Програма „Развитие на човешките ресурси, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз



Дата25.07.2016
Размер62.42 Kb.
#5399

ПРОЕКТ BG051PO001-3.3.07-0001

УЧЕНИЧЕСКИ ПРАКТИКИ“



Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на

Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”,

съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз



Инвестира във вашето бъдеще!









ФИНАНСИРАНЕ И ОТЧЕТНОСТ
по Проект“Ученически практики“,

BG051PO001/3.3.07-0001


  1. ФИНАНСИРАНЕ

Министерството на образованието и науката предоставя авансово средства на училищата на база броя на учениците, включени в „Ученическите практики” за осигуряване на подготовката, подбора, консултирането и мотивирането на учениците - практиканти и осигуряване на взаимодействието и сътрудничеството с работодателите партньори.

Авансовата сума покрива:

  • първоначалните дейности по сключване на договори с работодателите-партньори;

  • сключване на договорите между директора и екипа по проекта във всяко училище - финансист, консултант на учениците за избор на практика, наблюдаващ учител и наставник;

  • консултиране на учениците за избор на практиката;

  • подаване на имената за застраховане на учениците и отчитане на разходите по проекта;

  • подготвителните дейности, свързани с организирането на практиката.

В тази сума са включени средства за възнаграждения и осигуровки на функционален експерт, организатор на ученически практики - училищен директор, училищен финансист, консултант на учениците за избор на практика.

Училищата получават средства за финансиране на дейностите по проекта като аванс и като възстановени средства за извършени разходи. Получените аванси следва да бъдат отчетени и верифицирани, в противен случай се възстановяват от страна на училището. Верифицираните разходи се възстановяват на бенефициента.

След верифициране и възстановяване на разходите, същите се възстановяват на училищата.


    1. Размерът на средствата, предоставени на всяко училище, включва допустимите разходи в следните размери /Допустими разходи по правилата на ЕСФ/:


1.1.1. Разходи за възнаграждения:

Ръководителят на проекта сключва граждански договор с директорите на общинските училища, училищата, финансирани от МОН и МЗХ, частни училища от системата на професионалното образование. Часовата ставка за извършените дейности по проекта е 8 лв. Директорът има право на 2 часа на ученик за целия период на практиката на ученика, които се отчитат на база успешно приключили практики.

Директорът определя със заповед училищните екипи, които ще участват в проект „Ученически практики”. Сключва допълнителни споразумения с Училищния финансист, Консултанта на учениците за избор на практика и Наблюдаващия учител по чл.119 от КТ. Възнаграждението е както следва :

- Финансистът има право на 3 часа на ученик при часова ставка до 6 лв. на час за целия период на практиката;

- Консултантът има право на 2 часа на ученик, при часова ставка до 8 лв. на час за целия период на практиката;

- Наблюдаващият учител на учениците на практика има право на 3 часа на ученик, при часова ставка до 10 лв. на час за целия период на практиката;



Възложените по проекта 240 часа не могат да формират или допълват нормата за задължителна преподавателска работа на учителя;

Директорът сключва граждански договори с Наставниците, които са външни за училището, като се посочва часовата ставка, която е в размер на 8 лв. на час, включващи личните осигуровки за сметка на осигуряваното лице. Наставникът има право на 9 часа на ученик за целия период на практиката му, които се отчитат на база успешно приключили практики.



1.1.2. Разходи за стипендии на учениците - в размер на 1,25 лв. на час при минимална продължителност на практиката от 240 часа. За успешно завършено ще се счита практическото обучение, проведено в реална работна среда в рамките на не повече и не по-малко от 240 часа. След приключването и отчитането на практиката на ученика се изплаща стипендия в размер от 300 лв. Не се финансира участието на един ученик в повече от 240 часа или повторно включване в проект BG051PO001-3.3.07-0001;

Отсъствията от практика не се извиняват. Допуснатите до 48 часа отсъствия по уважителни причини се отработват съгласно допълнителен график, а при повече отсъствия практиката се счита за неуспешно приключена и стипендия не се заплаща.



1.2. Разходи за застраховки - Задължителна застраховка злополука за практикантите е за срок от 9 (девет) месеца.

Училището подава заявка за броя на включените ученици в проекта до 15 число на текущия месец до РИО (регионалния координатор) - формуляри по образец 3 броя, подписани и подпечатани от директора на училището, за застраховка на учениците, които ще стартират с практика по проекта през следващия месец. В резултат на подадените заявки училището получава застрахователни полици за броя на учениците и периода на изпълнение на практиката. Ако срокът на практиката надвиши деветте месеца време, в което ученикът е застрахован по проекта, повторното застраховане става за сметка на бюджета на училището.



Разходите за застраховки, закупуването на канцеларски материали за училищен архив, стажантски книжки и сертификати за успешно завършена практика и консумативи (по една тонера касета за всяка година от изпълнението на проекта) се закупуват централизирано и се доставят във всяко училище, включено за изпълнение на дейностите по проекта

Не се финансират разходи за външни услуги.

Не се финансират разходи за закупуване на дълготрайни материални активи.

Не се финансират разходи за обзавеждане и оборудване.

Не се финансират транспортни разходи.

Дейностите по проекта се осъществяват само на територията на страната.


  1. ОТЧЕТНОСТ

Отчетността по проект BG051PO001-3.3.07-0001 „Ученически практики” се извършва съгласно правилата на националното законодателство, на Европейския социален фонд 2007-2013 и на Правилата за изпълнение на дейностите по проект “ Ученически практики “ ,BG051PO001/3.3.07-0001.

Отчетните форми за всички допустими дейности по проекта са неразделна част и ще се генерират от уеб-базираната система
2.1. Отчетните форми за техническо изпълнение са:

2.1.1. Данните за учениците от училището, целева група по проекта;

2.1.2. Присъствен дневник;

2.1.3. Стажантска книжка;

2.1.4. Ежемесечно попълвани и качени в електронната система отчети;

2.1.5. Декларацията за броя на учениците с повече от 48 часа отсъствия по неуважителни причини от практиката;

2.1.6. Обобщен тримесечен и годишен доклад от директора на училището до РИО.
2.2. Финансово-отчетните документи са:

2.2.1. Заповедите за определяне и възлагане на дейността на екипите по проекта в училище, трудовите договори, допълнителните споразумения към тях и гражданските договори;

2.2.2. Ежемесечно попълвани в електронната система отчети, хонорар сметки, ведомости, платежни нареждания и описи на платежни документи, както и генерираните на тази база отчетни форми;

2.2.3. Ежемесечни отчети за извършена работа;

2.2.4. Приемателно-предавателните протоколи по гражданските договори и за получаване на материали и консумативи в училище.

За да бъдат верифицирани всички финансово-отчетни документи, следва да съдържат следния текст: „Разходът е за сметка на проект BG051PO001-3.3.07-0001 „Ученически практики“, без този текст да засяга реквизитите на документа, върху който е поставен.
2.3. За нуждите на проекта функционира уеб-базирана информационна система, която обслужва всички страни, участващи пряко в процеса на изпълнение и управление на проекта.

Информационната система се състои от различни модули, поддържащи регистри за техническото и финансовото изпълнение.



2.4. Текущото финансиране на дейностите се осъществява след верифициране на разходите за съответния отчетен период. Средствата се предоставят по бюджетните сметки.
2.5. Всички разходнооправдателни документи по проекта с доказателствена стойност и сканирано копие се въвеждат до 5-то число на всеки месец за предходния месец в електронната система на проекта от училищата и се одобряват в уеб-базираната система от РИО.
2.6. Отчетността да се извършва чрез отчетни доклади от всички изпълнители, ангажирани с дейностите по проекта.

2.6.1 На 1-во число от месеца наблюдаващият учител и наставникът подават доклади до консултанта на учениците със списък за реално включените в проекта ученици;

2.6.2 До 4-то число от месеца Консултантът на учениците информира директора за всички реално включени в проекта ученици, учители и наставници и представя доклад за действително отработените часове по проекта;

      1. До 5-то число от месеца директорът попълва в уеб-базираната система броя на учениците, включени в проекта и представя доклад за действително отработените часове от учениците, наблюдаващите учители, консултантите за избор на практика, наставниците и финансистите. Представя списък за броя на учениците с повече от 48 часа отсъствия от заниманията и план график за отработването им. На тази база РИО проверява въведената информация в системата.

Отчетните доклади се генерират от уеб-базираната платформа.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница