Психиатърът д-р Кимон Ганев, внук на първия премиер от оф: 9 септември спря еволюцията на обществото ни От кирил борисов



Дата05.03.2018
Размер341.31 Kb.
#61602
09 септември 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Психиатърът д-р Кимон Ганев, внук на първия премиер от ОФ:
9 септември спря еволюцията на обществото ни
От КИРИЛ БОРИСОВ

- Дядо Ви Кимон Георгиев е дългогодишен държав­ник преди и след 9 септем­ври 1944 г. Кой е най-ярки­ят Ви спомен за него?

- Дядо ми (бях на 10 години, когато почина) беше сдържан човек, към когото хората изпи­тваха респект. Вкъщи неговата дума (и дори поглед) тежеше. Мисля, че заради това си спом­ням как един ден-с поредица от дивотии, които правих - успях да го ядосам много, така че хук­на да ме гони около масата. Всъщност това беше единстве­ният път, когато съм го виждал вън от себе си. Изглежда, тога­ва това ми даде усещане за по-голяма значимост, щом съм ус­пял да направя нещо, което ни­кой друг не бях виждал да по­стига.

- Той става министър-председател след 9-и. Как­во знаете от него и Вашите родители за събитията око­ло този ден, което досега не е попадало в публичното пространство?

- Тук нямам какво интересно да кажа - мисля, че почти всич­ко, което знам, по един или друг начин е било в публичното про­странство. По-скоро бих споме­нал, че като дете и юноша вина­ги съм усещал, че говоренето за времето около 9 септември е трудно. Например много по-лесно беше на дядо да разказва за участието си в Първата световна война, загубата на окото си и други страхотии, които силно ме впечатляваха тогава, откол­кото да се коментира случилата се промяна около 9 септември 1944 г.

- Как оценявате неговия принос за смяната на власт­та тогава?

- По-добре е да оставим исто­риците да изясняват ролята му в събитията от този период. Струва ми се, че има още много какво да се направи, за да се видят тогавашните събития в тяхната дълбочина, без да се заслепяваме от пристрастията и травмите, свързани с тях.

- Какво е за Вас 9 септем­ври ?

- Това е началото на внезапно спиране на еволюцията на об­ществото ни в икономически, културен и политически аспект с последвала подмяна на основ­ни ценности и ориентири за развитие - както индивидуал­но, така и национално.

- Утопия ли е социализмът и кои са факторите, които доведоха до краха на тази система?

- Не съм аз, на когото се пола­га да дава такива оценки. Лич­ното ми преживяване на

социализма е като период на ограничения, полуистини и страх, гарнирани с подвеждащото усещане за относително удоб­ство и сигурност. Акцентът, по­ставян върху колективното и върху единствено правилните позиции, е в дълбок разрив с убеждението ми, че развитието се основава на индивидуалност и лични избори.

- Разкажете случка, кога­то името на дядо Ви е пома­гало или пречило в живота Ви?

- Да нося името на дядо ми,

често ме е карало да се питам какво отношение получавам -към мен самия или към извест­ния ми дядо. Случвало се е хора да се отнасят със симпатия оче­видно заради него или пък да ми завиждат, защото смятат, че животът ми - по един или друг начин, е по-лесен.

- Какви са били отноше­нията им с Георги Дими­тров, който го сменя на по­ста министър-председател? А с Тодор Живков?

- От близките ми съм чувал, че с Георги Димитров са обсъжда­ли важни политически въпро­си, но повече не знам. Мисля, че отношенията му с Тодор Жив­ков са съвсем ограничени.

- Много от наследниците на висши кадри на БКП на­правиха завидни полити­чески и бизнес кариери. Познавате ли се лично с Бо­рис Велчев, Сергей Стани-шев и други политици или мастити бизнесмени, които са наследници на държав­ници отпреди 10 ноември, и какви са отношенията ви?

- Не, пътищата ми не са се засичали с никого от тях.

- Защо и как решихте да се посветите на медицината и в частност психиатрията, а не да градите политическа или бизнес кариера?

- Първоначално исках да се занимавам с биология, но пора­ди несигурността на възможно­стите за реализация в тази област кандидатствах медици-

на с идеята, че мога и да работя биология. В хода на следването си започнах да се интересувам от емоционалния живот на чо­века, започнах да посещавам кръжока по психиатрия и ...

- Внукът на Кимон Геор­гиев е работил в психиа­тричната болница в Карлу­ково! Какво си спомняте от този период и работата си там?

- Тогава бях много доволен, че на разпределението след за­вършването получих възможността да започна работа по специалността, която исках. В психиатричната болница Карлуково бях само четири месеца. Посрещнат бях много добре там и правих първите си стъп­ки с помощта на колегите ми.

- Държавата полага ли до­статъчно грижи за психич­но болните у нас и какво трябва да се направи в тази насока?

- Краткият отговор е не. Би било арогантно в такова интер­вю да се опитам да дам отговори на много сложните проблеми в областта на психичното здраве.

- Кои са факторите, които най-силно влияят за отключване на психически проблеми у българина днес?

- Мисля, че в днешно време се случват бързи промени, които водят до несигурност

около редица житейски ориентири - семейни, социални, ценностни.

Това ни поставя пред се­риозни изпитания, когато правим избори - все по-малко можем да се позовем на пред­ишни образци на поведение и като че ли имаме все повече възможности. Последното из­глежда, че не е лошо само по себе си, но също носи много стрес и напрежение.

- Наблюдава ли се тен­денция в България хората да осъзнават психически­те си проблеми и да търсят по-често помощта на спе­циалисти?

- От моя опит - да. Има така­ва отчетлива тенденция през последните 10-15 години. Ос­вен това хората са по-склонни да търсят помощ за все по-раз­нообразни проблеми и въпро­си, свързани с живеенето и от­ношенията между хората.

- Всеки лекар има "лю­бим пациент" в кариерата си или поне такъв, чиято съдба го е заинтригувала силно. Бихте ли разказали за подобен ваш случай, без споменаването на имена и подробности за него?

- Няма как да отговоря точ­но, защото това в една или друга степен би разкрило част от нещата, които съм научил в условията на професионална тайна. Иначе искам да кажа, че когато работим с хора и сме отворени към случващото се помежду ни, можем да научим много за себе си.


Психиатърът д-р Кимон Ганев е роден през 1959 г. Внук е на бившия министьр-председател Кимон Георгиев. Кръстен е на дядо си. За разли­ка от повечето наследници на държавниците от миналото, той не се насочва към политиката и бизнеса. Отдава се на медицината. Днес приема пациенти в центъра за психотерапия "Динамика" след дълъг научен и практически стаж в най-пре­стижните клиники и университети у нас. Призна­ва, че бяга от медийни изяви, но все пак се съ­гласява да отговори на въпросите на "168 часа", които са свързани с дядо му, 9 септември и про­фесионалната му реализация.

"Не знам дали студентите ми са наясно кой е Кимон Георгиев. Преподавам психопатология и терапевтични умения. Не мога да го сравня с по­литик от настоящето, защото не е уместно - ут­очнява д-р Ганев. - Не съм се изкушавал от поли­тическа кариера, никога не съм членувал в пар­тия, но на избори гласувам."

След като завършва медицина, Кимон Ганев започва работа като лекар в психиатричната болница в Карлуково. По-късно става аспирант в Медицинска академия и продължава да работи в Първа психиатрична клиника. През 1989 защи­щава дисертация за степента кандидат на меди­цинските науки. Работи като научен специалист към Програмата за комплексно изследване на човека и неговия мозък до 1990 година.

"Във всички социални групи има хора с пси­хични проблеми" - лаконичен е д-р Ганев на въ­проса дали вижда политици с психични проблеми от позицията си на професионалист в тази област. Признава, че се е случвало да контакту­ва с водещи политици и висши държавни чинов­ници, но никога не се е блазнил от тази кариера. Работи като психиатър, преподавател и е бил из­пълнител и координатор на големи международ­ни проекти в областта на психиатрията. Носител е на наградата на Дунавската психиатрична асо­циация за научна статия. Освен това е преводач



научен редактор на няколко книги в областта психиатрията и психологичната медицина.
Кой е Кимон Георгиев

На 8 срещу 9 септември 1944 година правителството на Константин Муравиев е свалено и на власт идва Отечественият фронт, начело с Кимон Георгиев. Събитията тогава са определяни през годините като народно въстание, социалистическа ; революция и военен преврат. Рано сутринта на историческата дата новият министьр-председател Кимон Георгиев казва по радиото: "С пълно съзнание, че е верен и пълен изразител на народната воля, Отечественият фронт поема в тия съдбоносни часове и тежки ус­ловия управлението на страна­та, за да я спаси от гибел."

67 години по-късно 9 септем­ври не се празнува като нацио­нален празник. За сметка на то­ва българите почиват на 6 съ­щия месец - Ден на съединение­то. Кимон Георгиев, човекът, който поема кормилото на дър­жавата, е изместен от съзнание­то на хората. Днес те знаят мно­го по-малко за него, отколкото за вожда Георги Димитров, кой­то го наследява на поста, и ес­тествено - Тодор Живков, чиято 100-годишнина е шумно прокламирана напоследък. Той е абсо­лютен рекордьор по заемане на министерски постове в различни ведомства преди и след 9 сеп­тември. Кимон Георгиев е роден през 1882 година в Пазарджик. Завършва военното училище в София през 1902 г. Участва в Балканските войни като коман­дир на рота и в Първата светов­на война като командир на дру­жина. През 1916 губи окото си на фронта. На два пъти е минис­тьр-председател на България -от 19 май 1934 до януари 1935, както и след 9 септември 1944 до ноември 1946 година. На по­ста го наследява Георги Дими­тров. Въпреки това Кимон Геор­гиев остава в Министерския съ­вет като вицепремиер и минис­тър в правителствата на Вожда, Васил Коларов, Антон Югов и Вълко Червенков. Умира през 1969 година. Има две дъщери -Мария и Корнелия. Първата се ; омъжва за дългогодишния депутат и доскоро омбудсман Гиньо Ганев. От брака им се раждат двама синове - Кимон, който е кръстен на дядо си, и Ивайло.


Все по-консервативни прогнози за световната икономика
Очакванията за растежа на глобалната икономика през следващите месеци стават все по-консервативни. Прогнозите, че той ще се забави, се увеличават, както и опасенията, че ще се стигне до нова рецесия в някои от големите световни икономики.

Това носи риск и за страните от Централна и Източна Европа.

Днес Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), в която членуват 34-те най-развити държави, понижи прогнозата си за растеж в някои от тях. Според нея 7-те водещи икономики ще отчетат среден ръст от 0.1% до края на годината, а досега очакванията й бяха за 0.5%.

Отчита се забавяне във всички страни - членки на организацията. Въпреки рисковете пред глобалната икономика обаче ОИСР не предвижда срив, сравним с този от 2008 - 2009 г.

Днес излязоха данни за потреблението в някои страни от Централна и Източна Европа. В Чехия и Унгария то продължава да се понижава, същото се случва и в България. Някои компании вече отчитат и забавяне на износа, който е насочен основно към държавите от ЕС.

Данните подкрепят очакванията на анализатори, че икономиките в региона се забавят, коментира агенция "Ройтерс". В Централна Европа сериозен негативен фактор е и поскъпването на швейцарския франк, тъй като много от кредитите са в тази валута.

В България домакинствата също продължават да ограничават потреблението на всички стоки с изключение на лекарствата и козметиката, показаха данните на националната статистика. От тях се вижда, че се харчи само за най-необходимите стоки и се отлагат по-големите покупки.

През юли най-сериозен спад има при потреблението на битова техника и мебели, надолу върви и търговията с облекла и обувки.

Купувани са и по-малко компютри и телефони. През последните четири месеца (март - юни) потреблението на електроника се увеличаваше. Въпреки сезона на отпуските и пътуванията хората са купували и по-малко горива. С най-малко се е свило потреблението на храни, напитки и цигари.


Потреблението в България продължава да се свива
Българските домакинства са ограничили потреблението на всички стоки с изключение на лекарствата и козметиката, а индустриалните компании продължават да отчитат ръст на продукцията си, въпреки че темповете се забавят.

Това показват данните за търговията на дребно и индустриалното производство към края на юли, които Националният статистически институт публикува днес.

След като вече няколко тримесечия индустриалният сектор движи възстановяването на икономиката, продажбите на дребно са барометърът за нагласите на потребителите да харчат, вместо да спестяват и за съживяване на вътрешния пазар.

Точно това според експертите е нужно за ускореното възстановяване на икономиката, но според повечето прогнози изгледите това да се случи до края на годината не са големи заради продължаващата несигурност, особено на пазара на труда.

Както и в предишните месеци, на годишна база най-сериозен спад има на пазара на битовата техника и мебелите – с 8.2%. Последното статистическо изследване на домакинските бюджети също показа, че семействата заделят средства за обзавеждане на домовете си само в краен случай.

Надолу върви и търговията с облекло и обувки. През юли хората са купували и по-малко компютри и телефони. През последните четири месеца обаче потреблението на тези стоки се увеличаваше.

Въпреки сезона на отпуските и пътуванията хората са купували по-малко горива. С най-малко се е свило потреблението на храни, напитки и цигари. От данните се вижда, че домакинствата харчат само за най-необходимите стоки и отлагат по-големите покупки. Като цяло оборотът в търговията на дребно през юли е бил с 2.8% по-нисък спрямо година по-рано. Макар и с по-малко потреблението е спаднало и на месечна база.

Спрямо юни статистиката отчита минимален ръст от 0.5% в търговията на дребно с храни, напитки и цигари. Спад на месечна база има в продажбите на компютри и телефони – с 2.0%, битова техника и мебели – с 1.4%. Намаляват и обемите на дистанционната търговия чрез поръчки по интернет, пощата и телефона.

И докато данните за потреблението продължават да разочароват, производството на индустриалния сектор расте и през юли, макар с по-малки темпове. Спрямо миналия юли нарастването е 6.2%, а на месечна база има повишение от 1.5%.

На най-голям интерес и производство продължават да се радват компаниите от металургичния сектор, химическата промишленост и енергийните дружества, при които растежът на годишна база традиционно е двуцифрен.

Водещи обаче са технологичните компании и производителите на хартия и картон, при които нарастването е съответно с 29.1% и 18.7%. За сметка на това с понижена активност са фирмите от текстилния бранш, производителите на ремаркета и компаниите от хранително-вкусовата промишленост.


Родители искат касата да поема импланти на децата с увреден слух
Родители настояват държавата да финанси­ра поддръжката на кохлеарните импланти на децата с увреден слух. Системата се състои от две части, като едната се имплан­тира в главата на детето, а другата се поставя отвън, в ухото му, обясниха те на пресконференция вчера. Здравната каса финан­сира операцията, системата и поддръжка­та й, докато изтече 3-годишният гаранционен срок, което се равнява на 36 хил. лв. След този срок обаче поддръжката остава за сметка на родителите, като подмяната на външната част - речеви­ят процесор, е скъпа -над 21 хил. лв. Проце­сорът работи с три батерии, които се сменят на всеки три дни. Тях също ги плащат родителите. Според тях процесорът трябва да се сменя на всеки 5-6 год., тъй като той се амортизира и чупи, а освен това през такъв период фирмите пускат на пазара нови проце­сори и спират произ­водството на резервни части за старите модели. Малчуганите с кохлеарни импланти у нас са около 400.

От Центъра за защита правата в здравеопазва­нето, към който са се обърнали родителите на децата с увреден слух, настояват за спешна среща с министъра на здравеопазването Стефан Константинов за решаване на проблема.




Компютър ще следи докторите
Диана Тенчева

За електронно здравеопазване се говори повече от 10 години. А опити да се изгради интегрирана информационна система на здравната каса се правят още от далечната 1999 г.

Към момента единен софтуер в отрасъла няма. Касата разполага с някакви изградени модули, но повечето от тях не функционират и не са във връзка с останалите. Министерството на здравеопазването (МЗ) работи с наличните електронни регистри, но и те са самостоятелно съществуващи.

Сигурно много българи няма да повярват (докато не стане факт), но след 2 години, или през есента на 2013 г., всеки от нас трябва да има електронно здравно досие. Част от него ще са електронният картон на болния, електронни рецепти и болнични листове. Двугодишният срок не е дълъг, защото в ЕС изграждането на подобни софтуери изисква 5 години, обясниха от МЗ. За създаването на е-здравно досие Европа ни даде 9,7 млн. лв. Те идват по оперативната програма “Човешки ресурси”, които чрез договор бяха прехвърлени от социалното към здравното министерство. До 2013-а българинът може да разчита на полезни е-регистри, за които пишем по-долу.

Регистърът за ин витро процедурите, финансирани от държавния фонд, и сайтът към него вече функционират. Работи информационната система за одобрените за лечение деца в чужбина, а предстои изграждане на регистър за ражданията и друг за възрастните българи, които ще се лекуват зад граница с пари от здравното министерство. Това съобщиха за “Труд” оттам. Ето каква полза ще има от готовите и изграждащите се регистри със средства на МЗ:

- Сайтът на държавния Фонд за асистирана репродукция позволява чрез входящия номер на подадената молба за помощ от кандидат-майката тя да научи какъв е статусът на заявлението. Т.е. жената може да разбере дали документите й са разгледани. Ако вече са одобрени, справката посочва на коя дата през идния месец българката да се яви във фонда, за да получи заповедта си за финансиране на оплодителните процедури. “След това остава жената единствено да отиде в клиниката, която си е избрала за извършване на ин витрото”, обясни д-р Николай Лалев, шеф на фонда. На него и колегите му пък помага регистър, в който се записват всички оплодителни дейности и родените бебета. “След осигуряването на електронна справка чрез входящ номер на документите жените вече са по-спокойни”, категоричен бе д-р Лалев.

- До края на годината ще заработи регистър на ражданията. Той ще дава информация за всяко дошло на бял свят българче в реално време. В него ще бъдат включени всички АГ лечебни заведения. Така ще се следи дали раждането е било успешно, дали е било естествено или чрез секцио, има ли усложнения, дали зачеването е било ин витро или не.

Ако се стига до неблагоприятен изход, много по-лесно ще се научат какви са били причините за това и дали медиците са реагирали адекватно. Т.е. няма да може да се прикриват случаи като “Горна Оряховица” например. Достъпът до системата ще е чрез електронен подпис, а възможност да влизат в нея ще имат само определени потребители - представителите на болници и на МЗ.

- Регистърът по инвазивна кардиология ще е готов идния месец. Чрез него всяка безкръвна диагностична и лечебна процедура ще се отразява в реално време и ще има пряк контрол в този сектор. Регистърът ще съдържа данни за всяко едно лечебно заведение, което се занимава с инвазивна кардиология, а информацията за процедурите се дава от обучен лекар. Той ще носи и персонална отговорност за достоверността й. Достъпът до системата пак се извършва само чрез електронен подпис, и то на определени представители на лечебните заведения и от МЗ. Регистърът се разработва съвместно с Дружеството на кардиолозите в България, финансирането му също е съвместно.
Ще получаваме ТЕЛК с една седмица по-рано
Нов ТЕЛК регистър, който трябва да е готов до края на следващата година, ще съкращава срока за освидетелстване на болните българи поне с една седмица. Това съобщи пред “Труд” Благой Миров, началник на отдел “Електронно здравеопазване” в здравното министерство.

В момента по закон всеки човек с нарушена работоспособност трябва да получи утвърждаващите това документи в 3-месечен срок.

“Регистър ще показва как се придвижват документите през различните звена и ще подпомага процеса, защото по-бързо лекари и служители ще вземат решения”, обясни Миров. А пациентът онлайн ще може да проверява докъде е стигнало разглеждането на документите му.

Регистърът ще се изгради по европроект на стойност 798 000 лв. Според клаузите му е предвидено 360 лекари и 250 немедицински лица от системата на медицинската експертиза да се обучат как да работят с новия регистър. А той ще свърже всички структури на ТЕЛК, НЕЛК и РКМЕ (регионална картотека на медицинските експертизи). По този начин доктори и чиновници ще могат да обменят данни по електронен път и да стигат по-бързо да изготвянето на освидетелстването. Със сигурност ще се засили и контролът, смятат в здравното министерство.

Електронната система предвижда да има връзка и с други заинтересовани институции като НОИ, здравната каса, социалното министерство.

За съжаление регистърът няма да реши проблема с недостига на кадри за извършване на медицинската експертиза. Тъй като възнагражденията на специалистите, които се занимават с освидетелстването, са много ниски, малцина се наемат да вършат работата.

Предпочитат да отидат да преглеждат пациенти на кешов прием. Голям проблем има с очните ТЕЛК. Защото офталмолозите, които издават документите за загуба на зрението, се броят на пръсти.
До часове ще научаваме за епидемиите
Електронните регистри, които изгражда здравното министерство, в много посоки ще облекчат работата на болниците, лабораториите и други здравни звена. Например за възникването на епидемии ще става ясно още на другия ден или по-точно само няколко часа по-късно.

Ще имаме точна представа в реално време за динамичното разпределение на ресурсите. Имам предвид регулативните стандарти, популярни сред пациентите като направления за изследване. Онлайн системата ще показва къде в страната има нужда от повече талони и откъде могат да се вземат недостигащите, защото в съответните региони е по-малък броят на нуждаещи се българи. По този начин раздаването на направленията ще се оптимизира и няма да се налага да се чака до следващия месец.

Новите софтуери ще помагат по-бързо да се поставят диагнози и да се назначи лечение, защото ще са ясни данните от предходни терапии и заболявания.

Когато заработи е-здравното досие, много организации и най-вече парламентът ще решат как да се регламентира достъпът до него. Но задължително пациентът ще разбира кой лекар какви прегледи, изследвания или медикаменти е вписал в електронния му картон. Така е и в цяла Европа. Там ако човекът “Х ”заяви, че не иска тези или онези данни да стават публично достояние, те ще са недостъпни. Такъв пример е, ако пациентът е носител на ХИВ вируса.


Система ще пази от бракуване на кръв
С европейска субсидия на стойност 550 000 лв. Министерството на здравеопазването ще изгради Национална система по трансфузионна хематология. Тя ще свърже Републиканския кръвен център с четирите регионални, с 23-те отделения по трансфузионна хематология и всичките 38 лаборатории към многопрофилните болници. В реално време в софтуера ще постъпва информация за наличните дарители и колко кръв са дали. Това ще даде възможност да се намали до минимум бракуването на спасителната течност, както и рискът от инфектирането й, обясниха експерти.

301 литра дарена кръв бяха изхвърлени м. г. заради изтекъл срок на годност. Това показа докладът за дейността на кръвните ни центрове през 2010-а, който неотдавна бе представен в парламента. Тогава експерти предложиха болниците да плащат солени суми, ако изхвърлят спасителната течност.


С писмо ще ни канят на профилактика
Диана ТЕНЧЕВА

С европейски пари догодина ще заработи система, която ще подпомага ранното откриване на ракови заболявания. Проектът се нарича “Спри и се прегледай” и в него ще участват всички лечебни заведения, които приемат пациенти със страшната диагноза и от рисковите групи.

Проектът предвижда да започнат масови прегледи на застрашените групи от заболяванията рак на гърдата, на дебелото черво и на шийката на матката. Целта на здравното министерство е през изследванията да минат всички българи от съответната възрастова група в риск. А къде и кога да се прегледат тези българи, ще става ясно от писма, които ще пращат координаторите на програмата.

Проектът е изключително важен, защото само през 2009 г. 33 246 българи са научили, че са били застигнати от рака. Толкова са били новооткритите злокачествени образувания. А преди близо 30 години - през 1980 г., техният брой е бил значително по-малък - 20 620 души. Според здравната статистика всяка година новите пациенти с рак се увеличават с близо 2000 българи.

С финансиране от ЕС ще бъде изграден и регистър по акредитацията на лечебните заведения и обучението на медицинския персонал.
И медицинските изделия в публичен регистър
Публичен регистър на медицинските изделия ще бъде поместен на сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата. Той ще бъде изграден догодина с финансиране от ЕС, което възлиза на 150 000 лв. Във важния списък ще се отбелязват всички медицински изделия, плащани с пари от здравната каса или от републиканския бюджет, и техните цени. “Целта на проекта е да се повиши обществената информираност и да се подпомогне контролът при изразходването на средствата за медицински изделия”, заявиха специалисти от Министерството на здравеопазването. Според тях нововъведението ще доведе до прозрачност и ще се избягват злоупотреби при плащането на консумативите с обществени средства.

В момента на пазара на протезите, изкуствените стави и титаниевите пирони цари пълна анархия. Едно и също изделие може да се купи на цена с разлика дори от 3000 лв. Защото всяка фирма, чийто офис понякога е и най-обикновен гараж, си поставя каквито иска цени. Според промени в закона за медицинските изделия, които готви МЗ, болниците ще правят търгове за тези консумативи и се очаква цените им да паднат в пъти заради поръчките на големи количества.




Дянков брои обещанията на Борисов

Премиерът агитира в аванс 4-годишни момиченца
Николай СПАСОВ

Вицепремиерът Симеон Дянков отбелязва в тефтер всички обещания на Бойко Борисов и бди за тяхното изпълнение, обясни пред журналисти самият правителствен шеф в Пловдив.

„Това, което сме поели като ангажимент, го изпълняваме и много стриктно отмятаме всяко едно свое обещание - вторият линеен ускорител в болница „Св. Георги" е едно от тях. Неслучайно с мен почти винаги е финансовият министър Симеон Дянков, защото той пише в тефтера това, което сме обещали, и следи то да бъде дадено. И си водим наш много добър отчет", каза Борисов.

На излизане от бункера на Клиниката по лъчева терапия министър-председателят се спря да размени няколко думи с4-5-годишна красавица, която пощипна нежно по бузката. След това се измайтапи с вицето си Симеон Дянков: „Отсега трябва да се събират фенки за по-по-следващите президентски избори."

Да има по-малко раково-болни българи, пожела Борисов на церемонията при откриването на линейния ускорител. Премиерът и Дянков пристигнаха под тепетата с правителствения самолет от Варна, а от София дойде здравният министър д-р Стефан Константинов. „Нека Малката Богородица да ни закриля, а всички, които ще влязат тук за лечение, да ги закриля в пъти повече. При два линейни ускорителя и прекрасен Медицински университет пловдивският център става един от водещите", заяви Бойко Борисов.

По-малко от 50% от средствата за онкоболни са усвоени през първото шестмесечие на 2011 г., показал анализ на Министерството на здравеопазването.




Министър лови здрави болни

Константинов изненада доктори с проверка, обеща пари за онкоболните
Трепет обзе ръководството и персонала на многопрофилната болница за активно лечение в Пазарджик. Причината бе изненадващото посещение на здравния министър д-р Стефан Константинов в най-голямата лечебница вчера. Здравният шеф минавал наблизо и светкавично решил да се отбие в болницата. Пристигнал инкогнито, без официалности, антураж и предварителни уговорки. Основната му цел бе да разгледа в реално време как се работи тук, каза изпълнителният директор д-р Пенко Кацарски. Най-напред гостът обиколил няколко отделения, като се спрял в спешното, детското, АГ и хирургията. Направило му впечатление, че в спешното отделение се лекуват пациенти, които по правило трябва да бъдат обслужвани от личните си лекари. Той разговарял с малчуган с висока температура и го попитал къде е джипито му, а детето отговорило, че го няма. Министърът останал доволен от ремонта, който тече това лято в областната болница. Той включва саниране и строително-монтажни дейности.
След внезапната проверка в Пазарджик здравният шеф отиде в Пловдив, където съобщи, че пари за онкоболните ще има. "Анализът ни показа, че към шестмесечието бяха усвоени по-малко от 50% от средствата за онкоболните, така че до края на годината пари ще има", обясни Константинов. По думите му средствата за болни от рак са с 10 процента повече от миналата година, а цените на медикаментите не са се вдигнали глобално след децентрализиране на търговете за фирмите доставчици на лекарства. По отношение на сумите за здравна осигуровка Стефан Константинов бе категоричен, че те няма да се увеличават. Готвят се обаче други промени в Закона за здравеопазването, които касаят хоспитализирането. Според министъра лекарите не бива да бъдат задължавани да лекуват по хартия. "Ако пациентите имат нужда от лечение ден-два, те не трябва да бъдат принуждавани да лежат по-дълго в болница", обясни Константинов.
Борислав Петров



Пловдив с легло за изгаряния
Университетската болница в Пловдив скоро ще има легло за лечение на изгаряния. Това обяви здравният министър д-р Стефан Константинов. Премиерът Бойко Борисов, който също бе в болницата, дори се пошегува, че сега разбрал защо шефът на лечебницата доц. Карен Джамбазов му позволил да го бие на тенис. "Докторът и Цвети Пиронкова паднаха от мен на тенис в Банкя, но тогава не знаех, че ще иска нещо", обясни с усмивка Генерала. Вицепремиерът Симеон Дянков пък обясни, че решението за отпускането на 160 000 лева за леглото вече е одобрено от кабинета. Предстои здравното министерство да ги преведе на болницата, която ще закупи апаратурата.

По време на посещението си в Пловдив премиерът посети и най-големия в страната лъчетерапевтичен център, който се намира в болницата "Свети Георги". Там вчера бе монтиран втори линеен ускорител за лъчетерапия. По време на церемонията Борисов пожела на здравния център по-малко пациенти, макар капацитетът на новата техника да е за лечението на два пъти повече болни. С новата апаратура на ден могат да се лекуват по 140 болни. Стойността на ускорителя е 3,8 млн. лв., като 45% от тях са държавно финансиране, а останалата част са средства на лечебницата.



Ели Куманова


Премиерът откри клиника за лъчетерапия в Пловдив

Борисов: Стриктно изпълняваме всяко обещание
Ели Крумова

„Всяко едно обещание и задължение, което сме поели, го отмятаме много по-стриктно, отколкото някои си мислят. Не случайно с мен е министър Симеон Дянков, който води много добър отчет и записва в тефтера.” Това заяви премиерът Бойко Борисов, след като откри най-модерния в страната лъчетерапевтичен комплекс в пловдивската болница „Св. Георги”. В новия комплекс е монтиран съвременен линеен ускорител, който бе купен с отпусната от правителството целева субсидия от 1,728 млн. лв., припомни здравният министър д-р Стефан Константинов и подчерта, че водеща роля за пуска на новата медицинска апаратура е имал премиерът. Борисов пък припомни, че след зверската катастрофа на магистрала „Тракия” през юни Константинов пое ангажимент кабинетът да осигури 160 000 лв. за модерно легло за лечение на изгаряния. До дни парите ще бъдат преведени на Университетската болница, съобщи Бойко Борисов.

„С пуска на новия апарат Университетската болница „Свети Георги” ще лекува по 140 раковоболни на ден, което е близо два пъти повече от досегашния стандартен работен капацитет”, съобщи изп. директор на „Св. Георги” доц. д-р Карен Джамбазов. Той уточни, че в болницата е изготвена програма за лъчезащита за 7-часово натоварване на апаратите в петте работни дни на седмицата. До момента в Клиниката по лъчева терапия работеше само един линеен ускорител от същия клас, като сега вече ще се извършва 3D- анатомотопографско планиране на всички пациенти.

Новият линеен ускорител е петият за страната ни. Останалите три се намират в София и още един - отново в „Св. Георги” в Пловдив.




Спасяват бебе под половин килограм
ИЛКА КАТРЕВА

Бебе с тегло под половин килограм е доведено за лечение във варненската АГ болница, след като се е родило в 20-ата седмица от бременността на майка си. Бебето с тегло 480 грама е било транспортирано по спешност от търговищкото родилно отделение във Варна. Новината за “маломерното” бебе съобщи вчера управителят на здравното заведение д-р Радослав Минков. За живота му неонатолозите се борят вече 10 дни. До момченцето с рекордно ниско тегло в кувьози са настанени и още две деца с тегло 580 и 750 грама. В интензивното отделение на неонатологията има 16 новородени, всички в опасно за живота им състояние, а четири от новородените са на командно дишане. В отделението, където се грижат за проблемни бебета, има само десет кувьоза. Според д-р Минков болницата се нуждае спешно от допълнителни респиратори за новородени, тъй като в лечебното заведение се настаняват проблемни бебета от цяла Североизточна България. Нараства броят на ражданията на деца с тежки малформации, бременни с усложнения на бременността, а тенденцията се наблюдава от няколко години. 27 бебета са били приети по спешност от други болница във и извън областта, които са били с опасност за живота. Три от децата са починали.

.

Генетично проучване доказа

Славяни сме, но не съвсем

Родеем се най-много с италианци, гърци и унгарци
СОНЯ АНГЕЛОВА

Генетично българите са по-близко до италианците, северните гърци и дори унгарците, отколкото до останалите славяни. Това показва представително проучване на наши и италиански учени, представено вчера в София. Те изследвали митохондриалната хромозома, която се предава по женска линия и почти не се променя. Заради това по нея може да се проследи пътят на човешкия вид от самата му поява. Все пак обаче мутации има и те именно разделят днешните хора на отделни групи, наречени хаплогрупи. Според проф. Драга Тончева, която е шеф на Национален геномен център към медицински университет в София и шеф на катедра по медицинска генетика, 45 от тези групи имат определена честота на разпространение в българската популация и чрез сравнението със същите групи в другите народи се определя и нашата позиция сред тях.

Изследването се прави вече 2 години и за него са проучени над 900 кръвни проби на хора, които се определят като потомствени етнически българи. За сравнение обаче са проучени и представителите на още 41 други популации в цяла Европа.

Досега ни нямаше на генетичната карта с проучването се появихме и на нея, коментира проф. Тончева. Освен митохондриалната компонента са изследвали и Y хромозомата, която се предава по бащина линия, но резултатите все още не са обобщени.

Нашите генетични маркери се срещат на много места, както в Европа, така и в Азия. Трудно е да се каже, че всички сме дошли от едно и също място. Защото ние сме смесен народ, потвърждава проф. Тончева. Само че маркерите ни отдалечават значително например от турци и румънци. За сърбите обаче все още не са правени подобни изследвания и не може да се коментира.

Според преобладаващите компоненти българите не са от тюркски произход, те са индоевропейци и без съмнение славяни но с достатъчно добавени източни елементи. Според акад. Ангел Гълъбов историците трябва да ревизират част от теориите си понеже генетично сме доста далеч от тях. Древните българи принадлежат към т. нар. Западно евроазийска група, а не към тюркската, настоява той.

Освен това в гените ни са се намесили и траките. Именно източното влияние обаче ни изтегля встрани от големия масив славянски народи, признава и проф. Драга Тончева.

Впрочем и при останалите картината е не по-малко пъстра и изненадваща - словенците например са значително по-близко до шведите, отколкото до чехи и руснаци, а албанците по отчетените маркери са в една група с шотландците и австрийците.


Следи от първите човеци в Европа и у нас

При 8,5% от изследваните българи са открити следи на хаплогрупа Н, която ги свързва направо с хората, повторно заселили Стария континент през последния ледников период. Това твърди Сена Карачанак, която е един от основните автори на изследването. При почти толкова и дори малко повече хора са засечени и групите J и Т, които говорят за потомство на населението, обитавало земята през палеолита, или т. нар. Старокаменна епоха, която си остава най-неясната от цялата човешка история. Само в 1 от изследваните ни сънародници е открита и хаплогрупата L, която директно го свързва с първите човеци, прескочили от люлката на вида Африка и разселили се из останалите континенти.




През 2015 в ЕС

Колите ни сами ще викат линейка
ГЕОРГИ АНГЕЛОВ

Всички нови коли в Европейския съюз ще могат сами да се обаждат на Бърза помощ и други спасителни служби при тежка катастрофа. Инициативата е на Европейската комисия и трябва да стане факт през 2015 г. Брюксел ще въведе след 4 години животоспасяващата система eCall. Монтирането є ще е задължително за всички нови модели леки и лекотоварни превозни средства, които тогава ще се продават на територията на съюза. Устройствата ще са оборудвани с датчици и при тежки инциденти eCall автоматично ще набира единния европейски номер 112 за спешни повиквания. Спасителите ще получават данни и за точното местоположение на бедстващото превозно средство и посоката му на движение. Системата eCall може да бъде задействана и с натискане на бутон в автомобила. Експерти на комисията са изчислили, че разходите по инсталиране на системата eCall в нови коли са по-малки от 100 евро. Според оценките тази технология ускорява пристигането на спасителни екипи с около 40% в градските райони и с 50 % в селските. В Европа с технологията можело да бъдат спасявани стотици хора годишно, а десетки хиляди да получат по-бърза и качествена помощ.

Вчера комисията прие първата мярка по изпълнение на целта си, като официално призова всяка държава членка, включително България, да гарантира, че мобилните оператори ще обработват повикванията от eCall с приоритет и безвъзмездно. Правителствата ще трябва да накарат GSM компаниите дотогава да въведат технологии за идентифициране на повикванията от eCall, които ще бъдат пренасочвани към оборудван център за спешни повиквания. До 2015 г. аварийната система трябва да заработи в пълна степен навсякъде в ЕС, както и в Хърватия, Исландия, Норвегия и Швейцария.


Борят се за живота на бебе 480 грама

Маломерното момиченце изплакало в 20-ата седмица
ИЛКА КАТРЕВА

Бебе с тегло под половин килограм е постъпило за лечение във варненската АГ болница. То се е родило в 20-ата седмица от бременността на майка си и тежи точно 480 грама.

Новината за малкото момченце съобщи вчера управителят на здравното заведение д-р Радослав Минков. За живота му се борят неонатолозите вече десети ден.

Раждане


Недоносеното бебе първо било прието в болницата в Търговище. Медиците обаче преценили, че по-качествена помощ ще получи в морската столица и то веднага било транспортирано. „До момченцето с рекордно ниско тегло в кувьози са настанени и още две деца -едното тежи 580 гр., а другото - 750 гр: В интензивното отделение на неонатологията има 16 новородени, всички с опасност за живота. Четири от новородените са на командно дишане. В отделението, където се грижат за проблемни бебета, има само десет кувьоза", алармира д-р Минков. По думите му болницата се нуждае спешно от допълнителни респиратори за новородени, тъй като в лечебното заведение се настаняват проблемни бебета от цяла Североизточна България, .

Броят на ражданията на деца с тежки малформации и бременни с усложнения рязко е скочил, разказаха лекари. Според тях тревожната тенденция се наблюдава от няколко години. Данните сочели, че във варненската АГ болница са постъпили за тази година 27 бебета, всички с опасност за живота. Три от тях са починали. Положителното според медиците обаче е, че се раждат все повече близнаци и тризнаци, повечето от които са заченати ин витро.




Блокират ензим и не забременяваш

Методът може да стане алтернатива на хормоналните препарати
Учени от Орегонския университет откриха как да блокират специален ензим (металопротеаза), който участва в отделянето на яйцеклетката по време на овулация. Това е по-естествена алтернатива от сегашните хапчета антибебе, пише сп. „Ендокринология". Откритието може да послужи като основа за направа на ново поколение противозачатъчни. Сегашните препарати променят женската хормонална система и пречат за отделянето на яйцеклетката. Имат обаче и странични ефекти, а в някои случаи при дълга употреба може да се увеличи рискът от сърдечносъдови заболявания. Опитите на американските учени били успешни при вид маймуни, чиито детеродни органи се доближавали максимално до човешките.


Д-р Христо Хинков:
Първи сме по успели самоубийци в Европа
Виталността на българина се изражда в агресия

Изгубил е посока, вяра, надежда и любов към живота и към ближния

Най-често избира да сложи край с медикаменти
ЛЮБОМИРА НИКОЛАЕВА

- Д-р Хинков, почти не минава ден, в който да не се появи информация за българин, който се е нагълтал с хапчета, обесил се е, застрелял се е. Къде сме в класацията на Световната здравна организация, която твърди, че за последните 50 г. процентът на самоубийствата се е увеличил с 60 на сто в световен мащаб и вече на всеки 40 секунди един човек умира от собствената си ръка?

- Наистина се създава усещането, че опитите и самоубийствата и у нас зачестяват. За миналата година са поне 2770. В международната статистика сме някъде по средата, но броят е само един от поводите за загриженост.

Лошото е, че България излиза на първо място по "успешни" опити. От световната статистика се вижда, че в различните държави общият брой на случаите е от 8 до 20 пъти по-голям от тези, които са завършили фатално. Данните за България от последната година показват, че един от трима е бил толкова убеден в решението си, че не си е оставил шанс за оцеляване. Или от 3 до 7 пъти повече, отколкото в останалите страни

- Как тълкувате това сравнение?

- Няма обяснение. Теоретично причината може да е в непълни данни за опитите за самоубийство. Някаква информация на почти доброволни начала се получава от болниците, но е възможно част от случаите изобщо да не стигат до лекар. А това не прави опитите по-маловажни. С всеки от тези хора трябва да се работи професионално и загрижено. Най-малкото заради факта, че един опит рядко остава и последен.

- Имате ли и друго обяснение за многото твърдо решени сами да отнемат живота си?

- Може да се подозира, че все повече българи не желаят живота си такъв, какъвто е, и не допускат, че той ще се подобри или пък че са нужни на държавата.

Като цяло и самоубийствата, и опитите се увеличават, по-често такъв изход търсят жените.Има тенденция към „подмладяване". Това са хора на средна възраст 41 години - времето на равносметките - кой съм, какво съм направил, какво ме очаква. А по-конкретно най-възрастният българин с такава съдба е на 93 години, най-малкият - само на 8. Като цяло суицидните случаи сред малките се увеличават.

- Какво се оказва по-силно от инстинкта за живот?

- Никога проблемът не е само един. Комбинират се социални, наследствени, културни, народопсихологически, етнически фактори... Дори и географски, но в това отношение България е облагодетелствана - в умерените ширини климатът и продължителността на деня са хармонични и не тласкат допълнително към депресии и отчаяние, както при северните народи, където слънчевата светлина е по-малко.

Не е еднозначно обаче влиянието на иначе виталния, жизнеутвърждаващ ген на българина. Виталността при определени условия се изражда в агресия.

В България от години културата на адреналина ескалира.

много бързо.

- Например?

- Най-ярките й прояви са бясното шофиране, крайностите в екстремните спортове, злоупотребата с алкохол и наркотици, нарушаването на всякакви норми.

Няма канал за оттичане на лошата енергия. Често пъти тази враждебност и необузданост се насочва навътре, към личността.

Самоубийството е проява на такава автоагресия.

- Кои условия може да подействат като катализатор на само-разрушителната нагласа?

- Загубата на традиционни ценности, от една страна, и на значима национална цел, от друга. Наскоро чухме от устата на наш политик, че целта била добруването на хората. Това не може да бъде национална цел.В световен мащаб пък никой не знае накъде точно отиваме

Като се прибави и фактът, че социалистическата система инфантилизира хората, не е чудно че днес мнозина се чувстват безпомощни като деца.

- Какво изпива виталността на българина до състоянието да не си обича живота?

- Без претенции за изчерпателност може да се каже, че българинът е изгубил посока, вяра, надежда и любов към живота и към ближния. Усещането за щастие има народопсихологически характеристики, за нас може да се каже, че обективно погледнато не сме толкова зле,но се сравняваме с другите и се изживяваме като неуспели

Стоим в безтегловност между два свята - Белия, както го наричаме, и Третия, и не знаем къде сме.Причините за суицидно поведение винаги са много индивидуални. Често повод за разсъждения за безсмислието на живота може да бъде загуба на близък, усещането за безсилие от реалност, в която законът е врата в полето, дефицитът на ценности, липсата на респект към спазване на нормите, които в нормалните държави дават сигурност на отделния човек.

- Кои са най-честите мотиви човек да избере смъртта?

- На първо място са конфликтите в семейството, с малка разлика от няколко пункта ги следват психотичните причини, болестите, болките, страховете, отчайващата бедност. Понякога опитите за самоубийство са вик за помощ,

отчаян, болезнен начин човек да привлече вниманието

на околните към проблемите си. И това не е само български модел на апел за помощ.

Единственото все пак оптимистично е, че с програми за превенция този вид безсмислена смърт може да бъде ограничена рязко. Много държави от бившия соцлагер като Чехия и Словения вече отчитат успех от целенасочените мерки. Работи се по линия на училището, чрез семейството, в групи за помощ.

У нас държавата стои отчуждено от този проблем и дори не го наблюдава, дори в смисъл на отчет на случаите. Секцията за психично здраве в здравното министерство е редуцирана до минимум, а дори и най-добре написаната програма за превенция не може да работи, ако няма финансиране.

- Може би все пак сме психически стабилен народ и няма нужда да се вторачваме.

- Щеше да е прекрасно, ако беше истина. В миналото не се говореше за това по обясними причини - социалистическият болен беше най-здравият болен,

социалистическият гражданин не се самоубиваше, абсурд

Странното е, че и днес няма голяма загриженост на държавата, тя сякаш е безразлична към проблема. А всеки пети българин е изпадал в душевна криза под различни форми. Данните от клиничните психиатри показват, че депресиите категорично зачестяват, а те са признат фактор в суицидното поведение.

- Наложило се е мнението, че има цикличност и в преходните сезони случаите зачестяват, потвърждава ли се от статистиката?

Определено през есента и пролетта случаите са повече, както и в големите горещини през лятото.

- Обяснението на психиатрите:

- Следва от влошаване на състоянието на хората с психотични проблеми като биполярни разстройства, депресии и други подобни диагнози в тези сезони.

- Кои градове са на първите три места по самоубийства, има ли данни за етноса и социалното положение на хората, които правят този страшен избор?

- Логично най-голям е броят в големите градове - първа е София - 632 според информацията, с която разполагаме ние, веднага след нея - Пловдив с 259, и Варна с 222. За най-малко случаи съобщава Кюстендилска област -15, малко повече са в Смолянска -19, и Ловешка - 25.Около 75 на сто от опиталите да сложат край на живота си са българи, като 37 процента от тях за съжаление са успели. В общите данни турците са около 8 на сто, от тях починалите са 28 процента. Останалите случаи са сред роми, при които смъртността след опит за самоубийство е 4 от 100.

Най-често хората стигат до желания смъртен изход с медикаменти, после по масовост се нареждат обесването (тази смърт на въжето избират по-често мъжете,

за тях е по-типично и хвърлянето от височина), доста са и случаите на самоубийства с различни химикали, наранявания с остриета, огнестрелно оръжие, удавяне.

А що се отнася до социалния профил - теоретично суицидното поведение е по-често срещано сред по-бедните слоеве.

- Световната здравна организация изнесе в навечерието на Международния ден за превенция на самоубийствата данни, че през последните години се е променила възрастовата характеристика - вече не по-възрастните, а повече хора до 45 г. правят този избор.

- Това е една от трите водещи причини за смърт сред младите хора между 15 и 35 години. Всъщност в резултат на самоубийство умират повече хора, отколкото във войни или от насилие.И прогнозите са за непрекъснато нарастване. По мнението на специалистите България не прави изключение.
Д-р Христо Хинков е психиатър с над 30-годишен професионален опит и специализации в Япония, САЩ и няколко държави в Европа.

Работил е в най-големите психиатрични клиники у нас и в Министерството на здравеопазването.Бил е зам.-директор и на Националната здравноосигурителна каса.


Дянков овладя и НОИ
Въпреки недоволството в ГЕРБ предложението на финансовия министър в крайна сметка бе одобрено
Симеон Дянков успя да наложи личната си воля над партийната и в Националния осигурителен институт. Новият шеф на НОИ е Бисер Петков, посочен именно от Дянков. Депутатите одобриха вчера новото му назначение, въпреки че номинацията на самата ПГ на ГЕРБ бе друга. Опозицията се разбунтува срещу политизирането на институцията и предупреди, че кадруването на Дянков във властта окончателно е потвърдено. Кандидатурата на Петков бе одобрена с 91 гласа "за", трима "против" и 22 "въздържал се". Мандатът му ще е до 20 май 2013 г., когато би трябвало да приключи 4-годишният мандат на бившата управителка Христина Митрева.

Първоначално предложението за Петков бе бламирано от ПГ на ГЕРБ, но вчера депутатите вече склониха да гласуват "за". Преди ваканцията депутатите от мнозинството настояваха шеф на НОИ да стане Светлана Ангелова, зам.-председател на социалната комисия. Още в средата на юли ясно си пролича разделението в партията. Докато ПГ на ГЕРБ издигна номинацията на Ангелова, Изпълнителната комисия на партията номинира Бисер Петков. Депутатката бе принудена да си направи отвод. Тогава шефът на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев не скри гнева си и коментира, че не трябва "да се връщаме в тоталитарното време, където избираш един човек".



За нервност в редиците на гербаджиите говореше и притеснението на Цецка Цачева след гласуването на кандидатурата. Тя обяви, че Бисер Петков е избран за управител на Националната осигурителна каса, при бурната реакция в залата се поправи и обяви, че всъщност е избран ръководител на Националния здравноосигурителен институт. Цачева улучи правилното наименование чак от третия опит.С избора на Петков ГЕРБ вкарва политиката си в институцията и тя се партизира, предупреди от трибуната Хасан Адемов от ДПС. Емилия Масларова пък заяви, че се надява новият управител да не бъде сменен бързо, както си отиде предшественичката му. Христина Митрева просто не изпълняваше политически поръчки, отсече бившият социален министър. Драгомир Стойнев добави, че изборът на Петков доказва, че "финансовият министър е най-големият кадровик в страната". Той обясни, че Коалиция за България ще се въздържи при гласуването, защото Петков бе зам.-председател в Комисията по финансов надзор по време на кабинета "Станишев". Постът в НОИ бе овакантен в средата на май, когато Христина Митрева подаде оставка след натиск и критики на Борисов и Дянков. Тя бе обвинена, че не е пресметнала добре приходната част на бюджета на институцията. Така се получило разминаване с 213 млн. лв., които събирачите на осигуровки от НАП нямало как да изпълнят.
Не бих допуснал в бъдеще порочни практики, бяха първите думи пред депутатите на новия шеф на НОИ. Той обаче допълни, че не вярва в досегашната работа на института да има злоупотреби със средства. Петков даде брифинг пред журналистите и увери, че ще работи "максимално добре с целия екип на НОИ, за да изпълнява институцията по-добре отговорните си функции". Той възприемал себе си като експерт и професионалист.


Лекари източили милиони в САЩ
Десетки души в САЩ се разследват за съучастие в измами със здравни осигуровки на обща стойност около 295 милиона долара. Предявени са обвинения на 91 души, сред които лекари и медицински сестри.Министърът на правосъдието Ерик Холдър, министърът на здравеопазването и хуманитарните въпроси Катлийн Сибелиъс и помощник-директорът на ФБР Шон Хенри обявиха, че е проведена координирана операция в осем града на САЩ, извършена от специално подразделение за борба със здравноосигурителни измами.Проверките са били извършени в Маями, Хюстън, Батън руж, Лос Анджелис, Детройт, Далас, Ню Йорк и Чикаго. Около половината от обвиняемите са от Маями град, смятан от експертите за столица на САЩ по здравни измами. Там са източени почти 160 млн. долара чрез фалшиви фактури за надомни услуги и различни терапии. Според съдебни документи в повечето случаи става дума за представяне пред здравната каса на сметки за скъпи здравни процедури, които са излишни или не са били извършвани, например вливане на медикаменти за лечение на СПИН.

Net info
Британски топ лекар: Българските сестри, които не говорят английски, са опасни
Медицинските сестри от Румъния и България, които имат ограничени комуникационни способности, дори на родния си език, не говорят с лекари и пациенти, заяви проф. Уинстън пред Камарата на лордовете

Медицинските сестри във Великобритания от Източна Европа, които не могат да говорят правилно английски, излагат пациентите на опасност, предупреди британски топ лекар, цитиран от вестник "Дейли мейл" (dailymail.co.uk).

Професор Робърт Уинстън от Импириъл колидж в Лондон отбеляза пред Камарата на лордовете, че е особено обезпокоен от медицинските сестри от Румъния и България, които имат ограничени комуникационни способности, дори на родния си език.
Те са били обучавани по съвсем различен начин от британските си колеги и нямат навика да говорят с лекарите и своите пациенти, посочи лорд Уинстън.

Съгласно стриктното европейско законодателство британските власти нямат право да изпитват медицинските сестри, идващи от други страни членки на ЕС, нито за техните езикови способности, нито за професионалните им умения.

Смята се, че такива тестове биха ограничили правото на свободно движение на работната сила в Европейския съюз.
Говорителката на опозиционната Лейбъристка партия за здравеопазването баронеса Торнтън заяви, цитирана от таблоида "Сън", че правото на свободно движение на работната сила не бива да има предимство пред безопасността на пациентите.

По данни на британските медицински власти 22 060 или 10% от лекарите, които имат право да практикуват във Великобритания, са от страни от Европейското икономическо пространство.



Сред тях са 1862 доктори, които са получили професионална квалификация в Румъния, и 722 - в България.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница