I същност и структура на правото Характеристика и белези на правото като нормативен регулатор



страница1/13
Дата24.10.2018
Размер2.09 Mb.
#96993
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
I Същност и структура на правото


  1. Характеристика и белези на правото като нормативен регулатор

За да разберем същността на правото, трябва да осмислим неговия произход и еволюция от зората на човешката цивилизация до съвременния свят. Оценката на едно такова обществено явление като правото е свързана единствено с човешките постъпки и с практическото човешко поведение.

Човек се различава от животинския свят по това, че не действа само под влияние на природното влечение или биохимичната необходимост, а има пред­варително изградена представа за своите действия, която диктува неговото по­ведение. В основата си тази представа е израз на човешката мисъл, а мисълта е свободна. Тя не може да бъде затворена или окована във вериги. Отправната точка на човешкото съществуване „Аз мисля" е израз на първоначалната чо­вешка свобода, на формулата на човешкото съществуване: Аз = мисля = свобо­да. Именно свободата дава възможност на всеки човек да поз­нава, оценява и използва света, който го заобикаля; да сравнява, избира и поема отговорност чрез осмислените от хората ценности на добродетелността и мора­ла; да организира своята дейност за постигане на определени цели, като удов­летворява конкретни потребности и интереси чрез усвояване на блага за своя живот. Още древният мислител Платон нарича човека с оригиналното опреде­ление „недостатъчно същество". (Една съвременна трактовка на това понятие в социален план може да даде логическата постановка за еволюционното раз­витие на формите на човешкото общество.) Действително човешкият индивид сам за себе си не може да осигури условията за биологичното възпроизводст­во - един-единствен човек е „недостатъчен" за създаването на поколение и това е продиктувало формирането на семейството - първоначалната и най-елемен­тарната социална общност. В ежедневния процес на усвояване на блага за своя живот той също е принуден да търси сътрудничеството на другите човеци и, създавайки различни форми на общности, да увеличава многократно своите интелектуални и физически възможности.

Сред първите признаци за организация на човешкото общество, наред с основните формиращи признаци на езика, културата, религията и т.н., е системата от общоприети, и поради това общозадължителни, социални норми на поведение, чийто концентриран вид са символите, ритуалите, традициите и обичаите. Това е предисторията на правото в точния смисъл на това понятие. Безусловно позитивното право е видимата, осезаемата част на материалния човешки опит, интерпретиран чрез разума. В общозадължителните предписа­ния на правните норми са вложени принципи и цели, които гарантират справед­ливост във всички аспекти на човешките отношения - от разпределението на благата до правосъдието.


СВОБОДА


ЧОВЕК СЕ РАЖДА СВОБОДЕН

мисъл

поведение

Предварителна представа за своите действия

Човешко битие

като отношение на човека



това, което трябва да бъде

това,

което е

морал и ценностна система

избор и поведение

към своето тяло

към вещите


към другите хора


естествени права


право на живот


право на собственост


право на свободно поведение




Човекът е недостатъчно същество

мисъл

Инстинкт за

продължаване на човешкия род



Инстинкт за

самосъхранение



Обединение на хората

Обединение на хората

за съвместен труд

на средства за производство

за защита на общи интереси

Общество

Род

Община

Племе

Исторически събития на естествен подбор



Поява на всеобщи религии

Великите географски открития

Природни стихии, бедствия, болести и др.

Развитие на производителните сили и производителните отношения

Естествени общности

Гражданско общество

Единство на:

  • територии

  • език

  • култура

  • религии

  • други

Формиране

на

народност



Формиране на обществена власт и институции

Д Ъ Р Ж А В А

Философите на правото определят, че формалният закон е проекция на всеобщия закон - „закона на правото", който е откритие и продукт на разума. С този „закон" се съобразяват свободните и разумните човешки същества, той е критерий за оценка на всеки положителен или отрицателен факт от действител­ността и това е безусловно, защото хилядолетният човешки опит е концентрирал в правото цялата мъдрост и опит на човешката цивилизация в борбата й за оцеляване и самоусъвършенстване. Това е общият „закон", който ни задължава арпоп и затова е необходимо чрез нашия собствен разум да може да бъде изразен и като изходящ от висшия законодател... (според проф. Ц. Торбов). Законодате­лят, независимо от неговата обществена роля, не може да се отклонява от този общочовешки закон на разума, формулиран като нещо, което винаги ще същес­твува и е независимо от историческите обстоятелства. Освен това, тъй като този „закон на правото" е концентриран израз на разумността, той задължава всекиго със своята разумност и поради това е общовалиден и общозадължителен. Тази нормативност се опосредства от системата на морала и се трансформира в позитивното право - „правото на закона", когато общественото битие на човека създава предпоставките за формиране на държавата като форма на съвместен живот на хората, изграден върху единството на територия, език, култура, рели­гия и т.н. Фактът на съществуването на позитивното право доказва „свойството на човека да бъде свой собствен господар", който осъзнава свободата като битие. Като държавно организирана система на взаимодействие между хората правото определя по какъв начин и в каква форма се осъществява координира­нето на поведението на всеки „със свободата на другия, съобразно общия закон". В този процес законодателят е призван да планира бъдещето, като осигурява условия за прогреса на човешката цивилизация и гарантира основните човешки права на всеки гражданин на държавата.




  1. Структура на правото - публично и частно право. Правен отрасъл. Правен институт

Всички общества - от естествените общности до модерните държави на XX в., навсякъде и винаги са били изграждани върху основата на определен правов ред.

Системата на правото има своето теоретично и практическо значение в създаването на единното право на държавата, което именно въз основа на единството на критериите и принципите при подреждане на правните норми, дава възможност да се обхванат, в смисъл да се регулират, обществените отношения във всички сфери на обществено-политическия живот.

Първата обща систематизация на позитивното право е направена от Римска­та империя с делението на правната система на два основни дяла - публично право и частно право.

Правната наука развива тезата за определящата роля на метода на правно регулиране при диференцирането на правните норми на публични и граждански (частни). Всъщност методът на правно регулиране представлява специфичният начин, по който правните норми осъществяват своите регулативни функции спрямо даден вид обществени отношения. Тъй като публичните (обществени­те) правни норми гарантират ред, стабилност и сигурност на обществените интереси, тяхната регулативна функция се осигурява чрез метода на субордина­ция (съподчиненост, власт-подчинение). Това определя характера на публични­те правни норми като императивни (властнически), т.е. лицата, чието поведение се определя от тези правни норми, са пасивни (подчинени) правни субекти, които трябва да изпълнят определени задължения към държавата.

Гражданскоправните норми регулират правоотношенията между гражданс-коправните субекти чрез метода на равнопоставеност, което се изразява в следните принципи:

равенство на гражданскоправния статут и еднакво отношение на държа­вата към гражданскоправните субекти и формите на собственост;

свобода на договарянето;

автономия и самостоятелност на гражданскоправните субекти.

Като система, в структурно отношение, правото представлява съвкупност от взаимно свързани елементи—отрасли на правото, формирането и обособява­нето на отделните отрасли на правото се прави чрез два основни критерия: пред­мет и метод на правно регулиране. Предметът на правното регулиране отразя­ва еднородния характер и общите признаци на съдържанието на дадени общес­твените отношения, с оглед на които се определя и тяхната особеност, разбирана като важност и значимост, докато методът на правно регулиране се проявява като специфичен способ на въздействие на нормите на даден отрасъл на право­то спрямо съответния вид обществени отношения.По такъв начин всеки отра­съл на правото придобива своя качествена обособеност, предмет и метод на правно регулиране.

Вътре, в отделния правен отрасъл, също е необходима определена система­тизация на правните норми във връзка с неговите основни юридически понятия. Това се явява самостоятелен критерий за групиране на съвкупности от правни

норми, които уточняват различни страни от обема и съдържанието, респ. параметрите на приложното поле, на съответното юридическо понятие. Такава отделна съвкупност от правни норми, свързана с основно юридическо понятие на даден правен отрасъл, се нарича правен институт, какъвто е например правният институт на правото на собственост във вещното право или правото на иск в гражданското процесуално право и т.н.

Други общи критерии за систематизацията на правото подразделят правните норми на материално и процесуално право, на вътрешно и международно право.


  1. Основни правни системи на съвременността. Особености на българската правна система

Съвременното право се класифицира въз основа на различни признаци и по такъв начин могат да се обозначат различни правни системи. Безспорно с най-висока теоретична и практическа стойност е деленето на правото според неговия произход и неговите източници - дали негов източник е законът или основен източник е съдебният прецедент. По такъв начин общоприето е основните правни системи да се делят на четири групи според своя произход и на два вида законодателни системи според своя източник - континентално право и английс­ко право:

1. Правна система на държавите от романската (латинската) група, която има за своя основа главното римско право, с универсален източник на пра­вото - законът и делението на правото на държавата на публично и частно (гражданско). Към тази група принадлежат Франция, Испания, Белгия и др.

2. Правна система от германската група, която има за своя основа германско­то обичайно право, но в своята структура също ползва делението на публич­но и частно (гражданско) право, с основен източник на правото - закона. В тази група са Германия, Австрия, Швейцария и скандинавските страни.

3. Към англо-американската група се отнася правната система, възприета от Великобритания и САЩ, като всяка една от двете държави си има свое пра­во. Характерна особеност на тази система е, че липсва гражданска кодифи­кация, а най-съществената специфика представляват източниците на право­то, които са два:

общо право (common law), което се състои от съдебни прецеденти (rule of precedent); от своя страна съдебните прецеденти са само част от съдебни решения, постановявани по конкретни дела от ограничен кръг висши съдилища, които стават задължителни за всички съдии и съдилища;

закони (statut law), които се приемат от законодателния орган на държа­вата.

4. Държавите с мюсюлманско вероизповедание (Иран, Ирак, Либия и др.) имат


религиозна правна система. Като основен източник на правото се смята Ко­
рана, което е съчетано с ползването и на законодателна система от закони,
подзаконови нормативни актове и обичайно право.

Когато разглеждаме в частност систематизацията на гражданското (частно­то) право, трябва да ползваме и общоприетите от юридическата теория системи на гражданското право:

а) Институционната, която спазва разпределянето на правните институти на три части (според институциите на Гай): лица, имущество и способи за него­вото придобиване. Тази система е възприета от френското гражданско зако­нодателство.

б) Пандектна система. По тази система е изграден Германският граждански закон и чрез него е усвоена в още редица страни. 11андектната система отде­ля в гражданското право една обща част, в която са събрани гражданско-правни норми, общи за всички граждански правоотношения (например граж-данскоправен статут на физическите лица и на юридическите лица) и отдел­ни гражданскоправни отрасли, които са „специализирани" да регулират оп­ределен кръг специфични обществени отношения - вещно право, авторско право, облигационно право, семейно право и т.н. Съпоставянето на пандект-ната система, прилагана от различни държави, разкрива разлика в състава и подреждането на отраслите на гражданското право, но определящи са час­тният интерес на гражданските правни субекти и равнопоставените отноше­ния между тях.

Ако в древния Рим е направена първата кодификация на всички правни норми в държавата в един законник – Corpus juris civilis, то общественото развитие на производителните сили и на производствените отношения налага специализиране на определени правни норми в регулирането на обществените отношения, които имат един и същи предмет-търговия, финанси, образование, строителство и т.н. По такъв начин в съвременната държава се оформят публичното и частното право, в които правната уредба на обществените отноше­ния е обособена в самостоятелна система от правни отрасли, а всеки отрасъл има своята систематизация според теоретичните възгледи и практическото удобство при прилагането на неговите правни норми.

Системата на нашето вътрешно (национално) законодателство следва общи­те традиции на деленето на правните норми в двата основни дяла - публично право и частно право.


3.1. Българско публично право

Българското публично право обхваща съвкупността от всички правни норми, с които се регулират основните положения на държавното устройство и държав­ното управление, икономическата и политическата система на държавата, дей­ността на държавната администрация, националната сигурност, обществения ред, културата, образованието и т.н., изобщо всички сфери на обществено-поли-тическия живот в страната. Публичното право включва правните отрасли на: конституционното право, административното право, финансовото право, нака­зателното право и процесуалното право.



Систематизация на отраслите на националното законодателство
ПОЗИТИВНО ПРАВО




  1. Конституционно право

  2. Административно право

  3. Финансово право

Бюджетно право

Банково право

Данъчно право

Митническо право

Застраховат. право

Валутно право



  1. Наказателно право

  2. Процесуално право

Гражданско-процесуално право

Наказателно- процесуално право

Административно- процесуално право

Данъчно- процесуално право



Търговско право

Трудово право


Гражданско – правни отрасли:
Вещно право

Авторско право

Облигационно право

Семейно право

Наследствено право


Конституционно право

Конституцията е основен закон на държавата и нейните правни норми пред­ставляват съответни принципи, съобразно които се формират и развиват всич­ки правни отрасли и се изгражда цялостната система на националното законо­дателство. В йерархията на нормативните актове тя е с най-висша юридическа сила и всеки закон трябва да произхожда от нея и точно да отразява нейните предписания. Гаранция за това е, че всяка правна норма, която противоречи на Конституцията, е нищожна и не се прилага.



Административно право

Предмет на административното право са обществените отношения, които възникват в процеса на изпълнително-разпоредителната дейност на публична­та администрация, т.е. на централните и местните органи на държавната власт.



Финансово право

Финансовото право представлява съвкупност от правни норми, които регу­лират обществените отношения в сферата на финансовата дейност на държава­та, т.е. осигуряването на обществените (публични) финанси, необходими за дейността на държавата. По своя характер това са парични отношения, защото са свързани с процеса на натрупване, разпределение и използване от държавата на парични средства, представляващи задължителни вноски в държавния бю­джет под формата на държавни вземания (данъци, мита, акцизи и др.).



Наказателно право

Наказателно-правните норми регулират обществените отношения, които възникват по повод на виновно извършени общественоопасни деяния, предс­тавляващи престъпления. Двете основни категории на наказателното право са престъплението и наказанието. Предназначението на правната уредба на нака­зателното право е да защитава от престъпните посегателства обществения ред и сигурност, икономическата и финансовата система, личността и правата на гражданите и т.н.



Процесуално право

Процесуално-правните норми в своята съвкупност установяват механизъм на гарантиране и защита на субективните права на всички правни субекти, т.е. създават реални условия за ред, стабилност, сигурност и доверие в правото и справедливостта. Чрез тях се създават правни процедури и способи за защита на всяко право, което е нарушено или е възникнала конфликтна ситуация при неговото упражняване, както и се налагат съответните санкции за правонару­шения. Спецификата на обществените отношения е обусловила диференцира­нето на процесуалното право на самостоятелни подотрасли, които се регулират със съответните основни нормативни актове:



  • Гражданско процесуално право - Граждански процесуален кодекс;

  • Административно процесуално право - Закон за административното произ­водство;

  • Наказателно процесуално право - Наказателно-процесуален кодекс;

  • Данъчно процесуално право - Дънчен процесуален кодекс.

    1. Българско частно право

Съвкупността от правни норми, които образуват съдържанието на частното право, практически са насочени в две направления:



  1. Правна уредба на гражданскоправния статут на физическите лица и на юри­дическите лица като участници в гражданския оборот, която детайлизи-ра всичко, свързано с възможността на гражданскоправните субекти да при­добиват и упражняват права и задължения (правосубектност) и тяхната пер­сонификация, т.е. правна индивидуализация.

  2. Правна уредба на отношенията между гражданскоправните субекти в про­цеса на тяхното взаимодействие в обществения живот. Чрез установяване на справедливи и взаимноизгодни условия например за сключване на сделки, изисквания за приемане на стоката, рекламация и т.н., облигационното пра­во (самостоятелен отрасъл от частното право) определя правата и задълже­нията на всеки гражданскоправен субект като страна в един договор за по-купко-продажба, договор за наем, за заем и т.н. Изпълнението на тези нас­рещни права и задължения по една сделка, регламентирани като общоза-дължителни правила от гражданскоправните норми, са гаранция за общест­вен ред, стабилност, сигурност и доверие между правните субекти, участни­ци в гражданския оборот.

Другата отличителна черта на отношенията между гражданскоправните су­бекти е, че те са отношения между равнопоставени физически и юридически лица. Чрез този метод на правно регулиране субектите на частното право имат еднаква възможност да придобиват права и задължения и еднаква възможност да упражняват своите субективни права и задължения, намирайки се в равно положение едни към други - между тях няма задължения за подчинение или друга правна зависимост нито преди да установят правоотношения си, нито по време на тяхното осъществяване.

Нашето частно право следва системата на разпределение на гражданско­правните норми в следните самостоятелни отрасли: търговско право, трудово право, вещно право, авторско право, облигационно право, семейно право и нас­ледствено право.



Търговското право включва правните норми, които регулират обществени­те отношения, свързани с кръгооборота на стоките и капиталите в процеса на производството, размяната и потреблението. В настоящия учебен курс търгов­ското право не се изучава, тъй като тази учебна програма има за цел да създаде предпоставките от основни юридически знания, за да може търговското право да се изучава като самостоятелна учебна дисциплина.

Трудовото право представлява съвкупност от правни норми, които регули­рат отношенията между гражданскоправни субекти във връзка с предоставяне­то (наемането) на работна сила за осъществяване на даден производствен про­цес. Страни по трудовото правоотношение са работодателят, който възлага из-

пълнението на определена работа, и работникът или служителят, който се за­дължава да извърши възложената работа съобразно нарежданията на работо­дателя.



Вещното право определя правния режим на телесните вещи и формите на собственост върху тях, способите за възникване и прекратяване на правото на собственост и за неговата защита.

Авторското право, както и патентното право, правото на търговска мар­ка и други права върху интелектуалната собственост имат за свой предмет нете-лесни вещи, а продукти на човешкото творчество. Спецификата на правния ре­жим по отношение на интелектуалната (нетелесната) собственост се диферен­цира с оглед особените изисквания при защитата на правата на автора -собственик на продукта.

Облигационното право е съвкупност от правните норми, които регулират обществените отношения, свързани с размяната на имуществени (оценими в пари) ценности върху основата на взаимното обвързване под формата на дого­вор. Наименованието на правния отрасъл идва от латинското obligare означава „обвързване", „задължаване". Облигационното правоотношение вниква между конкретни гражданскоправни субекти, при което правните норми определят общите насрещни права и задължения на страните, въз основа на които гражданскоправните субекти уточняват и фиксират през договор услови­ята на сделката. Правното естество на изпълнението се отнася до задължение­то на едната страна - длъжник, да даде определена вещ, да извърши някаква работа, доставка или услуга и т.н., и правото на другата страна - кредитор, да получи договорения резултат.

Семейното право урежда семейните отношения, възникнали между члено­вете на семейството, които се основават на брак и родство.

Наследственото право има за свой предмет на правно регулиране наследява­нето като правоотношения, възникнали по повод преминаване на имуществото (наследство) на починало лице (наследодател) към други лица (наследници), ко­ито са способни да го наследят съгласно неговото завещание или по закон.


ВЪПРОСИ И ЗАДАЧИ

  1. Помислете дали може да съществува общество без право и кои са социал­ните потребности от правен ред.

  2. Подредете пирамидално, според произхода и обхвата, различните типове

обществени нормативни системи: естествено право, позитивно право. Мо рал, обичайно право, конституция, публично право, частно право, закони.

  1. Имат ли животните права и какви аргументи могат да бъдат приведени в подкрепа или против съществуването на „права на животните"?

  2. Кое е първото известно правило в историята на човешката цивилизация?

  3. Опитайте се да разпределите различните видове обществени отношения или такива, свързани с определени факти и обстоятелства, към съответ­ните правни отрасли: престъпления против републиката; определяне и зап­лащане на мита, данъци и такси; създаване и дейност на политическите партии; кредитна дейност; субсидиране на образованието; търговска мар­ка; уволнение; съсобственост; спорове за вреди нанесени на граждани от държавата; осиновяване; конкуренция. Дайте собствени примери.

  4. Каква е икономическата система на Република България и кои са правните отрасли на българската правна система, които регулират нейното създа­ване и функциониране?

II Правна норма. Източници на правото


    1. Правна норма - понятие, структура и видове

Правното регулиране представлява фактическо въздействие на системата на правото на обществените отношения с цел тяхното регламентиране и разви­тие в съответствие с индивидуалните права и свободи на гражданите и със со­циалните приоритети и потребности. Поради това на процеса на правно регули­ране са свойствени преди всичко функциите на създаване на юридическа база от общозадължителни правила на поведение - правни норми. Това, от своя стра­на, определя правната норма като основен съставен елемент на правото.

Правната норма е общозадължително правило на поведение, установено от държавата по определен ред и в определена форма и гарантирано със средства­та на държавната принуда. Позитивното право е приело една универсална струк­тура на изказа на правната норма - хипотеза, диспозиция и санкция, които се явяват словесни елементи, логически свързани в точно определена последова­телност:

Хипотезата е първата част от структурата на правната норма, в която се дават указания за условия и факти на обективната действителност, при наличи­ето на които правната норма проявява своето действие, т.е. настъпват предви­дените от нея правни последици.

Диспозицията е самото правило на поведение, правата и задълженията на правните субекти в правоотношението, които те трябва да изпълняват, за да настъпят очакваните правни последици.

Санкцията определя правните последици, които ще настъпят за адресата на правната норма.

В зависимост от определен критерий правните норми могат да бъдат класи­фицирани повидове, като основното им поразделяне следва принципите на сис­тематизация на правото, поради което в първия ред на класификацията можем да ги разделим на - публично-правни и гражданскоправни, материално-правни и процесуално-правни, норми на вътрешното и норми на международното пра­во, както и според принадлежността си към определен правен отрасъл правни­те норми могат да бъдат гражданскоправни, административноправни, наказа-телноправни и т.н.

Според предназначението си, като основни средства на правно регулиране, правните норми се подразделят на: забраняващи (защищаващи), задължаващи и оправи лющаващи, което съответства на различни страни в развитието на едно правоотношение между дадени правни субекти.

Според своята функция в механизма на правното регулиране, правните нор­ми се делят на императивни - такива, които точно определят правата и задъл­женията на правните субекти и по този начин изискват те точно да изпълнят предписаното поведение, и на диспозитивни, които действат само в случай, че страните в правоотношението не са установили своите права и задължения чрез споразумението помежду си.

Според степента на точност (определеност) във формулирането на правните предписания, правните норми се делят на:


  • Абсолютно определени, които изчерпателно и пълно определят всички пра­ва и задължения на правните субекти в сферата на дадени обществени отно­шения, като по този начин правните субекти нямат никаква свобода на пре­ценка и избор на своето поведение - те трябва да постъпят точно така и да изпълнят точно това, което им определя правната норма;

  • Относително определени са правните норми, които съдържат в по-общ вид предписанията за поведението на правните субекти и по такъв начин им дават възможност те, в рамките на юридическото предписание, да постиг­нат съгласие и да изберат възможно най-приемливия за всяка от страните начин за удовлетворяване на техните желания и интереси.


2. Източници на правото - същност и видове
Понятието източник на правото е широкообхватно и при изясняването на неговия обем и съдържание главната трудност произтича от различните аспек­ти на неговата употреба. В юридическата практика и наука с прието под източ­ник на правото да се разбира формата на изразяване на нормите в позитивното право. Тъй като предназначението на правните норми е да регулират всички обществени отношения, то многообразието и динамиката на създаваните пра­вила фактически представлява търсене на съответствие с реалния живот. Дър­жавната власт, обслужвайки стабилността и ефективната организация на об­ществените отношения, установява държавен законодателен монопол, както и свое изключително право да прилага правните норми. Признаването на фор­малните източници на правото и задължителният характер на правните норми, които се съдържат в тях, е обективна предпоставка, за да може правото да из­пълни своите функции - да подчини човешкото поведение на управлението на нормите и да гарантира, че държавната (публичната) власт също ще спазва установените норми и няма да ги подменя със съображения за целесъобразност и принуда в свой интерес. Такова поведение на гражданите и държавата е едно „състояние на правовост" - правово общество и правова държава.

Правото възниква от колективната воля на различни социални общности и зависи от икономически, политически и социални интереси. В зависимост от конкретната ситуация способът за формиране на правна норма може да е спон­танен, защото се създава чрез прякото участие на социалната група, или фор­мален, когато произхожда от една институция на държавата като компетентен и специализиран орган на обществената власт- парламент, правителство и т.н. формалните източници на правото могат да се класифицират в две основни групи - първата е групата на нормативните актове, приети по определена про­цедура и форма от държавата, втората е групата на утвърдените от държавата и признати от правото обичайни и морални правила за поведение, както и ра­тифицираните международни правни норми. Това са фактически т.нар. „източ­ници на правото", като основен източник измежду тях са нормативните актове, а при определени условия от законодателя такива „източници" могат да бъдат и правилата на обичая, на морала и на международните договори.



Обичаят представлява спонтанен начин за създаване на правото чрез обща и продължителна употреба на правила и прецеденти, отразяващи една постоян­на практика, утвърдена с всеобщото съгласие на определена социална група и приета от нея като съответна на правото.

Моралът като система също има своята роля и шачение като регулатор на обществените отношения. Подобно на обичайните норми и нормите па морала са неформални и се създават спонтанно, т.е. не от определени органи и кисти гу-ции. в определена форма и при спазването на определен ред. а по пътя на дъл­говременното натрупване на човешкия опит, преценяван от разума чрез стой­ността на допуснатите грешки.

Особено място като източник на правото заемат нормите ни.иеждународно-то право. Правният живот на определени международни общности създава над-национално право, което става източник на правото на страните - членки на общността. Освен това правото на общността има по-висша юридическа сила по отношение на вътрешните национални законодателства и по такъв начин собственият правов-ред на общността се интегрира в правните системи на дър­жави те-членки и става задължителен за техните юрисдикции. В основата на тази задължителност стои принципът на доброволното участие на държавата в общността чрез международни договори.

3. Нормативни актове
Нормативните актове като източници на правото са предназначени да нало­жат в обществения живот общозадължнтелни правила на поведение, като ги формулират, разгласят и утвърдят така. че да бъдат приложими във всяка кон­кретна ситуация. Така нормативните актове се явяват основен източник на пра­вото. Те представляват писмен документ с нормно съдържание, приет от ком­петентен държавен орган по определен ред. Многообразието на обществените отношения изисква и адекватно многообразие на нормативните актове и пора­ди това съображенията за стабилност и сигурност налагат формата, компетен­тността, процедурата на приемане, структурата и т.н. да бъдат уредени еднооб­разно и цялостно от държавата. У нас тези правила са уредени със Закона за нормативните актове.

За да се систематизира и изучи правото, задължително трябва да се познава системата на нормативните актове. Това може да започне с основните детайли и структурата на нормативните актове, с тяхната характеристика като специ­фични писмени документи, чието предназначение е да обективират волята на обществената власт. Съвкупността на тези общоважими за всички нормативни актове елементи се нарича техника на закона. Първото изискване към форма­та на нормативния акт е той да има наименование, което да указва ясно и точно два основни момента:



  • вида ни нормативния акт. който се определя от комие тен гността на държа­вен орган, издаваш нормативния акт;

  • предмета на правно регулиране, защото нормативният акт организира в себе си правни норми, насочени към регулиране на еднородни по своята специ­фика обществени отношения.

Следващото важно изискване за нормативните актове е те да са изградени с унифициран модел на своята структура. Основен структурен елемент на нормативния акт е отделният правен текст, който се маркира като отделен член и се обозначава с поредна арабска цифра - чл.1. Всеки член може да има няколко алинеи, които също се обозначават с поредна арабска цифра, но поставена в скоби, за да се подчертае принадлежността на алинеята към съответния член. Но своето предназначение всяка алинея служи да отрази отделно спе­цифично положение, представляващо отклонение от общото правило установено със сьответния член. Така с отделниге алинеи се очертава приложното поле на конкретната правна норма. Алинеите също могат да имат подчинени и детай­лиращи елементи (текстове) под формата на точки, а всяка точка може да има подточки, обозначени с поредната малка буква от азбуката (вж. фигура 2.2).
Oбществена структура на нормативните актове


Наименование





Нормно съдържание
Обща част
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница