Първа общи разпоредби



страница1/6
Дата15.08.2018
Размер406.28 Kb.
#78722
  1   2   3   4   5   6
З А К О Н

ЗА ГОРИТЕ
Обнародван, ДВ, бр. 125 от 29 декември 1997 г., изм., бр. 79 от 10 юли 1998 г., бр. 133 от 11 ноември 1998 г., бр. 26 от 23 март 1999 г. (*), бр. 29 от 7 април 2000 г., бр. 78 от 26 септември 2000 г., бр. 77 от 9 август 2002 г., бр. 79 от 16 август 2002 г.

Глава първа

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Раздел I

Гори и горски фонд


Чл. 1. (1) С този закон се уреждат отношенията, свързани със собствеността и стопанисването - управлението, възпроизводството, ползването и опазването на горите в Република България.

(2) Целта на закона е съхраняването на българските гори като национално богатство - основен средообразуващ фактор, чрез възпроизводството и устойчивото им развитие и многоцелевото ползване в интерес на собствениците и обществото.



Чл. 2. (1) Гора по смисъла на този закон е земя, заета от горскодървесна растителност с площ над 1 декар.

(2) Горски фонд по смисъла на този закон е всяка територия извън строителните граници на населените места, предназначена основно за гори и обхваща гори, храсти, земи за залесяване, недървопроизводителни земи, посочени в единния кадастър.

(3) Не са горски фонд горите, създадени върху земи от поземления фонд.

Чл. 3. (1) Разпоредбите на този закон се прилагат за всички гори, както и за земите от горския фонд, независимо от тяхната собственост.

(2) (Нова - ДВ, бр. 133 от 1998 г., доп., бр. 77 от 2002 г.) Разпоредбите на този закон не се отнасят за горите и земите от горския фонд в защитените територии - изключителна държавна собственост, освен в случаите по чл. 67, ал. 3 от Закона за защитените територии.



Чл. 4. (1) Горите, съобразно техните функции, се делят на гори с основно дървопроизводителни и средообразуващи функции, защитни и рекреационни гори и гори в защитени територии.

(2) Защитните и рекреационните гори изпълняват основно водоохранни, противоерозионни, мелиоративни, рекреационни и други функции и се подразделят на:

1. водоохранни - вододайни зони, водосбори на водоеми и водни течения и райони около отделни извори;

2. противоерозионни - ерозирани горски земи; земи на урвести и каменливи терени; зоната на горната граница на гората; крайбрежните ивици на Черно море, река Дунав и големите реки; нелесопригодни горски площи, обрасли с дървесна и храстова растителност; поройни горски земи и гори, създадени по технически проекти за борба с ерозията;

3. мелиоративни - полезащитни горски пояси, гори за защита на инженерни съоръжения и гори около центровете с промишлено замърсяване;

4. рекреационни - курортни гори и местности и извънселищни горски паркове;

5. други - със семепроизводствени насаждения и градини; с горски разсадници; с географски култури; с дендрариуми; гори около паметници на културата; научноизследователски и учебно-опитни гори.

(3) Горите в защитените територии и режимът на тяхното ползване и опазване се определят със специален закон.



Чл. 5. Категоризирането и прекатегоризирането на горите се извършва от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа по предложение на Националното управление по горите след съгласуване със заинтересованите министерства, ведомства и съгласието на собствениците.

Раздел II

Собственост


Чл. 6. Правото на собственост върху горите и земите от горския фонд принадлежи на физически и юридически лица, на държавата и на общините.

Чл. 7. (1) Държавни са всички гори и земи от горския фонд, които не принадлежат на физически и юридически лица и на общините.

(2) Гори - изключителна държавна собственост, са:

1. горите в защитените територии, определени със закон;

2. горите в териториите от 200-метровата ивица покрай границите на Република България, включително и островите по граничните реки;

3. горите в зоните за строга охрана на водата и водовземните съоръжения, полезащитните горски пояси, горите за защита на инженерно-технически съоръжения, семепроизводствените градини, географските култури и дендрариумите.

(3) Гори от държавния горски фонд могат да бъдат закупувани от притежатели на поименни компенсационни бонове при условия и по ред, определени с правилника за прилагането на закона.



Чл. 8. Общинска собственост са горите и земите от горския фонд, правото на собственост върху които е възстановено на общините, както и тези, придобити по реда на Закона за общинската собственост.

Чл. 9. Частна собственост са горите и земите от горския фонд, правото на собственост върху които е възстановено на физически и юридически лица, както и тези, придобити чрез правна сделка, по давност или по други придобивни способи и не представляват държавна или общинска собственост.

Чл. 10. (1) Политически партии, организации, движения и коалиции с политически цели не могат да притежават право на собственост върху гори и земи от горския фонд.

(2) Чужди държави, чужди граждани и чуждестранни юридически лица не могат да притежават право на собственост върху гори и земи от горския фонд.

(3) Чужди граждани могат да придобиват гори и земи от горския фонд само при наследяване по закон. Те са длъжни в тригодишен срок от откриване на наследството да го прехвърлят на лицата по чл. 6.

(4) След изтичане на срока по ал. 3 държавата придобива горите и земите от горския фонд по цени, определени с наредба на Министерския съвет.



Чл. 11. Собствениците на гори и земи от горския фонд трябва да упражняват правото си на собственост върху тях по начин, който не влошава състоянието им и не причинява вреда на други собственици на гори и земи от горския фонд или на обществото.

Раздел III

Промени в горския фонд


Чл. 12. Промените в горския фонд представляват включване, изключване и предоставяне на гори и земи от горския фонд.

Чл. 13. Включването в горския фонд на негодни за земеделско ползване или слабо продуктивни земи се извършва по реда на Закона за опазване на земеделските земи.

Чл. 14. (1) Гори и земи от горския фонд се изключват при промяна на предназначението им.

(2) Изключването на гори и земи от държавния горски фонд с площ, по-голяма от 100 декара, се извършва от Министерския съвет по предложение на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа, а до 100 декара - от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа по предложение на ръководителя на Националното управление по горите.

(3) Изключването на гори и земи от горския фонд - собственост на физически и юридически лица и на общини, за важни държавни или общински нужди, се извършва от Министерския съвет по предложение на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа.

(4) Изключването на гори и земи от горския фонд по ал. 1-3 се извършва при условия и по ред, определени с правилника за прилагането на закона.

(5) Собственикът запазва правото си на собственост върху дървесината от изключените площи.

Чл. 15. (1) Собствениците на гори не могат да променят предназначението им, освен в случаите на чл. 14.

(2) Гори, правото на собственост върху които е възстановено на основание чл. 10, ал. 5 от Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи, могат да бъдат включени в горския фонд по желание на техните собственици.



Чл. 16. (1) Предоставянето на право на ползване за нестопански цели върху площи от държавния горски фонд с размер, по-голям от 100 декара, на министерства, ведомства и други юридически лица се извършва от Министерския съвет по предложение на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа, а до 100 декара - от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа по предложение на ръководителя на Националното управление по горите. Правото на ползване върху площи от държавния горски фонд се учредява за срок не по-дълъг от 10 години. При необходимост срокът може да бъде продължен.

(2) Безвъзмездно право на ползване по ал. 1 може да се учреди с разпореждане на Министерския съвет по предложение на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа само за обекти, непосредствено свързани с националната сигурност и с отбраната на страната, или за други особено важни държавни нужди.

(3) Безвъзмездно право на ползване върху гори и земи от държавния горски фонд се предоставя с разрешение на Министерския съвет по предложение на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа на научни институти и висши училища, чиято научна и образователна дейност е свързана с горите, както и за осъществяване на такава дейност в тях.

(4) Общините могат да предоставят правото на ползване по ал. 1 върху площи от общинския горски фонд с решение на общинския съвет.

(5) Правото на ползване по ал. 1-4 се предоставя при условия и по ред, определени с правилника за прилагането на закона.

(6) Собственикът запазва правото си на собственост върху дървесината от предоставените площи, доколкото в акта за учредяване на правото на ползване не е постановено друго.



Чл. 17. (1) Не се допуска намаляване на лесистостта на територията на страната под 30 на сто.

(2) Не се допуска намаляване на съществуващата лесистост на територията на общините от датата на влизането на закона в сила.



Чл. 18. Размерът на предоставените за ползване площи от горския фонд по чл. 16 не може да надвишава 2 на сто, а общо изключените по чл. 14 и предоставените по чл. 16 площи - 5 на сто от залесената площ на страната към датата на влизането на закона в сила.

Чл. 19. (1) За изключените по чл. 14, ал. 2 и предоставените за ползване по чл. 16, ал. 1 площи от държавния горски фонд се заплащат такси в размер, определен с тарифа на Министерския съвет.

(2) Сумите по ал. 1 се превеждат в Националния фонд "Българска гора".

(3) Таксите за изключени по чл. 14, ал. 3 и предоставени по чл. 16, ал. 4 площи от общинския горския фонд са в размер, определен от общинските съвети, но не по-малък от определените от Министерския съвет за държавния горски фонд. Таксите се внасят в съответните общински фондове "Българска гора".

(4) Изключените и предоставени за ползване гори се заемат, след като бъдат изплатени таксите по ал. 1 и 3.


Глава втора

ОРГАНИЗАЦИЯ НА ГОРСКИЯ ФОНД


Каталог: docs files
docs files -> Наредба №4 от 14 август 2003 г за проектиране, изграждане и експлоатация на електрически уредби в сгради
docs files -> Дв бр. 37 от 22 Април 2003г., попр дв б
docs files -> Наредба №8 от 28 декември 2004 Г. За мълниезащитата на сгради, външни съоръжения и открити пространства
docs files -> Евгения вълкова началник на рио
docs files -> З а к о н за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд
docs files -> Механизъм за противодействие на училищния тормоз между децата и учениците в училище
docs files -> Министерство на образованието, младежта и науката регионален инспекторат по образованието, софия-град


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница