Програма за развитие на туризма в община криводол 2016-2019 г. І. Въведение



Дата23.10.2018
Размер101.4 Kb.
#93677
ТипПрограма



ОБЩИНА КРИВОДОЛ


ОБЛАСТ ВРАЦА

ПРОГРАМА
ЗА РАЗВИТИЕ НА ТУРИЗМА

В ОБЩИНА КРИВОДОЛ

2016-2019 г.

І. ВЪВЕДЕНИЕ
Програмата за развитие на туризма на територията на Община Криводол е разработена в изпълнение на чл. 11, ал.1 от Закона за туризма на базата на Общинския план за развитие 2014-2020 г., в съответствие с Областната стратегия за развитие на област Враца 2014-2020 г. и съобразно местните туристически ресурси.

Програмата ще бъде изпълнявана със съдействието и подкрепата на бизнеса и НПО в община Криводол.


ІІ. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА УСЛОВИЯТА В ОБЩИНА КРИВОДОЛ
1. Географско разположение

Община Криводол се намира в Северозападна България. Разположена е в ниските части на Предбалкана, като малка част от нея обхваща Дунавската равнина. Общината принадлежи към Северозападния район за планиране и е част от Врачанска област.

Площта на общината е 326,9 кв. км., заема 8,3 % от площта на областта и 3,1 % от територията на Северозападния район за планиране.

Западната и северозападната граница на общината са съответно с област Монтана и община Бойчиновци. Най-северните части на община Криводол достигат общините Борован и Хайредин. На изток общината достига община Враца, а югозападните части имат малки контактни зони с общините Вършец и Берковица. Община Криводол отстои на 60 км от държавната граница с Република Сърбия и на 50 км от границата с Република Румъния.


2. Природни дадености и културно-историческо наследство

Разнообразието на природната среда и наличието на богато културно-историческо наследство са предпоставка и условие за развитие на туризма на територията на общината. Липсата на средства за подслон в общината създават пречки за развитието и популяризирането на различните видове туризъм (екотуризъм, ловен туризъм, селски туризъм и др.)

Природните дадености на община Криводол са разнообразни. Тук се включват реките Ботуня, Въртешница (Лева) и Рибиня, системата от пещери, карстови извори, горски масиви и др.

Общината разполага с 18 язовира, разположени в 12 от населените места в община Криводол.

При археологически разкопки край с. Градешница е открита глинена плочка с писмени знаци – образец на първата писменост в Европа. Характерно за тези земи по време на късноримската епоха е наличието на много имения, вили и крепости.

На територията на общината са запазени уникални исторически паметници – римска вила „Рустика” и античен мавзолей край с. Уровене, останки от римски крепости край селата Осен, Краводер, Галатин и др. Всички обекти са консервирани.

В пещерите край с. Ботуня има все още неизследвани части.

Интересни туристически забележителности са построеният в малка долина манастир „Йоан Предтеча” (Градешки манастир), мемориален комплекс „Септемврийци” в местността „Томин мост”, Мътнишкия манастир и др.

През 2007-2008 г. по проект „Зелени пътеки към светлото бъдеще – ефективно използване на икономическия потенциал на природните ресурси“, финансиран от Програма ФАР и ТГС България-Румъния, в с. Ботуня са изградени:

- Еко пътека – върху общински терен. Пътеката започва от село Ботуня, преминава през пещери и завършва близо до плато. Включва места за наблюдение на природния свят;

- Колоездачна пътека – Маршрутът на пътеката следва почти напълно този на еко пътеката. Теренът е общинска собственост;

- Място за къмпинг – Зона за къмпинг с места за приготвяне на храна. Избор на лесно достижимо място с оглед близост до еко- и велосипедната пътека;

- Посетителски и информационен център – за целта част от градската зала на село Ботуня е трансформирана. Оборудването за посетителите и туристите (колела, фенери, каски, въжета) се помещава в центъра.
3. Култура

Град Криводол е утвърден общински културен център, разполагащ с читалище, картинна галерия, исторически музей, библиотека.

Исторически музей в гр. Криводол, съдържа експонати от «Етнокултура Градешница» и «Етнокултура Криводол», даренияи открити при разкопки в землището на селища от общината, и етнографска сбирка, съдържаща експонати – дарения от местната общност. Художествената галерия, е уредена със скулптури и картини от различни жанрове на изобразителното и приложно изкуство на художници от Врачанска област, предимно дарения.

На територията на общината са регистрирани единадесет Народни читалища.

Към читалищата в общината съществуват 5 състава за автентичен фолклор и обработени народни песни – Криводол, Пудрия, Баурене, Краводер, Добруша и автентична група от с. Големо Бабино, където няма читалище. В читалището на гр. Криводол функционират три възрастови групи по народни танци, състав по модерен балет и стилизирани танци. Танцови състави и в Пудрия, Баурене и Лесура.

Състави по буфо синхронизъм – Криводол и Галатин.

Състави по художествено слово – Пудрия и Градешница.

Творческата Вапцарова работилница в читалищната библиотека в Криводол работи в две направления – театър, художествено слово и краезнание, и изобразително и приложно изкуство.

В общината се провеждат ежегодно празникът на Криводол и традиционния панаир. От 2006 г. Денят на община Криводол се чества ежегодно на 29 август.

Други регулярни културни и спортни събития в общината са:

- Йордановден

-Десетдневка „От признателна България”, посветена на Руско-турската освободителна война

- Ден на пчеларя

- Тодоровден – конни надбягвания

- 1 март

- 3 март


- 8 март

- Пролетен карнавал

- Международен ден на ромите

- Лазаровден, Цветница

- Великден

- Фолклорен събор „Хубост за бъдни векове”

- „Децата на Ботунския край – деца на Европа”

- 24 май


- 29 август – Ден на община Криводол

- Традиционен панаир

- Ден на поезията и възрастните хора

- Ден на будителите

- Ден на християнското семейство

- „И ловец съм и рибар съм“

- Коледни и новогодишни празници

- Турнири по футбол, тенис на маса, спортен риболов, шах

- общоселски събори
4. Православни храмове:

- храм "Света Троица", гр. Криводол, построен през 1931 г., добро състояние – в периода 2010-2013 г. е извършен ремонта на покрива и освежаване на стенописите, действащ;

- храм "Свети цар Борис", с. Ракево, построен през 1930 г., относително добро състояние, действащ по повод;

- храм "Свети Атанасий", с. Галатин, построен през 1884 г., добро състояние, действащ по повод;

- храм "Свети Стефан", с. Добруша, построен през 2010 г., отлично състояние, действащ;

- храм "Света Троица", с. Баурене, построен около 1960 г., лошо състояние – нуждае се от цялостен ремонт, недействащ;

- храм "Свети Георги", с. Големо Бабино, построен през 1898 г., добро състояние – през 2013 г. е извършен частичен ремонт, действащ по повод;

- храм "Свети Николай", с. Краводер, построен през 1909 г., лошо състояние - нуждае се от цялостен ремонт, действащ по повод;

- храм "Света Троица", с. Пудрия, построен през 1896 г., лошо състояние - нуждае се от цялостен ремонт, действащ;

- храм "Успение Богородично", с. Лесура, построен през 1841 г., относително добро състояние – през 2004 -2005 г. е правен ремонт със средства от дарения на жителите, действащ по повод;

- храм "Света Параскева", с. Осен, построен през 1885 г., лошо състояние - нуждае се от ремонт (през 2013 г. е направен частичен ремонт на покрива), действащ по повод;

- параклис „Свети Георги“, с. Фурен, построен през 2005 г., много добро състояние, действащ;

- параклис„Свети Иван Рилски”, с. Уровене, построен през 2010 г., отлично състояние, действащ по повод.
5. Манастири

Манастир „Свети Йоан Предтеча”, известен като Градешки манастир.

Възникването на манастира е свързано с крепостта в местността "Калето", съществувала до началото на 11в. и със средновековното селище "Селището" и неговия некропол просъществували до 14 в. Манастирската църква е построена 1861 година. Двуетажните жилищни постройки са издигнати през 1865 г. В момента целият комплекс е собственост на АЕЦ Козлодуй.


Манастир „Иван Пусти”, наричан още Мътнишки манастир”.

Манастирът е разположен в местността „Мътница“ в землището на с. Краводер. Недействащ. Сградата е в добро състояние, но няма икони.


6. Обекти със статут на паметници на културата с категория „национално значение“

1. Праисторическо селище „Задната дупка“, м. „Камъка“, с. Ботуня, ДВ бр. 25/1969 г.

2. Антична сграда /антична вила/, с. Галатин, ДВ бр. 91/1979 г.

3. Праисторическо селище, с. Градешница, ДВ бр. 90/1965 г.

4. Праисторическо и антично селище – Калето, гр. Криводол, ДВ бр. 90/1965 г.

ІІІ. ЦЕЛИ
1. Основна цел на Програмата е утвърждаване привлекателността на Община Криводол и превръщането й в туристически център, чрез пълноценно и функционално използване на природните и антропогенните дадености на региона, утвърждаването й като туристическа дестинация в България
2. Специфични цели:

Съхранение и популяризиране на културно-историческото и природното богатство на общината.

Създаване имидж на община Криводол като район с възможности за развитие на туризма.

Повишаване привлекателността на общия туристически продукт на Община Криводол, чрез благоустрояване на инфраструктурата, обслужваща туризма, чрез развитие на туристически атракции, опазване и съхраняване на чистотата на околната среда на района, подобряване състоянието и експониране на културно-историческото наследство, както и чрез контрол на качеството на туристическите услуги. Тази цел ще бъде постигната на база изграждане и поддържане на добре функциониращи партньорства между Община Криводол, като водеща институция, и всички местни фактори, които формират туристическия продукт на общината. Необходимо е да бъде наложена единна професионална етика, валидна за всички звена, обслужващи туризма в общината, с цел да се постигне най-високо качество на комплекс от съпътстващи услуги.


ІV. ПРИОРИТЕТНИ ДЕЙНОСТИ
1. Изграждане и поддържане на инфраструктурата, обслужваща туризма на територията на Общината.

  • Подобряване на условията за достъп до места с потенциал за развитие на туризма.

  • Поддържане на маркировката на пешеходните туристически маршрути.

  • Изграждане на нови маршрути за отдих и спорт.

  • Поддържане на еко и вело-пътека, място за бивакуване и образователен посетителски център в с. Ботуня.

  • Подобряване състоянието на спортно-развлекателните съоръжения общинска собственост, с цел използването им като специализирани форми на туризъм.


2. Опазване, поддържане и развитие на зелените площи.

  • Хигиенизиране и поддръжка на озеленените площи около заведенията за хранене, развлечение и парковете.

  • Почистване на пространствата около туристическите обекти.

  • Подобряване на сметосъбирането и сметоизвозването.

  • Участие в национални, областни и общински инициативи за почистване и опазване на природната среда.


3. Организация на информационното обслужване.

  • Поставяне на информационни табла, указателни табели, карти за културно-исторически и природни дадености на ключови места в общината;

  • Поддържане на секция „Туризъм” в сайта на Община Криводол, която да представя съвременна информация за града и общината с повече данни за културно-историческите паметници, природните дадености, с използване на богат текстов и снимков материал;

  • Провеждане на мероприятия с обществена значимост, съвместно с културни, образователни и други институции с цел популяризиране на съпътстващи туристически продукти.


4. Други дейности

  • Изграждане на административен капацитет в Община Криводол с необходимите компетентности по прилагане Закона за туризма и подзаконовите актове;

  • Проучване възможности за участие и разработване на проекти на ЕС с туристическа насоченост;

  • Включване на местните общности в дейността по опазване, използване и популяризиране на културно-историческото наследство, развитие на местната култура и други с особената роля на музея, читалищата и училищата;

  • Организиране и провеждане на регулярни изяви на музея в гр. Криводол в съседни населени места, разширяване и обогатяване на сбирките;

  • Изработване на система от ефективен контрол от страна на Община Криводол спрямо създаващите се туристически обекти за максимална събираемост на дължимите средства, спазване критериите на обслужване, съответстващо на категориите, както и на единната професионална етика.


V. ФИНАНСОВО ОСИГУРЯВАНЕ

1. Приходна част на програмата за развитие на туризма в община Криводол за периода 2016 – 2019 г.

Съгласно чл. 60, ал. 1 от Закона за туризма, средствата за развитие на туризма в общините се набират от:

1. средства, предоставени за изпълнение на целеви програми и проекти;

2. средствата, събрани от туристическия данък;

3. дарения и помощи, средства по международни програми и споразумения, когато не е предвидено те да постъпят в държавния бюджет.
2. Разходна част на програмата за развитие на туризма в община Криводол за периода 2016 – 2019 г.

Съгласно чл. 60, ал. 2 от Закона за туризма средствата по т. 1 се изразходват по приета от Общински съвет Криводол годишна програма за развитие на туризма, единствено за дейности по чл. 11, ал. 2 от Закона за туризма, а именно:

1. изграждане и поддържане на инфраструктурата, обслужваща туризма на територията на общината, включително местните пътища до туристически обекти;

2. изграждане и функциониране на туристически информационни центрове и организация на информационното обслужване на туристите;

3. изграждане и поддържане на туристически обекти, които са общинска собственост или за които правото за ползване и управление е предоставено на общината;

4. организиране на събития и мероприятия с местно и национално значение, които допринасят за развитието на туризма;

5. провеждане на проучвания, анализи и прогнози за развитието на туризма в общината;

6. реклама на туристическия продукт на общината, включително участие на туристически борси и изложения;

7. взаимодействие и членство на общината в туристически сдружения и в съответната организация за управление на туристическия район;

8. подобряване качеството на услугите, предлагани в общинските туристически обекти.


VІ. ОТЧЕТНОСТ
Програмата за развитие на туризма в община Криводол се реализира чрез годишни планове за действие.

Ежегодно, в срок до 31 март на текущата година, кметът на общината изготвя нов план за действие, както и отчет по изпълнението на плана за предходната година, които след одобрението им от консултативния съвет по чл. 13, ал. 1 от Закона за туризма, внася за приемане от Общински съвет Криводол.


Програмата за развитие на туризма в Община Криводол за периода 2016-2019 г. е отворен документ, подлежащ на промяна и допълване при възникване на нови потребности, в съответствие с променящите се условия, нормативна база и икономическа среда.


Програмата за развитие на туризма в Община Криводол за периода 2016-2019 г. е утвърдена с Решение № 139/26.08.2016 г. на Общински съвет – Криводол.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница