Предложение



страница1/3
Дата15.04.2017
Размер414.19 Kb.
#19217
  1   2   3


ПРЕДЛОЖЕНИЕ




От ЦАПК “Прогрес” ООД

Информационна система за управление на връзките с братята



Дата: 28.08.2009 г.

Описание

Условие за успешно провеждане на ритуална или профанска дейност безусловно е възможността за бърза и лесна комуникация с братята, лесният обмен на информация между структурите, както и модерни средства за анализ и прогноза.

Широко навлиза и понятието обществен маркетинг – внасяне на обществен смисъл в чисто икономическа терминология. Управлението на връзките с братята и популяризирането на идеи и дейности се разглежда условно като борба за осъществяване на по-голям баланс.


  1. При създаването си първоначално Системата за Управление на връзките с братята е фокусирана върху удовлетворяване на нуждите Велика Ложа на Старите Свободни и Приети Зидари (ВЛССПЗ) за управление на връзките с членове, търсещи и ритуални кампании. В последно време понятието се разширява като разработката и производителя вече анонсира и ново значение на абревиатурата СУВБ.

В най –модерния си вариант, система за управление на връзки с братята, вече се ориентира към ВЛССПЗ, където от такъв тип системи има необходимост, както на централно ниво така и в регионалните структури. Проведени са редица успешни експерименти за управление на връзките с братята в ателието.

С възможностите си за гъвкава настройка и приложение в различен тип структури на ВЛССПЗ, СУВБ е идеална за използване в общества и структури от неправителствен тип за управление на комуникациите както вътре в тях, така и навън – ориентирана към обществото и неговите членове.

Новият начин за комуникация предоставя по-добри възможности за структурите, дава модерен имидж на ВЛССПЗ, реализира обратна връзка и анализ. И тъй като управлението и разпространението на информация е най-важното за една дейност от всякакъв характер, то съвременните информационни технологии са критична и компонента в подготовката и.

Основните функционални възможности за управление на кампании на ВЛССПЗ от затворен или отворен тил, заложени в СУВБ са:





Откриване на най-активните членове в братството – Тъй като СУВБ съдържа информация за всеки брат и всеки търсещ, който е проявил активност и с когото е осъществен директен контакт, както и инструменти за обработка и анализ на информацията то за анализаторите остава само да се възползват от тези възможности и предложат на ръководството най-правилната стратегия.



Провеждане на бързи кампании от масонски и профански тип: Управляващите структури на ВЛССПЗ могат да използват тази функционалност, за да свържат бързо и лесно участниците с избрани материали (листовки, платформи и програми). Контактите на участниците могат да бъдат разделяни на отделни фокусни групи по различни признаци (пол, възраст, образование и т.н.), като съответно към тях могат да бъдат изпращани разни материали, съобразени и оформени спрямо техните специфични търсения и нужди. Разпространените по е-mail съобщения дават възможност за обратна връзка (одобрение, неодобрение). Вградените възможности за статистически справки и анализ улесняват анализирането на резултатите от всяка кампания.



Непрекъсната комуникация с братята и търсещите - необходимостта от комуникация с членовете следва да бъде непрекъсната дейност. За всяко събитие, за което ВЛССПЗ иска да информира възможно най-широк кръг от хора, може да бъде създадена кампания, която да разпространи съобщението до определените фокусни групи. Поддържането на непрекъсната връзка с членовете силно ще засили имиджа и доверието в организацията.



Координация на действията между различните структури вътре в ВЛССПЗ: Възможността за управление на работните потоци в ордена, въвеждането на електронен документооборот и електронно подписване на документи, управлението на дискусионни табла, форуми, работни пространства за отделните екипи създава изключително благоприятна среда за дейността на структурите, като улеснява споделянето на информация координацията и съвместната работа. След внедряването на тази система всеки член на управлението на съответната структура, ще може да следи задачите си и да управлява тези и на другите при необходимост от едно единствено място в календарен вид – Уеб сайта на ордена, достъпен през всеки компютър, от всяко място, както и през своето мобилно устройство(PDA, smart phone..). За всяко събитие, системата автоматично известява по е-mail отговорните или заинтересованите.

Това е и най-силната страна на разработваната система – възможността за автоматично назначаване и контрол върху задачите.



Възможности за внедряване

Системата ще бъде внедрена централизирано в информационния център на ЦАПК „Прогрес” ООД, което ще спести усилия по внедряването и поддръжката. Най-общо етапите на внедряване могат да бъдат разделени както следва:



  • В рамките на 2 месеца ще бъде извършен анализ на дейностите, които ще бъдат автоматизирани.

  • Следва настройване и тестване на системата и стартиране на пилот – около 2 месеца.

  • Финалната фаза включва постъпково обучение на членовете на ВЛССПЗ, които ще използват системата( Обучение за начална компютърна грамотност, работа с офис приложения, специализирано обучение, касаещо системата) – 1 месец.









  1. Обща схема на предлаганото решение.

Предложението за изграждане и внедряване на “Информационна система за управление на връзките с братята”

ще даде възможност за:



    • централизиран достъп до документите;

    • Управление на връзките и регистър на братята

    • Споделяне на документи;

    • възможност за взаимна работа върху документи;

    • търсене на документи във цялата структура, файлови сървъри, и Интернет сървъри;


    1. Модулна структура на решението

“Информационна система за управление на връзките с братята”ще бъде проектирана като един общ Портал, през който потребителите ще могат да достъпват и обработват различна по съдържание информация. Основните компоненти на Информационната система са следните:

      1. Начална страница на портала (Home)ще представлява входната точка, през която ще се достъпват ресурсите на всички направления.

Началната страница на системата се създава автоматично при инсталацията SharePoint Server и ще представлява централното звено за търсене и управление на различна по тип информация, касаеща всички ложи.

Началната страница на системата осигурява достъп до данни, съхранявани в и извън организацията, позволява да се открият документи, хора и друга по характер информация.

През началната страница на системата потребителите на “Информационна система за управление на връзките с братята” ще могат да извършват редица дейности като:





      1. Сайтове на различните ложи – целта им ще бъде всеки отдел да ползва ресурси от обособено място конфигурирано съобразно дейността, която развива.

Основна идея на системата е всяка ложа да има собствено място, където да се съхраняват необходимите данни. Това ще се реализира чрез създаването на самостоятелни подсистеми /подсайтове/ за всяка една ложа. Те ще представляват една независима работна среда, където братята ще имат възможност да съхраняват, търсят и модифицират специфичните за съответната ложа документи.

На фигурата. е изобразена архитектурата на сайтовете “Информационна система за управление на връзките с братята”. Една от основните характеристики е възможността за създаване на многобройни независими подсистеми. Това позволява на братята да достъпват системата директно през Интернет браузър, както и да ползват точно определена информация. Всеки създаден сайт може да съдържа един или няколко подсайта /subsite/, които от своя страна да съдържат документи с точно определен характер




      1. Search – един от найважните компоненти на решението, чрез него ще се извършва търсене на документи по различни критерии.

Търсенето е един важен компонент на информационните системи. Ще се осигури възможност за търсене и сортиране на документи, сайтове и др. по различни критерии /автор на документ, заглавие, вид и др./. Това ще дава възможност да се извършват бързи справки с цел филтриране на информацията.




      1. Категории – чрез използване на категоризация на ресурсите лесно се свива обхвата на търсене до определено място в системата (сайт на даден отдел, папка с документи).

Категориите в системата осигуряват лесен за братята начин да откриват и ползват различна по вид информация. Братя, които не са наясно с другите възможности на решението, ще могат лесно да се ориентират към подходящата информация чрез използване на добре организирани категории.

В подменюто на всяка ложа са разположени документите сортирани в библиотеки, препратка към подсистемата на дадената ложа и всякаква друга информация, свързана с дейността й.





      1. Version control – съхраняват се версии на модифицирани документи, които при необходимост могат да се използват.

Създаването на версии на документите позволява да се съхраняват определен брой стари издания на даден документ.

Version Control е създаден с цел да не допусне загуба на ценна информация. Когато някой документ е претърпял поредица от модификации, при което са пропуснати важни данни и има нужда те да се възстановят, администраторът на системата може да възстанови версията, съдържаща тези данни. Чрез създаването на версии се постига по-голяма надеждност и сигурност на информацията.




      1. Check in – Check out - процес, при който документите се обработват.

Check out - това е процес, при който потребителят редактира документ, който вече е въведен в системата. Когато документът е в режим check out, братята, които искат да го достъпят, виждат и ползват предпоследната версия на документа.

Check in – когато брат е извършил необходимите корекции върху документ и иска вече обновения документ да се въведе в системата и да се индексира за търсене, промените трябва да се запишат и документът преминава в режим check in. Версията на документа, която ще бъде достъпна за братята след режима check in, вече е последната със всички извършени промени.




      1. Approval process – определят се така наречените “approvers”, които ще решават дали даден документ ще се публикува в системата.

Approval процесът е съществен когато има необходимост от преглеждане на и одобряване на документи преди тяхното публикуване в системата, тоест преди те да станат достъпни за всички потребители.


За да се съществува approval процесът, трябва да се посочат братя, които ще преглеждат и одобряват/отхвърлят документите преди да се въведат в системата. Тези потребители се наричат “Approvers”.

На фигурата по горе е изобразен approval процеса, като съществуват възможности одобрението/отхвърлянето на документите да се извършва от един или няколко братя.



Одобрението на документите може да се извършва по следните начини:

  • Един след друг /серийно/ - когато брат създаде документ се изпраща известие (по e-mail) на първият approver, който го отхвърля или одобрява. Ако документът е одобрен, изпраща се известие на вторият approver и така до последния. Ако всички одобрят документа, то той се публикува в системата.

  • Паралелно - когато брат създаде документ, едновременно се изпраща известие (по e-mail) едновременно до всички approvers. След което има два варианта одобрение на документите. Първият е когато е достатъчно поне един от всичките approvers да одобри документа за публикуването му. Другия вариант е когато трябва да се получи одобрение от всичките approvers. Ако един от тях отхвърли документа, тогава той не се публикува в системата.





  1. Функционална характеристика на системата управление на връзките с братя

Предлаганата система има следните функционални характеристики:


    1. Възможност за гъвкаво регламентиране на достъпа до информацията, въведена в системата, за всеки отделен потребител. Дефиниране на нива на достъп, потребителски групи и пароли.

Предлаганата система е базирана на технологии предоставяни от Microsoft Corporation (Microsoft Windows Server 2008, Microsoft SQL Server 2008, Microsoft Windows SharePoint Services 3.0, Microsoft .NET Framework 3.5, Microsoft Office 2007) и е изцяло интегрирана с Microsoft Windows Active Directory. Акаунтите на потребителите се създават и управляват от административната конзола за администриране на потребителите във Windows домейна – Active Directory Users and Computes, като се спазват всички наложени политики и правила за сигурност. Създадените в Microsoft Windows Active Directory акаунти се управляват от административната част на предлаганата система, като се дефинират роли и групи. Правата за достъп на всеки потребител се определят изцяло от ролята към която принадлежи. За по -лесно управление на правата е предоставена възможност за групиране на потребителите в групи и задаване на роля на група. За определяне на достъп на отделен потребител задължително се задава роля.


    1. Възможност за следене на действията на потребителите в системата (системен журнал).

За гарантиране на сигурността на информацията се извежда се справка с филтър име на потребител и период от време показваща: имената на процесите в който е участвал потребителя, в кои задачи от процеса е участвал, по кой документи е работил, какъв е отчета от работата му по тези задачи, на коя дата е извършено съответното действие. Системата има вграден контрол на версиите на документите с помощта на който се вижда историята на промените на документите направени от потребителите.

    1. Възможност за наблюдение на потребителската работа в реално време.

Извежда се справка за стартираните в даден момент процеси в системата и потребителите, при които се намират документите с оставащия срок за изпълнение на задачата, като справката се обновява автоматично през определен период (конфигурира се), например 30 сек.

Интерфейсът на системата е интерфейса предлаган от Microsoft Windows SharePoint Services 3.5 и Microsoft Office 2007 и е реализиран изцяло на български език с помощта на интерфейс пакетите предоставяни от Microsoft Corporation. Двете технологии са изцяло интегрирани. Всички стандартни документи се създават в Microsoft Office (Word, Excel и т.н.) На фигурата е показана началната страница на системата, използвана както в множество институции така и в ЦАПК „Прогрес” ООД:





    1. Възможност за дефиниране на различни типове документи.

Системата е изцяло интегрирана с Microsoft Office 2007 и позволява дефиниране на различни типове документи.. При регистрирането на нов документ в системата се избира библиотеката в която ще влезе съответния документ по нейното име, например библиотека. В тази библиотека се пазят всички документи от този вид. Отваря се автоматично Microsoft Word и се зарежда дефинирания шаблон.
.

    1. Възможност за интеграция с външни системи за електронна поща, съвместими със стандарта MAPI – MS Exchange, Outlook и др.

Microsoft Windows SharePoint Services 3.5 са интегрирани с продуктите и технологиите на Microsoft Corporation за електронна поща – Microsoft Exchange Server, Microsoft Office Outlook и Outlook Express. При добавяне на потребител в системата, има възможност за указване на e-mail на потребителя:

На този e-mail потребителя получава съобщения за задачата която трябва да изпълни. При изпълнение на дадена задача от процес, системата автоматично изпраща съобщение на участниците в следващата задача от процеса.




    1. Възможност за автоматично насочване на определени типове документи към потребители отговорни за обработката им.

Обикновено процесите, протичащи при изпълнението на дадена задача, документите автоматично се насочват към потребителите, отговорни за обработката им (към следващата задача).


    1. Възможност за поставяне на задачи с краен срок по регистриран документ към потребител. Всеки потребител има възможност за преглед на всички поставени към него задачи и отчитане на тяхното изпълнение.

При създаването на всеки процес с помощта на „Дизайнер на бизнес процеси” се указва срок за изпълнение на задача от потребител. Срока за изпълнение на задача може да бъде указван динамично от изпълнител на предходна задача в случай, че при създаване на процеса се укаже, че задачата има „Потребители, управляващи задачата”. При изтичане на срока за изпълнение задачата се маркира с червена удивителна. Всеки служител вижда задачите които са му поставени след избор на връзката „Моите задачи”:


Отчитането на поставените задачи става от следната форма след избор на задача (от списъка със задачи на горната фигура):

В полето Отчет (8 от фигурата) се въвежда отчета на текущата задача.

В 9 от фигурата се вижда отчета на служителя от предходната задача.




    1. Възможност за автоматично отразяване на всички действия по регистриран документ.

Извежда се справка по входящ номер на документ за задачите/потребителите, през които е преминал документа. Системата има вграден контрол на версиите на документите с помощта на който във всеки един момент се вижда историята на промените на даден документ.


    1. Възможност за сканиране на документи. Преглед на сканираните изображения чрез системата.

Регистрирането на документ в системата се извършва по два начина: 1. Попълване на Microsoft Word шаблон за съответната услуга от деловодител или сканиране на попълнена бланка и запазването на сканираното изображение във вид на графично изображение в следните формати: JPG, GIF или PNG. Графичното изображение се регистрира по аналогичен начин на попълнения шаблон и може да се разглежда при натискане/клик на връзката към него.


    1. Възможност за импортиране на различни типове файлове, които да се прикрепят към регистриран документ

Няма ограничение за вида на файловете които се импортират в системата. Файловете могат лесно да бъдат организирани в библиотеки или списъци – например библиотека Вътрешни документи.

На фигурата е показана възможността за добавяне на файл към входящ документ за дадена задача.




    1. Възможност за обслужване на приходни касови операции.

Финансово – счетоводния модул разполага с модул „Оперативна каса” – програмен модул за издаване на различни видове ордери /приходни и разходни/. Поддържат се номенклатури на валути, контрагенти /вкл.име, идентификационен номер, адрес, ЕГН и л.к.№/ и обекти. Генерират се справки за движението и наличностите на касата /касова книга/ в лева и валута за произволен период, както и за издадените ордери по контрагенти и основание за издаване.



    1. Възможност за фактуриране на направеното плащане.

Предоставена е възможност за издаване на различни видове фактури, дебитни и кредитни известия, проформа фактури, както и стокови разписки. Поддържат се номенклатури.


    1. Възможност за съставяне на технологична карта за всеки административен процес, описваща последователността от действия, които трябва да се извършат от конкретни потребители с конкретно време за изпълнение на всяко действие.

В системата за данните за този процес, като име на процес, наименование на задачите в процеса, отговорни лица за задачите, възможност за промяна на задачите, брой на участниците в задачите срок за изпълнение и т.н. се съхраняват във вид на XML. За създаването на XML-а в необходимия формат се използва визуален инструмент - „Дизайнер на процеси”.

Данните за всяка задача се въвеждат като свойства.


    1. Възможност за пълнотекстово индексиране и търсене на различни типове документи – както в стандартен електронен формат – Word, Excel, HTML, PowerPoint, XML, така и на сканирани документи.

Microsoft SharePoint Services 3.0 предоставят възможност за пълнотекстово търсене в библиотеките с документи и списъците в които се съхраняват всички документи. Пълнотекстово търсене се извършва във всички документи създадени с помощта на Microsoft Office в HTML и XML файлове.


    1. Наличие на възможност за администриране на системата, интегрирани в стандартните средства на операционната система.

Предлаганата система е базирана на технологии предоставяни от Microsoft Corporation и е изцяло интегрирана с Microsoft Windows Active Directory. Акаунтите на потребителите се създават и управляват от административната конзола за администриране на потребителите във Windows домейна – Active Directory Users and Computes.


    1. Възможност за директна регистрация на документи, пристигнали по електронната поща, подписани с електронен подпис и проверка за валидност на подписа.

Възможността за подписване на .doc файл с електронен подпис е вградена в Microsoft Office Word и го изпращат на e-mail. Получения документ се верифицира автоматично от Microsoft Office Word, за целта е необходимо единствено конфигуриране на root сертификатите на компаниите, доставчици на удостоверения за електронен подпис на компютъра верифициращ електронно подписаните документи.


    1. Възможност за защитен електронен обмен на документи с други организации.

Предоставят се уеб услуги (web services) разработени с Microsoft .NET 3.5 за изпращане и приемане на документи между две системи по https протокол. Получените документите се въвеждат автоматично в библиотеката с документи „Входяща поща” и чакат за регистрация.


    1. Наличие на средства за интеграция с други приложения. Библиотека с функции, която да се ползва от други разработчици.

Предлаганата система е базирана на Microsoft SharePoint Services 3.0, за който Microsoft Corporation предоставя колекция от програмни инструменти, документация и библиотеки с класове – SDK (Software Development Kit) за разработчици. ЦАПК Прогрес ООД е разработила допълнителната функционалност предлагана от системата използвайки въпросното SDK.

    1. Наличие на възможност за централизирано отдалечено администриране на системата.

В Microsoft Windows 2008 Server технологията Терминални услуги (Terminal Services) e основа на няколко услуги позволяващи връзка към отдалечен компютър за изпълняване на административни дейности. Главно се използва услугата Отдалечен достъп за администриране (Remote Desktop for Administration), която предоставя възможност за отдалечено администриране на сървъра. Съответстваща услуга е предоставена в Microsoft Windows XP Professional или Windows Vista Business – Отдалечен достъп (Remote Desktop).

Приложение 2 : Инфраструктура
Предложението ни е да се изгради инфраструктура сървърната част на която да е колокирана в Информационния център на ЦАПК „Прогрес” ООД (подробно описание в т. 1 по-долу). Посредством колокацията ще се постигне сигурна и обезопасена специализирана работна среда за сървърната част на оборудването. Сървърите ще бъдат под постоянно наблюдение, чрез което ще се постигне значително намаляване на времето за отстраняване на възникнал проблем.

Комуникацията между офисите на клиента и сървърите които ще бъдат колокирани ще бъде извършен чрез VPN (подробно описаниев т.2 по-долу) посредством интернет от произволен интернет доставчик, независимо от физичското разположение на ложа, офис или брат . Защитата на иденитичността и данните предавани през този тунел е гарантирана от цифровите сертификати (подробно описание в т.2). При липса на осигурен достъп до интернет на ложа или офис може да Ви бъде предложена допълнително.


По-горе описаната система “BRM” може да бъде изградена върху два физически сървъра и един виртуален сървър, които за по лесно ще наречем Server1, Server2 и Virtual1. Virtual1 ще бъде инсталиран върху Server1. Следва таблица с описание на ролите по сървъри:


Име на сървър

Роля

Server1

Hyper-V, Domain Controller, Sharepoint Server, SQL Server

Server2

ISA Server 2006

Virtual1

Exchange 2007

За да се намалят разходите се използва сървърна виртуализация, която е включена в пакета Microsoft Windows Server 2008 Standard.




  1. Описание на модела на колокиране: Преместването на физически и/или виртуални сървъри в благоприятна и сигурна среда с цел намаляване на разходите по тяхната физическа и програмна поддръжка.

Сградата на ЦАПК „Прогрес” ООД притежава обособен информационнен център със следните технически възможности:




  • Сграда

    • Монолитна сграда с висока земетръсна устойчивост.

    • Удобен достъп до сградата с паркинг.

    • Пожарообезопасена.

    • Система за контрол на достъп и денонощна охрана.

    • Денонощно видеонаблюдение със запис.




  • Помещение за колокация

    • Подходящо за монтаж на 19” 42U шкафове, както и за сървъри.

    • Осигурено комуникационно оборудване за връзка към интернет доставчик.

    • Снабдено е с климатици за контрол на температура 18o C и влажност 40-60% оптималните условия за работа на електронно оборудване.

    • Осигурени непрекъсваеми токозахранващи устройства за сървърите.

    • Заземена електрическа система.

    • Система за контрол на достъп и денонощна охрана.

    • Денонощно видеонаблюдение със запис.



  1. Организиране на сигурността на достъпа – описание на VPN досптъп, описание на сигурност с използване на сертификати

  • VPN достъп

VPN (Виртуална Частна Мрежа) е комуникационен тунел с висока степен на защита, който свързва клиентски компютър с обслужващия го сървър в единна локална мрежа. VPN се създава през интернет свързаност и практически няма ограничение в разстоянието между двете точки. За защита от проникване в този тунел ще бъде изпозлвана сигурноста на електрония подпис, което гарантира невъзможността да се достъпи този тунел от неоторизирани лица.



  • Цифровите сертификати, наричани също Цифрови ID /самоличност/, представляват електронните партньори на шофьорските книжки, паспортите и членските карти. Цифровият сертификат може да се представя по електронен път за потвърждаване на Вашата самоличност или правото Ви за достъп информация и услуги в он-лайн режим.

Електронен цифров подпис (англ. Digital signature) е реквизит на електронен документ, предназначен за защитата му от фалшификация. Това е математическа функция, получена в резултат на криптографска обработка на информацията, извършена с цел да се удостовери самоличността на изпращача и да се гарантира, че информацията не е била променяна по пътя между изпращането и получаването.

Електронният подпис използва за криптирането(шифроването) алгоритъм, с една степен по-сигурен от алгоритмите, използващи хеш-функция за удостоверяване на самоличността на изпращача. Използва се асиметрична криптография с двойка ключове - частен и публичен, като с единия се криптира, а с другия се декриптира.

Цифровите сертификати обвързват самоличността към двойка електронни ключове, които се използват за кодиране и подписване на цифрова информация.

Цифровите сертификати улесняват физическите лица и организациите да защитават своя бизнес и лични транзакции по мрежата за комуникиране.

Удостоверенията за универсален електронен подпис могат да бъде ползвани като средство за персонална и фирменна електронна идентификация, електронна търговия, финансови транзакции, електронна кореспонденция, електронно подписване на документи при извършване на изявления от и до държавни органи и органи на местното самоуправление по смисъла на ЗЕДЕП.

Удостоверенията са приложими също и в бизнес отношения за подписване на договори, оферти, поръчки и фактури.




Каталог: images -> stories -> VMT
stories -> Закон за изменение на някои правила за държавната служба от 7 февруари 1995 г. Gvnw, стp. 102, наричан по-нататък «спорната разпоредба»
stories -> Заседание на общински съвет калояново докладна записка от инж. Александър Кръстев Абрашев Кмет на Община Калояново Относно
stories -> Конкурс за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища в страната и чужбина
stories -> Заглавие на доклада (на български) (14 pt Times New Roman, Style TitleA)
stories -> Наредба №2 от 15 март 2007 Г
VMT -> Хирам е нямал канцелария, или опасни тенденции в масонството преди лятото
VMT -> Ложа боляри, ориент велико търново


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница