Пресклипинг на тема: „Здравеопазване” 26. 08. 2015 Национални вестници



страница1/8
Дата13.01.2018
Размер482.57 Kb.
#45148
  1   2   3   4   5   6   7   8



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”

26.08.2015
Национални вестници


Председателят на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова пред "Труд":

Ще спрем орязването на важни болести от основния пакет


Диана Тенчева

Труд  стр. 12-13  



Нашият гост:

Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА е родена в Пловдив. Тя е общопрактикуващ лекар със специалности по детски болести и обща медицина с над 20 години стаж. Избрана е за депутат от ГЕРБ от Смолян трети мандат. Два пъти е била зам.-председател на Комисията по здравеопазване и за втори път е неин председател от 26 февруари т.г.

- Д-р Дариткова, с какво ще започне работата на здравната комисия след броени дни?

- Здравната комисия ще се заеме със законодателната си програма с летящ старт -още на 1 септември, за когато предвиждам извънредно заседание. На него ще започнем разглеждането на промените в Закона за лечебните заведения на второ четене. Имаме амбицията още първата работна седмица да приключим с текстовете в комисията и да бъдем готови за пленарната зала до втората седмица на септември, за да може да се спазят сроковете, предвидени в преходните и заключителните разпоредби. Така до края на годината ще имаме нова Национална здравна карта, която ще предопредели договорните партньори на НЗОК за 2016-а.



- Какво ГЕРБ няма да подкрепи на второ четене от предложените промени в закона?

- Ние, както и народните представители от повечето парламентарни групи, сме внесли своите предложения за поправки. Възразяваме основно срещу премахването на изискването управителите на лечебните заведения да имат квалификация по здравен мениджмънт. Няма достатъчно аргументи и за връщането на задължителната акредитация на лечебните заведения, която чрез законодателна промяна през 2010 г. от нас бе направена пожелателна. Ако прочетете изискванията за акредитация, ще видите, че те непрекъснато препращат към медицинските стандарти, а в Закона за здравното осигуряване има строго задължение за спазването им. Затова сме на мнение, че акредитацията трябва да се изисква само от лечебните заведения, които обучават студенти и специализанти. В противен случай ще се извърши допълнително администриране и финансово натоварване на болниците, без да се отразява съществено на качеството на работата им.



- С какво друго не сте съгласни в законопроекта?

- Искаме да внесем промяна в предложеното задължително сливане на центровете за лечение на онкологични, кожни и психични заболявания с местните многопрофилни болници. Трябва да се направи преценка на реалната картина въз основа на решенията на областните комисии, изработващи областните здравните карти. По този начин решението за преобразуване трябва да е резултат от анализ върху заданието на министъра за създаването на картата, потребностите в района и, от друга страна, то да се съобрази с мнението на собствениците в лицето на общинските съвети. Факт е, че те реагираха отрицателно на първоначалните предложения за сливането на бившите диспансери с болници. Това са основните позиции, върху които ние ще проведем дебати, ще чуем всички аргументи, но и ще държим на нашите предложения. Надявам се в хода на разискванията да се постигне съгласие, което да е предпоставка за добра структурна реформа в сектора.



- Министър д-р Петър Москов съобщи в интервю за "Труд", че се обмисля нов начин за осигуряване на капитал в големите болници, изпаднали във финансов колапс. Вие знаете ли за какво става дума?

- Ситуацията в МЗ е доста динамична, там идеите се генерират почти всяка седмица. Не съм запозната с детайлите от това ново предложение, надявам се скоро да ни бъде представено. Много важно е финансовото стабилизиране на лечебните заведения с повече от 50% държавно участие в капитала, защото те са предимно университетски и областни болници, структуроопределящи и на тях разчита цялата система.



- За кога се отлага приватизацията на болниците, защото, след като веднъж тя се появи чрез поправка в закона, явно пак ще изплува?

- На този етап приватизацията не беше възприета еднозначно. Мнението ни е, че отново трябва да има първоначален анализ - финансов, икономически, социален. Необходимо е първо да се изработи Националната здравна карта, да се види обективната действителност по отношение на разположението на структурите и тогава да се пристъпи към законодателна промяна, позволяваща приватизация. Но при всички положения анализът трябва да е предшестващ, за да почиват решенията на базата на обективна необходимост.



- Оптимист ли сте, че с промените в Наредба №10 ще се постигнат желаните отстъпки, които фармацевтичните кампании ще дават на НЗОК?

- Законодателната рамка, приета със Закона за здравното осигуряване, определя задължителни отстъпки за медикаменти, които за първи път се появяват в позитивния списък, и за тези, които са сами в група. Това е решение, което е съобразено с фактите, според които 70-80% от разходите на НЗОК са именно за тези лекарства. Задължителни отстъпки ще се дават и за онкомедикаментите. С въвеждането на задължителния характер на отстъпките (а не пожелателен, както бе досега) всички фармацевтични компании ще имат възможност да дадат своя принос към запазването на бюджетната рамка за лекарствата, предвидени в списъка на касата. Оттук нататък големият ангажимент е на оперативното ръководство на НЗОК.



- Есента чука на вратата и идва времето за дебатите по новия бюджет на НЗОК. ГЕРБ за увеличение или намаление на парите по кои пера ще настоява?

- Важно за изграждането на бюджета е първо да знаем съдържанието на основния и допълнителния пакет. Това ще определи възможностите за разходи на средства, за разделянето на дейностите в извънболничната и болничната помощ. Ще стане ясно какъв процент от медицински грижи могат да се изнесат в доболничната помощ, нещо, което бе заявено като действие още през тази година, но не сме видели резултат. Т.е. има доста условия, които трябва да се изпълнят от МЗ, за да се стигне до решението за движение на средства по отделните пера на бюджета. В никакъв случай не трябва да се намалява бюджетът на НЗОК за догодина. Той трябва да се оптимизира и да се преодолеят изкривяванията, които наблюдаваме в момента. Става дума за свръххоспитализационния режим, в който днес работи системата, за девиациите при историческия принцип за определяне на бюджетите на болниците, за хроничния дефицит на направления.



- Вие лично имате ли поточна информация кои заболявания ще бъдат записани в основния пакет?

- Не, на този етап нямаме никаква официална или неофициална информация от МЗ на какъв етап е определянето на основния и допълнителния пакет. Надявам се още по време на първите заседания на здравната комисия под формата на блиц контрол или при желание от страна на министъра той да ни информира. Защото от това зависи какви услуги ще плаща НЗОК от догодина, какво ще получават пациентите и какви ще са финансовите изражения на бюджета.



- Ако се окаже, че от основния пакет се орязват социално значими заболявания, за които сега плаща НЗОК, какво ще направи ГЕРБ?

- Многократно сме подчертавали, че ще държим да се спазят приоритетите, заложени в Концепцията за здраве 2020. Според нея заболеваемостта и смъртността от социално значимите заболявания трябва да се понижат. Така че ще е нелогично именно по тези заболявания да се стигне до някакво орязване на права на пациенти. Тук ще реагираме категорично против, а в рамките на общественото обсъждане, което ще съпътства създаването на основния и допълнителния пакет, ще могат да реагират и всички заинтересовани пациентски, съсловни и професионални организации. Активно трябва да се ползва и общественият съвет към МС "Партньорство за здраве". Заявеното прозрачно управление на системата категорично ще изисква предварително декларирано съгласие и съобразяване с всички мнения преди финализирането на пакетите.

Не на последно място винаги сме смятали, че една добра информацинно-комуникационна система ще позволи секторът да бъде по-прозрачен и по-обективно контролиран. Ще се даде възможност за проследяване на пациентите в реално време, да се извършват анализи и да се съставят регистри на заболяванията. Трябва да се върви в посока реализиране на разделите от Закона за здравното осигуряване, в които се описва електронното здравеопазване. В това отношение съм леко разочарована, защото не виждам реални действия нито от страна на МЗ, нито предложения от НЗОК. В тази посока трябва съществено да се активираме, което ще стане с по-добър диалог между всички тези институции.

- Моля ви, дайте оценка на здравеопазването през есента на 2014-а и сега, на прага на септември 2015-а?

- Няма съществена разлика в системата от септември 2014-а спрямо септември 2015-а. За съжаление отново имаме дефицит на ваксини, отново имаме фиксирани бюджети на лечебните заведения и тенденция към преразход по отделните пера на НЗОК. Усилията трябва да са насочени към приетите промени в законите и тези, които престоят да се гласуват, за да се дадат решения на натрупаните проблеми. И всичко това да се случи в рамките на следващите месеци. Защото темпът на промените е леко забавен!




Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница