Програма за енергийна ефективност цели на общинската програма за енергийна ефективност



страница1/3
Дата14.10.2018
Размер451.73 Kb.
#87188
ТипПрограма
  1   2   3
ОБЩИНА ЗЛАТАРИЦА



ПРОГРАМА

ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ

НА ОБЩИНА ЗЛАТАРИЦА
юли 2004 година


ЕКИП РАЗРАБОТВАЩ ПРОГРАМАТА:

Георги Димитров Байчев

Зам.кмет на Община Златарица
инж. Росица Лазарова Господинова

Директор на дирекция “Специализирана

администрация”
Крум Пенчев Хаджиев

Старши експерт “Икономически дейности”



СЪДЪРЖАНИЕ

І. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ОБЩИНА ЗЛАТАРИЦА

1. ПРИРОДНИ РЕСУРСИ

2. ИКОНОМИЧЕСКА ХАРАКТЕРИСТИКА

II. ОБЩИНСКА ПРОГРАМА ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ

1. ЦЕЛИ НА ОБЩИНСКАТА ПРОГРАМА ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ

1.1 Връзка на Общинската програма за енергийна ефективност със стратегията за развитие на общината

1.2. Цели на общинската политика за енергийна ефективност. Дефиниране на проблема за енергийна ефективност. Текущо състояние. Бариери

1.3. Общ анализ на потенциала за енергийна ефективност в общината

1.4. Цели на Общинската програма за енергийна ефективност

2. ОСНОВА НА ОБЩИНСКАТА ПРОГРАМА ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ

2.1. Метод за разработване на програмата

2.2. Информационна основа на програмата

3. ПРИОРИТЕТИ НА ПРОГРАМАТА ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ

3.1. Избрани приоритетни целеви групи

3.2. Избрани приоритетни обекти

3.3. Списък на обектите и предприетите мерки от целевата и краткосрочната програма за енергийна ефективност

4. ОЧАКВАНИ ЕФЕКТИ ОТ ПРИЛАГАНЕТО НА ПРОГРАМАТА

4.1. Икономия на енергия

4.2. Екологични ефекти

4.3. Икономическа ефективност на програмата и повишаване качеството на услугите. Допълнителни ефекти от програмата

5. НЕОБХОДИМИ ИНВЕСТИЦИИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОГРАМАТА

6. ФИНАНСОВО ОСИГУРЯВАНЕ НА ПРОГРАМАТА (ФИНАНСОВ ПЛАН)

6.1. Източници на финансиране

6.2. Финансова рамка

7. ОРГАНИЗАЦИЯ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОГРАМАТА

7.1. Институционална рамка

7.2. Срокове за изпълнение

7.3. Създаване на система за комуникация. Информиране

8. ОРГАНИЗАЦИЯ НА НАБЛЮДЕНИЕТО И КОНТРОЛА ПО ИЗПЪЛНЕНИЕТО

9. ЗАКЛЮЧЕНИЕ

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ОБЩИНА ЗЛАТАРИЦА
ОБЛАСТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО

АДРЕС 5090 ГР. ЗЛАТАРИЦА

УЛ. “СТЕФАН ПОПСТОЯНОВ” № 22

тел. 0615/35420; факс: 0615/35478;

e-mail: ob_zlatarica@mail.bg

КМЕТ СТЕФАН ИВАНОВ ДОБРЕВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОБС ВЛАДИМИР ВАСИЛЕВ ВЕЛКОВ

І. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ОБЩИНА ЗЛАТАРИЦА


  1. ПРИРОДНИ РЕСУРСИ

Община Златарица се намира в източната част на област Велико Търново и граничи с общините Елена, Велико Търново, Лясковец, Стражица и Антоново /Област Търговище/.

Попада върху първите гънки на Предбалкана. Северната част на общината има равнинен характер. По-голямата част от територията й е с хълмист релеф, образуван от редица ниски и средно-високи ридове, успоредни на главната Старопланинска верига. Общината попада върху част от северобългарската и предбалканска котловина, подобласт на Умерено-континенталната климатична област.

Общата площ на територията на община Златарица е 232676 дка. От тях 118763 дка са земеделски територии, 106620 дка са горски територии, 2321 дка – водни течения и водни площи, 2830 дка – населени места и други урбанизирани територии, 1073 дка – територии за добив на полезни изкопаеми и депа за отпадъци и 1069 дка са територии за транспорт и инфраструктура.

В границите на общината влизат 24 населени места – 1 град и 23 села с общински център град Златарица, 2 кметства и 8 населени места с кметски наместници.

Общината е богата на повърхностни води. През територията й минават 4 реки – река Златаришка /Бързица/ идва от съседната община Елена, минава през Златарица и малко след нея се влива в р. Веселина. Река Веселина /в горното и течение е изграден язовир “Йовковци”/, известна като Капинска, води началото си от централното Старопланинско било. Река Бебровска минава през землището на селата Разсоха, Дединци, Росно и се влива в р. Веселина. Стара река тече периферно през землищата на селата Чешма и Сливовица. Освен реките, на територията на общината има 7 микроязовира, които обогатяват още повече водните запаси.

Над ¾ от територията е заета от сиви горски почви. По поречието на реките Златаришка и Стара река са изявени алувиално – ливадните почвени видове.

Растителността попада в дъбовата зона на предпланинския лесорастителен район. Най-голямо разпространение от дървесните видове имат дъбовете – цер, зимен дъб, благун. Освен тях в по-голямо или по-малко количество се срещат габър, явор, липа и др. Обликът на ландшафта, характерен за предбалкана и дървесните видове, определят дивечовото стопанство – наличие на диви свине, сърни и елени, фазани и други пернати видове.




  1. ИКОНОМИЧЕСКА ХАРАКТЕРИСТИКА

ПРОМИШЛЕНОСТ И СЕЛСКО СТОПАНСТВО

Икономическите условия в общината са под средните за страната. Промишлеността работи с 1/3 от капацитетните си възможности. Развити са най-вече отрасли като металолеене, металообработване, сортиране и пакетиране на отпадъци и отломки от черни и цветни метали.

Географското разположение на общината – обхваща предимно планински и предпланински терени. Това обуславя разпокъсаността, маломерността и отдалечеността на голяма част от земеделските земи. Преобладават малките лични стопанства. От тях – 80% обработват земя в размер до 10 дка. В 70 % - се отглежда по 1 – 2 крави и в 45 % от 3 до 5 бр. овце. Функционират и 4 земеделски кооперации – в подотрасъл растениевъдство. Селскостопанската техника е недостатъчна, амортизирана и неефективна.

По силно е развит подотрасъл животновъдство, в който е застъпено предимно отглеждане на едър и дребен рогат добитък и в по-малка степен - свиневъдство и птицевъдство.

Очакванията и надеждите в селското стопанство са свързани с екологично чисто производство, производство на растителна и животинска продукция в частни стопанства от малък и среден тип; събирането на гъби, диворастящи плодове, билки и отглеждането на малини и ягоди.

В община Златарица има налична материална база, общинска земя, сграден фонд и човешки ресурси; съществуват инициативи за създаване на нови малки и средни предприятия за изграждане на масиви с трайни насаждения – сливи, лозя, касис, малини и други. Има инициативи за създаване на малки предприятия за изкупуване, съхранение и преработка на селскостопанската продукция.
ЕЛЕКТРОСНАБДЯВАНЕ

Електроснабдяването в община Златарица се осъществява от Националната енергийна компания, като електропреносната и електроразпределителната мрежа и съоръженията към нея се стопанисват, поддържат и реконструират от Електроразпределение – гр. Горна Оряховица.

Електроснабдителната мрежа се захранва с 110/20 kV от ПС – Златарица и обхваща 3 кабелни линии към комунално-битовите трансформаторни постове и въздушни линии. Количеството на елекроенергийните съоръжения на територията на общината е както следва:


Електропровод 20 kV

73,520 км.

Трафопостове

53 бр.

Кабели високо напрежение 20 kV

12,5 км.

Кабели ниско напрежение 400 V

1,520 км.

Осветителни тела

862 бр.

Въздушни мрежи НН

127 км.

Ел. часовници

44 бр.

Железорешетъчни стълбове 20 kV

228 бр.

Железобетонни стълбове 20 kV

633 бр.

Стълбове НН

2265 бр.



ІІ. ОБЩИНСКА ПРОГРАМА ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ


  1. ЦЕЛИ НА ОБЩИНСКАТА ПРОГРАМА ЗА ЕНЕРГИЙНА

ЕФЕКТИВНОСТ
1.1. Връзка на Общинската програма за енергийна ефективност със стратегията за развитие на общината
Задълбоченият анализ на състоянието на различните сфери и аспекти от развитието на община Златарица е базата за разработването на различните общински програми, насочени към реализирането на стратегическите цели за устойчиво развитие на общината и решаването на основните задачи в процеса на това развитие.

Стратегията за устойчиво развитие е насочена към равностойното третиране на икономическите, социалните и екологични аспекти на развитието и съчетаване на целите на икономическото и социално развитие с целите по опазването на околната среда.

Една от стратегическите цели е подобряването на общественото благосъстояние и качеството на живота, спазване и хармонично развитие на природните и антропогенните ресурси, осигуряването на здравословна и безопасна жизнена среда със запазено за бъдните поколения природно наследство.

Стратегията за устойчиво развитие има за цел да открие, съхрани и стимулира всички положителни процеси и тенденции, както и да задържи и ограничи отрицателните фактори, които разколебават устойчивостта и ограничават възможностите за развитие.

Чрез интегрираното действие на различните институции и структури, влияещи върху хода на социално-икономическите промени се стимулира възникването на нова ценностна система и ново мислене и поведение на хората и се създават условия за постигането на основната цел на община Златарица – постигането на определени икономически резултати в икономическия растеж, доходите, заетостта, преструктурирането на стопанската дейност и обвързване на икономическите цели със социални, териториални и екологични.

Разработването на общинската програма за енергийна ефективност е тясно свързана с целите и задачите, поставени в стратегията за развитие на общината. Програмата засяга широк кръг от задачи и цели, свързани с целите и задачите на отделните подсистеми. Целта при ресурсната подсистема е използване и доразвиване на природните дадености като се съхрани спецификата на природата и нейното опазване, за икономическата – спиране спада и активиране на икономиката, преминаване към икономически растеж. В социалната подсистема главната цел е преход към продуктивна заетост и качествено развитие на човешките ресурси чрез удовлетворяване потребностите на населението, подобряване условията за живот и повишаване на социалната заетост. В областта на обществените отношения изграждането на нова ценностна система е една от задачите с голямо значение. Програмата за енергийна ефективност е в тясна връзка с тенденциите и процесите в околната среда – опазване на природата, съхраняване на специфичните особености, екологосъобразни технологии, нарастване степента на обществено разбиране на проблемите и очистване на въздуха и водите.


1.2. Цели на общинската политика за енергийна ефективност. Дефиниране на проблема за енергийна ефективност. Текущо състояние. Бариери.
Основната цел е активизиране на държавната политика по енергийна ефективност на общинско ниво, съобразно специфичната ситуация в община Златарица.

В съответствие с чл. 10 от Закона за енергийната ефективност държавната политика по енергийната ефективност се осъществява въз основа на национални дългосрочни и краткосрочни програми, приети от Министерския съвет.

Целите на общинската политика за енергийна ефективност са формулирани в следните документи:


  • Енергийна стратегия на Република България – гр. ІІ.4;

  • Закон за енергийната ефективност;

  • Програма на Правителството на Република България;

  • Национален план за действие по промените в климата;

  • Национален план за развитие до 2006 година;

  • Национална програма по енергоспестяване до 2014 година и тригодишен план за действие.

Разумното управление на днешните енергийни нужди, без да се накърняват възможностите на бъдещите поколения за задоволяване на своите потребности от енергия е основен принцип на интегрираното планиране на енергопотреблението. В сегашния момент все повече нараства ролята на общините в това интегрирано планиране на местно равнище. Предпоставка за това е и съществуващата нормативна база. Освен горепосочените документи, това са и – Закона за енергетиката, Закона за опазване на околната среда, Закона за устройство на територията и Закона за регионалното развитие. Те регламентират правилата за обвързване на енергийните планове с цялостната планова дейност в региона и общините. Със засилването на процеса на децентрализация на българските общини и в резултат от приватизацията в енергетиката общините придобиха нови функции, насочени към намаляването на консумацията на енергия и понижаването на разходите за енергийни нужди, намаляване до минимум на вредните въздействия върху околната среда и промяна в поведението на крайните потребители в бита, услугите и местната промишленост.

Текущото състояние на енергийната ефективност в общината не се различава от това в страната като цяло. Основните причини за високата енергоемкост са:



  • наследена енергоинтензивна структура в местната икономика;

  • морално остарели технологии;

  • неблагоприятен енергиен баланс на домакинствата.

Пречки при реализацията на целенасочени действия за енергийна ефективност са:

  • липса на стимули за рационално енергопотребление;

  • недостатъчна осведоменост на потребителите за възможностите за намаляване на консумацията;

  • недостатъчната институционална база;

 затруднен достъп до инвестиции по проектите за енергийна ефективност.

Най-характерната роля на общината е тази на консуматор на енергия. Това е функция свързана със задълженията на общината.

Потреблението на енергия в община Златарица обхваща следните основни сфери:


  • потребление в сгради, собственост на общината – административни сгради, училища, детски градини, здравни, социални, спортни обекти и др.

  • потребление за реализиране на общински услуги – улично осветление.

Едновременно със стремежа да се разширява спектъра на дейностите в общината, икономията на енергия може значително да облекчи общинския бюджет и да стане предпоставка за намаляване консумацията и повишаване качеството на услугите, които се предлагат на населението.

За покриване на енергийното потребление в общината през 2003 г. са изразходени 108507,27 лв., които представляват 5,3 % от общинския бюджет.

Пряко от бюджета се финансират разходи за енергия за 12 административни сгради – на общината, кметствата и кметските наместничества, четири училища, четири детски градини, дом за стари хора, социални, спортни и други дейности.

Разпределението на разходите за енергопотребление в общината за 2003 година по сектори е както следва:

( в лв. )

Сектори

Електро-

енергия

Нафта за

отопление

Дърва и

въглища

Общо

Адм. сгради

4552,31

-

9210

13762,31

ЦДГ

4118,15

-

10750

14868,15

Училища

7800,28

30404

5902

44106,28

Соц. дейности

12415,53

-

8104

20519,53

Улично осветление

15251,00

-

-

15251,00

Общо

44137,27

30404

33966

108507,27

Забелязват се неоправдано големи разходи за енергия във всички сфери. Разходите за енергия са на трето място в общите бюджетни разходи след разходите за работни заплати и осигуровки.

Основните енергоносители са:


    • електроенергия – всички общински обекти в една или друга степен използват този вид енергия в специфичната си дейност;

    • нафта за отопление на училища;

    • твърдо гориво /дърва и въглища/ - за отопление на административни сгради, кметства, училища и детски градини.

Най голям дял от разходите е за електроенергия – 40,68 %, следвана от разходите за енергия от твърдо гориво - 31,30 % и разходите за консумирана енергия от нафта за отопление – 28,02 %.

В условията на пазарна икономика общините изцяло заплащат разходите си за енергопотребление и в определени случаи се налага да се свежда потреблението до минимум, като се влошава комфорта в обитаваните сгради.

Условията не отговарят на нормативните изисквания за температура, влажност, осветеност и др. показатели. Аналогичен е проблема при уличното осветление, което е недостатъчно, работещо ограничено време и с малък брой на осветителните тела.

Отсъствието на подготвени специалисти, които да разработват енергоефективни проекти, липсата на средства за осъществяването им и недостатъчната култура на населението по отношение на енергийната ефективност също са предпоставки за голямата консумация. По тази причина за в бъдеще усилията на общината ще бъдат насочени към разработването на проекти по енергийна ефективност с цел по-икономичното и ефективно използване на природните ресурси, без това да се отразява на комфорта.

Най-често срещаните дейности в изпълнение функциите на общината като консуматор на енергия са следните:


Области на въздействие

Възможни действия

Общински сгради

Енергийно обследване

Мерки за енергийна ефективност

Управление на енергията


Улично осветление

Енергийно обследване

Мерки за енергийна ефективност

Превантивна поддръжка

При съществуването на силно централизирана енергийна система в България общините имат твърде скромни възможности да влияят на производството, преноса и разпределението на енергията. В настоящия момент община Златарица не осъществява такава функция, но със засилването на процеса на децентрализация в енергоразпределението е възможно производството на енергия чрез разработването на проекти за възобноями енергийни източници.

Освен като потребител общината се проявява и като регулатор, тъй като при вземането на редица стратегически решения трябва да се отчете прякото им влияние върху консумацията на енергия. В процеса на разработка на градоустройствените планове вземането на решения за благоустрояване, утвърждаването на местни строителни правила и норми и изграждането на системата от такси ще създаде подходящи условия за реализация на функцията на общината като регулатор.

С оглед ролята на общината като местен орган на властта и произтичащите от това правомощия възможността се проявява нейната мотивираща функция. Тя има възможност да въздейства върху поведението на потребителите на енергия като информира, насърчава, организира и моделира определен тип поведение, свързано с използването на енергията.

При съпоставянето на потреблението на енергия от населението и обществения сектор се наблюдава тенденция към общо намаляване. Ако за обществения сектор това се дължи на свитото производство, то за населението причината е в повишената цена на ел.енергията, увеличаване на безработните лица, намаляване на доходите и търсенето на други по-евтини източници на енергия, които замърсяват в по-голяма степен околната среда.

В изпълнение на програмата за енергийна ефективност община Златарица ще провежда политика, която е насочена към повишаване стандарта на крайния потребител и ще мотивира чрез следните функции:



      • подобряване енергийните характеристики на жилищни и обществени сгради (подобряване на топлоизолацията, повишаване енергийната ефективност на осветлението, въвеждане на ЕЕ отоплителни уреди и системи и др.) чрез разпространението на информация, консултантски услуги, помощ при извършване на експертизи и обследвания;

  • изграждане на общински информационен център, който да провежда периодични информационни кампании относно възможностите за намаляване енергопотреблението, както и да дава консултации по въпросите на енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници;

  • насърчаване на социално-слабите слоеве от населението към прилагането на мерки за енергийна ефективност чрез безвъзмездни целеви помощи;

  • прилагане на енергоспестяващи мероприятия в сградите – общинска собственост;

  • по-добро взаимодействие между национални, областни и общински структури и организации.

1.3. Общ анализ на потенциала за енергийна ефективност в общината

Анализът на разходите на общината за енергия и разпределението им по сектори и видове горива показва, че енергията, която се консумира е предимно за съоръжения, отопление и осветление.

Сградният фонд на общината е сравнително остарял, дограмата на сградите е дървена, в недобро състояние, покривите са с дървена конструкция и покрити с керемиди. Като цяло се налага извода, че с цел повишаване на ефективността на енергопотреблението, наличния сграден фонд се нуждае, както от мерки за ремонт и поддържане, така и от мерки за топлоизолация, което не е свързано с големи инвестиции.

Очакваната икономия, която се реализира след предприемането на някои от мерките, е следната:


Мерки

Очаквана икономия ( % )

ремонт и уплътняване на прозорци и врати

9 – 14

подмяна на прозорци

8 – 17

допълнителна топлинна изолация на покриви

16 – 20

отразителни екрани зад радиаторите

0,6 – 1,6


Каталог: doc -> Programi
Programi -> Програма за развитие на туризма в община златарица юни 2006 година съдържание
Programi -> П л а н за защита при бедсвия в община златарица 2009 Г. А. Основен план I. Въведение в плана
Programi -> Програма за равноправно интегриране на ромите в българското общество; Световна програма на юнеско и ООН "Образование за всички"
Programi -> Програма за управление на отпадъците златарица 2006 с ъ д ъ р ж а н и е въведение
Programi -> Г община златарица
Programi -> Решение № на Общински съвет гр. Златарица с ъ д ъ р ж а н и е използвани съкращения І. Анализ на средата
Programi -> Общинска стратегия за образователна интеграция и развитие на децата и учениците от етническите малцинства
Programi -> Програма за овладяване на популацията на безстопанствените кучета период на действие 2008-2011г


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница