Програма за трансгранично сътрудничество между република българия и република турция 2007 2013г. (Резюме)



Дата24.10.2018
Размер82 Kb.
#95530
ТипПрограма
ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА ЗА ТРАНСГРАНИЧНО СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И РЕПУБЛИКА ТУРЦИЯ 2007 – 2013г.

(РЕЗЮМЕ)

Изпълнението на Оперативна програма за трансгранично сътрудничество ще бъде финансирано съвместно от фондовете за външни връзки и сближаване по цел “Европейско териториално сътрудничество” (в предишния период – INTERREG) към Европейския фонд за регионално развитие и съответно от еквивалентен дял от фондовете по Инструмента за пред-присъединителна помощ (ИПП). Формирания единен бюджет ще се изразходва в съответствие с единни правила и на базата на подход, който изисква съвместно програмиране и изграждане на структури за управление. Трансграничното сътрудничество в рамките на ИПП има за цел да подпомага добросъседските отношения, насърчаване на стабилността, безопасността и просперитета на страните в граничния регион, както и тяхното хармонично и балансирано развитие.


ИПП включва няколко ключови компонента, които са предназначени да подпомогнат страните кандидат-членки да прилагат acquis communautaire и да добият опит в използването на Структурните фондове. Това са:


  • Подпомагане на прехода и институционално изграждане;

  • Трансгранично сътрудничество;

  • Регионално развитие;

  • Развитие на човешките ресурси;

  • Развитие на селските райони.


Описание на избираемия трансграничен район
Избираемият трансграничен район на българска територия обхваща областите Бургас (включваща 13 общини), Ямбол (5 общини) и Хасково (11 общини), а на турска – провинциите Одрин и Къркларели. Българската избираема територия е 16 636.9 кв. километра, което е 14.99 % от територията на страната, а площта на турската избираема територия е 12 396 кв. километра (1.58 % от територията на страната). Общата граница е 288 км и има 3 функциониращи гранични пропускателни пункта. Общата численост на населението в трансграничната зона е 1 561 984 жители (830 917 жители на българска територия и 731 067 жители на турска територия). Трансграничната зона се характеризира с изобилие на културни, исторически и природни ресурси.
- -

ОБЩА ЦЕЛ
Общата цел на оперативната програма за трансгранично сътрудничество е достигането на балансирано устойчиво развитие, изградено върху силните страни на българо-турския избираем район и допринасящо за укрепване на европейското трансгранично сътрудничество и интеграция.

Програмата предвижда средствата от помощта да се концентрират основно върху ограничен брой от стратегически специфични цели, а именно:




  • Насърчаване на устойчивото икономическо развитие на трансграничния район;

  • Подобряване на цялостното социално развитие и насърчаване сближаването между хората и общностите в трансграничния район;

  • Подобряване качеството на живота чрез ефективно използване и опазване на общите природни ресурси, културните и историческите ценности.

Трите специфични цели на Програмата предвиждат въздействие в определени насоки, които са свързани с възможностите за развитие на граничния регион:


Социално въздействие:


  • Повишаване стандарта на живот

Програмата предвижда да подобри стандарта на живот на хората чрез предоставяне на възможности за по-широко участие в икономически и социални дейности и да доведе до разкриване на възможности за съществено повишаване на заетостта.


Икономическо въздействие:


  • Принос към местната икономика

  • Поощряване на инвестициите за подобряване на инфраструктурата

Програмата ще съдейства за изпълнението на проекти, които да генерират приход за икономиката в трансграничния район и могат да насърчават инвестиции, необходими за финансиране на растежа в приоритетните сектори в полза на местните общности. Програмата ще насърчава проекти, които използват близостта на по-големите градове като стимул за икономическото развитие на целия регион и които ще отговарят на нуждите на местното население. Програмата ще създаде предпоставки за нарастване на инвестициите в подобряване на инфраструктурата.

- -

Приоритети
Приоритетна ос 1: Устойчиво социално и икономическо развитие
Сфера на интервенция 1.1: Подобряване на социалното развитие и връзките за социално сближаване


  1. Развитие на човешките ресурси в контекста на достигане на целите на новата Лисабонска стратегия – подкрепа на концепцията за обучение през целия живот чрез редица съвместни трансгранични инициативи и връзки; провеждане на съвместни обучения; дейности, насочени към подобряване на уменията на уязвимите социални групи от населението подготвяйки ги към изизскванияата на пазара; трансфер на ноу-хау; установяване и развитие на връзки между съответните институции, и т.н;




  • Проекти от типа “хора за хора”: дейности по създаване на връзки между местните организации и институции чрез прилагане на съвместно обучение, институционално изграждане на местните и регионални власти,укрепване на образователните институции, НПО и др.; организиране на съвместни трансгранични дейности насочени към засилване на социалните и културни връзки, включително дейности по разпространение на добри практики в по-слабо развитите области на трансграничния регион;


Сфера на интервенция 1.2: Повишаване на икономическата конкурентно-способност


  1. Схеми за подпомагане на трансграничните бизнес инициативи, икономическите контакти и предприемачеството чрез подобряване на условията и възможностите за коопериране и сътрудничество в региона; Подобни дейности включват търсене на партньори, бизнес консултации и обучение, информираност на обществото за развитие на условията на пазара от двете страни на границата, създаване на възможности за изграждане на клъстери и т.н.;

  2. Развитие и разнообразяване на трансграничния туризъм и инициативите по опазване на културното, природното и историческото наследство с цел превръщане на региона в уникална и привлекателна дестинация.

- -
Сфера на интервенция 1.3: Подпомагане в сферата на инфраструктурата целящо подобряване на икономическия потенциал на региона




  1. Инвестиции целящи подобряване на малко-мащабната инфраструктура;

  2. Изготвяне на съвместни проучвания и други подготвителни дейности, включително разработване на проектна документация за инвеститорски инициативи с трансгранично въздействие, финансирани от различни фондове/донори.


Приоритетна ос 2: подобряване качеството на живот
Сфера на интервенция 2.1: Опазване на околната среда, природното, културното и историческото наследство


  1. Изготвяне на съвместни проучвания и други подготвителни дейности включително подготовка на проектна документация за инвеститорски инициативи, имащи трансгранично въздействие. Специално внимание ще бъде отделено на подготовката на проекти насочени към опазване на околната среда, подготовката на населението за реагиране при бедствия и аварии, опазване на културното и историческото наследство, пред-проектна подготовка за изготвяне на проекти за пречиствателни станции и съоръжения за преработка на твърди отпадъци; трансгранично сътрудничество и дейности по управление на водите, за ранно предупреждение и намаляване на последствията при наводнения.

  2. Инвестиране в развитието на малко-мащабна инфраструктура с ясно изразен трансграничен ефект и насочена към опазване на природното, културното и историческото наследство, както и намаляване на риска от бедствия.


Сфера на интервенция 2.2: Изграждане на институционалния капацитет с цел устойчиво развитие и опазване на природните ресурси, културното и историческото наследство


  1. Разработване и осъществяване на съвместни инициативи в сферите на опазване на околната среда, опазване на културното и историческото наследство, подготовката на населението за реагиране при бедствия и аварии, повишаване информираността на обществото, както и обмен на ноу-хау в тези сфери.

- -


Приоритетна ос 3: техническа помощ
Целта на приоритетна ос 3 “Техническа помощ” е да осигури ефективно управление на програмата и информираност.
Сфера на интервенция 3.1: Цялостно администриране и оценка на програмата



  1. Подпомагане на Управляващия орган и Съвместния технически секретариат за дейности свързани с подготовка на документация, оценки и селекция на проекти, мониторинг и оценки на дейностите по програмата, контрола и финансови ревизии.

  2. Дневни и пътни разходи на български и турски участници в мероприятия по програмата (представители на всички структурни органи по програмата, както и на други индиректно свързани с изпълнението й – напр. преводачи, шофьори и др.)

  3. Административни разходи отнасящи се до Съвместния технически секретариат, в това число: оборудване, мебелировка, ремонт, наеми и консумативи по сградите и оборудването, и други.

  1. Възнаграждение на персонала на Съвместния технически секретариат (главен офис и филиал).

  2. Подпомагане на Съвместния комитет за наблюдение и други структури по наблюдение на програмата.

  1. Разходи за специализирани, средносрочни и последващи (ex-post) оценки.

  1. Подготовка на специфични проучвания и инспекции по програмата.

  2. Външни експертизи насочени към напредъка на изпълнението на програмата и процедурите по мониторинга й, информационните системи за управление и оценка на програмата както и оценките на “първо ниво” на проектите.

  3. Организиране на обучение на Управляващия орган и Съвместния технически секретариат свързани с повишаване на квалификацията, добиване на ноу-хау и опит при администриране на програмата.


Сфера на интервенция 3.2: Публичност и информираност


  1. Подготовка, превод и разпространение на информация и информационни материали за програмата, такива като: официална интернет страница на програмата, програмни документи, ръководства, бюлетини, брошури, постери и т.н., включително консумативи за подобни дейности.

- -


  1. Организиране на публични информационни форуми – конференции, семинари, дискусии, информационни кампании, кампании по търсене




  1. на партньори, обучение на бенефициентите и др., включително разходи за консумативи, за преводи, наеми, лектори, и т.н.

  1. Закупуване на рекламни материали и разходи по подготовка на публикации, радио и ТВ предавания.

Много дейности по програмата определят подобряване на качеството на живот като изключително важна цел в трансграничния регион, включвайки в това понятие опазване на околната среда, културното и историческото наследство. Постигането на програмните цели и ефективността на предвидените интервенции ще се измерва чрез специални индикатори, които трябва да бъдат приети от Съвместния комитет за наблюдение.



- -


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница