Програма за специфична професионална подготовка по учебен предмет „Художествена тъкан по специалност



Дата25.01.2018
Размер110.25 Kb.
#51861
ТипПрограма

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министър на културата
З А П О В Е Д

РД 09 – ……………….. г.

На основание чл. 93, ал. 1 от Закона за предучилищното и училищното образование, във връзка с чл. 13в. от Закона за професионалното образование и обучение и чл. 13, ал. 1 от Наредба № 4 от 2015 г. за учебния план, при спазване на изискванията на чл. 66, ал. 1 и ал. 2 от Административнопроцесуалния кодекс и във връзка с осъществяване на професионално образование по професията

У Т В Ъ Р Ж Д А В А М

Учебна програма за специфична професионална подготовка по учебен предмет „Художествена тъкан» по специалност код 2150703 „Художествена тъкан от професия код 215070Художник – приложни изкуства от професионално направление код 215Приложни изкуства и занаятиза професионално образование с придобиване на трета степен на професионална квалификация съгласно приложението.

Учебната програма влиза в сила от учебната 2017/2018 година.

Боил Банов

Министър на културата



Приложение

МИНИСТЕРСТВО НА КУЛТУРАТА




УЧЕБНА ПРОГРАМА

за специфична професионална подготовка

по

ХУДОЖЕСТВЕНА ТЪКАН

Теория и практика
Утвърдена със Заповед № РД 09 – ………………. 2017г.
СПЕЦИАЛНОСТ:

код 2150703 „Художествена тъкан”


ПРОФЕСИЯ:

код 215070 „Художник – приложни изкуства”




ПРОФЕСИОНАЛНО НАПРАВЛЕНИЕ:

код 215 „Приложни изкуства и занаяти”

София, 2017 г.

І. ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ
Учебната програма по главен специален предмет „Художествена тъкан“ на НГПИ „Св. Лука” - гр. София е изготвена по типовя учебен план за 2017/2018 учебна година за 8, 9, 10, 11 и 12 клас.

Разработена е въз основа на ДОС за специалност „Художествена тъкан” по професия „Художник - приложни изкуства“ с придобиване на трета степен на професионална квалификация.

Художественото професионално обучение по специалността има за цел формирането на знания за българското и световното културно наследство и съвременнто развитие на текстила и текстилното изкуство, развиването на декоративното и абстрактно мислене, на творчески и технологични умения, оформянето на професионално-личностни качества и навици, гарантиращи упражняването на професията.
Професионалните компетнции на обучаемия съгласно ДОС за придобиване на квалификация по професията след завършване на съответния курс на обучение трябва да се свеждат до:


  • Познаване на историческото развитие – традициите и съвременните тенденции в областта на текстила;

  • Познаване и използване на необходимите инструменти, повърхности и изобразителни материали за изграждане на образ при създаване на проект на декоративна композиция за текстил;

  • Умения за избор на подходяща декоративна композиция за художествено текстилно изделие според конкретната задача;

  • Познаване и правилен избор на основни, помощни и спомагателни материали за създаване на текстилни художествени изделия;

  • Владеене на различни текстилни техники за реализиране на проектите;

  • Спазване на съответните етапи в процеса на изработване на текстилното художествено произведение или текстилен дизайн;

  • Планиране и организиране на текущите задачи и решаване на възникналите проблеми, свързани с дейността по изпълнение на проекта в материал;

  • Умения за придаване на завършеност на изделието;

  • Спазване на специфичните за специалността хигиенни норми;

  • Прилагане на усвоените знания и умения за безопасност при работа в специфична среда;

  • Умения за използване на съвременни средства за проектиране, обработване и представяне на художествена творба – компютър, мултимедия, графични програми.

Тематичните области, обхващащи обучението по специалност „Художествена тъкан” според ДОС са:



  • Историческото развитие на текстила;

  • История на приложните изкуства;

  • Взаимодействие на текстилното произведение с архитектурната среда;

  • Проектиране на декоративни композиции и прилагане на принципите на комбинаториката, цветознанието, стилознанието, декорацията;

  • Работа извън ателието – скици от натура, рисунки на обекти и други дейности, свързани с проектирането;

  • Общо понятие за свойствата на различните видове текстилни материали, инструменти за работа и помощни материали; техники,

  • Традиционии и уникални техники за създаване на декоративно текстилно художествено произведение;

  • Изпълнение в материал на художественото изделие – работа в оборудвано ателие по печатни техники;

  • Усвояване на техниките за изработване на нетъкан текстил - плъст и техники за тъкане;

  • Изработване на технологични чертежи, макети и шаблони, използвани при реализирането на текстилното художествено изделие;

  • Техника на безопасност при работа в специфични условия с химични багрила, препарати и леснозапалими материали;

  • Специализирани програмни продукти за създаване на художествена текстилна творба и на текстилен дизайн - работа с компютър и графични програми;

  • Използване на съвременни средсва за комуникация при намиране на информация в етапа на проучване, предшестващ процеса на проектиране.

Програмата е актуализирана в съответствие с промените в сферата на образованието и седмичната натовареност на учениците по главен специален предмет „Художествена тъкан“ и обхваща периода на обучение от 8 до 12 клас. Съобразена е с броя на часовете по СПП за специалност „Художествена тъкан“ и цели да даде необходимите знания и да създаде умения за проектиране и изпълниние в материал на уникални и предназначени за тиражиране текстилни изделия.

Учебното съдържание е подбрано в съответствие с поставените цели и осъществява междупредметна връзка с учебните дисциплини - рисуване, живопис, технология, компютърна графика, перспектива, пластична анатомия, история на изкуството.

В процеса на проектиране, през периода на обучение от 8 до 12 клас, учениците придобиват знания за видовете композиции, стилизация, колорит и изразни средства, както и умения за работата с различни изобразителни материали и техники.

Изпълнението в материал също обхваща периода от 8 до 12 клас. Учениците придобиват знания за адаптиране и реализиране на даден проект в съответните материали и техники. Научават се да използват разнообразни текстилни техники, да преценяват различните възможности за реализация според конкретната задача и да придават завършен вид на текстилното изделие.

Уменията и знанията, които учениците получават по време на обучението си по специален предмет „Художествена тъкан„ дават възможност за успешна професионална реализация, конкурентност, широк спектър от възможности за кандидатстване във висши учебни заведения с различни специалности в областта на пластичните изкуства. Завършилите пълния петгодишен курс на обучение могат да създават и реализират авторски проекти, умеят както да планират и организират работата си, така и да изработват прецизни образци и детайли.


ІІ. КРАТКИ МЕТОДИЧЕСКИ УКАЗАНИЯ
Часовете по главен специален предмет „Художествена тъкан“ се провеждат в специализирани ателиета, работилници и компютърни зали. Включват теоретична и практическа подготовка по специалността.
Ателие за проектиране: работни маси, шкафове за съхранение на проекти и чертиежи, проекти, нагледна документация и др.

Ателие (работилница) за ситопечат:

Основно оборудване: маси за печатане, хелиограф, шкафове за съхранение на багрила и материали, скари за сушене на рамки, вани за обработване на сита и др.

Спомагателно оборудване: рамки за ситопечат, сита, ракели, съдове за пигменти, съдове за багрене и др.

Оборудването е съобразено с броя на обучаемите.



Ателие за компютърно проектиране: компютри, скенери, принтери, таблети, софтуерни програми и др.

ІІІ. СТРУКТУРА НА ДИСЦИПЛИНАТА „Художествена тъкан”
VІІІ клас 36 часа СПП и от ЗП 18 часа Изобр. Изкуство - 54 часа

ІХ клас 54 часа СПП и от ЗП 18 часа Изобр. Изкуство, 18 часа Музика - 90 часа

Х клас 54 часа СПП и от ЗП 18 часа Изобр. Изк., 18 часа Музика, 36часа ФВС – 126 часа

ХІ клас 108 часа СПП

ХІІ клас 87 часа СПП

ІV. РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА УЧЕБНОТО ВРЕМЕ - ПЪРВИ ГИМНАЗИАЛЕН ЕТАП

ОСМИ КЛАС

В рамките на 54 учебни часа за една година учениците усвояват основни знания и творчески умения, необходими при проектирането на текстилни художествени изделия. Запознават се с различни видове изобразителни материали и техники, със стилизацията, орнамента, видовете декоративна композиция, принципите на композицията, комбинаториката, цветознанието и др.




  1. Изобразителни техники и видове материали за създаване на образ. Работа с природни форми – растителни и анималистични. Стилизация.

  • Проучвателни рисунки и скици на растения от натура

  • Рисунки на зооморфни обекти от натура. Преподавателят организира и провежда обучение в природонаучнен музей или зоопарк.

  • Рисуване в клас на природни форми с различни материали и техники – туш, маркер, въглен, пастели, бои, монотипия, колаж и др.

  • Използване на характерните особености и свойства на материалите за изобразяване и възможности за комбинирането им. Съчетаване на различни изобразителни техники.

  • Конферанс

  1. Стилизация, декоративен елемент, орнамент. Декоративна композиция- видове.

  • Стилизация на образи. Създаване на орнамент.

  • Затворена композиция в квадрат, в кръг, в триъгълник и др. със стилизирани елементи.

  • Отворена композиция - фриз със стилизирани природни и геметрични елементи.

  • Композиционни и цветови гами - варианти. Работа с темперни бои.


Годишен изпит:

На базата на изучавания материал и придобитите умения учениците разработват декоративна композиция в цвят по зададена тема.



ДЕВЕТИ КЛАС

В рамките на 90 часа учениците усвояват проектирането на текстилни изделия с помощта на различни изобразителни техники. На базата на придобитите в 8 клас знания и умения, през втората учебна година от курса на обучение по специалността учениците се запознават с основните принципи на проектиране, композиция и изпълнение в материал с някои основни уникални текстилни техники.




  1. Проектиране на декоративно текстилно изделие за интериор (декоративна възглавница, покривка, салфетки за студено сервиране и др.), изпълнено в смесена техника, съчетаваща ситопечат, печатане с ръчни печатни форми с рисуване, бродиране, апликиране и др.

  • Усвоява се процеса на проектиране на текстилно изделие, притежаващо конкретна утилитарна функция.

  • Изпълнение в материал. Запознаване с техниката на ситопечата. Смесване на различни текстилни техники.

  • Довършителни дейности. Придаване на завършен вид на изделието.

  • Конферанс

  1. Проектиране на декоративен шал. Характерни особености на проектирането и изобразителните възможности на техниката на изпълнение.

  • Реализиране на конкретен проект с техниката на рисуване върху коприна.

  • Изпълнение в материал с техники за уникално десениране. Техники за десениране чрез резерваж – батик, багрене и рисуване върху текстил.

  • Довършителни дейности.


Годишен изпит:

Проектиране по зададена тема на текстилно изделие за интериор или аксесоар към облеклото с една от изучаваните през учебната година уникални техники.


ДЕСЕТИ КЛАС

В рамките на 126 часа учениците усвояват процесите на проектиране на изделия за жилищен интериор, както и на обемна текстилна форма - аксесоар към облеклото и реализирането им в материал чрез техниката на ситопечата, техниката на тъкането и техниките за създаване на нетъкан текстил – плъст.



  1. Пректиране и изпълнение в материал на аксесоар към облеклото (чанта, колан, шапка, шал, бижута от текстилни материали).

  • Проектиране и реализиране на обемна текстилна форма – аксесоар към облеклото по конкретно поставена тема.

  • Изпълнение в материал с техниките на плъстене и на тъкане. Усвояване на техниките за направа на плъст и на техниката на тъкане.

  • Комбиниране и смесване на различни текстилни техники и материали с техниките за тъкан и нетъкан текстил.

  • Изработване и придаване на завършен вид на изделието.

  • Конферанс

  1. Проектиране и изпълнение в материал на композиция - текстилно пано за интериор по конкретно зададена тема.

  • Прилагане за знания за психологическите особености и въздействие на цвета в интериора - жилищен или обществен, съобразяване с принципите за построяване на декоративна композиция в различните формати при проектирането.

  • Конферанс след етапа на проектиране

  • Изпълнение в материал със техниката на ситопечата и смесени текстилни техники, според проекта:

- подготовка – изработване на работен картон, подготвителни дейности (багрене, изработване на шаблони и негативи, заснемане на сита и др.)

- ситопечат, плъстене, ръчна хартия, вграждане, шиене, бродиране, уникални текстилни техники и други нетрадиционни техники и материали.

- довършителни дейности и придаване на завършен вид на паното

Годишен изпит:

Проектиране на уникално текстилно изделие, предназначено за интериор или аксесоари към облеклото по зададена тема.


V. РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА УЧЕБНОТО ВРЕМЕ - ВТОРИ ГИМНАЗИАЛЕН ЕТАП
ЕДИНАДЕСЕТИ КЛАС

В рамките на 108 часа СПП учениците усвояват принципите на отворената (безкрайна) декоративна композиция и се запознават с особеностите на текстилния дизайн. Използват в проектирането различни декоративни елементи и стилизации (орнаменти, природни форми от различен характер и произход, абстрактни, геометрични и декоративни елементи). С помощта на компютърни графични програми се научават как да подготвят проектите си за изпълнение в материал.

Създават също така обемни текстилни форми. Работят с различни мащаби, създават пространствени текстилни композиции, текстилни пластики и структури, като използват свойствата на различни видове текстилни и нетекстилни материали и текстилни техники за направата на обеми.



  1. Текстилен дизайн - десен. Видове десени според предназначението им и видове орнаментиране. Характерни особености на декоративния десен според предназначението му – за жилищен интериор, за обществен интериор, за облекло и др

  • Проектиране на десен по зададена тема. Композиционни и цветови варианри.

  • Изпълнение в материал:

- създаване на рапорт – видове рапорти

- цветоотделяне – направа на негативи

- подготовка на шаблони и сита

- изпълнение в материал- ситопечат

- довършителни дейности за придаване на завършен вид на изделията


  • Конферанс

  1. Декотативна композиция – текстилна пластика. Създаване на абстрактни и геометрични пространствени композиции.

  • Проектиране на декоративна текстилна пластика – рисунки и скици. Работа с различни мащаби, структури, обеми и цветови гами. Изработване на макет в мащаб,

  • Изпълнение в материал:

  • работен картон в мащаб 1:1

  • направа на арматура, ако е необходимо

  • реализиране на проекта– работа с материали и техники, според проекта

  • довършителни дейности


Годишен изпит:

Композиция за десен в цвят по зададена тема или проект и макет за декоративна текстилна пластика.



ДВАНАДЕСЕТИ КЛАС

Дипломна работа – разработване и изпълнение в материал на декоративна композиция за текстил по възложена и избрана индивидуална тема.

В рамките на 87 часа СПП през последната, пета година от курса на обучение, учениците работят по възложена и избрана индивидуална тема. В работата си по темата те показват, прилагат и доразвиват придобитите умения и знания през целия курс на обучение по специалността. Проектират и изпълняват в материал. Извършват проучвателна дейност, представят в писмен вид проучването и изследването си и коментират процеса на работа по избраната тема.
Примерни теми за дипломна работа:


  1. Декоративен текстил, предназначен за интериор:

  • Декоративна завеса

  • Десени за интериор

  • Мебелни тъкани

  • Декоративни възглавници

  • Декоративно пано

  • Декоративна текстилна пластика

  • Осветително тяло

  • Параван

  • Други




  1. Аксесоари към облеклото:

  • Шалове

  • Шапки

  • Десени за облекло

  • Бижута от текстил

  • Чадъри

  • Чанти

  • Други

Проектиране и изпълнение в материал на уникални текстилни изделия – според индивидуалната тема. Защита на дипломната работа.


Учебната програма е съобразена с учебния план за 2017/2018 учебна година.

Автори на програмата:



Галя Гелова


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница