданска позиция дава възможност, те да огласят своите проблеми и потребности, както и да споделят своята готовност за вземане на решения.

В плана са формулирани в синтезиран вид стратегическите цели, приоритетните области, целевите групи, принципите на организация и мерките за повишаване на ефективността на младежките дейности.

Областният план за младежта в област Велико Търново за 2014 г. ориентиран към младите хора на възраст от 15 до 29 години, съобразно международните и европейските стандарти за работа с младежта.

ІІ. АНАЛИЗ НА ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА ПРЕД МЛАДЕЖТА В ОБЛАСТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО.

Основната характеристика на младежката общност в област Велико Търново, както и предизвикателствата пред нея, не са по-различни по-принцип от тези на младежите в национален мащаб. Характеристиката и дефинирането на предизвикателствата, изтъкнати в Националната стратегия, са присъщи и определящи поведението и житейската ориентация на младежите в област Велико Търново. Стремежът към независимост и самореализация е доминираща черта сред младите хора в нашата област. За съжаление голяма част от тях са социално и икономически зависими от семействата си. През последните години се наблюдава засилване на желанието за емиграция особено сред по-ниско образованата част. Високообразованите млади хора в област Велико Търново, не правят изключение от общата за страната тенденция да търсят реализация в големите градове на България, а и една част от тях и в чужбина.

В Област Велико Търново по постоянен адрес са регистрирани 52 631 души на възраст от 15 до 29 години. От тях 42 142 (80.07 %) живеят в града, а 10 489 (19.93 %) живеят в селата.

Голяма част от младежите, след приключване на образованието си в училище, не се възползват от възможностите на неформалното учене и това ги прави неконкурентоспособни на пазара на труда. Все още липсва практика работодателите да инвестират в обучението и квалификацията на младите работници и служители. Голяма част от работещите млади хора са демотивирани от заплащането и условията на труд. Те са ресурс и на сивата икономика и са принудени да приемат временна или неквалифицирана работа, дори и да притежават образователен ценз, тъй като специалностите им не са конкурентни към момента.

Информационните технологии вече са масово навлезли в бита и в работата, но въпреки това все още е нисък делът на младите хора, използващи ежедневно компютър. Публичните услуги в подкрепа на младите хора все още не достигат до всички нуждаещи се, особено младежите в малките населени места.

Голяма част от младите хора на територията на областта проявяват интерес към спортните клубове и танцовите състави, както и към другите извънучилищни форми за развитие. Почти всички младежи от 15 до 19 години, посещаващи училище са включени в извънкласни форми. Съвременният модел за здравословен начин на живот трябва да развие принципа на делегиране на права и отговорности, от страна на държавата и активна подкрепа и партньорство с неправителствените младежки и спортни организации.

Може да се направим извода, че сред младите хора все повече се популяризира доброволчеството, както и желанието им да се сдружават. В тази връзка младежките неправителствени организации са проверен модел за осмисляне ежедневието на младите хора, както и потенциален бенефициент за привличане на финансиране по редица младежки програми и схеми.

ІІІ. SWOT АНАЛИЗ

Силни страни

Слаби страни


1. Добре развита мрежа от населени места в цялата територия на областта

2. Относително високо образователно равнище и квалифицираност на кадри;

3. Велико Търново и Свищов - университетски центрове на международно ниво;

4. Добрe изградена училищна мрежа;

5. Обезпеченост на голям % от населението със здравни заведения;

6. Широка мрежа от културни институции, традиции и практики в организирането на национални и международни културни събития.

7. Достатъчен интелектуален потенциал, мобилизиран в неправителствени организации

8. Високо образователно равнище на населението на областта и на центъра Велико Търново, образовани и професионално подготвени кадри

9. Добра средностатистическа жилищна задоволеност

10. Създадена туристическа индустрия на основата на значителен рекреационно-туристически потенциал



1. Намаляване на раждаемостта в по-голямата част от общините;

2. Емиграция на младите и нискообразовани хора;

3. Амортизиран сграден фонд и материално-техническа база на голяма част от културните ценности;

4. Сливане на паралелки и училища в малките градове и селища;

5. Неравномерно разпределение на медицински специалисти в областта;

6. По- високо ниво на безработица от средното за страната в малките общини на областта



Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница