Материалът е взаимстван от



страница1/2
Дата31.05.2023
Размер38.5 Kb.
#117933
  1   2
D LLMSDOCS COURSES 13598 FILES 76891 1.1. ИГРАТА И ТРУДОВАТА ДЕЙНОСТ ЗА ВЪЗПИТАНИЕТО НА ДЕЦАТА В ПРЕДУЧИЛИЩНА ВЪЗРАСТ
Свързани:
06-IST-KNU-old, pamet-uprajneniya-i-igri-za-razvitie-na-pametta (1)

Материалът е взаимстван от:
http://www.akt-zakon.ru/akts/8133/index.html?page=18
Иванов, Г. и др. Педагогическото взаимодействие в технологическата подготовка на децата от 3 до 11 години – втора част „Детска градина”. Изд. ТрУ Стара Загора, 2008., 169 стр.


1. Играта и трудовата (битовите дейности) дейност за възпитанието на децата в предучилищна възраст

Наред с играта, трудовата дейност е една от основните дейности на детето в предучилищна възраст. Посредством нея се постигат важни цели в личностното развитие и се формират умения, които гарантират относителна му самостоятелност. Според З. В. Лищван, формирането и развитието на елементарни трудови умения е продължителен, целенасочен процес в рамките, на който се създават обобщени предста¬ви за труда като сред¬ство за удовлетворяване на човешките потребности.


Трудът в периода на предучилищното детство се характеризира със своеобразие, определено от възрастовите особености и от връзките с иг¬рата като доминираща дейност.
Според Е. Петрова играта има три основни функции по отношение на трудовата дейност:

  1. Първа функция - Подготвя условията за диференцирането й като самостоятелен вид, дейност.

  2. Втора функция - Осигурява условия за резултатно протичане и развитие на трудо¬вата дейност при решаване на конкретните й задачи.

  3. Трета функция - Съдейства за трудовото възпитание на децата до постъпването им в училище.

Тези функции се проявяват в единство и произтичат от характерис¬тиките на играта и мястото й в педагогическия процес.
Играта е предпоставка за усвояване на знания за:
• труда, като човешката потребност;
• труда, като продук¬тивна дейност;
• начините на реализиране на труда;
• единството между компонентите в трудовата дейност.
Чрез ролята и ролевите взаимодействия детето се запознава с труда на хората като единство на цел, материали, трудови действия и трудов резултат, необходим на човека. В съвместната игрова и трудова дей¬ност се осъзнават основните психологически компоненти на играта и труда - формата на организация, ролите, целта, отделните действия, оръдията на труда. Изследванията на В. В. Колотилов и Л. В. Финкевич показват, че децата в най-голяма степен осъзнават целта и трудовите действия като психологически компоненти на съвместната трудова дейност.
До края на предучилищното детство се натрупва социален опит във връзка с трудовата практика на хората. В процеса на играта знанията се обобщават и диференцират. Усвоеното в различните видове трудови задължения се пренася в разнообразни роли и сюжети, които отразяват трудовата практика на околните. В рамките на играта се създава положително отношение към човешкия труд и към собствената трудова дейност.
Играта може да се използва и като метод за моделиране, приложим при усвояване на знания за труда на възрастните. В игрова форма и чрез игрови похвати се създават модели, които нагледно представят структу¬рата на трудовия процес и зависимостите между компонентите му.
Е. Петрова посочва, че при взаимодействието на играта и труда, с оглед на диференцирането на трудовата дейност като самостоятелна, се очертават три етапа:
Първи етап - Трудът се извършва по повод на игровия замисъл. Контактът с възра¬стните е опосредстван от ролите, чрез които децата претворяват трудови¬те взаимоотношения между хората. Пак чрез ролята се възприемат и ос¬мислят мотивите за труд, създава се интерес към трудовата практика на хората.
Втори етап - Трудовата дейност се отделя от игровата, но продължава да се определя от нея.
Трети етап - Трудовата и игровата дейност си взаимодействат като форми за организиране на взаимоотношенията между децата.4
Според Капка Солакова, спецификата на трудовата дейност, като самостоятелен вид дейност на детето, намира израз в мотивацията, която е свързана както със създа¬ването на някакъв продукт, така и с желанието на детето да влезе в пряк контакт с възрастните и да участва в дейността им.5
Самостоятелността, съответстваща на степента на развитие на детето, определя характера, задачите и съдържанието на трудовата дейност и степента на реализирането им.
Особеностите на детския труд определят задачите на трудовото възпитание:
• Възпитаване на положително отношение към труда и към хората, които го упражняват. Насочване на детето към обществената значимост на резултатите от труда.
• Възприемане многообразието на човешката трудова дейност. Усвояване на общотрудови умения и навици, както и на умения за работа с различни материали. Създаване на интерес към техниката.
• Създаване на предпоставки и стимулиране на желание за труд.




Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница