Преустройство и реконструкция на съществуващи сгради с кадастрален индентификатор №51127. 201. 43. 2, №51127. 201. 43. 3 и №51127. 201. 43. 4



Дата08.06.2018
Размер96.25 Kb.
#71979


Приложение № 2 към чл. 6
Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС за обект:
Преустройство и реконструкция на съществуващи сгради с кадастрален индентификатор №51127.201.43.2, №51127.201.43.3 и №51127.201.43.4

в „Микропивоварна за лабораторни цели и обучение на персонал”

Местонахождение: с. Нареченски бани, ул. Панорама № 4,общ.Асеновград


I.

Информация за контакт с възложителя:

 




1.

Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя – физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице.
1.1.Петър Борисов Белчев ,ЕГН5403200243;
1.2.Юлия Василева Кукова-Белчева,ЕГН5802234601;

в качеството си на собственици съгласно н.а.№50,том1,рег.№69,дело 88 от 24.01.1994г.

и двамата от гр.Асеновград,ул.Оборище №6;


2.

Пълен пощенски адрес за кореспонденция:
гр.Пловдив,ул. Константин Величков № 69, партер

(офис на фирма ХБВ Имоти ГмбХ ООД)




3.

Телефон, факс и e-mail.
Моби:0899996902 ; e-mail: belchevp.hbw@abv.bg Моби:0899190051


4.

Лице за контакти: Петър Борисов Белчев

 

 


II.

Характеристики на инвестиционното предложение:

 

 

1.

Резюме на предложението.

Инвестиционното предложение касае създаването на нова микро пивоварна с три апаратна варилна инсталация и класическа ферментация, с възможност за производство на максимум 95000 dm3/година нефилтрирано и непастьоризирано пиво , разделено в няколко асортимента. Отделните асортименти ще бъдат уникални по характера на приложените технологични режими и суровини. Производственият процес включва етапите на класическата пивоварна технология, а именно: смилане на малца, майшуване, филтрация на малцовата каша, варене и охмеляване на пивната мъст, отделяне на горещи утайки, охлаждане и посяване на пивната мъст с чиста култура пивни дрожди, главна ферментация, доферментиране и съзряване на пивото, пакетиране.



2.

Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

В пивоварната ще се експериментира създаването на нови типове бира с билкови аромати от български билки.


3.

Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

Сградите ,в които ще се устрои пивоварната, са с производствено предназначение.



4.

Подробна информация за разгледани алтернативи.

Съществуващите сгради са подходящи и са достатъчни като площ за монтаж на технологичното оборудване и не се налага изграждане на нова техническа инфраструктура.Надморската височина на терена създава благоприятни условия за производството и отлежаването на произвеждания продукт.


5.

Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Устройването на пивоварната представлява вътрешно преустройство на съществуващи сгради и монтаж на технологично оборудване.Бъдещото строителство ще се реолизира в рамкита на имота.Няма да се засягат външни пътища тротоари и др.площи.


6.

Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.

Капацитетът на пивоварната е максимум 95000 dm3/година, разпределени в няколко основни асортимента. Максималният капацитет е в пряка зависимост от потребителското търсене и технологичните възможности на проектираната пивоварна. Предвижда се производство на нефилтрирано и непастьоризирано (живо) пиво, което следва да бъде опаковано в КЕГ и стъклени бутилки от 0,5 и 1 dm3.

Технологичните процеси започват с приемане и контролиране на основните суровини, гарантиращо качество и безопасност на готовия продукт.

Смилането на малца има за цел създаването на максимален контакт между малца и водата. Това е предпоставка за нормалното протичане на следващия етап – майшуване. Той има за цел превръщане в разтворима форма на основните вещества в малца – нишесте и белтъчни вещества и преминаването им в състава на пивната мъст, като разградни нискомолекулни вещества – захари, аминокиселини и други.

Получената малцова каша се филтрира с цел разделяне на пивната мъст от малцовите трици. В последствие триците се продават.

Получената пивна мъст се вари, при което се внася и хмела. При варенето се постига практическа стерилност на мъстта, подходяща горчивина, аромат, цвят и концентрация.

Сварената пивна мъст се подлага на контролирана алкохолна ферментация чрез чиста култура пивни дрожди. В резултат зеленото пиво се отличава като нискоалкохолна, естествено газирана напитка. Допълнителното оформяне на вкусово-ароматичните качества и догазиране се извършва чрез следващия етап – доферментиране и съзряване.

След приключване на основните технологични процеси, пивото се пакетира в подходящи опаковки.



За целите на производството са обособени съответните складови и производствени помещения. Налични са отделни помещения за варилна инсталация, главна ферментация, доферментиране и съзряване и пакетиране. Складовите помещения за суровини и готова продукция са разделени.


7.

Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

Не се налага изграждането на нове или промяна на съществуващата пътна инфраструктура.


8.

Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Фази на изпълнение :

  • Преустройство на помещенията и монтаж на технологичното оборудване- 2месеца;

  • Експлотационен срок на инсталацията – 2 години;

9.

Предлагани методи за строителство.

Строителството представлява вътрешно преустройство на съществуващи помещения и монтаж на технологично оборудване.

10.

Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.

По време на строителството ще се ползват наличните в имота водоснабдяване и електроснабдяване.

11

Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин на третиране.




При строителството: Строителството представлява функционално преустройство на помещенията и монтаж на технологично оборудване не се предвижда генерирането на отпадъци.

При производствения процес:От 100 kg малц се получават средно 115 ÷ 130 kg малцови трици с влагосъдържание около 80 %. Малцовите трици се изнасят веднага от пивоварната или се съхраняват при подходящи условия навън. Предвижда се малцовите трици да се продават на животновъди, които ще ги използват за храна на животни. Към тях ще се добавят горещите утайки /от 100 kg малц се получават около 1 ÷ 2 kg утайки с водно съдържание около 80 %/ и пивните дрожди / от 100 dm3 пиво се отделят около 1,2 ÷ 1,5 kg гъсти пивни дрожди с влагосъдържание около 80 %./


12.

Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.

По време на строителството не се предвиждат дейности ,които имат отрицателно влияние върху околната среда.

13.

Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води).

Няма такъв вид дейности свързани с инв.предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство).Отпадните води са с битов характер и не замърсяват околната среда.

14.

Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.

Не са необходими допълнителни разрешителни на други инстанции свързани с този вид производствена дейност.

15.

(нова - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

Дейността е с производствен характер ,който не създава замърсяване и дискомфорт на околната среда..

16.

(нова - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Риск от инциденти.

Типа на производствения процес/затворен производствен цикъл / не създава риск от инциденти.

 




III

Местоположение на инвестиционното предложение




 

1.

План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях.

Прилагаме актуална скица на имота,който е в границите на населеното място.


 2.

Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.Обекта е в урбанизирана територия и граничи с имоти с производствено предназначение.

 3.

Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

Сградите , които ще се преустройват, са с производствено предназначение.


4.

Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа.

Имота е в производствена зона, в която няма чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; и не засяга национална екологична мрежа.




4а.

(нова - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Качеството и регенеративната способност на природните ресурси.

При производствения процес на се засягат качеството и регенеративната способност на природните ресурси.


5.

Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

 

Имота в който ще се изгражда пивоварната е собственост на Възложителите.

Последните не притежават в района други имоти за евентуална възможност за алтерлнативи.Местоположението на имота е подходящо за развитие на дейността.


IV.

Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):

 

 

1.

Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми - няма въздействие;


2.

Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение-

няма въздействие;


3.

Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно):няма въздействие







4.

Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места

(наименование, вид – град, село, курортно селище, брой жители и др.):



няма въздействие;


5.

Вероятност на поява на въздействието: няма въздействие;

6.

Продължителност, честота и обратимост на въздействието:няма въздействие;


7.

Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве: не са необходими мерки;



8.

Трансграничен характер на въздействията:няма такъв характер

 

 

ИНВЕСТИТОР:

/П.Белчев/





Приложение № 2 към чл. 6 относно Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС за обект:Микропивоварна за лабораторни цели и обучение на персонал ,с. Нареченски бани, ул. Панорама № 4,общ.Асеновград,Пловдивска област;

Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница