Реферат по дисциплината „детето и изкуството на тема памет. Упражнения и игри за развитие на паметта изготвил: Проверил



страница1/2
Дата31.05.2023
Размер1.29 Mb.
#117934
ТипРеферат
  1   2
pamet-uprajneniya-i-igri-za-razvitie-na-pametta (1)
Свързани:
06-IST-KNU-old, D LLMSDOCS COURSES 13598 FILES 76891 1.1. ИГРАТА И ТРУДОВАТА ДЕЙНОСТ ЗА ВЪЗПИТАНИЕТО НА ДЕЦАТА В ПРЕДУЧИЛИЩНА ВЪЗРАСТ

ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ УНИВЕРСИТЕТ
СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ”

ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
РЕФЕРАТ ПО ДИСЦИПЛИНАТА „ДЕТЕТО И ИЗКУСТВОТО”
НА ТЕМА

ПАМЕТ. УПРАЖНЕНИЯ И ИГРИ ЗА РАЗВИТИЕ НА ПАМЕТТА

Изготвил: Проверил:
Велико Търново 2020

Паметта е централен психичен процес сред познавателните процеси. Паметта е форма на психично отражение на действителността, изразяваща се в запомняме, съхраняване и възпроизвеждане на опит. Съдържанието на това психично отражение, това са образи на по-рано възприети предмети и явления и свързаните с тях мисли и чувства. Тази възприета в общата психология дефиниция за същността на паметта вече подсказва, че става дума за особена форма на психичен живот на човека, без която не е възможна неговата съзнателна дейност. Без паметта всички усещания биха били интерпретирани като субективно нови и непознати.
Паметта има важно значение в живота на човека. Най- общо казано - памет - това е отражението на опита, съхранение и възпроизвеждане на това, което се е случило със субекта.
Основни процеси на паметта са запомнянето, възпроизвеждането и познаването.
Запомнянето е процес на закрепване и съхраняване в паметта на впечатленията, получени от обектите и явленията на действителността. Запомнянето може да бъде преднамерено/произволно и непреднамерено/непроизволно.
-Непреднамерено/непроизволно
За непроизволното запомняне е характерно отсъствието на специални цели за запомняне.Непроизволното запомняне протича без особени усилия. Обичайно непроизволно запомняне са обектите, като виждаме свойствата им:големина, цветове, форма, подвижност, своеобразност, яркост и т.н. Непроизволното запомняне е и това, което е свързано с емоционални преживявания, с теми или интимни чувства.Влияние върху непроизволното запомняне оказва интересът.Непроизволното запомняне са и факти, събития, яления, предмети, които са непосредствено свързани с дейността ни.Благодарение на непроизволното запомняне жизненият опит на човека постоянно се разширява, разширяват се знанията и представите, без особени волеви усилия.
-Преднамерено/произволно
Произволното запомняне се характеризира със съзнателна цел-запомня се определен материал.За достигането на тези цели човек прилага волеви усилия, съставя конкретен план и използва другите методи за продуктивно запомняне.
От всяка дейност(играене, учене, труд), обусловено от определени цели и задачи, се запомня само основата, същността, съдържанието на тази дейност.Така например учебната дейност се основава на произволно запомняне на знания и умения.
Произволното запомняне може да е механическо или логическо.
-Логическо
Логическото(осмислено) запомняне е основано на разбиране на съдържанието, главното от материалът, разкриващо смислови и логически връзки, които съществуват между отделните части.Осмислянето въздейства на образуването на характера.
За по-лесно възприемане на заучавания материал и процеса на запомняне се използват различни начини – често се използва приемането на смислови групировки от даден материал.Така материалът се разбива на части, в които се съдържа главното и същественото, и се съединяват.
-Механично запомняне
Механическото запомняне представлява често последователно заучаване на части от материала без осмисляне на връзките между частите.
Специално организираното непроизволно запомняне се нарича заучаване. То се осъществява механически или осмислено. Механическото запомняне представлява заучаване на части от материала без връзка между тях, докато осмисленото е основано на разбиране на съдържанието, на разкриване на логическите или асоциативните връзки. Осмислянето, а това значи и силата на запомнянето в голяма степен са обусловени от широтата и дълбочината на интересите, чертите на човешкия характер.
За облекчаване на разбирането и запомнянето на изучавания материал се използват редица начини, например, при четене се групира материала по смисъл. За целта с молив се подчертават най-важните места в книгата. При повторно четене се обръща особено внимание на отделените части.
Може да се работи и с лист хартия. Отначало, при четене се изяснява общото съдържание и се отделя главната идея на произведението, в това число и на параграфа в учебника. След това се правят записки, като се групират близки по тема мисли. Същността на всяка група се формулира във вид на кратко заглавие. По-нататък се установява логическата връзка между групите с помощта на цифри или стрелки. По този начин се появява планът на запомнянето. По-нататък, ако не към книгата, то към плана се обръщаме нееднократно за затвърждаване на запомненото. Както, обаче, са забелязали психолозите, успехът на заучаването зависи не толкова от количеството повторения, колкото от това, как те са разпределени във времето.
Съществуват два способа на заучаване: концентрирано, т.е. непрекъснато, и постепенно - разтегнато между няколко сеанса. Постепенното заучаване дава значително по-добър ефект и изисква почти два пъти по-малко повторения, отколкото концентрираното, тъй като знанията, затвърдени без бързане, трайно се натрупват в паметта.
Към процеса на запаметяването се отнасят и познаването и възпроизвеждането.
Познаването - това е установяване на сходства между предмета, възприеман в момента и този негов образ, който е останал в паметта преди.
За възпроизвеждането е характерно това, че то оживява в паметта, без да се опира на предмета, който го е предизвикал. Възпроизвеждането може да бъде произволно и непроизволно.
Непроизволното възпроизвеждане - това е спомен за образа, без усилия от страна на човека. Понякога причина за непроизволното възпроизвеждане може да бъде асоциацията. Например, виждайки на изложбата картина с изображение на повяхнала гора, ние си спомняме, че сме забравили да полеем цветята в къщи.
Произволното възпроизвеждане - това е съзнателно възстановяване в паметта на минали мисли, чувства, впечатления. Произволното възпроизвеждане се отличава с активност и избирателност. То протича леко или трудно в зависимост от сложността на предмета и надеждността на съхранение на образа в паметта. Възпроизвеждането, свързано с напрежение на нервната система, с волеви усилия, се нарича припомняне.
Възпроизвеждането отразява качествата на паметта. То служи като своеобразен резултат, както на начина на запомняне на предмета, така и на силата на съхраняване в паметта на неговия образ.
Понякога отложеното за известно време, например за 2-3 дни, възпроизвеждане се оказва по-пълно и ярко в сравнение с това, което се осъществява веднага след заучаването. Това явление се нарича реминисценция.
Впечатленията не се отпечатват в паметта огледално - много от тях се забравят. Забравянето може да бъде абсолютно или частично, продължително или временно. Най-добър начин против всеки негов вид е повторението. Вярна е пословицата: „Повторението е майка на знанието”.
Паметта на всеки от нас, подчинявайки се на общите закони на развитието, има свои особености. Един човек особено добре запомня формата и цвета на предмета, звука, лицето и т.н. Това е нагледно-образния тип памет. Друг, без напрежение възпроизвежда понятия, определения, формули и т.н. Това е словесно-отвлечения тип памет. Трети не забравя преживяните от него чувства. Това е емоционалния тип памет.
Типовете памет зависят от съдържанието на материала, от степента на участие на едни или други анализатори в процеса на неговото запомняне и възпроизвеждане. Различава се зрителна, слухова, двигателна и смесена (зрително-слухова, зрително- двигателна, слухово-двигателна и т.н.) памет. В последно време задълбочено са изучени такива нейни видове, като кратковременна, дълговременна и оперативна. Това подразделение е в съответствие с продължителността на затвърждаването и съхранението на материала.
Краткотрайна
- Сензорна памет. В началния период на запаметяването, който има съвсем кратка продължителност, от порядъка на няколко стотин милисекунди се запазват чисто сензорните белези на обектите. След по-малко от една секунда те се заместват от нови сигнали, но все пак за краткия интервал на сензорната памет могат да се извлекат някои характерни признаци, напр. отличителните индивидуални белези на човешкото лице.
- Първична памет. Първичната памет е краткотрайна. Тя включва запаметяването на факти, числа, думи, образи, цветове и др.за няколко секунди до няколко минути. Паметовите следи от първичната памет се извиква много лесно, но също така лесно се заместват от нова информация.
Дълговременна(Вторична памет)
Вторичната памет е дълготрайна. Тя включва натрупаната информация, която може да бъде извикана след продължителен пориод от време, напр. години. За извикването й могат да протекат няколко минути. Това продължително време е необходимо за последователна активация на различни мозъчни области, за да може да се възпроизведе временният и простанствен образ на минали събития. За консолидиране на паметовите следи в дълготрайната памет е много съществено периодичното им възпроизвеждане. За утвърдени двигателни навици дълготрайната памет е твърде стабилна и те лесно се възпроизвеждат, даже ако през продължителен период от време не са практикувани. Тя е основно хранилище (резервоар) на паметта, в което се приема, преобразува и пази за относително дълъг срок цялостният минал опит на човека- знания във вид на представи и понятия, отношения на света във вид на чувства, умения, навици, привички, необходими за решаване задачи в настоящето и бъдещето. Осигурява успешна и учебна и познавателна дейност, осмисляне на постъпващата от краткотрайната памет информация и на резултатите на вътрешния мисловен процес. Личността организира поведението си в близка,средна и далечна перспектива.
Видове дълготрайна памет:
-Вербална (декларативна) памет- памет за познание в словесна форма.
-Невербална (процедурна) памет- памет за двигателни умения. За утвърдени двигателни навици дългосрочната памет е твърде стабилна и те лесно се възпроизвеждат, даже ако през продължителен период от време не са практикувани.
-епизодична памет
-семантична памет
-свидетелска памет
-автобиографична памет
Зрителна, слухова, двигателна и смесена
В зависимост от съдържанието на запомнящият се материал,степента на участие в него има анализирането на процесите и възпроизвеждането на различни видове памет:зрителна, слухова, двигателна и смесена ( зрително-слухова, зрително-двигателна, слухово-двигателна и т.н.). Названията на тези видове памет означават,че някои запомнят по-добре зрително,други по слух и т.н.“Чистият“ вид на този вид памет се наблюдава рядко,а при всеки почти се среща смесеният тип. Индивидуалните особености на личността зависят и от спецификата на дейността на човека.Своеобразното развитие на анализаторите определят един или друг вид памет.Например,у художника, под въздействието на професията му и нуждата да запомня предмети, форми,цветове, пространството, зрителната му памет съответно е много добре развита. Музикантите например имат много добре развита слухова памет.
В процеса на формирането на личността под влиянието на условията на живота,дейностите на паметта се развиват и променят.
За успешното изпълнение на учебно-възпитателната задача педагогът трябва да знае добре способностите на паметта на своя ученик. Така ще може да развива слабите страни на паметта и да опира в учебния процес на силните страни на паметта. Педагогът,познавайки добре способностите на своя ученик,ще може да развива пълноценно и равномерно паметта му.
Под влиянието на условията на живот и дейност, формиращи личността, се развиват всички видове и типове памет.
Учителят е длъжен да познава особеностите на паметта на всеки свой ученик. Това е необходимо, за да може той, като учител, да се опира на силните страни на детската памет и, като педагог, да развива слабите.
Паметта на детето от предучилищна възраст има непроизволен характер. Най-здрав е нейният нагледно-образен тип. Детето бързо запомня всичко ярко, красиво, необичайно, предизвикващо емоционален отклик. Нивото на словесно- отвлечената памет е също високо. Детето с лекота и твърде точно възпроизвежда чутия разказ. Формират се и наченки на произволната памет.
Систематичното целенасочено обучение в училище развива детската памет. Интензивно се развива непроизволното запомняне. Това е свързано с това, че детето е длъжно да запомни дори учебния материал, който не му е интересен. По правило, детето, не познавайки техниката на запомнянето, използва пътя на най- малкото съпротивление - механично заучаване, просто казано зазубряне. То, разширявайки паметта, не дава нищо на ума. Педагогът е длъжен да запознае учениците с начините за осмислено заучаване.
За малкия ученик, особено за първокласника, е характерно това, че той по-лесно запомня конкретните понятия, отколкото абстрактните. Той има нужда от дословно запомняне, което е свързано с недостатъчното развитие на речта или с неувереността в способността да се мисли самостоятелно. Забелязва се и безкритичност на детската памет.
При малкия ученик паметта се развива в две направления:
• увеличава се относителния дял на словесно-логическото запомняне в сравнение с нагледно-образното;
• активизират се процесите на запомнянето, възпроизвеждането, припомнянето (регулируемост на паметта).
В резултат учениците от 4-7 клас трайно и осмислено запомнят формули, закономерности, обобщения, абстрактни понятия, определения и изводи.
В ученическа възраст развитието на паметта се осъществява систематично и целенасочено, което значително ускорява и повишава възможностите на паметта. Едновременното обучение изисква ново умение на паметта – необходимо е запомнянето на зададен материал ( в определен обем ) и точното му възпроизвеждане когато учителят поиска. Интензивното развитие в началното училище развива произволното запомняне. Това се дължи на това,че учителят изисква от детето да запомни даден материал,който не представлява интерес за ученика. Необходимостта от запомнянето на един или друг учебен материал изисква значително волево усилие,което се вижда и в развитието на произволната памет. С първите дни на обучението в училище детето е длъжно да учи много. То още не знае „техниките“ на заучаване,не знае приемането,облекчаването на запомнянето, не умее да проверява степента на запомняне. Ученикът често заучава механически,като понякога осмисля с логически връзки съдържанието в частите на материала.
В резултат на обучението в начален клас, с последвалото усложнение на материала в 5-7 клас у ученикът се развива словесно-логическата памет. Ученикът добре запомня формули, закономерности, обощения, абстрактни понятия.
В по-нататъщната възраст развитието на словесно-логическата памет продължава.Ученикът от горен курс активно използва логическото запомняне и възпроизвеждане. Процесът на запомняне и възпроизвеждане се осланя на съждения и умозаключения. Ученикът самостоятелно организира процесът на запомнянето,като това представлява четенето на даден материал,после с прочитането на което е осмислено пълно и точно,след това се обръща внимание на трудните места,когато вече мисълта има опорен пункт.Постепенно се развива самоконтрол. Паметта на завършващия училище е на ниво, близко до нивото на възрастен човек.


УПРАЖНЕНИЯ И ИГРИ ЗА РАЗВИТИЕ НА ПАМЕТТА

  • Игра: "Дълга дума"

Възрастните пишат дълга дума на хартия и детето трябва да направи други думи от нея. Например, от думата "Проветрявам" можете да направите думите: ров, ряпа, проверя, вяра и т.н. Това упражнение обучава краткосрочната памет, разширява възможностите му.


  • Игра: "Имената на животните."

На хартията в една колона напишете имена на животни (крава, пиле, куче), а в другата колона - техните имена. Детето, в продължение на минута помни животните и имената им. А след това по памет да каже кое животно как се казва.


  • Игра „Познай какво е това?”

Дидактическа игра за развитие на паметта, вниманието и речта.
Може да се играе както в група, така и с едно дете.
Правилата са следните: Детето трябва да опише по памет, без да гледа в него и без да го назовава, някой от предметите в стаята възможно най-подробно, за да могат партньорите да го познаят.
В играта трябва да участват всички деца от групата – всяко едно от тях трябва да опише различен предмет.
Възрастният следи да се споменават съществени признаци и да се даде възможност на описващия да се изкаже, както и да отговори на уточняващи въпроси.


4 Игра „Баба слага в куфара…”
Игра за развитие на механичната памет
Възможно е да се играе и от двама души, но е добре компанията да е поне от 4-5 деца. Възрастният започва с „Баба слага в куфара…гребен”, а следващият трябва да повтори изречението, като добави още един предмет: „Баба слага в куфара гребен и чехли” и т.н. Играта продължава до тогава, докато не се натрупат 18-20 предмета. Това е пределът, който децата могат да запомнят.
Имайте предвид, че няма да го достигнете още при първи опит.

5.Игра „Намислих си, намислих си...”
Играе се поне от двама души. Оглеждат се всички предмети в стаята и единия играч си намисля буква, а другият играч трябва да посочи всички предмети в стаята с тази буква.

6. Игра Свързваща, верижна памет (Linking Memories)
Същността на играта: трябва да се подготвят няколко картинки, снимки и да се направи по тях разказ. Показваме на детето всяка картинка за 1-2 секунди и разказваме история, след това детето трябва да подреди картинките в правилната последователност.

7 Игра на запомняне
В продължение на две минути се наблюдават 5 картинки. След това те се обръщат и се изброяват изобразените върху тях предмети. Най-добър резултат има този, който изброи картинките не само правилно, но и в определения ред. Броят на картинките може да бъде и по-голям.

8 Игра „Опиши картинката”
Нека детето разгледа внимателно картинката в продължение на 15сек. Покрийте картинката с друг лист. Детето трябва да опише картинката с думи и разкаже кой какво прави. Накрая детето трябва да оцвети картинката.



9. Игра „ Преброй и запомни”
Дайте на детето лист с различни и много на брой фигури, предмети, образи и др. Целта на играта е в продължение на 1 минута детето да разгледа, преброи и запомни възможно най-голям брой от съответните елементи и накрая да ги назове по вид и брой.



10. Игра
Разгледай картинката и сглоби пъзел от частиците, за да се получи оригиналната картинка.



Използвана литература:




Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница