Регионална здравна инспекция-русе европейски ден за здравословно готвене 8 ноември



Дата19.11.2018
Размер19.42 Kb.
#105357
РЕГИОНАЛНА ЗДРАВНА ИНСПЕКЦИЯ-РУСЕ

Европейски ден за здравословно готвене - 8 ноември
Европейският ден за здравословно готвене е съвместна инициатива на Европейската комисия и Европейска асоциация на професионалните готвачи. Основоположник през 2007г. е комисар Маркос Киприану.

Целта на тази инициатива е да бъдат информирани гражданите, относно здравословното хранене и изграждане на здравословни хранителни навици от ранна детска възраст.

Здравословното готвене не е трудно, но е свързано с преосмисляне на готварските навици. Една от най-важните промени, които може да направите, е да се научите да приготвяте храните с малко или въобще без олио. Свикнете ли с готварските техники и с пестеливо използване на мазнини, здравословното хранене ще стане част от начина ви на живот. 

Методи за здравословно готвене: Избирайте топлинна обработка на храните, която максимално запазва полезните им съставки. Техниките за здравословно готвене намаляват или напълно изключват употребата на мазнини в приготвянето на храните: печене, печене на скара, печене на жар, задушаване, варене, варене на пара - пуширане (извършва се в специални съдове с решетка в средата. Под решетката се налива водата, а върху нея се поставят хранителните продукти) и други. При варенето на пара хранителните вещества се запазват в най-голяма степен.

Съвети за здравословно готвене:

  • Ако варите зеленчуците, те трябва да се поставят в кипяща, леко подсолена вода, а съдът да е с капак, за да се намали разрушаването на витамините. Тъй като повечето от витамините преминават във водата, препоръчително е зеленчуците да се готвят в минимално количество вода за възможно най-кратко време. 

  • Използвайте съдове с незалепващи покрития, за да не се налага да добавяте олио или масло.

  • Термичната обработка на животинските продукти (месо, птици, риба, яйца) трябва да е достатъчно продължителна при температура над 70 градуса, за да се унищожат микроорганизмите във вътрешността на продуктите.

  • Прегарянето на храните при печене на грил, скара (барбекю) или във фурна, продължителното пържене при високи температури, опушването на месата и рибите води до образуване на вредни за здравето вещества. 

  • Разнообразете готвенето си с билки и подправки.

  • Съхранявайте сготвената храна при температура над 60 градуса до нейното сервиране. Остатъците от готова храна поставете в хладилника или във фризера не по-късно от 2 часа след като сте се нахранили.

Каталог: files -> campany
campany -> Отдел,,профилактика на болестите и промоция на здравето” Алкохолът- вредата за бременните жени и децата
campany -> Отдел,,профилактика на болестите и промоция на здравето” Алкохолът вредата за бременните жени и децата
campany -> Регионална здравна инспекция напомня грип
campany -> Think green
campany -> Отдел,,профилактика на болестите и промоция на здравето” Свети Валентин Ден на влюбените
campany -> Мото на кампанията
campany -> Хив не се предава от прегръдка и целувка. Предава се от невежество”
campany -> Повече от половината от новите случаи на хив са мъже в средна възраст тази година са открити нови 204 лица с хив–инфекция при изследвани над 258 000 лица


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница