Приложение №2 към чл. 6, ал. 1 от Наредбата за овос



Дата24.07.2016
Размер271.54 Kb.
#4032
Приложение №2 към чл. 6, ал.1

от Наредбата за ОВОС (изм.-Дв.бр.3/2006г)



  1. Информация за контакт с възложителя :

  1. Име , ЕГН , местожителство , гражданство на инвеститора – физическо лице, седалище и единен идентификац. номер на юридическото лице.

ЕТ “ГЕОРГИ ВОЙНОВ” - ЕИК 832097606, гр.Самоков, ул.”Николай Николаевич” 22



/седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице/
Пълен пощенски адрес: гр.Самоков – ПК 2000, ул.”Николай Николаевич” №22

Управител на фирмата Възложител: Георги Йорданов Войнов – моб.тел.: 0888657201

е-mail: yordanvoinov@abv.bg
Лице за контакти: Данаил Иванов Попов - Пълномощник - тел.:0722/66255; моб.тел.:0887211832; е-mail: danailpopov@abv.bg


  1. Харектеристики на инвестиционното предложение :




  1. Резюме на предложението.

Настоящото инвестиционно предложение е за Реконструкция, пристрояване и преустройство на едноетажна масивна сграда в „Кланица за дребни преживни животни и свине и производство на месни разфасовки” с общо застроена площ 232м².

Кланичният блок ще представлява едноетажна сграда – монолитна конструкция върху ЗП от 232м², в това число производствени, помощни и битови помещения. Предвидени са хладилници за съхранение на месото и хранителните субпродукти, както и помещения за обработката им. Обработката ще бъде разделна, като в кланичната зала ще се обработва само един вид животни. След клането на всеки вид животни ще се извършва пълна дезинфекция. Производствената програма е изчислена за максимално 262 работни дни годишно. Тя е примерна, като по време на кампания за обработка на агнета и овце тази линия ще е най-натоварена.





Вид животни

Средно кланично тегло

Средно дневно

Брой работни дни седмично

Седмично

месечно

Годишно




Брой

Кг

Брой

Кг

Кг

Т

1,

Свине

75

30

2250

5

150

11250

45000

540

2.

ДПЖ до 1г.

150

6

900

5

30

4500

18000

216

Суровините – живи животни се доставят от фермата на инвеститора в с.Драгушиново, общ.Самоков. Свинските, агнешките и ярешките кожи ще се предават веднага на изкупуващи фирми.

Местонахождение – 23491.6.373 се намира на територията на бившето ТКЗС на входа на с.Драгушиново от гр.Самоков. Имота не попада в санитарноохранителна зона и в близост до защитени територии. Имота е захранен с електроенергия и вода за питейно-битови нужди, от запад граничи с асфалтов път гр.Самоков – с.Драгушиново, поради което не е необходимо изграждане на нова инфраструктура.

Отпадъците образуващи се при клането и обработката на животните ще бъдат третирани по следния начин: При клането кръвта изтича във вана и чрез количка за транспортиране на кръв се пренася до сборен резервоар за кръв, а от там се транспортира до екарисаж или утил цех; При обработване на труповете на животните се получават вторични продукти, наречени субпродукти. Тези от тях негодни за консумация се събират в непропускаеми контейнери, оцветяват се съгласно изискванията и се предават за обезвреждане в екарисаж; Отстраняват се нехранителни и малоценни части, като слизести ципи, епител, косми, кости и др., които се предават за обезвреждане в екарисаж

2.Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение .

Основната дейност на дружеството е животновъдство – отглеждане на животни за месо. Местонахождението на имота - в производствената зона /бившето ТКЗС/ на сДрагушиново предопределя, че имота е подходящ за дейността, още повече че фирмата притежава в близост по-голям имот /част от стопанския двор - ТКЗС/, в който се отглеждат животни. Около имота има изградена инфраструктура - асфалтирана улица от запад с водопровод и електропровод в сервитута и. От юг, север и изток имота граничи с урбанизирана производствена територия /бившето ТКЗС – с.Драгушиново/. Имота е електроснабден и осигурен с вода за питейно-битови нужди от прилежащия по улицата от запад разпределителен водопровод, собственост на “ВИК” ЕООД- София. Захранването с необходимата допълнителна електрическа мощност ще се осъществи от намиращия се наблизо /през улицата/ трафопост на „ЧЕЗ Разпределение България” АД.

Не е необходимо изграждане на нова инфраструктура.

3.Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

Парцела (имота) се намира в производствената зона /бившето ТКЗС/ на сДрагушиново. Имотите в съседство се използват за животновъдство, складиране на селскостопанска продукция и др. свързани със селскостопанското производство.


4.Подробна информация за разгледани алтернативи.

Няма разгледани такива – имота е единствено подходящия терен на фирмата за развитие на кланична дейност и месно производство, още повече че фирмата притежава в близост по-голям имот /част от стопанския двор - ТКЗС/, в който се отглеждат животни. Около имота има изградена ифраструктура и няма нужда от нова.


5.Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

ПИ 23491.6.373 по кадастралната карта на с.Драгушиново, Община Самоков с площ от 974 кв.м. и едноетажна масивна промишлена сграда – кланица със ЗП=172м². Сградата е изградена от бившето ТКЗС – с.Драгушиново през 1968г. Временните дейности по време на строителството ще бъдат развити изцяло върху имота.


6.Описание на основните процеси / по проспектни данни / , капацитет.

Кланичният блок ще представлява едноетажна монолитна конструкция. Предвидени са хладилници за съхранение на месото и хранителните субпродукти, както и помещения за обработката им. Кланницата ще бъде разположена на площ от 232 кв. м.,в това число производствени, помощни и битови помещения. Сградата ще бъде преустроена и достроена като кланица за ДПЖ и драни свине.


Във връзка с изискванията на Европейското законодателство помещенията ще се оформят така ,че да се създаде поточност на технологичните процеси и да се спазят изискванията на Регламенти № №178/02, 852, 853, 854/04, 1774 / 02 ЕО, Законът за храните и Законът за ветеринарно медицинската дейност. Технологичният проект обхваща цялостния производствен процес при производството, транспортирането и пускането на пазара на храни от животински произход.

КЛАНИЧНА ЗАЛА - Общи изисквания

В проекта се предвижда в кланичната зала да се извършва вертикална обработка на кланичните трупове.

За да се избегне кръстосване на технологичните пътища и смесване на дейностите на обслужващия персонал, в кланицата ще работи един екип, който последователно ще коли и обработва само един вид животни – например – първа смяна – драни свине, а по-късно, след измиване и дезинфекция – ДПЖ до 1 год.

В края на деня съгласно ДПП кланичната зала отново се почиства, измива и дезинфекцира. Така при спазване на график за месодобива, съгласуван и заверен от ДВСК, в кланичната зала по едно и също време ще се добива месо от един вид животни и ще работи само една технологична линия. Това улеснява технологичния поток и се избягва пресичането на пътищата.

В кланичния пункт ще са спазени всички общи изисквания на Регламент 852 и Регламенг 853/29.04.2004г. на ЕС..към сградите и помещенията:

- Площадката е оградена с плътна ограда;

- Сградата е с височина не по-малка от 4,5 метра;

- Носещата конструкция и тръбния път, както и всички съоръжения, които са в контакт със суровината и готовия продукт да са от материали, които са защитени от корозия и са от неръждаема стомана, а профилите – с покрития, разрешени от МЗ;

- Таваните – гладки, изолирани, непозволяващи образуване на конденз;

- Стените – панели с покритие, позволяващо лесно миене, боядисани в светли тонове – по цялата височина на помещението до тавана. Прехода стена – стена и стена – под са заоблени , с борд против лесно разрушаване;

- Под – гладък, неплъзгащ се, с наклон към сифоните и добро изпълнение на наклоните;

- Канализация - снабдена с решетки и сифони с воден затвор за избягване на миризми;

- Помещенията – защитени срещу насекоми – биокилъри /инсектицидни лампи/;

- За подобряване на микроклимата и по- добро предпазване от развитие на патогенна микрофлора са предвидени бактерицидни лампи;

- Осветлението и вентилацията – такива, че да позволяват комфорта на персонала;

- Осветлението – да не променя цветовете;

- Климатизация на залата за опаковка субпродукти и транжорна;

- Всички хладилни камери са снабдени със следящи и записващи устройства за измерване на температурния режим;

- Височината на тръбния път е такава, че не позволява контакт на трупа с пода или съоръженията;

- На всички работни места в кланичната зала са предвидени мивки безконтактни и стерилизатор за инструменти;

- В съседна сграда до кланицата е предвидено работно място със заключващ се шкаф за документи на ветеринарния лекар и лаборатория за трихиноскопско изследване;

- За измиване на вътрешния амбалаж и инструменти в кланичната зала са предвидени две мивки със стерилизатори.

- За измиване на външния амбалаж е предвидено самостоятелно помещение със зона за сухи каси.

По време на производствената дейност се осъществява непрекъсната текуща хигиена, а след приключване на работа – основно почистване и измиване на подове, стени, машини и съоражения. Периодично се дезинфекцират всички машини и съоражения, съгласно залегналите указания в разработката за Добрите производствени практики.



Производствена програма

В кланицата ще се обработват ДПЖ под 12 месеца и драни свине. Ще се работи разделно, като в кланичната зала ще се обработва само един вид животни. След клането на всеки вид животни ще се извършва пълна дезинфекция.

Производствената програма е изчислена за максимално 262 работни дни годишно. Тя е примерна, като по време на кампания за обработка на агнета и овце тази линия ще най- натоварена.



Вид животни

Средно кланично тегло

Средно дневно

Брой работни дни седмично

Седмично

месечно

годишно




Брой

Кг

Брой

Кг

Кг

Т

1,

Свине

75

30

2250

5

150

11250

45000

540

2.

ДПЖ до 1 г.

150

6

900

5

30

4500

18000

216

Приемно суровини – живи животни

Суровините – живи животни се доставят от фермата на инвеститора в с.Драгушиново, общ.Самоков

Животните ще се транспортират със специализиран транспорт.

Автомобилите преминават при влизане в двора на кланицата през дезинфекционна площадка.

Разтоварването на животните се извършва на приемна рампа, метална конструкция. Приемната рампа е с наклон към приемната зона. Пода на рампата е покрит с гумено платно, за да не се пързалят и нараняват живите животни при разтоварване.

Фермата е в непосредствена близост да кланицата и животните се товарят в транспортното средство след разрешение на ветеринарния лекар и попълване на придружаващи документи за здравословното им състояние /ако е необходимо/ . В момента на разтоварването животните се броят и отправят в приемателните клетки с цел да се освободи бързо превозното средство.Над входната врата са предвидени навеси.Специализираният транспорт след разтоварване се почиства сухо и дезинфекцира на дезинфекционна площадка.



Предкланична почивка

В оборите се извършва предкланично третиране на животните. Чакателните клетки пред кланицата са открити, покрити с навес с височина 3.20 м. , оградени с гладки метални парапети с височина 1600 мм..Подът е циментова мозайка, гладък и със съответен наклон.

На чакателната клетка трябва да има специална табела за означаване на номера на партидата, броя на животните, часа и датата на тяхното приемане.

В оборите,при прегледа от ветеринарния лекар ,от ДПЖ се термометрират 10% от животните, а свинете – по преценка на ветеринарен лекар..

След като чакателната клетка се освободи от животните се извършва механично почистване и дезинфекция.

Получените торови маси се събират в контейнер с плътно затварящ се капак и на платформена количка се изнасят на площадка за тор – подвижно ремарке. Ремаркето се изнася на определената от общината площадка за компостирането на твърдите отпадъци.



Карантиниране на животните

В кланицата се обработват само животни с ветеринарен сертификат за здравословно състояние. За съмнително болните животни е предвидена самостоятелна изолационна чакателна клетка, оградена с плътни стени от останалите клетки.



Придвижване на животните към кланичния пункт

Животните, предназначени за клане се придвижват на собствен ход по оградена с предпазни парапети пътека до кланицата.



Линия за обработка на драни свине и ДПЖ под 1 год.

Линията за клане на свине и ДПЖ под 1 год. е обща.

Живите свине се измиват с вода с to 37 Со.

Механизацията при линията за драни свине обхваща фиксиране на трупа, зашеметяване с електрозашеметител и издигането на животните за обезкървяване, механизираното частично снемане на кожата и механизирано разсичане на свинския труп.

На същата кланична линия обработват и ДПЖ под 1 год., но в различно време. При технологията на обработка се спазва същата последователност. Във връзка със заболяването “Скрейпи” при ДПЖ е предвидено и място /контейнер/, в който се отстранява СРМ на ДПЖ под 1 год. Органите, които се считат за СРМ са далак и илеум. След безвредното им отстраняване, агнешките каркаси се считат свободни от СРМ и по- нататъшната им обработка и съхранение не се различава от тази при драните свине.

Производственият процес протича по определена технологична схема, като кланичната зала се разделя на две зони – нечиста и чиста, като границата между тях е непосредствено след дрането. Между всички помещения има затварящи се врати.



Клане и обезкървяване на свине и ДПЖ под 1 год.

В проекта се предвижда вертикална обработка на драните свине, агнета и ярета.

Свинете се фиксират поединично, зашеметяват се с ел. зашеметител. Задният им крак се завързва за кука и се издигат на монорелсовия път.Преместват се с подвижния електротелфер над ваната за обезкървяване.

Прерязват се големите кръвоносни съдове /сънна артерия и юголарна вена/. Задължително условие е за всяко животно да се спазва принципа на двата ножа-след всяко животно се стерилизира работния нож, като след всяка манипулация се преминава през стерилизатор с температура на водата +82Со.

Кръвта изтича във ваната за обезкървяване и чрез количка за транспортиране на кръв се пренася до сборен резервоар за кръв в помещението за СЖП. От там се транспортира до съответния работещ екарисаж или утил цех. Обезкървяването продължава 3 до 4 минути. През това време изтича 40% от кръвта, която представлява 3% от теглото на добитото месо.

Снемане на кожата от свинските трупове и ДПЖ под 1 год.

В проекта дрането се извършва механизирано – използва се електротелфер, като предварително кожата се задира ръчно. Трупа се фиксира на фиксатор за дране.

Технологичната операция дране започва от линията на обезкървяването където трупът виси вързан на верижна кука за един от задните крака.

Обезкървеният труп се транспортира до площадката за прекачване, закачен на стрелата на подвижния електротелфер. Задира се свободния заден крайник, освобождава се сухожилието и за да се прехвърли трупът на линията за задиране, се отрязва крака в скакателната му става. В освободеното сухожилие на свободния заден крак се поставя края на куката, а другия край се окачва на тръбния пътна линията за задиране. Вторият крак се освобождава от веригата. Следва нова операция по задиране, отрязване на крака, поставяне края на втората кука. Предвидена е работна площадка за прекачване. Задирането на трупа се извършва в областта на слабините и корема.

От пода се отрязват предните крака с нож и се поставят в неръждаеми съдове с вместимост 40 крайника, в които изчакват резултата от трихинелоскопското изследване, след което се задира корема, врата и се оформя разреза на главата.

Механизираното снемане на кожата се извършва, като предварително трупа се фиксира. Над фиксатора е монтиран електротелфер, чието стоманено въже завършва с две щипки. Задраният труп се фиксира.

При включване на електротелфера фиксаторното въже с щипките изтегля кожата от задните крайници към врата до пълното й снемане, като кожата се снема от горе на долу и се навива на специален барабан. С обратен ход на електротелфера се снема кожата долу, освобождава се от щипките, като по дължината на гръбната линия с косъма навън се сгъва и поставя в контейнера за свински кожи и кожи от ДПЖ под 1 год.

При приключване на клането контейнера с кожи се транспортира до помещението за СЖП.

Одраният труп се придвижва напред по тръбния път за изваждане на вътрешните органи.Според досегашната практика на фирмата, свинските, агнешките и ярешките кожи още същия ден се изкупуват от друга фирма. След корменето и изваждането на коремните органи се пристъпва към изваждане на гръдните органи – ливера и прехвърлянето на ниския тръбен път. ОВЛ преглежда трупа и взима проба за трихинелоскопиране. По нататък се разполовява трупа и се прави тоалет. След подпечатване /поставяне на здравна маркировка/ свинските половинки се отправят за съхранение.

Кланична обработка на хранителни субпродукти

При кланичното обработване на животните за добиване на месо се получават и множество други вторични продукти, наречени субпродукти. Една част от тях се използват за храна на човека и се наричат хранителни субпродукти, а друга част се отстраняват като СЖП, негодни за човешка консумация. Съгласно Регламент № 1774 на ЕС за СРМ от ДПЖ под 1год., се считат далак и илеум. Те се събират в непропускаеми контейнери, оцветяват се съгласно изискванията и се предават за обезвреждане в екарисаж.

Обработването на субпродуктите се извършва веднага след добиването им /отделянето им от трупа/. Обработването на всеки отделен вид субпродукти се извършва в отделно помещение в непосредствена връзка с кланичната зала.

След отделянето на субпродуктите от животинския труп те се подлагат веднага на обработване, което се състои в следното:



  • Отстраняване на кръв, слуз, стомашно – чревно състояние и жлъчка и др., при което се запазва тяхната хранителна стойност, подобрява се качеството и търговския им вид и се удължава срокът на съхранението им;

  • Отстраняване на нехранителни и малоценни части, като слизести ципи, епител, косми, кости и др., които понижават тяхната хранителна стойност;

Кръвта се предава на екарисаж.

Хранителни субпродукти от свине

- Бял дроб - Отделя се от останалите органи и всеки дял се отрязва при разклонението на трахеята. Промива се с вода за около 5 минути и се отцеждат на перфорирани съдове. Накрая се опаковат в пластмасови каси, облечени в тънкослойно полиетиленово фолио.

- Сърце - Отделя се от другите органи и части, отстранява се околосърдечната торба / перекардът/, отрязват се близо до сърцето входящите и изходящи кръвоносни съдове, разрязват се по дължина камерите и предсърдията и се освобождават от кръв и кръвни съсиреци, промива се в студена вода, отцежда се и се опакова.

- Черен дроб - При отделянето му от другите органи и части се отстраняват лимфните възли, големите жлъчни канали, големите кръвоносни съдове, съединителните връзки, поставят се в корита и се пакетират.

- Хранопровод - В настоящият проект не се предвижда събирането и преработката . Отстранява се в съответния контейнер за конфискати.

- Диафрагма - След обрязването й от трупа от нея се отделя флейката. Месото от флейки е мускулната средна частна диафрагмата. Промива се с студена вода, отцежда се и се предава за пряка реализация.

- Далак – отделя се, бързо се промива със студена вода, отцежда се и се предава за опаковка, реализация или съхранение.

- Бъбреци – отделят се, като се разкъсва бъбречната тлъстина и околобъбречната капсула и бъбрека се изважда обелен и цял. Кръвоносните съдове и пикочопроводите се прерязват в основата. Всеки бъбрек се разрязва на две половини по дължина през легенчето и се поставя за промивка в студена течаща вода. След това бъбреците се отцеждат и се предават за опаковка, реализация или съхранение.

- Задстомашна жлеза - Отделя се от свинете. Почиства се от части от черва, промива се в студена вода, отцежда се и след охлаждане се отправя за пакетиране и хладилно съхранение. Отстранява се в съответния контейнер за конфискати.

- Глави - реализират се драни. Изваждат се само очите и средното ухо /канала/, които отиват за технически цели.

- Език - Отделя се от главите на свинете. След отделянето му езикът се преглежда от ОВЛ, подлага на обработка, като се обрязват подезичните тлъстини, мускули, лимфни възли, кост и глътка. Обрязаният език се промива в студена вода, за да се почисти от кръв, слуз /луга/ и остатъци от фураж. След отцеждане се предава за опаковка и хладилно съхранение.

- Стомаси - Свинският стомах се отделя от коремните органи веднага от отделянето от трупа и извършването на ветеринарен преглед. След прегледа и сортирането на работна маса, се отделя булото, което се поставя в съд с постоянно течаща вода за промиване и след отцеждане се предава за охлаждане и опаковка. Стомахът се отделя от останалите органи, почиства се отвън от останалите тлъстини и се изпарва от съдържимото и се транспортира за обработка. Промива се на работна мивка, отцежда се, охлажда се и се опакова.

- Черва - от свинските черва за храна се използват само дебелите, а тънките се обработват за колбасното производство. Те се обработват, промиват, отцеждат. Събират се в бидони, осоляват се и се съхраняват в хладилник.

Субпродукти от ДПЖ

Субпродуктите от ДПЖ под 1 година се преглеждат от ОВЛ и след това маркирани се отнасят в хладилник за субпродукти. Използват се също и езиците, които се добиват чрез напречен разрез през основата на езика и през езичния израстък на предезичната кост.



Хладилно обработване на месото

Всички видове месо, хранителни животински субпродукти и медицински суровини са бързо развалящи се продукти. За запазване на тяхното качество е необходимо незабавно след месо добива да се преместят за съхранение в хладилни условия.

Консервиращото действие на студа /поддържане на ниски температура/ се дължи главно на подтискане /забавяне/ развитието на микроорганизмите, съдържащи се в месото и задържане действието на организмите. По този начин се създават благоприятни условия за запазването им за по-продължително време без изменение на хранително-вкусовите им качества.

За охлаждането се използва температура, близка до точката на замръзване на соковете им – около 00С.

Охладеното месо, в зависимост от вида, угоеното състояние, качеството и поддържане на оптимален режим в камерите за съхранение/ температурата, влажност и циркулация на въздуха/ може да се запази в продължение на 1-2 седмици.

Субпродуктите имат по-малък срок на хладилно съхранение – обикновено до 2-3 денонощия.

В проекта са предвидени 2 хладилни камери за съхранение на месото (за редовно и условногодно) и 1 за съхранение на субпродуктите. В проекта се предвижда цялото количество хранителни субпродукти да се пакетират за директна реализация. Хладилник за съхранение на месо

В обекта е предвидена 1 хладилна камера за съхранение на редовно трупно месо. Тя е снабдена със система за записване на темп режим. Темп им режим е от -2 до 00С.

Съоражена е с тръбен транспортен път за вертикално съхранение но месните трупни половинки или четвъртинки. Важно условие на темп режим е поддържане на съответната влажност на въздуха в хладилните помещения. Поради тези причини за всеки продукт има определени оптимални граници на влажността на въздуха за предхладилници – 90 до 95%, а за хладилниците – от 80 до 85%.

За ускоряване на охлаждането от значение е скоростта на движение но студения въздух в хладилното помещение. Тази скорост не трябва са е повече от 0,1 м/сек. При нея по повърхността на месото се образува така желаната суха коричка.

След добиване на месото, температурата му в дълбочина е около +350С. Необходимо е във възможния най-кратък срок тази температура да спадне на 3 до 00С. Бързото снижаване на температурата на месото е първия етап на хладилното му обработване. При експедиция се претегля на предвидена везна на тръбния път.

Хладилници за съхранение на субпродукти.

Температурния режим за съхранение на хранителни субпродукти е от 0 до 20С.

В проекта се предвижда всички субпродукти, годни за човешка консумация от собствения месодобив да се охлаждат и пакетират. В отделни зони се почистват и охлаждат бялата и червена карантия. След като се измият, оцедят и достигнат необходимата температура субпродуктите се пакетират в пластмасови каси. Те се подреждат в хладилника за готова продукция, ясно разграничени по вид субпродукти /за бяла и червена карантия/. При експедиция се претеглят на предвидения платформен кантар

Транжорно помещение.

Транжорно помещение е оборудвано с едностранна маса за транжиране., изработена от неръждаема стомана, с подплот, една работна позиция - за разфасовка и обезкостяване. В транжорната, където ще се работи с открито месо е предвидено да се поддържа температура 120С. Отпадналите кости ще се събират в полиетиленови торби и ще се съхраняват в хладилник за СЖП до пренасянето им в хл. камера за СЖП след края на работния ден, с процедура по време . Обособено е място за измиване на инвентара с двугнездна мивка и стерилизатор за ножовете с температура на топлата вода мин.820С. Нарязаното месо се оформя и фасонира в зависимост от асортимента и се пакетира в пластмасови каси. Те се подреждат в хладилника за готова продукция. При експедиция се претеглят на предвидения платформен кантар.



Транспортен амбалаж.

Предвидено е помещение за измиване на транспортен амбалаж с отделен вход, умивално корито, пароструйка и екопале в зоната за сух амбалаж.



Експедиция

Експедиране на готовият продукт – изготвянето на заявките по клиенти се извършва според стоковите разписки, където се отбелязват количеството и партидата на продуктите. Пакетираната продукция се транспортира в търговската мрежа със специализиран автотранспорт.


7.Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура .

Западно имота граничи с асфалтирана улица с водопровод и електропровод в сервитута и. Не е необходимо изграждане на нова инфраструктура.


8.Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите за закриване, възстановяване и последващо използване.

Срокът за преустройството и пристрояването на съществуващата сграда е 6 месеца. Експлоатационният срок на предприятието е поне 50 години. Строителството като организация ще се разгърне само върху имота и няма да засегне съседните имоти, като същото ще се извършва съгласно одобрени от Община Самоков работни проекти и план за безопасност и здраве. Подхода за транспортна и друга техника към площадката ще се осъществява по съществуващата улица от юг.

Строителството и експлоатацията не са свързани с действия, които ще доведат до съществени промени на района на инвестиционното предложение.

Изкопните работи ще бъдат в минимални количества, поради това че не се предвижда изграждане на сутерен (мазета). Земните маси ще бъдат използвани за оформяне на вертикалната планировка.


9.Предлагани методи за строителство.

Строителството ще бъде класическо монолитно и изпълнено съгласно работни проекти, които ще бъдат одобрени на последващ етап от Община Самоков.


10.Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.

При строителството и експлоатацията ще бъдат използвани природни ресурси като земя, вода, материали и енергия. Няма невъзстановими или в недостатъчно количество природни ресурси.

По време на извършване на строителните работи, а и при експлоатацията след това инвестиционното предложение не предвижда използване, съхранение, транспорт, производство и работа с материали, които могат да бъдат опасни за околната среда и здравето на хората.
11.Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количество и начин на третиране.

Отпадъците образуващи се при клането и обработката на животните ще бъдат третирани по следния начин: При клането кръвта изтича във вана и чрез количка за транспортиране на кръв се пренася до сборен резервоар за кръв, а от там се транспортира до екарисаж или утил цех; При обработване на труповете на животните се получават вторични продукти, наречени субпродукти. Тези от тях негодни за консумация се събират в непропускаеми контейнери, оцветяват се съгласно изискванията и се предават за обезвреждане в екарисаж; Отстраняват се нехранителни и малоценни части, като слизести ципи, епител, косми, кости и др., които се предават за обезвреждане в екарисаж

Битово-фекалните отпадни води от битовите помещения ще бъдат незначителни и ще се събират във водоплътна изгребна яма, от която ще се изчерпват и транспортират до ПСОВ на гр.Самоков.

Строителните отпадъци по време на строителството и битовите отпадъци по време на експлоатацията ще бъдат събирани и извозвани на регламентираното общинско сметище край гр.Самоков.


12.Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздеиствия върху околната среда.

Дейностите по време на строителството ще се осъществяват само върху площадката (имота) и няма да засегнат съседните имоти. Всички строителни разтвори и бетонови смеси ще бъдат малко и ще се транстпортират готови за ползването им на обекта. Няма да има отрицателно въздействие върху околната среда.

За озеленяване и външно оформление на площадката ще се изготвят отделни проекти за вертикална планировка, паркоустройство и озеленяване.
13.Други дейности, свързани с инвестиционното предложение / например добив на строителни материали , нов водопровод , добив или пренасяне на енергия , жилищно стоителство , третиране на отпадъчните води /.

Няма да има добив на строителни материали.

Имота е осигурен с вода за питейно-битови и противопожарни нужди от прилежащия по улицата от запад разпределителен водопровод, собственост на “ВИК” ЕООД- София.

Захранването с необходимата допълнителна електрическа мощност ще се осъществи от намиращия се наблизо /през улицата/ трафопост на „ЧЕЗ Разпределение България” АД.

Битово-фекалните отпадни води от битовите помещения ще бъдат незначителни и ще се събират във водоплътна изгребна яма, от която ще се изчерпват и транспортират до ПСОВ на гр.Самоков.
14.Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.

Освен разрешителните по ЗООС е необходимо и изпълнение на предвидените в Закона за устройство на територията процедури – одобряване на инвестиционни проекти и Разрешение за строеж.


15.Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

Предвиденето от възложителя инвестиционно предложение не предполага замърсяване на почвите, водите и атмосферния въздух в района, както по време на строителството, така и по време на експлоатацията. Изграждането на обекта ще бъде свързано с извършване на изкопни и строителни работи и транспорт. Не се предвижда използване на горивни процеси по време на строителните работи. Ще се използва основно електричество. Определени атмосферни емисии, различни от съществуващите ще се формират само по време на строителството в минимални количества – прахови емисии, формиращи се при изкопните работи. Прогнозната оценка за очакваното емисионно натоварване на атмосферния въздух в района на обекта вследствие неговото изграждане ще бъде незначително, локално, временно и ще засегне предимно територията на работната площадка. Не се предвижда отделяне на емисии на замърсители или опасни, токсични или вредни вещества в атмосферния въздух в района. От реализирането на обекта /строителство и експлоатация/ не се очакват вредни физични фактори-шум, вибрации, светлинни, топлинни, електромагнитни и йонизиращи лъчения.


16.Риск от инциденти.

Задължително е възложителя при избор на изпълнител за реализация на проекта да изисква добра организация и използване на най-съвременни методи в строителния процес, които трябва да гарантират недопускане на инициденти – отрицателно въздействие върху околната среда, включително на площадката и прилежащите й територии, както и висока степен на контрол на качество на изпълнение на СМР.




  1. Местоположение на инвестиционното предложение.

  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа.

Местонахождението на имота - в производствената зона /бившето ТКЗС/ на сДрагушиново предопределя, че имота е подходящ за дейността, още повече че фирмата притежава в близост по-голям имот /част от стопанския двор - ТКЗС/, в който се отглеждат животни. Около имота има изградена инфраструктура - асфалтирана улица от запад с водопровод и електропровод в сервитута и. Имота е електроснабден и осигурен с вода за питейно-битови нужди от прилежащия по улицата от запад разпределителен водопровод, собственост на “ВИК” ЕООД- София. Захранването с необходимата допълнителна електрическа мощност ще се осъществи от намиращия се наблизо /през улицата/ трафопост на „ЧЕЗ Разпределение България” АД.

Не е необходимо изграждане на нова инфраструктура.

Имота се намира на около 2 км западно от най-близкия елемент от Националната екологична мрежа – Защитена зона „Палакария”.


  1. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

От юг, север и изток имота граничи с урбанизирана производствена територия /бившето ТКЗС – с.Драгушиново/.

Поради това, че са производствени околните парцели не е необходимо приспособяването им към инвестиционното предложение.



  1. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

Съгласно приложената скица на Службата по геодезия, картография и кадастър – Софийска област, трайното предназначение на имота е „Урбанизирана територия”, а начина на трайно ползване „За друг вид застрояване”.


  1. Чуствителни територии, в т. ч. чувствителни зони, уязвими зони, санитарно – охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа.

Имота предмет на ИП не попада на територия на санитарноохранителна зона или в защитена територия от Националната екологична мрежа. При реализиране на ИП няма да бъдат засегнати пряко целеви видове, предмет на опазване в ЗЗ, както и техни гнездови местообитания. Няма да бъдат засегнати и природни местообитания и местообитания на животни, свързани пряко или косвено с видовете, предмет на опазване в защитена зона, няма да има негативно въздействие върху предмета и целите на опазване на най-близката защитена зона «Палакария» поради неголемите размери на ИП и факта, че тя е отдалечена на около 2,0 км западно от имота.

Инвеститорът се ангажира по време на изграждането и експлоатацията на обекта да предприеме необходимите мерки за предотвратяване на възможни негативни въздействия върху прилежащите и околни територии. При нормална експлоатация на обекта, екологичните условия в района няма да бъдат нарушени.

Независимо от това възложителят ще осъществява контрол по време на строителството и експлоатацията на обекта за недопускане на причини, които биха довели до пожари, аварии и невъзвратими щети.
4.а. Качеството и регенеративната способност на природните ресурси.

По време на строителството и експлоатацията на обекта ще се използва вода за питейно-битови нужди. Земните маси ще бъдат малко и ще се използват за вертикална планировка. По време на извършване на строителните работи, инвестиционнто предложение не включва използване, съхранение, транспорт, производство и работа с материали, които могат да бъдат опасни за околната среда и здравето на хората.


5.Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

Няма разгледани такива – имота е единствено подходящия терен на фирмата за развитие на кланична дейност и месно производство, още повече че фирмата притежава в близост по-голям имот /част от стопанския двор - ТКЗС/, в който се отглеждат животни. Около имота има изградена ифраструктура и няма нужда от нова.




  1. Характеристики на потенциалното въздействие /кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение/.

Няма да има отрицателно въздействие върху околната среда след реализация на инвестиционното предложение.


  1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

Реализирането на инвестиционното предложение няма да окаже отрицателно въздействие върху здравето на населението в района на с.Драгушиново и гр.Самоков. По време на изграждането на обекта, здравния риск на работещите се формира от наличните вредни фактори на роботната среда /шум, вибрации, прах/ Определените въздействия са ограничени в периода на строителството и при работна среда на открито в рамките на работния ден. Потенциалният здравен риск е налице при системно неспазване на правилата за здравословни и безопасни условия на труд съгласно изискванията на Наредба №2/2004г. за минимални изисквания за спазване на здравословнитеи безопасни условия на труд при извършване на СМР.

От дейността на обекта не се очаква промяна в качеството на атмосферния въздух, т.к няма да се отделят вредности от дейността му. Предвижда се отоплението на обекта да бъде с природен газ. Обектът няма да оказва въздействие върху качеството на атмосферния въздух и не предвижда отделяне на емисии на замърсители или опасни, токсични или вредни вещества във въздуха. Очаквано въздействие: краткотрайно по време на строителството, непряко по време на експлоатацията.

Не се очакват негативни въздействия върху компонентите на околната среда.



  1. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.

Имота предмет на ИП не попада на територия на санитарноохранителна зона или в защитена територия от Националната екологична мрежа. При реализиране на ИП няма да бъдат засегнати пряко целеви видове, предмет на опазване в ЗЗ, както и техни гнездови местообитания. Няма да бъдат засегнати и природни местообитания и местообитания на животни, свързани пряко или косвено с видовете, предмет на опазване в защитена зона, няма да има негативно въздействие върху предмета и целите на опазване на най-близката защитена зона «Палакария» поради относително неголемите размери на ИП и факта, че тя е отдалечена на около 2,0 км от имота.

Независимо от това възложителят ще осъществява контрол по време на строителството и експлоатацията на обекта за недопускане на причини, които биха довели до пожари, аварии и невъзвратими щети.




  1. Вид на въздействието /пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно/.

Обектът ще се изгради в парцел (имот), намиращ се в производствена зона. До имота от запад има изградена инфраструктура - асфалтирана улица с необходимите комуникации в сервитута и.

Очакваното въздействие ще бъде:



  • краткотрайно по време на строителството за период от около 9 месеца.

  • непряко по време на експлоатацията.

Не се очакват негативни въздействия върху компонентите на околната среда.


  1. Обхват на въздействието – географски район, засегнато население, населени места /наименование, вид – град, село, курортно селище, брой жители и др./.

Очакваното въздействие може да се оцени като:

  • с малък териториален обхват - на територията на имота по време на строителството.




  1. Вероятност на поява на въздействието.

Нищожна вероятност от поява на въздействие.


  1. Продължителност , честота и обратимост на въздействието.

Няма.


  1. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с продотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда.

В работния проект ще бъде предвидена част “Вертикална планировка” за облагородяване на свободните от застрояване пространства, след приключване на строителните работи.

По време на строителството е необходимо:



  • да се съгласува с Общинска администрация мястото и маршрута за депониране на строителните отпадъци.

По време на експлоатцията на обекта:

  • да се предвиди събиране и извозване на генерираните твърди битови отпадъци в контейнери




  1. Трансграничен характер на въздействието.

Инвестиционното предложение няма да окаже въздействие с трансграничен характер.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2014
2014 -> Роля на клъстерите за подобряване използването на човешките ресурси в малките и средни предприятия от сектора на информационните технологии
2014 -> Докладна записка от Петър Андреев Киров Кмет на община Елхово
2014 -> Биография: Цироза е траш група от град Монтана. Началото й дават Валери Геров (вокал/китара), Бойко Йорданов и Петър Светлинов (барабани) през 2002година
2014 -> Албум на Първични Счетоводни Документи 01. Фактура
2014 -> Гр. Казанлък Утвърдил
2014 -> 1. Do you live in Madrid? A
2014 -> Брашно – тип „500” седмична справка: средни цени за периода 3 10 септември 2014 Г
2014 -> Права на родителите: Да изискват и получават информация за развитието, възпитанието и здравословното състояние на детето, както и информация за програмите, по които се извършва възпитателно-образователната работа в одз№116


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница