П л а н за защита при бедсвия в община златарица 2009 Г. А. Основен план I. Въведение в плана



страница1/3
Дата12.03.2018
Размер447.93 Kb.
#62156
  1   2   3

П Л А Н


ЗА ЗАЩИТА ПРИ БЕДСВИЯ

В ОБЩИНА ЗЛАТАРИЦА

2009 Г.
А. ОСНОВЕН ПЛАН
I. ВЪВЕДЕНИЕ В ПЛАНА

1.Основание за разработване на плана.

Плана за защита при бедствия се разработва от Община Златарица, въз основа на чл.9, ал.(2) и чл. 65 от Закона за защита при бедствия (ЗЗБ – ДВ. бр. 102 от 19 Декември 2006 г., изм. ДВ. бр. 41 от 22 Май 2007 г.).


2.Цел на плана.

Да се създаде организация за своевременно прогнозиране характера и последствията от най-често проявяващите се бедствия, аварии и катастрофи и успешно ръководство и провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи (СНАВР) във възникналите огнища на поражения (заразяване) на територията на общината.


Плана за защита при бедствие се разработват с цел да се повиши капацитета на органите за управление и администрацията на местно ниво за организиране и координиране на превантивната дейност, за предварително обмислено управление на действията и взаимодействията по време на бедствия, както и при възстановяване на щетите, нанесени от тях. Въвеждане на европейски стандарти и най-добри европейски практики за оценка на риска на местно ниво и разработване на прогнози за последиците от бедствия, планиране на мерки за предотвратяване или намаляване на последиците от бедствия и на мерки за защита на населението;

Разпределение на задълженията и отговорните органи и лица за изпълнение на предвидените мерки;

Планиране на средства и ресурси за превенция и за ликвидиране на последицата от бедствия.
3.Основни задачи.

3.1. Планиране и създаване на организация за действие и взаимодействие между органите за управление и силите за провеждане на мероприятия по защитата на населението и собствеността и извършване на спасителни и неотложни аварийно възстановителни работи.

3.2. Формиране, подготовка и поддържане в готовност за действие на органи за управление, сили и средства, предназначени за предотвратяване и ликвидиране на последствията от бедствия, аварии и катастрофи.

3.3. Изграждане и поддържане в готовност на системи за управление, наблюдение и контрол, информация, оповестяване и известяване на населението за потенциални опасности, бедствия, аварии и катастрофи.

3.4. Създаване на резерви от финансови и материални средства в Общинския съвет за сигурност и управление при кризи на общината и стопанските дружества на територията на общината.

3.5. Организиране и поддържане на реда, сигурността и опазване на собствеността в засегнатите райони.

3.6. Строго спазване на националното законодателство и международните споразумения.

3.7. Всестранно осигуряване на спасителните и неотложни аварийно-възстановителни работи.

4.Връзка с други планове.

Плана за защита при бедствия е в непосредствена връзка с Плана за управление при кризи и обектовите планове за защита при бедствия изготвени от потенциално опасните обекти и обектите на общинската критична инфраструктура (търговски дружества, еднолични търговци и юридически лица).


5.Въвеждане на плана в действие.

  • Планът се въвежда в действие след обявяване на “бедствено” или “кризисно” положение, обхващащо територията на общината;

- допуска се планът да се въведе в действие и без обявяване на „бедствено” или „кризисно” положение;

  • общинският съвет за сигурност и управление при кризи, в режим на ”виртуален команден център”, уяснява съответствието на прогнозата от плана с действителната обстановка и изготвя предложение за внасяне на корекции в предварително планираните дейности;

  • на базата на изготвеното предложение, кметът издава заповед за привеждане в готовност на общинските сили за реагиране и формираните към общината и населените места в района на събитието доброволни формирования, и съгласува с операторите на застрашени обекти и системи от критичната инфраструктура, въвеждането на техните сили;

  • кметът на общината може да делегира права на секретаря на общинския съвет за сигурност и управление при кризи права да привлича допълнителни сили и средства;

  • при необходимост се въвеждат, след съгласуване и (или):

- средства на основните и другите съставни части на Единната спасителна система /ТД”ГЗ”, „РУ”ПБС”, центрове за спешна медицинска помощ и други лечебни заведения, намиращи се на територията на общината, а когато не са налични или достатъчни – от съседни общини;

сили и средства на не застрашени обекти от общинската критична инфраструктура /търговски дружества, еднолични търговци и юридически лица с нестопанска цел/, по разпореждане на кмета с мотивирано искане до техните ръководители или упълномощени лица /оперативни дежурни/;



  • всички заповеди, разпореждания и указания се документират.

ІІ. ГЕОГРАФСКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ОБЩИНАТА

1.Физикогеографска характеристика на общината.

1.1Териториални административни граници на общината:

Община Златарица се намира в източната част на Област Велико Търново и граничи с общините Елена, Велико Търново, Лясковец, Стражица и Антоново (Област Търговище). Тя е разположена върху първите гънки на Предбалкана. Обхваща 24 населени места /1 град и 23 села/ с общински център град Златарица, четири кметства – селата Горско Ново село, Родина, Калайджии, Средно село и шест населени места с кметски наместници. Общата площ на територията на общината е 232 676 дка.

1.2.Описание на релефа:

Община Златарица попада върху първите гънки на Предбалкана. Северната част на Общината има равнинен характер. По-голямата част от територията й е с хълмист релеф, образуван от редица ниски и средно високи ридове, успоредни на главната Старопланинска верига. Те са дълбоко прорязани от напречни проломи, в които текат Златаришка и Бебровска река.

Най-ниските части имат надморска височина около 100 м (80 м в долината на река Златаришка след село Родина), а най-високите 900 м (вр. “Кулата” – 901,3 м на границата с община Елена).

Преобладават терени със средна височина от 300 до 600 метра.



1.3.Хидрография - описание на реките преминаващи през територията на общината:

Общината е богата на повърхностни води. През територията й протичат 4 реки:

- река Златаришка /Бързица/ идва от съседната община Елена, минава през град Златарица и след това се влива в река Веселина;

- река Веселина, известна като Капинска река води началото си от централното Старопланинско било. Преминава през землищата на селата Горско Ново село, Родина и град Златарица. Напуска общината при село Джулюница. В горното течение на реката е изграден язовир “Йовковци”, стопанисван от “В и К - Йовковци” ООД гр. Велико Търново;

- река Бебровска преминава през землището на селата Разсоха, Дединци, Росно, Горско Ново село и се влива в река Веселина;

- река Стара река тече периферно през землищата на селата Чешма и Сливовица.

Всички реки имат почти постоянен дебит с изключение на лятото, когато водните количества силно намаляват.

На територията на Общината има изградени 11 микроязовира, които обогатяват още повече водните запаси. Използват се предимно за риборазвъждане и рибоотглеждане.

Високи подпочвени води се наблюдават в поречието на река Златаришка (Бързица).


2.Климатична характеристика на общината.

Община Златарица попада върху част от северобългарската и предбалканска котловина, подобласт на Умерено-континенталната климатична област. Климатът е умерено-континентален, напомнящ тоя на ниските и северните части на Предбалкана. По-ниски са температурите през януари, а най-високи през юли. Средните месечни максимални температури през лятото достигат средно до 28 градуса СО, а минималните зимни – минус 6 градуса СО. Средната годишна температура се движи около 11 – 12 градуса СО. Регистрирани са изключително ниски абсолютни максимални температури, когато от север нахлуят арктични въздушни маси.

Над ¾ от територията на общината е заета от сиви горски почви. Те са характерни за най-южните части на Дунавската равнина и най-вече за Предбалкана. По поречието на реките Златаришка, Стара река и Веселина са изявени алувиално-ливадните почвени видове и по-богатите на хумус почви.

На някои места почвената ерозия е силно изразена и са взети мерки за възстановяването на почвата (залесяване).

Средната годишна сума на валежите се движи около 650 – 750 литра на кв. м. С максимум през месец юни и минимум през месец февруари. Преобладават валежите от дъжд. Трайната снежна покривка се задържа 33 – 46 дни в годината. Не са редки късните и пролетни мразове.

Наблюдават се 3 – 4 засушливи периода с продължителност около 10 дни. В поречията на реките се задържат мъгли, които се отразяват неблагоприятно през студения период.

Преобладават западни и северозападни ветрове. Те довеждат влажни въздушни маси от запад. В някои сезони има и силни източни и североизточни ветрове. Те са доста силни и студени, но нямат тая сила и не отвяват снежната покривка. Фьонът или южнякът, както населението го нарича, духа през февруари, март и ранна пролет, особено по северните склонове на Еленския балкан, следствие на което реките силно прииждат. Този вятър се разпилява на север от Златарица, защото навлиза в Дунавската равнина.

Характерни са пролетните суховеи. Най-високата средна скорост на вятъра през годината по посока запад е 4,2 до 5,8 метра в секунда; от февруари до октомври северозападен вятър със скорост 3,5 до 5,5 метра в секунда; през зимата северен вятър със скорост 6,9 м/сек.


3.Демографска характеристика на общината.

3.1.Списък на селищата в общината;

3.2.Численост на населението във всяко селище към 14.03.2008г.

3.3.Пощенски код.



3.4 Брой жилищни сгради.



населено място

Постоянен адрес

Пощенски код

Настоящ адрес.

Брои жилищни сгради

1

2

3

4

5

6

1.

Златарица

2843

5090

2828

1391

2.

Калайджии

201

5088

166

91

3.

Новогорци

1

5088

2

21

4.

Овощна

1

5088

1

10

5.

Равново

15

5089

17

36

6.

Разсоха

75

5089

89

92

7.

Резач

127

5088

114

50

8.

Родина

522

5092

535

379

9.

Росно

106

5091

131

148

10.

Сливовица

98

5157

125

205

11.

Средно село

94

5088

94

44

12.

Чешма

9

5156

12

48

13.

Чистово

2

5088

3

15

14.

Горна Хаджийска

1

5089

3

8

15.

Горско Ново село

533

5155

658

464

16.

Дедина

34

5089

45

64

17.

Дединци

11

5089

12

33

18.

Делова махала

4

5084

1

13

19.

Долно Шивачево

74

5090

68

43

20.

Дълги припек

60

5088

60

19



4.Стопанска характеристика на общината.

Характеристики на общинската икономика.

Структурата на местната икономика се определя от селското стопанство, като приоритетно място заема земеделието с насоченост към производство на основните земеделски култури – тютюнопроизводството а през последните години и чушките. В последните години в общината се чувства присъствието на машиностроенето,добива на оловно цинкова руда и перлитни продукти.

Другият подотрасъл в селското стопанство – животновъдството е засегнат в най-голяма степен от структурните реформи. То бе поставено в пряка зависимост от производствените програми на преработвателните фирми.

В момента животновъдната продукция в общината се осигурява от частния сектор. Несигурният пазар на продуктите от животински произход, недостатъчният контрол върху вноса на тези продукти, нелоялната конкуренция и ниските изкупни цени сериозно задържат развитието му в общината.Нов удар по животновъдството нанесе изключително лошата за селското стопанство 2007 – ма година,като недостига на фураж води до значително намаляване на едрия и дребен рогат добитък.Високата цена на фуражите, липсващият или амортизиран вграден фонд, отсъствието на последователна и дългосрочна политика на съгласувани действия между растениевъдство, животновъдство и преработваща индустрия са важни рестриктивни фактори.

През последните години е проявен значителен интерес към отглеждането на пчелни семейства – регистрирани са 3 114 пчелни семейства за общината, но проблем остава изкупната цена на пчелните продукти и тяхната реализация.

Приоритетното развитие на селското стопанство ще осигури растеж в икономиката на община Момчилград, а ускоряването на действията за постигането на целите ще доведат до по-бързото нарастване на заетостта и доходите на населението. Показател за интензивното развитие на селското стопанство в Общината са и усвоените средства от земеделските структури по Програма САПАРД – 5 млн. лева и тези от фонд “Земеделие”.

Промишлеността е слабо представена от малки и средни предприятия в преработвателната индустрия, с малки възможности за разрастване и откриване на нови работни места.

Високият ръст на безработица и отрицателният демографски прираст разколебават възможностите за устойчивост и развитие.

Основните сектори, характеризиращи промишлеността, са съсредоточени в общинския център. В отраслов разрез може да се изтъкне, че в различна степен са развити хранително-вкусовата промишленост,производството на строителни материали, металообработване, семейните фирми в шивашката промишленост. Микро- и малките предприятия са предимно в сферата на услугите и тяхната роля в реалния икономически живот постепенно нараства. Процесите на преструктуриране на икономиката, съпроводени с масови съкращения, затихват. Паралелно с това се забелязва овладяване или увеличаване на заетостта в отделни отрасли и дейности, което е свързано с икономическа активност и успешно прилагане на програми, насърчаващи наемането на работна сила. Увеличава се делът на заетите в частния сектор, а тези в обществения намаляват.

Община Момчилград – респективно град Момчилград като икономически център се определя като развиващ се, с нееднородна, все още преструктурираща се икономическа структура. Общинската икономика има силно изразен сезонен характер и ограничени възможности за създаване на работни места, инвестиционната активност е слаба, икономическата среда продължава да е нестабилна, качеството на човешкия ресурс е влошено, нивото на активност в определени сектори не е възстановено.

Географското положение на Момчилград предполага също разширяване на съществуващите и развитие на нови икономически връзки със съседните български общини, както и в посока на трансграничното сътрудничество с Гърция с отварянето на прохода Маказа -Нимфея.

Характеристика на основните икономически сектори.

Аграрен.

От Баланса на земята по видове територии и начин на трайно ползване, общата площ на територията на общината е 232676 дка, от които земеделски земи – 118763 дка и горски територии – 106522 дка. Обработваемата земя е 105663 дка и представлява 45,4 % от общата площ на общината.

Горските територии по начин на трайно ползване са 45,8 % от цялата територия на общината. Горите са 100 262 дка. По форма на собственост са разпределени, както следва: държавни – 73590 дка; общински – 11 567 дка; частни – 14 911 дка; на религиозни организации – 92 дка и други – 102 дка.

Географското разположение на Общината – обхваща предимно планински и предпланински терени. Това обуславя разпокъсаността, маломерността и отдалечеността на голяма част от земеделските земи. Преобладават малките лични стопанства. От тях – 80% обработват земя в размер до 10 дка. В 70 % - се отглежда по 1 – 2 крави и в 45 % от 3 до 5 бр. овце.

В растениевъдството работят три земеделски кооперации, арендатори и много частни стопани.

В разпределението на обработваемата земя най-голям е делът на зърнените култури. Произведеното количество хлебно зърно от есенниците гарантира до голяма степен хлебния баланс на общината и задоволяването на личните стопанства. Засетите площи с пшеница и ечемик са, както следва:



Засети площи

2005 г.

2006 г.

2007 г.

Пшеница - дка

15765

12300

7346

Ечемик – дка

1100

350

270

Средните добиви от тези култури варират в различни граници в зависимост от климатичните условия. Средният добив на пшеница и ечемик е между 250-300 кг. От техническите култури слънчогледът заема площ от около 2000 дка, а царевицата за зърно е разположена на площ от около 1000 дка.

Зеленчукопроизводството е изцяло в частния сектор.

По Програма “САПАРД” и със собствени средства фирма “Бобова могила” създаде и отглежда лозов масив от около 180 дка в землището на село Горско Ново село. Изградена е винарна за 50 тона качествени вина.

По-силно развит е подотрасъл животновъдство, в който е застъпено предимно отглеждане на едър и дребен рогат добитък и в по-малка степен - свиневъдство и птицевъдство, който е изцяло в частния сектор. Към 01.01.2005 г. говедата са 1 450 бр., в т.ч.: крави – 1 000 бр. овцете – 4 540 бр., козите – 2 035 бр., свинете – 1 000 бр. и птиците – 23 700 бр.

Пчеларството е специфичен сектор от животновъдството, който се характеризира с национално покритие, семеен характер на бизнеса и изключително широко разпространение. Към настоящия момент на територията на общината пчелните семейства са около 1250. Благоприятните климатични условия, наличието на богата растителност и големия опит на пчеларите, комбинирани с подходящи програми за подпомагане и стимулиране ще доведат до увеличаване на произведената продукция и до превръщането на подотрасъла в сериозна възможност за получаване на добри доходи от населението.

Значителна част от селското население в общината се занимава със селскостопански дейности /най-вече животновъдство/ в полунатурални, семейни стопанства, необхванати от Агростатистиката на Република България. Регистрираните земеделски производители в общината за периода 2002 – 2007 г. са:



Регистрирани земеделски производители

2004 г.

2005 г.

2006 г.

2007 г.

Животновъди

145

127

88

46

Растениевъди

10

17

16

22

Смесени

15

8

47

78

Общ брой

170

152

151

146

Разпределението на регистрираните земеделски производители за периода 2002 – 2005 година се вижда на следващата диаграма:

От справката е видно, че много малък брой от земеделските производители имат регистрация.

По-голямата част от ангажираните в отрасъла не са запознати с принципите на Общата селскостопанска политика на Европейския съюз и в голяма степен има опасност да не отговорят на изискванията за подпомагане на фермерите след 2007 г.

Необходимо е обединяване на земеделските стопани в асоциации и сдружения за защита на техните интереси пред различните държавни институции.

Горското стопанство се явява стратегически резерв на важни за развитието на общината дейности, като: туризъм, лов и риболов, събиране и преработка на билки, гъби, горски плодове и др., дърводобив и в известна степен – дървообработване.

С връщането на горите на техните собственици се осигурява допълнителен доход за развиване на базата на собствен ресурс.

Годишното ползване в общинските гори е 191 куб. м. строителна дървесина и 1 480 куб. м. пл. за дърва за огрев по Лесоустройствен проект на ДЛ.Елена.

За десетилетието Община Златарица ще има ползване от нейни гори 16 710 куб. м. пл.. С добива на дървесина от своите гори, общината може да снабдява една голяма част от населението си с дървесина.

Интерес представляват страничните горски продукти, над 1500 ботанически вида /диворастящи лечебни растения, горски плодове и гъби/. Като видове със стопанско значение могат да се определят глогът, шипката и капината, чиито узрели плодове и листа се събират от местното население за преработка и консумация. От лечебните растения, често срещани в диворастящо състояние са различни видове липа, жълт кантарион, лазаркиня, иглика –лечебна, кисел трън, лудо биле и др. Събирането на диворастящи плодове и билки осигуряват основно препитание на значителна част от населението на Общината /предимно ромското население/.

И този добив често се осъществява без спазване нормите на екологосъобразност и по начин не съответстващ на правилата за добри практики прилагани на територията на Европейския съюз.



Индустрия.

Икономическите условия в Общината са под средните за страната. Предприятията не работят с пълния си капацитет. Индексът на произведения брутен вътрешен продукт от тях е 0,549, който е по-нисък с 0,099 от индекса за Област Велико Търново – 0,648 Фактор за устойчивото развитие на общината е по-нататъшното стимулиране развитието на сектора на малките и средни предприятия, развитието на местното предприемачество и укрепване на частния сектор.

В общината преобладава частната форма на собственост на регистрираните фирми /81,6 % - 88,9 %/.

За периода 1999 – 2003 г. най-голям е делът на активните фирми в отрасъл “Търговия и ремонт” – 27,37 % - 33,72 %, следван от фирмите от отрасъл “Хотели и обществено хранене” – 13,40 % - 19,57 % и отраслите “Преработваща промишленост”, “Селско, горско стопанство и риболов” и “Транспорт и съобщения”.

Развит е най-вече отрасъла металолеене, металообработване, сортиране и пакетиране на отпадъци и отломки от черни и цветни метали. В този отрасъл функционират 3 промишлени фирми – “Столеком” АД град Златарица, “Фондрима и КО” гр. Златарица и “Метал инвест” ЕООД гр. София. Предприятията са със старо и амортизирано оборудване и има опасност да не могат да се справят с изискванията на Европейския съюз за такъв вид производство. Това може да доведе до увеличаване равнището на безработица на територията на общината.

Насоките за развитие на икономиката в общината следва да се насочат преди всичко към:



  • Създаване на модерна суровинна база, гарантираща ускорено и устойчиво развитие на земеделието, хранително-вкусовата промишленост и преработвателната индустрия;

  • Тясна връзка с научни институти и университети за внедряване на иновации и нови технологии;

  • Мотивиране повишаването на качеството и конкурентноспособността на човешкия ресурс;

  • Установяване на директни и високоефективни връзки между производители и преработватели;

Търговия и туризъм

На територията на Общината развиват своята търговска дейност потребителни кооперации в гр. Златарица, с. Горско Ново село, с. Сливовица и частни фирми, осъществяващи търговия на дребно. Сравнително добре е развита складовата им база. Равномерен темп на развитие се наблюдава и в отрасъл “Хотели и обществено хранене”. Предимно функционират заведения за хранене и развлечения.

Търговската дейност на територията на Общината се развива според принципите на пазарната икономика - суверенни отношения между стопанските субекти, лоялна конкуренция и свободно ценообразуване. Налице са всички условия за задоволяване на населението от Общината с достатъчни по количество и по номенклатура хранителни и промишлени стоки. Към настоящия момент търговската дейност се характеризира с определена стабилност и отсъствие на резки промени, продиктувани от ограничената покупателна способност на населението.

Туристически интерес на територията на общината представляват природните дадености, културните и исторически забележителности, етнографското и фолклорно богатство на района.

Община Златарица има сравнително благоприятно туристическо-географско положение. Чрез пътната си мрежа, тя се свързва с важен туристически център за страната /Велико Търново/, както и магистралата София – Варна. Преобладаващата част от общинската пътна мрежа е в лошо състояние, което затруднява достъпа до Общината, особено при зимни условия и влияе негативно на посещаемостта в района.

Непосредствената близост на региона до Стара планина, планинският въздух, природните дадености – една от които е т.н. “Лунна долина” в местността “Рибарци” - Средноселския балкан, истинска атракция, правят общината привлекателно място за туризъм. Стига се трудно и най-лесно пеша. Тази прекрасна местност е известна на тесен кръг археолози като лятната резиденция на търновските царе. Тук турският ятаган идва половин век по-късно след падането на Търново. Разкопки обаче не са правени. Реализиран е проект “Изграждане на екопътека по поречието на р.Стара река между общините Златарица и Антоново” по програма “ФАР– Развитие на българския екотуризъм”, който е част от регионален продукт “Средна Янтра”, създаден с участието на общините Стражица, Антоново /област Търговище/, Златарица, Павликени, Кметство Хотница /Община В. Търново/ и Област Велико Търново.

Като потенциална туристическа атракция в района може да се приеме и жп линията Горна Оряховица – Елена, която преминава през Общината със съществуващите планове за нейната туристическа експлоатация.

Наличието на специфични антропогенни туристически ресурси, съчетани с изключително благоприятните природни дадености, са сериозни предпоставки за развитието на екологичен и устойчив туризъм в Общината. Това би дало възможност за комбиниране на почивката с хоби-занимания, придобиване на умения и задоволяване на нуждата от емоционални преживявания и впечатления.

В село Горско Ново село функционира един частен семеен хотел „Росица”, изграден по Програма САПАРД.

Сериозен проблем за развитието на туризма е липсата на настанителна база в Общината, както и липсата все още на готовност за развитие на малък туристически семеен бизнес сред населението.

Туристическото развитие е желана алтернатива, но съществува риск от нереалистични очаквания и неправилно разбиране на принципите, на които то следва да се подчинява. Основен белег на алтернативните видове туризъм е цялостен/комплексен подход и дългосрочна ориентация, които са трудно приложими в условията на търсене на краткосрочни икономически изгоди.



Каталог: doc -> Programi
Programi -> Програма за развитие на туризма в община златарица юни 2006 година съдържание
Programi -> Програма за равноправно интегриране на ромите в българското общество; Световна програма на юнеско и ООН "Образование за всички"
Programi -> Програма за управление на отпадъците златарица 2006 с ъ д ъ р ж а н и е въведение
Programi -> Г община златарица
Programi -> Програма за енергийна ефективност цели на общинската програма за енергийна ефективност
Programi -> Решение № на Общински съвет гр. Златарица с ъ д ъ р ж а н и е използвани съкращения І. Анализ на средата
Programi -> Общинска стратегия за образователна интеграция и развитие на децата и учениците от етническите малцинства
Programi -> Програма за овладяване на популацията на безстопанствените кучета период на действие 2008-2011г


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница